Premiera: Nikon 1 – Bezlusterkowce od Nikona w końcu nadeszły… Nikon 1 J1 i V1

Nikon przedstawił dziś długo oczekiwany aparat kompaktowy z wymienną optyką o nazwie systemu Nikon 1, na który składają się dwa nowe modele aparatów: Nikon 1 J1 oraz Nikon 1 V1, które zostały wyposażone w 10-megapikselowe matryce CMOS w formacie CX. W skład nowego systemu weszły także cztery modele obiektywów.

Nikon zapowiada rewolucję ale czy mała matryca tego systemu podoła założeniom jej twórców i spełni oczekiwania użytkowników? O tym przekonamy się wraz z pierwszymi testami aparatu, wielki plusem dla Nikona jest tutaj dostępność przejściówki/adaptera dzięki któremu będziemy mogli podłączyć wszystkie obiektywy Nikona od lustrzanek cyfrowych z zachowaniem AF (automatycznego ustawiania ostrości).

 

Przepraszamy, aktualnie nie przeprowadzamy żadnej sondy, zapraszamy za jakiś czas.

Informacja prasowa

Firma Nikon wprowadza nowy system aparatów fotograficznych, Nikon 1: najszybszy, najmniejszy i najlżejszy na świecie*

Amsterdam, Holandia, 21 września 2011 r.: Oto początek nowej ery fotografii. Firma Nikon przedstawia dziś nowy, rewolucyjny system aparatów cyfrowych Nikon 1, wprowadzając na rynek dwa nowe modele aparatów: Nikon 1 J1 oraz Nikon 1 V1. Ta nowa generacja urządzeń jest wyposażona w zachwycające funkcje ułatwiające fotografowanie, takie jak technologia rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim (ang. pre-post capture), pozwalająca na zastosowanie nowych, przełomowych trybów fotografowania. Dzięki temu nigdy już nie przegapisz wartej uwiecznienia chwili. Fotografowanie poruszających się obiektów, np. dzieci, jest niezwykle proste, a zdjęcia stają się „żywymi obrazami”. To najważniejsze oświadczenie firmy Nikon od czasu, gdy 14 lat temu wprowadziliśmy na rynek aparaty cyfrowe — mówi Takami Tsuchida, prezes Nikon Europe. — Wprowadzając system Nikon 1, przedstawiamy dwa przełomowe aparaty z wymiennymi obiektywami, wyposażone w rewolucyjną technologię.

 

Jordi Brinkman, menedżer produktu firmy Nikon Europe, powiedział: — Naszym inżynierom udało się zmieścić niezwykle potężny procesor i przetwornik w eleganckiej, minimalistycznej obudowie: dzięki temu można robić zdjęcia, jakie wcześniej nie wydawały się możliwe. Aparaty te są nie tylko najszybsze na świecie. Oferują także funkcje, które nigdy wcześniej nie były dostępne: tryby fotografowania takie jak Ruchome zdjęcie czy Inteligentne wybieranie zdjęcia pozwalają robić zdjęcia, jakich przedtem sobie nawet nie wyobrażaliśmy. Obiektywy 1 NIKKOR zostały zaprojektowane w sposób wyjątkowy, z myślą o poręczności i nagrywaniu filmów.

Oferowane przez firmę Nikon zaawansowane aparaty z wymiennymi obiektywami (Advanced Camera with Interchangeable Lens, A-CIL) skonstruowano tak, aby ułatwić fotografom uwiecznianie przemijających chwil poprzez łączenie zdjęć i filmów. Dzięki rozwojowi najnowocześniejszej technologii firmy Nikon już nigdy nie przegapisz ważnej chwili.

* Nikon 1 J1 to najmniejszy na świecie aparat spośród konkurencyjnych aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami, wyposażonych w przetworniki obrazu o przekątnej większej niż 1 cal. Nikon 1 V1 to najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat wśród konkurencyjnych aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami i wbudowanym wizjerem elektronicznym. Najkrótsze na świecie opóźnienie czasu wykonania zdjęcia (według testów wydajności przeprowadzonych przez firmę Nikon). Pomiar dokonany przy jednopunktowym trybie AF i najkrótszej ogniskowej standardowego obiektywu z zoomem (1 NIKKOR 10–30 mm). Dane z 5 sierpnia 2011 r.

 

Zachwycające nowe funkcje

Gama modeli Nikon 1 wyposażona jest procesor znacznie szybszy niż w przypadku większości profesjonalnych aparatów; ta bezkonkurencyjna prędkość umożliwia wykorzystanie niespotykanych dotąd funkcji. Funkcja Ruchome zdjęcie to zupełnie nowa koncepcja w dziedzinie robienia zdjęć. Pozwala rejestrować ulotne chwile i odtwarzać je w sposób, dzięki któremu wyglądają jak żywe. Aparat jednocześnie zapisuje zdjęcie i film w zwolnionym tempie, a następnie natychmiast łączy je ze sobą. Dzięki temu powstają niezwykle sugestywne ruchome zdjęcia, wiernie rejestrujące daną chwilę w sposób dotąd niemożliwy. Po raz pierwszy można naprawdę uchwycić przemijający moment: fale rozbijające się o brzeg, uśmiech przyjaciela czy dziecko zdmuchujące świeczki na swoim urodzinowym torcie.

Kolejną innowacyjną funkcją wykorzystującą wyjątkową prędkość tych aparatów jest opcja Inteligentne wybieranie zdjęcia, która pozwala wykonać jak najlepsze zdjęcie w pełnej rozdzielczości. Chyba każdy próbował kiedyś zrobić dynamiczne ujęcie, na przykład sfotografować psa łapiącego piłkę albo dziecko bawiące się na huśtawce, tylko po to, by przekonać się, że nie udało się mu uchwycić kluczowego momentu, ponieważ zdjęcie zostało wykonane ułamek sekundy za późno lub za wcześnie. Te intuicyjne w obsłudze aparaty „myślą” za użytkownika. Wystarczy raz nacisnąć przycisk migawki, a aparat zarejestruje 20 zdjęć w wysokiej rozdzielczości i z dużą prędkością, a następnie automatycznie wybierze pięć najlepszych ujęć, bazując na wyrazie twarzy, kompozycji i ostrości. Najlepsze z nich wyświetli potem na ekranie LCD o dużej rozdzielczości. Jeśli zdjęcie nie spodoba się fotografującemu, aparat zasugeruje inne ujęcia do wyboru. Koniec z kiepskimi fotografiami!

 

Dwa nowe fascynujące aparaty

Model Nikon 1 J1 jest idealny dla osób poszukujących aparatu, który pozwoli bez wysiłku zarejestrować rodzinne i prywatne wspomnienia. Jest łatwy w obsłudze, ma wbudowaną lampę błyskową i jest dostatecznie mały i lekki, aby można go było nosić ze sobą zawsze i wszędzie. Nikon 1 J1 jest oferowany w pięciu atrakcyjnych kolorach: matowej czerni, lśniącej bieli, srebrze, lśniącej czerwieni i żywym różu. Dostępne są także pasujące do niego akcesoria.

Model Nikon 1 V1, dzięki solidnej konstrukcji obudowy, to doskonały aparat dla miłośników technologii i trendseterów, którzy chcą osiągnąć kolejny poziom umiejętności w dziedzinie fotografowania. Wizjer o wysokiej rozdzielczości ułatwia kadrowanie zdjęć w jaskrawym świetle. Aparat jest także wyposażony wielofunkcyjne mocowanie akcesoriów z możliwością rozbudowy, pozwalające na podłączanie zewnętrznej lampy błyskowej i innych urządzeń. Model Nikon 1 V1 jest dostępny w wersji matowo czarnej lub lśniąco białej.

 

Jakość bez kompromisów

Firma Nikon stworzyła system aparatów o rewolucyjnych nowych funkcjach, bez kompromisów, jeśli chodzi o rozmiar, łatwość użytkowania czy jakość zdjęć i filmów. Aparaty są wyposażone w najszybszy autofokus w swojej klasie, pozwalają więc rejestrować ważne wydarzenia bez żadnych opóźnień. Funkcja wykonywania zdjęć seryjnych z prędkością 60 klatek na sekundę** pozwala wykonać długi ciąg zdjęć bez zdejmowania palca ze spustu migawki — wszystko to przy zachowaniu profesjonalnej jakości zdjęć o wysokiej ostrości i rozdzielczości 10 megapikseli. Jeśli zaś kiedykolwiek zdarzyło Ci się borykać ze słabym oświetleniem, matryca CMOS w formacie CX gwarantuje żywe kolory zdjęć.

Ponieważ zrobienie zwykłego zdjęcia a nawet zapisanie go w formie Ruchomego zdjęcia nie zawsze wystarcza, oba aparaty Nikon 1 oferują możliwość nagrywania filmów Full HD z prędkością 60 lub 30 kl./s. Można też wykonać zdjęcie w wysokiej rozdzielczości**, nie przerywając filmowania. Można nawet zarejestrować ruch w bardzo zwolnionym tempie i odtworzyć dwu- lub trzysekundowy film nakręcony w ciągu paru minut kreatywnego filmowania: na przykład kroplę wody spadającą na powierzchnię albo kogoś skaczącego w górę.

* Maks. 10 kl./s w trybie śledzenia AF i maks. 60 kl./s w trybie Full HD z ustaloną ogniskową. Dane z 5 sierpnia 2011 r.
** Zdjęcia w pełnej rozdzielczości w trybie nagrywania filmów (proporcje 16:9) 3840 x 2160 (1.080/60i).

 

Prostota i piękno

Wygląd aparatów Nikon 1 zachwyca w równym stopniu, co wykonane nimi zdjęcia. Oba aparaty mają proste wzornictwo o czystych liniach i minimalistycznych przyciskach, podkreślających ich elegancką formę. Są także wyposażone w wysokiej jakości, mocne i lekkie obudowy z aluminium, zapewniające trwałość i poczucie luksusu. Model Nikon 1 V1 ma nawet panele ze stopu magnezu.

 

Nowe wymienne obiektywy

Tworząc aparaty Nikon 1, specjaliści z firmy Nikon nie koncentrowali się tylko na nowościach. Jeśli chodzi o nowy system mocowania 1, czerpali właściwie z ponad 50 lat doświadczeń: po raz ostatni firma Nikon stworzyła zupełnie nowy system mocowania obiektywów, F, w 1959 r. System mocowania 1 pozwala korzystać z gamy wymiennych obiektywów pasujących do systemu Nikon 1, 1 NIKKOR. Zaprojektowano go tak, aby zagwarantować doskonałą komunikację między każdym z obiektywów a aparatem. To kluczowy czynnik, dzięki któremu aparaty Nikon 1 pozwalają robić zdjęcia i nagrywać filmy bez kompromisów.

 

Nowa rodzina czterech wymiennych obiektywów 1 NIKKOR gwarantuje wyjątkową precyzję, rozdzielczość i kontrast, a w połączeniu z niewielką obudową aparatu ma doskonałe proporcje. Wszystkie te obiektywy są smukłe i lekkie, a więc wyjątkowo poręczne i harmonijne, zaś niezwykła łatwość ich obsługi daje możliwość rejestrowania zachwycających zdjęć i filmów bez najmniejszego wysiłku i w każdej sytuacji.

Szeroką gamę obiektywów zaprojektowano specjalnie do zastosowania z systemem mocowania 1. Ich pierwsza generacja obejmuje kilka długości ogniskowych, w tym model 1 NIKKOR VR 10–30 mm (standardowy obiektyw z zoomem 3x), zapewniający możliwość wykonywania zdjęć w praktycznie każdych warunkach, wysuwany teleobiektyw 1 NIKKOR VR 30–110 mm służący do rejestrowania różnorodnych scenerii, ultracienki obiektyw 1 NIKKOR 10 mm (stałoogniskowy) do ujęć szerokokątnych oraz obiektyw 1 NIKKOR 10–100 mm PD-ZOOM (z osobnym napędem zoomu z regulowaną prędkością), idealny dla amatorów filmowania. To wszystko to jednak dopiero początek. Firma Nikon wie, że gwarancją najlepszych zdjęć są najlepsze obiektywy, już teraz pracuje więc nad nowymi obiektywami 1 NIKKOR.

 

Rozbudowa systemu bez zwiększania jego rozmiarów: akcesoria systemu Nikon 1

Gama opcjonalnych akcesoriów Nikon 1 pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości związane z fotografowaniem bez zwiększania obciążenia torby z aparatem: Niewielka lampa błyskowa SB-N5 zapewnia wygodny sposób sterowania kierunkiem i jakością oświetlenia, pozwalający także na kreatywne „odbijanie” światła lampy od ścian lub sufitu. Pasuje do aparatu Nikon 1 V1 i można ją obracać w pionie i w poziomie. Umieszczona z przodu dioda doświetlająca zapewnia dodatkowe oświetlenie podczas korzystania z funkcji Ruchome zdjęcie lub Inteligentne wybieranie zdjęcia w ciemności.

 

Ultrakompaktowy moduł GP-N100 GPS ułatwia opatrywanie zdjęć znacznikami. Pasuje do aparatu Nikon 1 V1: moduł mocowany bezpośrednio do uniwersalnego portu akcesoriów automatycznie rejestruje długość i szerokość geograficzną, wysokość na poziomem morza i czas, dodając znaczniki geograficzne (ang. geotags) do danych zdjęcia w formacie EXIF.

Adapter do systemu mocowania F pozwala używać aparatów Nikon 1 z każdym obiektywem NIKKOR D-SLR. Pasuje zarówno do obu modeli Nikon 1, V1 i J1, i oferuje nieograniczone możliwości dopasowywania obiektywów do ujęcia. Z systemem autofokusu Nikon 1 współpracują wszystkie obiektywy NIKKOR AF-S i AF-I.

Pełna gama akcesoriów Nikon 1 nie kończy się jednak na tym. Firma Nikon oferuje pełen asortyment markowych etui na aparaty i obiektywy, pasków, osłon obiektywów i uchwytów do aparatów, służących do ochrony sprzętu i zwiększenia wygody fotografowania. Z aparatem Nikon 1 V1 można używać zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego Nikon ME-1. Do obu aparatów Nikon 1 dołączane jest nowe oprogramowanie Short Movie Creator, pozwalające automatycznie tworzyć krótkie filmy ze zdjęć, materiału filmowego i muzyki, a także plików w formacie Ruchome zdjęcie.

 

Nikon 1 J1 będzie dostępny w kilku kolorach: między innymi czarnym, srebrnym, czerwonym, różowym i białym. Trafi do sklepów pod koniec października i w zestawie z kitowym obiektywem 10-30 mm będzie kosztował 650 dolarów. Polska cena jest jak na razie nie znana.

Nikon 1 V1 trafi do sklepów pod koniec października i w zestawie z kitowym obiektywem 10-30 mm będzie kosztował 900 dolarów. Polska cena jest jak na razie nie znana.

 

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*