Niezwykła wystawa fotografii aktów kobiecych w Rybniku

Galeria Jasna

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

Rybnik ul. Józefa Szafranka 7, tel. 32 4223541

www.biblioteka.rybnik.pl

Materia nieZŁOMna – wystawa fotografii Veroniq Zafon

Wernisaż wystawy w dniu 6 września (piątek) 2013 r. o godz. 18.00

Wystawa czynna do 31.10.2013 r.

Wstęp wolny.

„Najcenniejszą rzeczą jest dla mnie wolność tworzenia ze swojego wnętrza. Najcudowniejszymi w fotografii prostota i emocje. Kiedy mogę je uchwycić. Najdoskonalej jest, gdy można je odczuwać patrząc na gotowy obraz.”

Veroniq Zafon

Niezwykła wystawa fotografii aktów kobiecych, które ukazały się w wydawnictwie porównywanym do kalendarza Pirelli. „Materia nieZŁOMna” prezentuje kilkadziesiąt fotografii, wykonanych do kalendarza. Ekspozycja podsumowuje trzy edycje wydawnictwa: „Materia nieZŁOMnie piękna”, „Materia nieZŁOMnie inspirująca” i ostatnia „Materia nieZŁOMna”, okrzyknięta polską odpowiedzią na kalendarz PIRELLI.

Fotografie Veroniq Zafon to subtelne czarno-białe akty, przedstawiające wygimnastykowane młode tancerki na tle martwej materii – złomu. Kontrast pomiędzy starymi, zużytymi przedmiotami, a pięknym kobiecym ciałem budzi skojarzenia wanitatywne.

Materia nieZŁOMna - fot.Veroniq Zafon (1)

Konsekwencja autorki w poszukiwaniu i drążeniu istoty spójności pomiędzy tak różnymi elementami, jak ciało kobiece i kawałki metalowych odpadów, zaowocowało niekończącą się inspiracją i fascynacją nieZŁOMnego piękna metalu. Trzeba mieć wrażliwość tak na ciało żywe i jego reakcje jak i zrozumienie dla martwego, a jednak pięknego kawałka stali. Veroniq Zafon to ma.

Veroniq Zafon urodziła się w 1975 r. w Bytomiu, gdzie mieszka i tworzy. Jej fotografie aktu, portretu, tańca, czyli cała twórczość poświęcona jest kobietom. Inspirację tańcem czerpie z rodzinnego Bytomia, który jest „europejską stolicą teatru tańca”. Takie przedsięwzięcia i instytucje, jak: Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego, Festiwal Sztuki Tanecznej, Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego, Śląski Teatr Tańca czy Opera Śląska mają wpływ na kształtowanie się jej twórczej wrażliwości i artystyczny rozwój. Artystka organizowała i brała udział w wielu prestiżowych wystawach i przedsięwzięciach, jest np. twórczynią scenariusza i spektaklu „Olena i czarny kot”. Jest też laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. Jej fotografie publikowane były między innymi w magazynie VIVA, Playboy, Dance For Place, niezależnym magazynie kreatywnej fotografii Camerapixo, Gazecie Wyborczej. Zajmuje się również działalnością dydaktyczną – prowadzi warsztaty fotograficzne dla młodzieży. Strony artystki: www.veroniqzafon.iportfolio.pl , www.veroniqzafon.fotea.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*