Miasto – wystawa fotografii Piotra Borowicza

Galeria Drugiego Planu, Dom Kultury w Rybniku – Chwałowicach

www.dkchwalowice.pl

Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222

 

Miasto- wystawa fotografii Piotra Borowicza

Wernisaż w dniu 9 grudnia 2012 r. o godz. 17.00 podczas Wieczoru Sztuk.

Wystawa czynna do 09.01.2013 r.

Fotografia pojawiła się w moim życiu w 1977 roku. Studiowałem wtedy w Krakowie. Na początku była to fotografia wykonywana intuicyjnie. Po prostu rejestrowałem poznawane miejsca. Później zrozumiałem, że tak naprawdę nie chodzi mi o dokument a bardziej o odzwierciedlenie mojego stosunku do poznawanych miejsc i śladów, jakie tam pozostawili ludzie.

Mój sposób widzenia i rozumienia otaczającego świata ukształtował Kraków. Najsilniej oddziaływały na mnie wąskie plany i detale mówiące o aktywności człowieka. Do dziś uważam, że stanowią one najlepsze świadectwo życia ludzi. Mijane, na co dzień miejsca, których zwykłość nie zwraca naszej uwagi, stanowią po latach prawdziwy obraz tego jak żyliśmy. Pulsujące swoim lekko sennym rytmem warsztaty szewskie, zakłady fryzjerskie i wytwórnie wody sodowej, podobnie jak i inne miejsca gdzie toczy się prawdziwe, codzienne życie, są do dziś moimi ulubionymi tematami. Właśnie tam poszukuję symboli naszej codzienności.

Choć nie akceptuję dzisiejszego świata z jego krzykliwością i natarczywą reklamą, zdaję sobie sprawę z tego, że i on kiedyś się zmieni a wtedy być może robione dziś fotografie pozwolą na głębszą refleksję. Urzeka mnie prostota i piękno rzeczy i miejsc zwykłych. Nie tych wielkich, na pokaz. Małe, codzienne drobiazgi opowiadają najlepiej o tym, jacy jesteśmy i jak żyjemy. Lubię też smakować drobne, otaczające nas absurdy. Każdy z nich wydaje się błahy, nawet nieco śmieszny, ale ich suma mówi już znacznie więcej.

Od 1979 r. jestem członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego a od 2008 r. członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W okresie 1979 do 2011 miałem około 30 wystaw autorskich zaprezentowanych w Polsce, Szwecji, Belgii, Portugalii, Czechach i w Niemczech. Uczestniczyłem w wielu wystawach zbiorowych, otrzymałem szereg nagród i wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych. W 1989 roku otrzymałem Medal 150-lecia fotografii.

Piotr Borowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*