„Czy to prawda” – Wystawa prac Roberta Wyrwasa w Zakładzie

„Czy to prawda” – Wystawa prac Roberta Wyrwasa w Zakładzie Kolektywu Sputnik Photos

Wernisaż – 17 marca, godz. 18.00

„Zakład” Kolektywu Sputnik Photos
ul Lubelska 30/32 (wejście od strony Straży Miejskiej)
Warszawa

 

O nowej wystawie w warszawskim Zakładzie pisze Agnieszka Rayss z kolektywu Sputnik Photos:

Robert Wyrwas fotografuje córki. Jest fotografem codzienności, ale nie jednym z wielu. Jego zdjęcia są wyjątkowe: niby codzienne,

w niedbałej estetyce, ale pokazują codzienność jak z prawdziwej bajki – czasem słodkiej, czasem groźnej. Dzieciństwo na zdjęciach Roberta dalekie jest od niewinnej beztroski. To dzieciństwo niepokojące, nieuczesane. Odkrywanie świata jest tu doświadczeniem bardzo intensywnym, pełnym emocji, i to bardzo różnych, od całej gamy zdziwień do niepokoju i zwykłej radości.

To nie jest dzieciństwo z imienin u cioci, w białym kołnierzyku, z loczkami i odświętną sukienką. Trochę tu prawdziwego świata, a jeszcze więcej wyobraźni. Wszystko z bardzo bliska. Tak jakby Robert chciał wniknąć w głowy swoich córek i sam pytał “czy to prawda?”. Możemy jeszcze pytać, czy to, co pokazuje jest prawdziwym nieuładzonym obrazem dzieciństwa, czy może tylko tym, co dorosły może sobie o dzieciństwie wyobrazić. Czy to prawda?

“Czy to prawda” to powiedzonko córki Roberta, bohaterki zdjęć, a właściwie część większej całości “czy to prawda, że to nieprawda”. Co jest prawdą o dzieciństwie Leny i Niny? Co jest prawdą bardziej – martwy gołąbek na ulicy, podwórkowe zabawy czy panna młoda z bajki? Czy panna młoda jest z bajki czy może jest całkiem prawdziwa? Czym pobrudzone są czerwone rączki nad zlewem?

Robert mówi, że jego zdjęcia nie mają ambicji reportażu z misją, są tylko próbą rejestracji małej codziennej rzeczywistości. Okazuje się jednak, że rzeczywistość przefiltrowana przez wrażliwość Roberta jest bardzo niecodzienna. Jest prawdziwa, niepozowana, ale cały czas zadajemy sobie pytanie “czy to prawda?”.

 

Robert Wyrwas, rocznik ’75. Z fotografią związany od lat młodzieńczych. Uczył się w Studium Fotografii przy Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie, które ukończył obroną dyplomu w czerwcu 2011 roku. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, między innymi w Starej Galerii ZPAF (2009, 2010, 2011) i Galerii Jabłkowskich w Warszawie (2010,2011). W zeszłym roku zaprezentował w Pionkach, skąd pochodzi, materiał “TRRRRasa” – dokument z ostatnich dwóch lat działalności legendy polskiego punk-rocka, grupy The Bill. “Czy to prawda?” to jego druga wystawa indywidualna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*