100 milionów obiektywów NIKKOR

Całkowita liczba wyprodukowanych obiektywów NIKKOR przeznaczonych do aparatów z wymienną optyką osiągnęła 100 milionów.

Firma Nikon ma przyjemność ogłosić, iż całkowita liczba obiektywów NIKKOR*1 do aparatów Nikon z wymienną optyką osiągnęła sto milionów w czerwcu 2016 r.

100mil_lens_logo

Historia należącej do Nikona marki NIKKOR, która firmuje obiektywy fotograficzne, sięga roku 1932. Wtedy to miała miejsce rejestracja przez firmę Nikon (wówczas Nippon Kogaku K.K.) znaku towarowego NIKKOR, a wkrótce po tym, w 1933 r., premiera obiektywów do fotografii lotniczej – Aero-Nikkor. W 1959 r., Nikon zaprezentował lustrzankę jednoobiektywową Nikon F, jak również pierwsze obiektywy NIKKOR do tego typu aparatów, między innymi był to Nikkor-S Auto 5cm f/2.

Nazwa NIKKOR powstała poprzez dodanie litery „r” (powszechna wówczas praktyka w nazewnictwie obiektywów fotograficznych) do “Nikko” – skrótu w alfabecie romańskim oryginalnej nazwy firmy Nippon Kogaku K.K., używanej od momentu jej powstania.

Obecnie linia obiektywów marki NIKKOR składa się z ponad 90 modeli, wśród których są zarówno obiektywy stałoogniskowe pokrywające kąty widzenia od ultraszerokich po supertele, jak i obiektywy typu „rybie oko”, obiektywy zmiennoogniskowe, obiektywy makro, oraz obiektywy typu PC-E (z przesunięciem i pokłonem). Tak bogata linia stosowana jest do przeróżnych celów, obejmuje również obiektywy do systemu 1 NIKKOR, zaawansowanych aparatów z wymiennymi obiektywami.

Bagnet Nikon F jest używany w lustrzankach jednoobiektywowych Nikon oraz w dedykowanych im obiektywach od premiery modelu Nikon F w 1959 roku. Przez całą swoją historię, bagnet F został rozbudowany o przełomowe na owe czasy technologie, jak sterowanie przysłoną oraz autofokus. Jego rozbudowa trwa do dnia dzisiejszego, aby zapewnić jak najlepszą współpracę najnowszych aparatów cyfrowych z obiektywami.

Nikon wkłada również wiele wysiłku w badanie i rozwój samej oceny parametrów optycznych. W roku 2013, Nikon rozpoczął rozwój i wdrażanie OPTIA*2 – urządzenia do pomiaru wszelkich rodzajów zniekształceń optycznych*3 występujących w obiektywach fotograficznych, na które składa się również dedykowany symulator obrazu.

Jednym z obiektywów projektowanym z użyciem OPTIA jest nowy AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED. Obiektyw ten realizuje koncepcję projektowania “trójwymiarowość maksymalnej wierności (charakterystyka maksymalnej jakości odwzorowania)”. Jej cechą jest naturalniejsze oddanie trójwymiarowych obiektów na dwuwymiarowej fotografii. Otrzymane w efekcie obrazy mają naturalne oddanie głębi, na którym główny obiekt jest realistycznie oddany, a jednocześnie zbudowana jest piękna charakterystyka bokeh, która zmienia się stopniowo wraz ze zmianą odległości od płaszczyzny ostrości.

Nikon stworzył globalną stronę www.nikkor.com aby dzielić się jego różnorodną zawartością powstałą za pomocą produktów NIKKOR. Są to zarówno galerie fotografii, jak i filmów, powstałe dzięki obiektywom NIKKOR, wywiady z projektantami obiektywów oraz wiele innych.

*1 Obiektywy wymienne do lustrzanek jednoobiektywowych Nikon oraz do zaawansowanych aparatów z wymiennymi obiektywami Nikon 1
*2 skrót od “Optical Performance and Total Image Analyzer”
*3 Zniekształcenie (aberracja) ma miejsce gdy świato z jednego punktu obiektu nie jest przenoszone po przejściu przez system optyczny obiektywu jako jeden punkt na obrazie, powodując “rozmycie” lub “rozmazanie”. Aberracja może również spowodować, że obraz obiektu ma formę inną niż sam obiekt.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*