Konkurs Red Bull Illume

Red Bull Illume powraca! To już czwarta edycja konkursu, porównywanego do Oscarów w dziedzinie fotografii sportowej. Jego celem jest prezentacja najznakomitszych i najbardziej kreatywnych zdjęć zrobionych na naszej planecie, przy jednoczesnym podkreśleniu pasji, stylu życia oraz kultury fotografów stojących za obiektywem.

Red Bull Illume 2013_fot. Lorenz Holder_Red Bull Illume_00198

W tym roku konkurs nabiera dodatkowych kolorów poprzez wprowadzenie kategorii Mobile oraz rozszerzenie listy partnerów i wspaniałych nagród. Faza nadsyłania zgłoszeń rozpoczyna się 1 grudnia 2015 r. i właśnie od tego dnia fotografowie z całego świata mogą rejestrować swoje dzieła na stronie redbullillume.com.

Po raz kolejny fotografowie będą mieli szansę zgłosić tysiące oszałamiających zdjęć w 11 kategoriach, takich jak: Zbliżenie, Energia, Efekty specjalne, Lifestyle, Arcydzieło, Nowa kreatywność, Miejsce, Sekwencja, Klimat, Skrzydła i po raz pierwszy – Mobile. Dołączenie kategorii Mobile jest efektem rosnącej popularności fotografii angażującej smartfony oraz tablety. Zawodowcy i amatorzy mogą więc zgłaszać najlepsze ujęcia przechowywane na własnych telefonach.

Red Bull Illume 2013_fot. Elias Kunosson_Red Bull Illume_00167

„Każdy z nas trzyma w kieszeni telefon, więc fotografia sportów akcji i przygody jeszcze nigdy nie była tak ogólnodostępna. Dodanie kategorii Mobile pozwala nam cieszyć się ulotnymi chwilami, które
w przeciwnym razie przeminęłyby bezpowrotnie, oraz celebrować kreatywną wolność, którą zapewnia fotografia mobilna”
– powiedział Ulrich Grill, założyciel Red Bull Illume i fotograf.

Po zakończeniu fazy nadsyłania zgłoszeń, przeglądem oraz wyborem 55 najlepszych ujęć – w tym 11 zwycięzców poszczególnych kategorii oraz głównego zwycięzcy – zajmie się panel sędziowski składający się z 50 fotoedytorów z najbardziej prestiżowych międzynarodowych publikacji z dziedziny wiadomości, fotografii i sportu. Finałowe zdjęcia zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności podczas ceremonii wręczenia nagród Red Bull Illume, która odbędzie się jesienią 2016 r., a następnie przemierzą cały świat pod postacią niepowtarzalnej nocnej wystawy, zatrzymując się w światowych stolicach oraz centrach kulturalnych.

Red Bull Illume 2013_fot. Dimitrios Kontizas_Red Bull Illume_00179

Główny zwycięzca, zwycięzcy poszczególnych kategorii oraz autor zdjęcia wybranego przez sportowców zdobędą sławę i uznanie, jak również wspaniałe nagrody ufundowane przez największe marki fotograficzne świata. Kiedy emocje już nieco opadną, publiczność będzie miała okazję osobiście rzucić okiem na wyróżnione zdjęcia i zagłosować na ulubione, tym samym wybierając własnego zwycięzcę.

Wygląda na to, że w ramach Red Bull Illume 2016 zobaczymy jeszcze bardziej imponujący zbiór zapierających dech w piersiach fotografii niż podczas edycji 2013, kiedy to 6 417 fotografów ze
124 krajów zgłosiło do konkursu aż 28 257 zdjęć. Po długich obradach pierwszą nagrodę przyznano Lorenzowi Holderowi za jego niezwykłe ujęcie snowboardzisty Xavera Hoffmana tuż obok gigantycznej anteny satelitarnej. W tym roku wśród zgłoszeń bez wątpienia ponownie zobaczymy dramatyczne przygody oraz zakulisowe akcje ze świata surfingu, skateboardingu i innych sportów akcji.

Ekipa Red Bull Illume połączyła siły z producentem przenośnych dysków zewnętrznych, marką G-Technology, która tak jak firma produkująca torby na sprzęt fotograficzny tamrac stała się oficjalnym partnerem Red Bull Illume. „G-Technology z dumą podejmuje rolę sponsora tegorocznego konkursu Red Bull Illume” – powiedział Mike Williams, wiceprezes i dyrektor naczelny G-Technology. „Nasze elastyczne, solidne i stylowe rozwiązania ułatwiają wielu fotografom, w tym także zwycięzcom poprzednich edycji Red Bull Illume Lucasowi Gilmanowi i Rayowi Demskiemu, sprawne przechowywanie i ochronę efektów ich twórczości”.

Red Bull Illume 2013_fot. Rainer Eder_Red Bull Illume_00170

Faza nadsyłania zgłoszeń rozpoczyna się 1 grudnia 2015 r. i kończy 31 marca 2016 r. Wejdź na redbullillume.com, żeby obejrzeć galerie z poprzednich edycji konkursu i zapoznać się z zasadami, kategoriami i szczegółami zgłaszania zdjęć.

O Red Bull Illume:

Red Bull Illume to najważniejszy międzynarodowy konkurs fotograficzny poświęcony sportom akcji. Jego celem jest prezentacja najbardziej ekscytujących i kreatywnych zdjęć ze świata sportu i akcji w formie sztuki, i tym samym przybliżenie tego świata szerszej publiczności. Red Bull Illume Image Quest 2016 jest czwartą edycją konkursu, który odbył się już w 2007, 2010 i 2013 roku. Panel sędziowski składający się z 50 fotoedytorów przeanalizuje tysiące zgłoszeń i ostatecznie wybierze głównego zwycięzcę oraz 11 zwycięzców poszczególnych kategorii, których nazwiska zostaną ogłoszone jesienią 2016 r. podczas ceremonii wręczenia nagród Red Bull Illume. Następnie wszystkie zwycięskie fotografie przemierzą świat pod postacią niepowtarzalnej nocnej wystawy. Oficjalni partnerzy tegorocznej edycji to producent dysków zewnętrznych G-Technology, producent toreb na sprzęt fotograficzny tamrac oraz specjaliści od oświetlenia, firma broncolor.

Zgłoszenia można nadsyłać od 1 grudnia 2015 roku do 31 marca 2016 r. Wejdź na redbullillume.com, żeby obejrzeć galerie z poprzednich edycji konkursu i zapoznać się z zasadami, kategoriami i szczegółami zgłaszania zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*