Nikon D800 czy Canon 5D mark III? Jaki aparat dla kogo? – Poradnik

Już lada moment do sklepów trafią dostawy obydwu aparatów po czym zostaną rozesłane do pierwszych szczęśliwców którzy ulegli marketingowej magii i nie mogąc się doczekać złożyli na te aparaty pre-ordery. Do nich ten artykuł nie jest kierowany, oni już podjęli decyzję, jedni dokonali wyboru świadomie inni nie ale to szczegół, fakt faktem oba aparaty są już na rynku i wielu czytelników będzie się zastanawiało który z nich wybrać.

W ciągu miesiąca, powinny się pojawić pełne testy i recenzje zarówno Nikona D800, D800E jak i Canon 5D mark III na różnych stronach (niestety na chwilę obecną my nie mamy możliwości przeprowadzenia takich testów) które rozłożą na czynniki pierwsze ich właściwości technicznie. Już teraz jednak można stwierdzić, że D800 i 5Dmk3 są na tyle różne technicznie, że możemy na oparciu się o ich parametry przypisać je do odpowiedniego grona odbiorców. Każdy aparat robi zdjęcia i możemy go używać w każdej kategorii fotografii, jednak jedne są bardziej predysponowane do pracy studyjnej, inne z kolei do są lepsze do reportażu. Pod tym kątem porównam oba aparaty i na końcu przypiszę każdy do jakich zdjęć będzie najlepszym wyborem.

Canon i Nikon z chwilą premiery obu aparatów trochę się wyminęli i zamienili rolami, Nikon postawił na dużą matrycę, szczegółowość przy czym zszedł z trybu seryjnego. Canon wziął sobie do serca uwagi o wolny AF z poprzedniego modelu 5dmkII i wyposażył 5dmk3 w nowy szybszy AF, nowszą matrycę o większym użytecznym ISO od Nikona.

 

Nikon D800
Pierwszą zasadniczą różnicą między D800 a 5Dmk3 jest rozmiar matrycy. Nikon D800 posiada matrycę o rozdzielczości 36.3 Megapixeli, 5Dmk3 22.3 Megapixeli. D800 da bardziej szczegółowe zdjęcia z których będzie można robić większe wydruki bez straty jakości, to taki prawie średni format. Wielość matrycy przyda się przy fotografii studyjnej, fotografii mody, fotografii reklamowej, fotografii portretowej, fotografii krajobrazu, architektury, fotografii makro, przede wszystkim do fotografii zarobkowej dla tych wszystkich których nie stać na średnio formatowy aparat i chcą tanim kosztem robić większe zlecenia.Tutaj dochodzi jeszcze wersja Nikona D800E pozbawiona funkcji antyaliasingu przez co zdjęcia są odrobinę ostrzejsze, nie wiem czy ta wersja jest warta dopłaty, to się okaże po przetestowaniu aparatów przez ludzi.

Drugą zasadniczą różnicą między D800 a 5Dmk3 jest prędkość robienia zdjęć w trybie seryjnym. Nikon D700 mógł robić zdjęcia seryjne z prędkością 5kl/s, z gripem nawet 8kl/s co stawiało go jako bardzo dobre narzędzie dla mniej zamożnego fotoreportera gdzie liczy się prędkość robienia zdjęć. Niestety D800 spadł w tej kategorii na dno i aparat robi zdjęcia seryjne z prędkością 4kl/s, nie wiem czy Nikon cofa się w rozwoju czy jest to po prostu przemianowanie półek i jego modeli ale taka praktyka mi się nie podoba, w związku z tym, że poprzednik był w tej kategorii lepszy a nowy aparat jest gorszy uznaje to za ogromny minus. D800 jest gorszym aparatem wszędzie tam gdzie będzie potrzebny szybki tryb seryjny, fotografia sportowa, reportażowa.

 

Canon 5D mark III
Mniejsza matryca Canona o rozdzielczości 22.3 Megapixeli jest skierowana do zaawansowanych amatorów, także profesjonalistów których aż tak bardzo nie ciągnie w kierunku średniego formatu, nie mających takich aspiracji jak wystawianie wielkich odbitek fotograficznych w galeriach sztuki. Matryca jest większa od poprzednika i we wszystkich rodzajach fotografii będzie wystarczająca a nawet powiem więcej, pierwsze zdjęcia testowe pokazują, że jej możliwości przy robieniu zdjęć na wysokich ISO są bezapelacyjnie lepsze niż Nikona w jego D800. Matryca jest dobra, wystarczająca i D800 nie ma tutaj żadnej istotnej przewagi.

Tryb seryjny w 5dmk3 pozwala na robienie zdjęć przy prędkości 6kl/s czyli o 1/3 szybszy od Nikona D800 aczkolwiek nadal wolniejszy od D700 z gripem który dawał nam 8kl/s. Mogło być lepiej. Canon 5D mark III będzie lepszy w związku z tym w fotografii sportowej, reportażowej, fotografii szybko poruszających się dzieci, zwierząt i to nie tylko ze względu na jego szybkość w trybie seryjnym ale też większym użytecznym ISO. Musimy poczekać na testy nowego AF canona aby ostatecznie się wypowiedzieć o tych rodzajach fotografii w których wymagana jest szybkość działania, może być przecież tak, że z AF będzie coś nie tak i lepiej będzie jednak mieć te kilka mnie ujęć ale z pewnym AF’em niż się męczyć z 5dmkII, Nikon w D700 miał świetny szybki AF i tutaj jestem spokojny o jego następce.

 

Pozostałe różnice to niuanse. Nikon D800 ma gniazdo usb 3.0, Canon 5DmkIII nie ma, dlaczego? Nie mam pojęcia, cięcie kosztów? wątpię skoro Canon już na starcie jest droższy od Nikona o kilka tyś zł, ogromny minus.

Korpusy wykonane są tak samo solidnie, obydwa ważą około 1kg, nie miałem ich w rękach ale znając Canona i Nikona wygodniejsze korpusy robi Canon i tutaj po porównaniu wymiarów wydaje mi się, że 5DmkIII będzie lepiej leżał w ręce każdego fotografa.

Tryby filmowania są takie same z tym, że Canon ma więcej opcji kompresji w związku z czym jakość filmów może być ostatecznie lepsza, oba aparaty nie mogą filmować w FullHD przy 60kl/s…

 

Podsumowując… Canon 5D mark III i Nikon D800 to (będą) świetne aparaty.

 

Dla kogo Nikon D800:
Dla fotografa potrzebującego większej rozdzielczości zdjęć bez obawy o stratę jakości, dla fotografa który przy pomocy D800E będzie mógł uzyskać jeszcze bardziej ostre zdjęcia. Dla osoby która ma studio i wykonuje zdjęcia w znakomitym oświetleniu na najniższych czułościach, w fotografii portretowej, mody, towarowej, reklamowej, jemu przyda się duża matryca, usb3.0 do szybkiego zgrywania zdjęć. Dla fotografa krajobrazu, architektury, plenerów, landszaftów, tak aby można sobie było robić zdjęcia bez pośpiechu ze statywu. Nikon D800 nada się do bardziej przemyślanej fotografii, jest bardziej specjalistyczny niż 5DmkIII.

 

Dla kogo Canon 5D mark III:
Dla wszystkich tych którzy nie potrzebują większej matrycy! Tylko tyle? W zasadzie tak ale opiszę jeszcze dlaczego. Po pierwsze Canon 5D mark III wydaje mi się bardziej uniwersalnym aparatem, aparatem dla każdego kogo na niego będzie stać, pomimo, że jest droższy od konkurenta w tej chwili ceny zejdą do podobnego poziomu i problemu z wyborem już nie będzie. Matryca jest wystarczająca, czułość ISO lepsza niż u Nikona bazując na samplach z sieci, tryb AF będzie w zasadzie taki sam, tryb seryjny szybszy, obudowa bardziej ergonomiczna i wygodniejsza. Aparat nada się do każdego rodzaju zdjęć, plus w porównaniu do Nikona do reportażu, fotografii sportowej, fotografii dzieci i zwierząt, wszędzie tam gdzie będą wymagane krótkie czasy otwarcia migawki i szybki tryb seryjny.

 

Ostatecznie to konsumenci zdecydują który produkt będzie lepszy. Gdy oba aparaty będą kosztowały tyle samo prawdopodobnie mój wybór kupna padnie na Canona, gdyż to jego uznaje w tej chwile za zwycięzcę, on będzie prawdopodobnie święcił triumfy na rynku, jest bardziej uniwersalny według mnie od Nikona D800 który trochę minął się z targetem, licząc, że złapie dwie sroki za jeden ogon, użytkowników średniego formatu oraz tych co mają D700. Miałem D700 i nie podoba mi się polityka Nikona w kwestii włożenia do aparatu dużej matrycy która nie odbiega czułością od D700 aż tak bardzo oraz zubożenie trybów seryjnych, czyżby Nikon szykował D700s? Być może tak będzie, jeżeli nie to może być w poważnych tarapatach bo już teraz krążą plotki, że Canon pod koniec roku zaprezentuje swój “średni format”…

Obaj producenci nie zafundowali nam żadnej rewolucji, technologia idzie do przodu ale to przecież normalne, w fabrykach są rozplanowane premiery na 30 lat w przód, teraz dostajemy to za 2 lata dostaniemy co innego, interes musi się kręcić tak aby żadna z firm nie wypadła z obiegu. Spokojnie czekajmy na testy i ceny poniżej 10 tyś zł, gdy już to nastąpi dokonajmy wyboru pod kątem tego jaki gatunek fotografii uprawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

5 thoughts on “Nikon D800 czy Canon 5D mark III? Jaki aparat dla kogo? – Poradnik

 1. Po pierwsze, ustalę swoją bezstronność, ponieważ pracuję na obydwu (ww.) systemach.
  Autor Shox, pisząc ten teks opierał się chyba wyłącznie publikacjach w mediach. Gdyby przez wiele godzin, chwytał na przemian Nikona i Canona, pracował w różnych warunkach, i używał różnych trybów fotografowania – wiedziałby, że pod względem ergonomii, niestety, ale Canon zostaje daleko w tyle. Rozmieszczenie przełączników i dostęp do podstawowych funkcji, w Canonach, pozostawia wiele życzeń…
  Poza tym, ocena obydwu korpusów, odbyła się z pominięciem wiedzy o sprzęcie obydwu stajni, z pułki D3s, D4, 1Ds, 1Dx. A przecież nie można oceniać Nikona D800 pod względem AF, ponieważ nie jest to aparat reporterski. Zresztą Canon 5D – także nie.
  A jeszcze jedno. Porównywanie 36 Mpix do rozdzielczość średniego formatu, z lekka trąci wiedzą amatorską…

  • Porównanie powstało od razu po premierach obu aparatów i jest czysto teoretyczne, nie miałem w ręce D800 ani 5D Marka 3, nie pisałem, że miałem. To są moje subiektywne odczucia co do tych dwóch aparatów opierając się na pracy w dwóch systemach. Co do twojego zarzutu o średni format to można to porównać ponieważ 36 Megapixelowa matryca jest jakby nie było krokiem ku temu formatowi a D800 jest pierwszą lustrzanką która pokonuję pewną barierę i staje w pół drogi, skoro średnio format zaczyna się od 40 czy 50 Mpix to dlaczego nie można. Tak jak pisałem wcześniej artykuł powstał w połowie marca, gdybym teraz miał porównywać te aparaty to mój tekst by się nie zmienił ponieważ do tej pory nie miałem ich w ręce, parametry przemawiają za taką opinią i tyle. Twierdzisz, że Canon źle rozmieszcza przyciski, ja tego nie zauważyłem, dla mnie akurat pod względem ergonomii aparaty Canona, te które do tej pory miałem w ręce lepiej się prezentują od Nikona, którego kilka lat temu opuściłem właśnie ze względu na ergonomię użytkowania :) Zresztą nie ma co dywagować, nie traktujcie tego artykułu jako czystego porównania sprzętów po testach bo takich nie robiłem!

 2. Mnóstwo byków w tym tekście. Czułość ISO nie jest w Canonie lepsza, tylko szumy mniejsze, dzięki mniejszemu upakowaniu pikseli matrycy.

 3. Zasadniczą różnicą jest nie rozmiar matrycy (bo przecież obydwie są w zasadzie identyczne), ale ich rozdzielczość.