Nikon D90, D7000, D7100, D600, D610, D4S – Firmware

Japoński producent lustrzanek cyfrowych opublikował nową aktualizację oprogramowania systemowego dla swoich aparatów. W przypadku aparaty D90, D7100, D600 i D610 Dodano obsługę danych kontroli dystorsji w wersji L: 2.000 i nowszych wersjach.
Przed aktualizacją danych kontroli dystorsji do wersji L: 2.000 lub nowszej należy zaktualizować oprogramowanie aparatu

d4s

Nikon D4S doczekał się o wiele większych zmian:

 • Jeśli wybrany jest tryb SPORT VR wbudowany w obiektyw AF-S NIKKOR 400mm f/2.8E FL ED VR, można teraz skorzystać z tej samej szybkości zdjęć seryjnych, która jest dostępna po wybraniu opcji OFF.
 • Na kartach pamięci o pojemności większej niż 128 GB formatowanych w aparacie tworzony był system plików FAT32.  Obecnie są one formatowane przy użyciu systemu plików exFAT.
 • Działanie zostało zmienione tak, że gdy podczas filmowania z podglądem na żywo wyświetlone zostaną menu i zostanie naciśnięty przycisk nagrywania filmu, ekran menu zniknie i powróci podgląd na żywo. Aby rozpocząć nagrywanie filmu, naciśnij ponownie przycisk nagrywania filmu.
 • Można teraz używać opcji Zoom wł./wył. w trybie odtwarzania z ustawieniem osobistym f1: przycisk środkowy wybieraka wielofunkcyjnego, aby powiększyć zdjęcia wyśrodkowane na aktywnym polu AF, nawet jeśli zostały one wykonane z podglądem na żywo. Jednakże pole AF nie będzie wyświetlane.
 • Podane w pomocy wyjaśnienie dotyczące opcji Zapamiętane pole AF przy ustawieniu osobistym f19: przyciski funkcji ustawiania ostrości zostało poprawione.
 • Zostały rozwiązane następujące problemy.
  – Kiedy opcja Nagrywanie NEF (RAW) > Wielkość zdjęcia w menu fotografowania ma wartość RAW S (małe), liczba zdjęć możliwych do wykonania za pomocą nieprzerwanego fotografowania (pojemność bufora, C-REM) wyświetlana w aparacie różniła się w zależności od wybranego ustawienia Nagrywanie NEF (RAW) > Głębia kolorów NEF (RAW).
  – Gdy używano opcji Camera Control Pro 2 do wykonywania zdjęć z ustawieniem Nagrywanie o wartości PC+CARD i ustawieniem Funkcja gniazda pomocniczego w menu fotografowania w aparacie o wartości Przepełnienie, nie można było zwolnić migawki, gdy karta pamięci w gnieździe podstawowym była zapełniona.
  – Gdy w opcji Podgląd zdjęć w menu odtwarzania została ustawiona wartość Wł., obraz czasami nie był wyświetlany na monitorze w momencie zwolnienia migawki, gdy pomiar ekspozycji był wyłączony.
  – Gdy obraz był wysyłany do urządzenia HDMI, rozdzielczość wydawała się niewystarczająca dla ekranu w widoku pełnoekranowym (nie dotyczyło to ekranu powiększenia w trybie odtwarzania).
  – Gdy zdjęcia zrobione z opcją Podgląd zdjęć w menu odtwarzania ustawioną na Wł. i opcją Automatyczna korekcja dystorsji w menu fotografowania ustawioną na Wł., były automatycznie wyświetlane na monitorze natychmiast po wykonaniu, automatyczna korekcja dystorsji czasami nie była stosowana.
  – Gdy funkcji wielokrotnej ekspozycji używano do robienia zdjęć z opcją Podgląd zdjęć w menu odtwarzania o wartości Wł. i opcją Automatyczna korekcja dystorsji w menu fotografowania ustawioną na Wł., automatyczna korekcja dystorsji nie była stosowana do zrobionych zdjęć.
  – Gdy zdjęcie, do którego dodano komentarz, zostało skopiowane do opcji Balans bieli > Zmierzona wartość ręcznie, kopiowane były tylko pierwsze 24 znaki komentarza do zdjęcia.
  – Jeśli zalogowanie do serwera FTP nie powiodło się, gdy zastosowano ustawienia sieciowe z wybraną opcją Przewodowa sieć LAN dla opcji Sieć > Wybierz sprzęt w menu konfiguracji aparatu, a jako typ połączenia ustawiono przesyłanie FTP, jako metodę uzyskiwania adresu IP wybrano Uzyskaj automatycznie za pomocą kreatora połączenia, adresem IP wyświetlanym, gdy aparat próbował ponownie uzyskać go automatycznie, był „000.000.000.000”.
  – Gdy film nagrany przy liczbie klatek na sekundę 30p, 25p lub 24p był odtwarzany na ekranie telewizora, do którego aparat był podłączony przez HDMI, a opcja HDMI > Rozdzielczość wyjściowa w menu ustawień aparatu była ustawiona na 1080p (progresywny), obraz wyświetlany na ekranie telewizora był zniekształcony.
  – Kiedy plik ze zmierzoną wartością IPTC Preset (IPTC), zawierający dwubajtowe znaki w profilu, został skopiowany do aparatu, aparat zawieszał się podczas próby wyświetlenia zawartości zmierzonej wartości IPTC.
  – Kiedy w opcji Moje menu wybrano pozycję Dodaj elementy, napis OK był wyświetlany nawet dla pozycji, które nie mogły zostać dodane.
  – Kiedy w menu konfiguracji ustawiono Język arabski, tekst i ikony w niektórych menu nakładały się, a tekst był umieszczony za bardzo na prawo.

Pliki można pobrać tutaj: D90, D7000, D7100, D600, D610, D4S

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*