Grand Press Foto 2011 – znamy już wyniki!

Wczoraj opublikowane zostały wyniki konkursu Grand Press Foto 2011. Autorem zwycięskiego zdjęcia roku jest Jacek Waszkiewicz z Agencji Fotograficznej Reporter. Nagrodzona praca pochodzi z reportażu pokazującego, jak krzyż na krakowskim przedmieściu stał się symbolem podziału polskiego społeczeństwa.

Zdjęcie roku Grand Press Photo 2011, fot. Jacek Waszkiewicz


Tytuł „Zdjęcie roku” przyznano pracy Jacka Waszkiewicza z Agencji Fotograficznej Reporter. Autor otrzymał gratyfikację finansową w kwocie 10 tys. zł, najnowszą lustrzankę  Nikon – D5100 (wraz z obiektywem Nikkor 18-55mm), talon na paliwo Verva oraz zaproszenie na Festiwal Birofilia 2011 i kamizelkę Nikona.

Zdjęcie pochodzi z reportażu nagrodzonego drugą nagrodą w kategorii „Wydarzenia” pokazującego, jak krzyż stał się symbolem podziału polskiego społeczeństwa.

W uzasadnieniu do werdyktu przewodniczący Jury – Lucian Perkins mówił, że nagrodzona praca dotyczy problemu, który wykroczył daleko poza granice Polski. Nasuwa się pytanie czy to zdjęcie dobrze ilustruje wydarzenia, których wszyscy byliśmy świadkami.

W tegorocznej edycji konkursu fotoreporterzy zgłosili ponad 4,6 tys. zdjęć, z których do finału zakwalifikowano 50 zdjęć pojedynczych i 16 fotoreportaży. Po raz pierwszy w konkursie rywalizowały fotokasty, czyli formy multimedialne oparte na fotografii. W tej kategorii spośród 32 nadesłanych prac do nagrody nominowano 12.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Jedna myśl nt. „Grand Press Foto 2011 – znamy już wyniki!

  1. Temat tego zdjęcia nie mógł przejść bez echa co do tego nie mam wątpliwości, moją niepewność budzi natomiast brak odpowiedniej ekspresji i dramaturgii jak na zwycięską pracę, chciałbym zobaczyć inne zdjęcia z „Walki o krzyż” zapewne znalazłoby się coś lepszego, coś bardziej wartego nagrody, nie mniej jednak gratuluje autorowi!