Fotografia, czym jest? – Artykuł

Czym właściwie jest fotografia? Jaka była w czasach minionych a jak wygląda dziś? Na to z pozoru błahe pytanie można odpowiedzieć encyklopedyczną definicją fotografii która brzmi, fotografia to zbiór różnych technik których celem jest zarejestrowanie obrazu za pomocą światła wykorzystując przy tym odpowiednie urządzenie, takie jak aparat fotograficzny potocznie dzisiaj zwany aparatem cyfrowych z racji cyfrowej technologii przetwarzania obrazu która stała się dominująca w dzisiejszym świecie.

Fotografia to także połączenie słów z greki, φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła czyli w potocznym języku fotografia oznacza rysowanie światłem, no ale definicję te wyczerpuję tylko technologiczny aspekt wykonywania i powstawania zdjęcia a tak naprawdę fotografia ma i miała inne znaczenie, no właśnie, jakie? Czym ona tak naprawdę jest?

rain bird

Zastanówmy się może na początek co było przed fotografią, jakimi metodami ludzie wykonywali prace na których utrwalali otaczający ich świat. Na początku istnienia naszego gatunku, jeszcze w czasach prehistorycznych, człowiek uprawiał malarstwo jaskiniowe, były to bardzo proste rysunki czy malowidła jednego koloru wykonywane przy pomocy różnych pigmentów, grzybów czy nawet bakterii. Takie malowidła przedstawiały w większości przypadków zwierzynę łowną oraz ludzi w sytuacji gdy na nią polowali, można zatem powiedzieć, że była to relacja z otaczającego ich świata, jedne z pierwszych reportaży które zostały wykonane przez osoby je malujące. W międzyczasie ludzie udoskonalali się w rzemiośle artystycznym i malowali coraz bardziej wymyślne i skomplikowane obrazy naskalne, ścienne, w końcu zaczęli malować obrazy przy pomocy bardziej precyzyjnych narzędzi takich jak pędzle, nastał czas wielkiej artystycznej pracy która spłodziła wiele fantastycznych obrazów malowanych na płótnie, przedstawiały one otaczający świat, ludzie, ich portrety, piękno natury, rozwinęła się sztuka. Gdzieś tam obok istniał oczywiście rysunek który jest nieodłączną częścią sztuk plastycznych, być może to właśnie rysunek był pierwszą rejestracją otaczającego świata którą wykonał człowiek, np. szkicując kształty patykiem na piasku. W końcu ewolucja utrwalania otaczającego świata i ludzi musiała znaleźć ujście w czymś prostszym, łatwiejszym i bardziej realistycznym, powstała fotografia która wywodzi się ideologicznie z gałęzi sztuk plastycznych, tak samo zresztą jak film wywodzi się z połączenia setek, tysięcy fotografii złączonych w jedno poruszające się wydarzenie które obserwujemy jako animację. Te wszystkie dziedziny są powiązane ponieważ określa je ta sama twórcza idea i potrzeba prezentacji naszego życia dla dalszych pokoleń lub dla osobistej lub czyjejś satysfakcji.

Fotografio czym jesteś? Jestem Tobą! Jestem nim! Jestem tym wszystkim co widzisz, jestem opisem świata. Fotografie należy rozpatrywać pod różnymi kątami zależnie od jej rodzajów i tak, fotografia jest przede wszystkim pojęciem w którym możemy zapisać kilka funkcji dla których została powołana do życia, jest pewnego rodzaju zbiorem naszych oczekiwań i ich realizacji. Fotografia tak samo jak obraz czy rysunek jest opisem otaczającego nas świata, jest zapisem danej sytuacji, jest jej utrwaleniem. Wykonane zdjęcie jest informacją o danym wydarzeniu, jest też bankiem naszych wspomnień. Fotografia ma za zadanie utrwalić chwilę którą będzie można oglądać po jej zakończeniu, takie były pierwsze założenia powstania tej technologii, czysto informacyjne i praktyczne, z początku ludzie wykonywali sobie zdjęcia portretowe aby powiesić je nad kominkiem i wspominać dawne czasy, fotografia nie była dziedziną sztuki i nie powstała zresztą z takim zamierzeniem, dopiero w czasie gdy stałą się bardziej powszechna a ludzie poczuli potrzebę rejestrowania pięknych i cudownych chwil przy pomocy aparatów fotograficznych stała się ona sztuką w której często trzeba było myśleć twórczo aby zrealizować swoje założenie a gdy coś się tworzy i z takim zamierzeniem to się realizuje, mówimy właśnie o pracy twórczej, wykonywanie zdjęć stało się więc podobnym medium do malowania obrazu z drobnymi różnicami między nimi z tym, że przy obu trzeba było myśleć.

W tej chwili mamy już kilka rodzajów fotografii która z jednej strony jest graficzną wersją informacji, z drugiej jest dziełem twórczym całkowicie wymyślonym niczym obraz malowany od podstaw lub połączeniem tych dwóch cech.

Fotografia twórcza, czyli nazywana już sztuką fotograficzną i zaliczana do sztuk pięknych to z kolei graficzny opis naszych emocji, pragnień, uczuć, smutku, rozpaczy, miłości, piękna natury czy ludzkiego ciała. To także ukazanie otaczającego nas świata w taki sposób aby jego wygląd wywoływał u nas określone uczucia, np. piękny zachód słońca który ma miejsce w cudownym plenerze wywoła u nas uczucie radości i podziwu. Aby nasze fotografie nosiły znamiona sztuki musimy już być artystami którzy potrafią takie dzieła stworzyć.

Przechodząc do sedna i odpowiadając w kilku słowach na pytanie czym jest fotografia to oprócz standardowej definicji opisującej technologię wytworzenia obrazu należy przede wszystkim zdać sobie sprawę, że fotografia jest opisem i relacją z naszego życia, a w tej definicji zawiera się wszystko począwszy od miejsca w którym żyjemy, przez osoby które spotykamy, przez wydarzenia które się dzieją wokół nas, poprzez ukazanie naszych uczuć, poprzez krzewienie różnego rodzaju idei i informacji a kończąc na ukazaniu zachwytu, piękna i niekiedy smutku które każdy z nas nosi w sobie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

One thought on “Fotografia, czym jest? – Artykuł

  1. Pingback: Fotografia, czym jest? – Moja pierwsza strona