Akty z lat 20 we Wrocławiu

Zapraszamy na otwarcie wystawy heliograwiur Walerego – Stanisława Juliana Ignacego Ostroroga, które odbędzie się w piątek, 8 lipca o godz. 17:00 we Wrocławiu. W Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” można będzie zobaczyć akty z lat 20. XX wieku ze zbiorów kolekcjonera fotografii – Zygmunta Wielowiejskiego.

W dniach 8-30 lipca w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” będzie miała miejsce wystawa heliograwiur Walerego – Stanisława Juliana Ignacego Ostroroga. Na ekspozycji można będzie zobaczyć akty z lat 20. XX wieku ze zbiorów kolekcjonera fotografii – Zygmunta Wielowiejskiego.

Podczas wernisażu (piątek, 8 lipca, godz. 17:00) obecny będzie właściciel kolekcji, który z pewnością podzieli się swoją wiedzą nie tylko o twórczości Walerego, ale o sztuce XIX-wiecznej fotografii, której jest wielbicielem.

 

Stanisław Julian Ignacy Ostroróg (1863-1935) to artysta niezwykle barwny i ciekawy. Pochodził z polskiej rodziny, jednak swoje życie spędził w przede wszystkim w Anglii i Francji. Jego ojciec – hrabia Stanisław Julian Ostroróg był fotografem, tak więc Walery miał dostęp do tej dziedziny sztuki od najmłodszych lat. W wieku dojrzałym pracował razem z ojcem w jego atelier w Londynie, a po śmierci ojca przejął prowadzenie zakładu. W latach 1890-1908, Walery wspólnie z Albertem Ellisem prowadzi zakład fotograficzny przy Baker Street w Londynie. Fotografowali słynne osobistości, a przede wszystkim aktorów londyńskich teatrów. Później Walery przeprowadza się do Paryża, gdzie również otwiera zakład fotograficzny i kontynuuje portretowanie bohemy artystycznej. Fotografował aktorki teatrzyków Folies Bergere, Moulin Rouge, L’Europeen czy Casino de Paris i stworzył tysiące egzemplarzy pocztówek z ich podobiznami. Tego typu twórczość stała się jego wizytówką. W latach 20. XX wieku następuje emancypacja kobiet. Zmienia się moda, kanony zachowań, a dla Walerego jest to sprzyjający moment by realizować bardziej śmiałe projekty fotograficzne. W tym czasie pracuje jako fotograf w teatrze Folies Bergere, którego gwiazdą była Josephine Baker. Wówczas powstaje słynna seria jej fotografii autorstwa Walerego.

 

Jak pisze Zygmunt Wielowiejski:

Nieco jakby za kulisami tej jego oficjalnej pracy coraz częściej „eksperymentuje” Walery z ciałem modelek. Rezygnuje on przy tym prawie kompletnie z rekwizytów, skupiając się na układzie ciała, na geście, próbując w ten sposób skonstruować dynamikę obrazu. Rezultaty były nowatorskie, czasami prawie szokujące, niecodzienne i niespodziewane. Z powódek nie do końca wytłumaczalnych posługuje się on w tym czasie, i najczęściej właśnie w przypadku tego typu zdjęć, pseudonimem Laryew. To pod tym przydomkiem wydaje on w latach 20. XX wieku znakomity album zawierający sto heliograwiur. Portrety owe stanowią z pewnością apogeum twórczości Walerego. Na początku prawie niezauważone stały się z latami tak sławne, że dzisiaj przeszły na stałe do mitologii aktu kobiecego.

To właśnie te słynne akty można będzie zobaczyć we Wrocławiu.

Stanisław Julian Ignacy Ostroróg Heliograwiury. Akty z lat 20. XX wieku
Wernisaż: 8.07.2011, godz. 17:00
Termin: 9-30.07.0211

Dolnośląskie Centrum Fotografii
Domek Romański
pl. bpa Nankiera 8
Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*