Premiera: Aparat Fujifilm X-A1 i obiektyw Fujinon XC 50-230 mm F4.5-6.7 OIS

Na rynku pojawił się nowy bezlusterkowiec z rodziny Fuji X, jest to Fujifilm X-A1. Niestety już na wstępie rozczaruje miłośników aparatów tego producenta, X-A1 nie posiada matrycy X-Trans, niestety. Aparat będzie kosztował 2199 zł za samo body i jest odpowiedzią na modele konkurencji z tej półki cenowej.

xa1

Informacja prasowa

FUJIFILM prezentuje kompaktowy i stylowy aparat serii X, FUJIFILM X-A1, w którym zastosowano wymienną optykę. Wyposażony jest w dużą matrycę APS-C CMOS i procesor EXR II.

Firma FUJIFILM (prezes Shigehiro Nakajima) poinformowała o wprowadzeniu na rynek swojego czwartego aparatu z wymienną optyką – FUJIFILM X-A1. Najnowszy model z serii FUJIFILM X pozwoli dotrzeć do nowego grona odbiorców. Powstał z myślą o użytkownikach, którzy zamiast zwykłym kompaktem chcą robić zdjęcia bezlusterkowcem z wymiennymi obiektywami.

Najważniejsze funkcje

 • Aparat X-A1 jest kompaktowy i lekki jak dostępny od niedawna model Fujifilm X-M1 z tą różnicą, że jest wyposażony w matrycę APS-C CMOS i procesor EXR II odpowiedzialny za wysoką jakość obrazu. Duża matryca APS-C CMOS 16 MPix oferuje bogate odwzorowanie tonacji, piękny efekt bokeh, większy zakres dynamiczny i maksymalną czułość ISO 25600.
 • Tak jak w pozostałych aparatach z serii Fujifilm X, mocną stroną produktu jest jego konstrukcja. Aparat można obsługiwać jedną ręką, a intuicyjny, szybki dostęp do funkcji jest przydatny podczas codziennego fotografowania. Wszystkie przyciski i pokrętła są umieszczone z prawej strony tylnego panelu aparatu, aby zapewnić optymalną funkcjonalność i łatwość obsługi. Przycisk nagrywania zapewnia łatwe rejestrowanie filmów z możliwością wstrzymania i wznowienia nagrania.
 • Odchylany wyświetlacz LCD HD, wbudowana lampa błyskowa i interfejs Wi-Fi®*6 – umożliwiający przesyłanie zdjęć do smartfonów – sprawiają, że aparat FUJIFILM X-A1 ma wszelkie funkcje potrzebne użytkownikom, którzy mają styczność z bezlusterkowcami po raz pierwszy.

xa12

Szczegółowy opis funkcji

Duża matryca APS-C CMOS zapewniająca realistyczne odwzorowanie kolorów i szczegółów
FUJIFILM X-A1 jest wyposażony w dużą matrycę APS-C CMOS 16,3 MPix, która oferuje bogate odwzorowanie tonacji, większy zakres dynamiczny i maksymalną czułość ISO 25600. Ponadto pozwala uzyskać piękny efekt bokeh, czyli efektowne rozmycie stosowane podczas wykonywania zdjęć z niewielką głębią ostrości.

Tworzone obrazy charakteryzują się wyrazistością i niskim poziomem szumów nawet przy słabym oświetleniu, tj. w nocy i w pomieszczeniach, które zwykle wymagają wysokiej czułości. Matryca wiernie odwzorowuje naturalne tonacje ludzkiej skóry i kolory nieba – od głębokich błękitów po czerwone odcienie zachodzącego słońca.

xa13

Matryca daje możliwość wyboru czułości od standardowej ISO 200 do wysokiej ISO 6400 w krokach co 1/3 EV. Można nawet skorzystać z zakresu rozszerzonego o wartościach ISO 100, ISO 12800 i ISO 25600, które zapewniają wyjątkowo wyraźne obrazy o niskim poziomie szumów, zarówno przy bezchmurnym niebie, jak i przy słabym oświetleniu lub w nocy.

Szybka reakcja dzięki procesorowi Fujifilm EXR II
Procesor EXR II szybko reaguje i jest gotowy do pracy w ciągu 0,5 s*1, co w połączeniu z opóźnieniem migawki rzędu 0,05 s i możliwością wykonywania zdjęć seryjnych z maksymalną prędkością 5,6 kl./s (do 30 klatek*2) zadowoli każdego użytkownika.

Zaprojektowany z myślą o szybkim i łatwym dostosowaniu ustawień
Wszystkie regulowane przyciski i pokrętła są umieszczone z prawej strony tylnego panelu LCD, aby zapewnić optymalną funkcjonalność i łatwość obsługi. Przyciski zostały ułożone tak, aby użytkownik trzymający aparat prawą ręką miał łatwy dostęp do wszystkich funkcji i ustawień.

Aparat jest wyposażony w dwa pokrętła sterujące, umożliwiające szybkie dostosowanie przysłony, czasu naświetlania i kompensacji ekspozycji przy użyciu kciuka. Poszczególne przyciski zapewniają dostęp do często używanych funkcji, takich jak balans bieli, tryb seryjny czy makro, dzięki czemu obsługa jest szybka, intuicyjna i nie wymaga otwierania ekranu menu przy każdej zmianie ustawień.

Pokrętło wyboru trybu pozwala dobrać optymalną konfigurację sceny, a ponadto daje dostęp do takich funkcji, jak zaawansowany tryb SR Auto [Advanced SR Auto], który automatycznie rozpoznaje rodzaj sceny i ułatwia uzyskanie najlepszych rezultatów, czy zaawansowany filtr [Advanced Filter] wzbogacający zdjęcia o różne artystyczne efekty.

Ultrakompaktowy, lekki korpus aparatu X-A1
Ten kompaktowy aparat został zaprojektowany tak, aby użytkownik mógł go bez trudu nosić na szyi.

FUJIFILM X-A1 waży zaledwie 330 g*3, więc jest lżejszy od wielu innych bezlusterkowców z wymiennym obiektywem. Jednocześnie kryje w sobie dużą matrycę APS-C CMOS, odchylany wyświetlacz LCD HD, wbudowaną lampę błyskową, interfejs Wi-Fi® *6 do przesyłania obrazów oraz gniazdo dodatkowej lampy błyskowej.

Jak na przedstawiciela serii FUJIFILM X przystało, model FUJIFILM X-A1 nawiązuje wyglądem do popularnych aparatów FUJIFILM X-Pro1 i FUJIFILM X-E1 z tą różnicą, że jest dostępny w trzech następujących kolorach: czarnym, niebieskim i czerwonym.

W wersji czarnej i niebieskiej korpus jest pokryty pomarszczoną skórą, natomiast w wersji czerwonej skórzane obicie jest takie samo, jak w popularnym modelu FUJIFILM XF1. Dzięki zastosowaniu skóry syntetycznej aparat lepiej leży w dłoni, a tekstura materiału przypomina prawdziwą skórę. Aparat ten jest przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców, łącząc w sobie funkcjonalność i atrakcyjny, stylowy wygląd.

Specyfikacja techniczna aparatu:

Producent Fujifilm
Model X-A1
Data premiery 2013-09-17
Liczba pikseli 16 Mpix
Dostępne rozdzielczości • 4896 x 3264
• 4896 x 2760 (16:9)
• 3264 x 3264 (1:1)
• 3456 x 2304
• 3456 x 1944 (16:9)
• 2304 x 2304 (1:1)
• 2496 x 1664
• 2496 x 1408 (16:9)
• 1664 x 1664 (1:1)
• Tryby panoramy
Rozdzielczość matrycy 23.6 x 15.6 mm (APS-C) CMOS, 3:2, Całkowita liczba pikseli 16.5 Mpix
mechanizm samooczyszczania matrycy za pomocą ultradźwięków
Procesor obrazu EXR II
Format zapisu • Zdjęcia: JPEG (EXIF 2.3, DPOF, DCF), RAW, RAW+JPEG
• Filmy: MPEG4 (MOV, H.264)
• Dźwięk: PCM stereo
Zakres ISO Auto, 200 – 6400 ISO
100, 12800, 25600 ISO (tryby rozszerzone)
• Bracketing ISO: 3 klatki, +/- 1/3, 2/3 lub 1 EV
Migawka 30 s – 1/4000 s, Bulb (do 60 min.)
w trybie SR AUTO 1/4 s – 1/4000 s
Konstrukcja obiektywu Z bagnetem Fujifilm X
powiększenie w stosunku do klatki 35mm: x1.5
Ogniskowa obiektywu n/a
Światłosiła n/a
Zoom optyczny 0x
Zoom cyfrowy 0x
Stabilizacja obrazu Nie
Zapis wideo • 1920 x 1080 (Full HD 1080p) z szybkością 30 kl./s
• 1280 x 720 (HD 720p) z szybkością 30 kl./s
Maksymalna długość: 14 min. w Full HD i 27 min. w HD
Ogniskowanie AF TTL oparty o detekcję kontrastu, MF
• Strefy AF: 49 stref (7×7), zmiana wielkości ramki AF
• Tryby pól AF: Strefa AF, Wielopolowy AF, Ciągły AF, Śledzenie AF
• Dioda wspomagająca AF
Pomiar światła Pomiar TTL 256 segmentowy
Tryby pomiaru:
• Wielosegmentowy,
• Uśredniony,
• Punktowy
Ostrość od zależne od obiektywu
Balans bieli Auto, Światło dzienne, Cień, Światło żarówki, Światło jarzeniowe (3 rodzaje),
• ustawienia własne wg wzorca.
Kompensacja ekspozycji • Kompensacja z zakresie +/- 2 EV z krokiem co 1/3 EV
• Bracketing: 3 klatki, +/- 1/3, 2/3 lub 1 EV
• Bracketing dynamiki tonalnej: 100, 200, 400%
• Wielokrotna ekspozycja
Programy Auto, SR Auto +, Automatyka programowa (P), Ekspozycja Manualna (M), Priorytet przysłony (A), Priorytet migawki (S), Własny (C), Sport, Krajobraz, Portret, SP, Adv, Auto
• Filtry artystyczne (Adv): Aparat zabawkowy, Miniatura, Dynamiczna tonacja, Wzmocnienie kolorów, Zmiękczona ostrość, Jasna tonacja, Ciemna tonacja i Częściowy kolor.
Zdjęcia seryjne • Z szybkością do 5.6 kl./s do 30 klatek JPEG lub 10 RAW / RAW+ JPEG
• Z szybkością 3 kl./s do 50 klatek JPEG lub 10 RAW / RAW+ JPEG
Lampa błyskowa Wbudowana typu pop-up (Super Intelligent Flash)
• Liczba przewodnia 7 (ISO 200)
• Funkcje: Auto, Redukcja efektu czerwonych oczu, Błysk wymuszony, Synchronizacja z długim czasem ekspozycji, Synchronizacja na tylną kurtynę, Błysk stłumiony, Sterowanie
• Synchronizacja do 1/180s
Złącze hot-shoe Tak
Wyjście statywowe Tak
Samowyzwalacz 10 lub 2s
Karta pamięci Karty pamięci Secure Digital SD/SDHC/SDXC (UHS-I)
LCD odchylany w górę i w dół, 3 calowy, kolorowy, TFT LCD, 920.000 punktów, proporcje 3:2, pokrycie 100% kadru
Wizjer brak
Komunikacja i złącza Złącze USB 2.0 Hi-speed, wyjście mini HDMI typu C,
• Wbudowana karta sieci bezprzewodowej Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n
• Opcjonalnie zdalne sterowanie za pomocą wężyka RR-90
• Obsługa wydruku bezpośredniego (PictBridge)
Zasilanie Akumulator litowo-jonowy NP-W126 (7.2V, pojemność 1260 mAh, wydajność ok 350 zdjęć)
Akcesoria Akumulator litowo-jonowy NP-W126, ładowarka BC-W126, pasek, zaślepka korpusu, CD-ROM, instrukcja
Waga 280 g (bez akumulatora i karty pamięci)
330 g (z akumulatorem i kartą pamięci)
Wymiary 116.9 x 66.5 x 39.0 mm
Dodatkowe informacje Cyfrowe filtry symulujące efekt klisz fotograficznych (5 rodzajów) w tym Provia, Astia, Velvia oraz tryby zdjęć czarno-białych oraz Sepia
Dostępny w trzech kolorach: czarnym, niebieskim i czerwonym.
Wbudowana obsługa formatu RAW

Odchylany wyświetlacz LCD HD 3″ (920 000 punktów) pozwala tworzyć kreatywne ujęcia pod różnym kątem
Wyświetlacz LCD HD 3″ można odchylać w górę i w dół, co ułatwia robienie zarówno zdjęć kwiatów i zwierząt tuż przy ziemi, jak i zdjęć wykonywanych z rękami uniesionymi w powietrze, wysoko ponad tłumem.

Technologia Super Intelligent Flash
Wbudowana, precyzyjna lampa błyskowa aparatu FUJIFILM X-A1 (odpowiednik liczby przewodniej 7)*4 wykorzystuje technologię Fujifilm Super Intelligent Flash, aby dopasować ilość światła używanego w przypadku konkretnej sceny. Lampa tak ustawia błysk, aby ograniczyć obcinanie jasnych partii obrazu, na przykład podczas robienia zdjęć portretowych w pomieszczeniu o słabym oświetleniu (lub też wykonywania zbliżeń akcesoriów bądź potraw na talerzu). Ponadto oferuje doskonały błysk dopełniający, który przydaje się podczas fotografowania osób ze światłem schowanym za plecami lub przy intensywnym świetle słonecznym rzucającym wyraźny cień na twarz fotografowanej osoby, dzięki czemu ujęcia są dobrze oświetlone.

Bezprzewodowe przesyłanie obrazów umożliwiające błyskawiczne zgrywanie wysokiej jakości zdjęć na urządzenie mobilne lub komputer
Dzięki funkcji bezprzewodowego przesyłania obrazów użytkownicy mogą natychmiast zgrać wykonane zdjęcia na smartfon lub tablet. Tym sposobem można jeszcze bardziej cieszyć się fotografią, łatwo udostępniając ulubione zdjęcia w serwisach społecznościowych lub dzieląc się nimi ze znajomymi.

Wbudowana funkcja bezprzewodowego przesyłania obrazów wykorzystuje specjalną aplikację FUJIFILM Camera, którą można pobrać za darmo. Umożliwia ona błyskawiczne przesyłanie i zapisywanie ulubionych zdjęć na smartfonie lub tablecie. Po wybraniu najładniejszych ujęć można je przesłać naciskając przycisk Wi-Fi®*6, a następnie udostępnić je w serwisach społecznościowych lub wśród znajomych.

Ponadto użytkownicy mają możliwość przeglądania i importowania zdjęć oraz filmów ze smartfonu lub tabletu do aparatu. Funkcja ta może również pobrać dane o lokalizacji ze smartfonu i zapisać je w plikach wykonywanych zdjęć.

Dostępna jest także funkcja automatycznego zapisu na komputerze (PC Autosave) przy użyciu sieci Wi-Fi®*6, która pozwala łatwo utworzyć kopię zapasową zdjęć na domowym komputerze. Wystarczy zainstalować darmowe oprogramowanie FUJIFILM PC AutoSave na komputerze, wybrać folder, w którym mają być zapisywane kopie zdjęć, a następnie skonfigurować połączenie routera Wi-Fi®*6 z aparatem X-A1. W ten sposób będzie można łatwo tworzyć kopię zapasową zdjęć na komputerze. Obie te funkcje są przydatne i pozwalają zaoszczędzić wiele czasu.

Kreatywna fotografia dzięki popularnym efektom specjalnym dostępnym w aparacie

Przed zapisaniem zdjęcia można skorzystać z efektów specjalnych w postaci ośmiu zaawansowanych filtrów: Aparat zabawkowy, Miniatura, Wzmocnienie kolorów, Jasna tonacja, Ciemna tonacja, Dynamiczna tonacja, Zmiękczona ostrość, Częściowy kolor (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy). Aparat oferuje także tryb wielokrotnej ekspozycji, w którym można nałożyć na siebie dwa ujęcia, aby uzyskać wyjątkowo kreatywne zdjęcia.

xc50

Ponadto tryb symulacji filmu udostępnia pięć różnych efektów naśladujących wygląd zdjęć wykonywanych przy użyciu różnych filmów fotograficznych, tj.: PROVIA (standardowe barwy, naturalne odwzorowanie kolorów), Velvia (żywe barwy, nasycone tonacje), ASTIA (delikatne barwy, miękka gradacja), film czarno-biały (Monochrome) oraz Sepia.

Nagrywanie filmów w jakości Full HD
FUJIFILM X-A1 umożliwia nagrywanie filmów w jakości Full HD (1920×1080) z prędkością 30 klatek na sekundę. Podczas nagrywania filmów można zastosować dodatkowe kreatywne efekty dostępne w trybie symulacji filmu (np. efekt mono) oraz efekt bokeh uzyskiwany przy użyciu dużej matrycy APS-C CMOS z niską wartością przysłony. Przycisk nagrywania zapewnia łatwe rejestrowanie filmów z możliwością wstrzymania i wznowienia nagrania.

Zgodność z obiektywami FUJIFILM z bagnetem X
FUJIFILM X-A1 jest zgodny z wszystkimi obiektywami Fujifilm z bagnetem X. Szczególnie dobrze współpracuje z dwoma nowymi obiektywami z serii FUJINON XC. Obiektywy XC są kompaktowe i lekkie, oferują szeroki wybór długości ogniskowej i są przeznaczone zarówno do bezlusterkowców dla początkujących, jak i do modeli średniego zasięgu.

Obiektyw FUJINON XC 16-50 mm F3,5-5,6 z optyczną stabilizacją obrazu (odpowiednik formatu 24-76 mm)*5

Obiektyw XC 16-50 mm F3,5-5,6 z zoomem i optyczną stabilizacją obrazu (odpowiednik formatu 24-76 mm)*5 oferuje długości ogniskowej od 24 do 76 mm*5. Doskonale sprawdza się w różnego rodzaju scenach, m.in. podczas fotografowania w pomieszczeniach, a także w przypadku fotografii krajobrazowej i zdjęć wykonywanych z wolnej ręki.

Obiektyw zawiera 12 wysokiej jakości szklanych elementów w 10 grupach, w tym 3 elementy asferyczne i 1 element ze szkła ED. Ponadto kryje w sobie siedem okrągłych listków przysłony zapewniających precyzyjne 17-stopniowe sterowanie przysłoną w krokach co 1/3 EV.

Dzięki zastosowaniu lekkich soczewek i precyzyjnego silnika krokowego firma Fujifilm uzyskała szybki autofokus, co w połączeniu z optyczną stabilizacją obrazu sprawia, że obiektyw FUJIFILM XC 16-50 mm F3,5-5,6 pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości migawki.

Obiektyw jest dopasowany do zróżnicowanej kolorystyki i atrakcyjnego, klasycznego wyglądu aparatu, dlatego będzie dostępny w dwóch kolorach: czarnym i srebrnym.

Obiektyw FUJINON XC 50-230 mm F4,5-6,7 z optyczną stabilizacją obrazu (odpowiednik formatu 76-350 mm)*5

Obiektyw FUJINON XC 50-230 mm F4,5-6,7 OIS zaczyna tam, gdzie kończy model FUJIFILM XC 16-50 F3,5-5,6 OIS, oferując szeroki zakres przybliżenia od 76 do 350 mm*5 i zachowując niezmiennie doskonałą wydajność optyczną. Ten zaawansowany obiektyw 50-230 mm pozwala wykonywać wyraziste zdjęcia oddalonych obiektów.

Obiektyw zawiera 13 szklanych elementów w 10 grupach, w tym 1 soczewkę asferyczną i 1 soczewkę ze szkła ED. Doskonałą wydajność optyczną zapewnia optyczna stabilizacja obrazu, która skutecznie minimalizuje rozmycia w przypadku zdjęć wykonywanych przy dużej długości ogniskowej lub przy słabym oświetleniu.

Dzięki zastosowaniu lżejszej soczewki skupiającej i precyzyjnego silnika krokowego uzyskano bardzo szybki autofokus i ograniczono szum generowany przez mechanizm zoomu.

Obiektyw będzie dostępny w dwóch kolorach: czarnym i srebrnym.

Akcesoria do aparatu FUJIFILM X-A1

Pokrowiec skórzany: Zaprojektowany specjalnie z myślą o aparacie FUJIFILM X-A1 pokrowiec chroni sprzęt, dobrze leży w dłoni i ma eleganckie wykończenie z prawdziwej skóry. Uchwyt: Zaprojektowany z myślą o ergonomii i maksymalnej wygodzie podczas trzymania.

Najważniejsze cechy aparatu FUJIFILM X-A1:

 • Matryca APS-C CMOS 16,3 MPix
 • Szybki procesor EXR II
 • Gotowość do pracy w ciągu 0,5 s*1, opóźnienie migawki rzędu 0,05 s i zdjęcia seryjne z maksymalną prędkością 5,6 kl./s (do 30 klatek*2)
 • Ultra kompaktowy, lekki korpus
 • Odchylany wyświetlacz LCD 3″ (HD, 920 000 punktów)
 • Wbudowana lampa błyskowa z technologią Fujifilm Super Intelligent Flash
 • Czułość ISO 200-6400 w krokach co 1/3 EV (zakres rozszerzony o wartościach ISO 100, ISO 12800 i ISO 25600)
 • Nagrywanie filmów w jakości Full HD (30 kl./s)
 • 49-punktowy AF
 • Filtry artystyczne: 8 zaawansowanych filtrów i 5 trybów symulacji filmu
 • Wbudowana obsługa formatu RAW
 • Przycisk Q udostępniający listę często używanych menu i ułatwiający konfigurację
 • Gniazdo dodatkowej lampy błyskowej
 • Funkcja bezprzewodowego przesyłania obrazów do smartfonów i tabletów przy użyciu aplikacji FUJIFILM Camera
 • Funkcja PC Autosave umożliwiająca nawiązanie połączenia Wi-Fi®*6 z komputerem (łatwe wykonywanie kopii zapasowej)
 • Dostępny w trzech kolorach: czarnym, niebieskim i czerwonym
 • Zgodny ze wszystkimi obiektywami FUJIFILM z bagnetem X

*1 Tryb szybkiego startu.
*2 Maksymalną liczbę klatek można uzyskać przy ustawieniu formatu JPEG i użyciu karty pamięci SD o klasie szybkości 10 lub wyższej.
*3 Wliczając akumulator i kartę pamięci, nie wliczając obiektywu.
*4 ISO 200.
*5 Odpowiednik formatu 35 mm.
*6 Wi-Fi® jest zarejestrowanym znakiem towarowym Wi-Fi Alliance.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*