Premiera: Canon EOS 70D

70D

Jedna z najbardziej oczekiwanych premier tego roku w końcu miała miejsce. Firma Canon przedstawiła następcę aparatu Canon 60D. Canon 70D został wyposażony w całkowicie nową matrycę CMOS Dual Pixel AF o rozdzielczości 20.2 Megapikseli. Ponadto 14 bitowy procesor obrazu Digic 5+, 19 punktowy AF, odchylany ekran, moduł WiFi.

Bardzo czekałem na ten model aparatu Canon bo liczyłem na to, że firma zdecyduje się na użycie procesora Digic VI który może nagrywać filmy Full HD w 60 kl/s. Niestety dla filmowców tak się nie stało, Canon 70D tego nie potrafi (Stara lustrzanka Sony A57 którą testowałem w tamtym roku to potrafi nie licząc innych aparatów Sony, więc mamy prosty i jasny przykład jak Canon traktuje filmowców). To jest minus który ostatecznie odwraca mnie od powrotu do aparatów tej marki. Ponadto wizjer nie pokrywa 100% kadru a jedynie 98%.

Nie oznacza to, że 70D jest złym aparatem, po prostu nie widzę tutaj większej rewolucji odnośnie trybów filmowania a trochę szybsza praca układu AF oraz 7kl/s w trybie seryjnym to trochę za mało aby kupić ten aparat w cenie ponad 4000 zł za samo body. Lepszym wyborem wydaje się Nikon D7100 który kosztuje u nas 3999 zł a jego matryca zajmuje 13 miejsce w rankingu DxOmark i jest najlepszych wyborem w segmencie półprofesjonalnych aparatów.

Przyjrzyjmy się jeszcze na szybko obudowie aparatu, czy 70D wraca do korzeni? Do końca nie wiadomo bo Canon skąpi informacji, obudowa jest połączeniem aluminium oraz żywicy poliwęglanowej i włókna szklanego. W przypadku aparatu Nikon D7100 mamy do czynienia z aluminiową konstrukcją na tyle aparatu i na jego górze, w przypadku Canon może być podobnie. Nikon jest odporny na trudne warunki atmosferyczne, Canon 70D nie ma uszczelnień, tylko na klapce od baterii i karty pamięci.

Zatem proszę się nie gorączkować tylko poczekać na specjalistyczne testy osiągów matrycy i układu AF aby stwierdzić czy warto jest się przesiadać z wcześniejszego modelu 60D czy lustrzanek klasy entry level.

Aparat będzie dostępny w sklepach we wrześniu.

70d back

Informacja prasowa

Uwolnij swój potencjał z wszechstronnym aparatem Canon EOS 70D

Warszawa, 2 lipca 2013 r. – Canon powiększył słynną serię EOS o kolejny znakomity model – EOS 70D. Zaprojektowany z myślą o aspirujących entuzjastach fotografii, EOS 70D jest idealnym aparatem dla każdego, kto pragnie doskonalić swoje umiejętności. Stanowi połączenie nowej technologii obrazowania z rozbudowaną funkcjonalnością bezprzewodową i możliwościami kreatywnymi. To uniwersalny aparat, idealny do robienia znakomitych zdjęć i kręcenia filmów Full HD. Uchwyć chwilę dzięki zdjęciom i filmom Full HD EOS 70D został wyposażony w nową matrycę CMOS 20,2 MP APS-C, zaprojektowaną i wyprodukowaną przez firmę Canon. Jest pierwszą na świecie cyfrową lustrzanką posiadającą przełomową technologię Dual Pixel CMOS AF, która zapewnia płynny i dokładny autofocus (AF) podczas filmowania i szybki AF w czasie fotografowania w trybie Live View.

W połączeniu z 14-bitowym procesorem DIGIC 5+ i 19-punktowym, krzyżowym w każdym punkcie systemem AF, EOS 70D rejestruje w pełnej rozdzielczości zdjęcia z prędkością 7 klatek na sekundę, co pozwala na zapisanie maksymalnie 65 plików JPEG oraz 16 zdjęć w formacie RAW podczas jednej serii . Ponadto, natywny zakres czułości od 100 do 12800 ISO pozwala na fotografowanie w słabym oświetleniu z użyciem krótszych czasów, przy zachowaniu wysokiej jakość obrazu.

„Jestem pod ogromnym wrażeniem wszechstronności aparatu EOS 70D i tego, jak wiele nowych technologii wykorzystuje” – powiedział Brutus Östling, ambasador firmy Canon. „EOS 70D jest perfekcyjnym aparatem dla każdego, kto chce rozwinąć swoje fotograficzne umiejętności. Nie tylko nadaje się do fotografowania w doskonałej jakości krajobrazów, ludzi oraz akcji, ale również do filmowania z bardzo szybkim ustawieniem ostrości. Aparat sprawdza się w najbardziej wymagających warunkach, a nowe zaawansowane technologie w komfortowy sposób pomagają wyjść z najtrudniejszych sytuacji – zwłaszcza technologia Dual Pixel CMOS AF. To naprawdę przenosi fotografowanie i filmowanie lustrzankami na kolejny, wyższy poziom”.

Nowa technologia Canon Dual Pixel CMOS AF umożliwia błyskawiczne ustawienie AF w czasie fotografowania w trybie Live View i płynne, dokładne ostrzenie podczas filmowania. Umożliwia ona utrzymanie ruchomych obiektów w ostrości i stworzenie profesjonalnie wyglądających efektów prowadzenia ostrości w filmie Full HD. Nowa technologia wykorzystuje zaawansowaną architekturę matrycy CMOS, gdzie w obrębie każdego piksela umieszczono dwie fotodiody. Obydwie mogą pracować niezależnie w celu ustawienia ostrości lub razem, żeby przez cały czas rejestrować obraz w najwyższej jakości.

Zaawansowany system AF do zdjęć zawiera 19 punktów krzyżowych rozmieszczonych szeroko na całej klatce, zapewniając szybki i dokładny AF – idealny do śledzenia ruchomych obiektów w fotografii sportowej lub dzikiej przyrody. System AF można skonfigurować, co pozwala dopasować się do fotografowanego obiektu. Punkty można ustawić indywidualnie, razem w małych grupach lub jako szeroką aktywną strefę przy bardziej nieprzewidywalnych sytuacjach. Dedykowany przycisk wyboru strefy AF jest wygodnie położony obok spustu migawki i pozwala na szybkie zmiany bez odrywania oka od celownika optycznego.

70 top

Zaawansowana konstrukcja dla profesjonalnej obsługi

Aparat EOS 70D to zaawansowana technologia umieszczona w korpusie pozwalającym na wygodną i szybką obsługę. Inteligentny celownik optyczny z 98-procentowym pokryciem i 0,95x powiększeniem pozwala na komfortowe kadrowanie i wizualizację ustawień poprzez elektroniczną nakładkę. Wygodnie rozmieszczona kontrola zapewnia szybki dostęp do najczęściej używanych ustawień, takich jak ISO, AF i pomiar światła. Tak więc użytkownicy mogą szybko zmieniać ustawienia i koncentrować się na wykonywaniu zdjęcia. Odchylany ekran dotykowy LCD Clear View II o rozmiarze 7,7cm (3”) i rozdzielczości 1040 tys. punktów jest idealny do filmowania lub komponowania zdjęć z zastosowaniem nietypowych, kreatywnych ujęć. Ekran jest pojemnościowy i wspiera technologię gestów – perfekcyjne rozwiązanie do poruszania się po menu, zmiany ustawień lub przeglądania zdjęć. Łączność umożliwiająca łatwe sterowanie i szybkie udostępnianie EOS 70D jest najnowszym modelem Canon z wbudowaną transmisją Wi-Fi, dającą swobodę w bezprzewodowym sterowaniu aparatem oraz udostępnianiu zdjęć. Używając Wi-Fi użytkownik może podłączyć się do aplikacji EOS Remote i sterować większością ustawień takich jak ISO, ekspozycja, ostrość i wyzwolenie migawki. Istnieje również możliwość zdalnej pracy w trybie Live View oraz podglądu i oceny zdjęć.

Specyfikacja techniczna aparatu:

Producent Canon
Model EOS 70D
Data premiery 2013-07-02
Liczba pikseli 20 Mpix
Dostępne rozdzielczości • 5472 x 3648 (RAW, JPEG)
• 4104 x 2736(M-RAW)
• 2736 x 1824(S-RAW)
• 3468 x 2432 (JPEG)
• 2736 x 1824 (JPEG)
• 1920 x 1280 (JPEG)
• 720 x 480 (JPEG)
• 4864 x 3648 (4:3, JPEG)
• 5472 x 3072 (16:9, JPEG)
• 3648 x 3648 (1:1, JPEG)
• Dostępne także mniejsze rozdzielczości dla trybów 4:3, 16:9 i 1:1
Rozdzielczość matrycy 22.5 x 15 mm (APS-C) Dual Pixel CMOS, 3:2, Całkowita liczba pikseli: 20.9 Mpix
mechanizm samooczyszczania matrycy za pomocą ultradźwięków z powłoką fluorytową
Procesor obrazu Procesor DIGIC 5+
Format zapisu • Zdjęcia: JPEG (EXIF 2.21, DPOF 1.1, DCF 2.0),
RAW (14bit, pliki .CR2), S-RAW, M-RAW,
JPEG+RAW, JPEG+S-RAW, JPEG+M-RAW
Rodzaje JPEG: Fine/Normal
• Filmy: MOV (MPEG-4 AVC, H.264) z dźwiękiem liniowym PCM
Zakres ISO Auto ISO (100-12800 ISO)
ręcznie: 100 – 12800 ISO w skoku co 1/3 lub 1 EV,
25600 ISO (tryb rozszerzony H)
Migawka Szczelinowa sterowana elektronicznie o przebiegu pionowym,
30s – 1/8000s w krokach co 1/2 lub 1/3 EV, Bulb
Konstrukcja obiektywu Z bagnetem Canon EF, EF-S
powiększenie w stosunku do klatki 35mm: x1.6
Ogniskowa obiektywu n/a
Światłosiła n/a
Zoom optyczny 0x
Zoom cyfrowy 0x
Stabilizacja obrazu Nie
Zapis wideo • 1920 x 1080 pix (Full HD) z szybkością 29.97, 25 lub 23.976 kl./s, z kodowaniem Intra frame lub Inter frame
• 1280 x 720 pix (HD) z szybkością 59.94 lub 50 kl./s, z kodowaniem Intra frame lub Inter frame
• 640 x 480 pix (VGA) z szybkością 59.94 lub 50 kl./s,
Maks. długość filmów do 29 min. 59 s lub 4 GB
Opcjonalny zewnętrzny mikrofon stereo
Regulacja siły rejestracji dźwięku, filtr głosu wiatru.
Ogniskowanie Detekcja fazowa TTL-CT-SIR,
19-sto punktowy AF (wszystkie czujniki krzyżowe),
centralny punkt AF o zwiększonej czułości dla obiektywów o jasności f/2.8 (lub jaśniejszych),
Wybór punktów AF: ręczny wybór jednego z 19 punktów AF, automatyczny wybór z 19 punktów AF, ręczny wybór strefy AF,
• Tryby AF: One-Shot AF (pojedynczy), AI Servo (ciągły), AI Focus (auto pojedynczy/ciągły), Tryb Manualny (MF)
• Zakres detekcji: od -0.5 do 18 EV (ISO 100)
• Podgląd głębi ostrości
• Asysta AF: wbudowana lub zewnętrzna lampa błyskowa
• Dostrajanie AF (korekcja FF/BF) dla 40 obiektywów w zakresie +/- 20 kroków.
• AF w trybie Live View: Tryb szybki (detekcja fazowa), Tryb Dual Pixel CMOS AF (detekcja fazowa z wykorzystaniem matrycy, z funkcją śledzenia i wykrywania twarzy, pola FlexiZone pojedyncze i wielostrefowe), MF (możliwe powiększenie 5x/10x)
Pomiar światła iFCL (Focus Colour Luminance) 63-strefowy, dwuwarstwowy fotoelement krzemowy (SPC) TTL,
Tryby pomiaru:
• wielosegmentowy (połączony ze wszystkimi punktami AF),
• centralnie ważony uśredniony,
• skupiony (ok 7.7 % kadru)
• punktowy (ok 3.0 % kadru)
Zakres pomiaru: od 1 do 20 EV (dla 50mm, F1.4, ISO100)
Ostrość od zależne od obiektywu
Balans bieli Auto, Światło dzienne, Cień, Chmury, Światło żarówki, Światło jarzeniowe, Lampa błyskowa,
• ustawienia własne wg wzorca,
• ustawienia wg skali Kelvina (w zakresie 2500 – 10000 K ze skokiem 100 K)
• Korekcja balansu bieli (w 2 skalach: niebieski/bursztynowy +/-9, purpurowy/zielony +/-9)
• Bracketing balansu bieli (3 klatki)
Kompensacja ekspozycji • Kompensacja: +/- 5.0 EV w skoku co 1/3 lub 1/2 EV
• Tryb priorytetu jasnych partii obrazu
• Automatyczna optymalizacja oświetlenia (4 ustawienia)
• Bracketing: 2, 3, 5 lub 7 klatek, +/- 3.0 EV w skoku co 1/3 lub 1/2 EV
Programy Inteligentne auto (A+), Bez lampy błyskowej, Program AE (P), Priorytet przysłony (Av), Priorytet migawki (Tv), Manualny (M), Bulb (B), Tryb własny użytkownika (C), Kreatywne auto (CA),
• Programy tematyczne (SCN): Portrety, Krajobrazy, Zbliżenie, Sport, Nocny portret, Nocna scena z ręki, Pod światło HDR
• Style obrazu: standardowy, portret, krajobraz, neutralny, wierny, monochromatyczny, zdefiniowany przez użytkownika (x3)
Zdjęcia seryjne Szybkość do 7 kl./s (tryb szybki H), tryb szybki L
maksymalnie 16 zdjęć w formacie RAW, 65 zdjęć w formacie JPEG
Lampa błyskowa Typu pop-up, E-TTL II, liczba przewodnia 12 (ISO 100).
• Synchronizacja do 1/250s
• Korekcja siły błysku +/- 3 EV w krokach co 1/3 lub 1/2 EV
• Zakres pokrycia błyskiem: jak dla obiektywu o ogniskowej 28 mm (dla ekwiwalentu klatki 35 mm)
• Czas ładowania wbudowanej lampy: ok. 3 s
• Zewnętrzne lampy błyskowe E-TTL II (synchronizacja błysku w trybie HSS (FP) z krótkimi czasami migawki)
• Sterowanie bezprzewodowe zewnętrznymi lampami błyskowymi (zintegrowany nadajnik zdalnego sterowania)
• Obsługiwane tryby: Automatyczny, ręczny, synchronizacja błysku z drugą kurtyną, redukcja efektu czerwonych oczu, blokada ekspozycji lampy błyskowej, sterowanie zewnętrzną lampą błyskową przez ekran menu aparatu.
Złącze hot-shoe Tak
Wyjście statywowe Tak
Samowyzwalacz 2s lub 10 s
Karta pamięci Secure Digital (SD/SDHC/SDXC)
LCD • Główny: odchylany i obrotowy, 3 calowy, dotykowy, kolorowy TFT Clear View II, 1 040 000 punktów (proporcje 3:2), pokrycie 100%, kąt widzenia ok 170 stopni w pionie i poziomie
Jasność regulowana w 7-miu poziomach.
Live View – cyfrowy podgląd obrazu na żywo,
• Pomocniczy: podświetlany, monochromatyczny
Wizjer Pentapryzmatyczny, powiększenie: x0.95, pokrycie: ok. 98%, korekcja dioptrii: od -3.0 do +1.0, punkt oczny: 22 mm, matówka stała
Komunikacja i złącza USB 2.0 Hi-Speed / wyjście wideo (PAL/NTSC), wyjście HDMI mini typu C (zgodne z HDMI-CEC), wejście stereo mikrofonu zewnętrznego (3.5 mm typu mini-jack), wyjście opcjonalnego wężyka spustowego RS-60E3
• wbudowany moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi
• opcjonalnie zdalne sterowanie za pomocą pilota RC-6
• obsługa wydruku bezpośredniego (PictBridge)
Zasilanie Akumulator litowo-jonowy LP-E6 (7.2 V, pojemność 1800mAh, wydajność do 920 zdjęć, bez lampy, 23 st.C, przy użyciu wizjera),
• opcjonalnie zasilacz sieciowy: ACK-E6
• opcjonalnie: uchwyt pionowy / pojemnik na baterie (grip) BG-E14
Akcesoria Akumulator LP-E6, ładowarka LC-E6, pasek na ramie, kabel USB, kabel audio-wideo, instrukcja, sterowniki, zaślepka mocowania obiektywu, oprogramowanie:
• ImageBrowser
• Digital Photo Professional
• PhotoStitch
• EOS Utility
• Picture Style Editor
Waga 675 g (bez akumulatora)
ok. 755 g (z akumulatorem)
Wymiary 139.0 x 104.3 x 78.5 mm
Dodatkowe informacje Obsługiwane przestrzenie kolorów: sRGB, AdobeRGB.
25 wersji językowych menu w tym polskie.
Funkcja redukcji szumów przy długim czasie naświetlania i wysokiej czułości ISO.
Automatyczna korekcja winietowania.
Uszczelnienie przed kurzem i wilgocią klapki karty pamięci i akumulatora.
Inteligentny czujnik orientacji.
Materiał korpusu: aluminium i żywica poliwęglanowa z włóknem szklanym.

Uwolniona kreatywność

Aparat EOS 70D posiada wiele kreatywnych trybów, które umożliwiają łatwe tworzenie wyjątkowych obrazów. Wbudowany HDR ułatwia fotografowanie w trudnych, bardzo kontrastowych sytuacjach – łączy trzy ekspozycje w jedną, rejestrując więcej szczegółów zarówno w światłach jak i w cieniach. W trybie wielokrotnej ekspozycji, fotografowie mogą połączyć do dziewięciu obrazów w jeden lub użyć jednego z wielu kreatywnych filtrów, szybko zmieniając styl i wygląd swoich zdjęć. Możliwe jest też eksperymentowanie z błyskiem bezprzewodowym, dzięki wbudowanemu transmiterowi, który pozwala sterować wieloma lampami Canon Speedlite EX.

Kreatywne filmy Full HD

EOS 70D pozwala także na łatwe tworzenie wysokiej jakości filmów. W rozdzielczości Full HD (1920 x 1080p) można wybrać różną ilość klatek na sekundę (30, 25 i 24 klatek/s lub 60 i 50 klatek/s w 720p) oraz różne opcje kompresji z myślą o postprodukcji i udostępnianiu. Dzięki nowej technologii Dual Pixel CMOS AF można śledzić ruchome obiekty lub nawet zmienić kompozycję, mając pewność, że ostrość będzie utrzymana. Ponadto użytkownik poprzez naciśnięcie ekranu dotykowego może wybrać ostrość na obszarze ponad 80 procent całego kadru.

Użytkownicy mogą cieszyć się dźwiękiem stereo, używając wbudowanego mikrofonu lub zwiększyć jego jakość stosując mikrofon zewnętrzny. Z kolei pełna kontrola nad ustawieniami, takimi jak ISO i przysłona daje większą swobodę i pozwala rozwijać umiejętności.

EOS 70D – cechy kluczowe:

  • 20,2 megapikselowa matryca CMOS APS-C i DIGIC 5+
  • 19 punktowy system AF typu krzyżowego i 7 klatek/s
  • Dual Pixel CMOS AF
  • Szybkie udostępnianie i zdalne sterowanie poprzez Wi-Fi
  • ISO 12800 (H:25600)
  • Odchylany ekran dotykowy LCD 7,7cm ClearView II
  • Inteligentny celownik
  • Filmy Full HD 

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*