Premiera: Nikon żyje i ma się dobrze, Nikon D4

Nikon przedstawił dzisiaj nowy flagowy model swojej linii profesjonalnych lustrzanek, Nikona D4. Aparat został wyposażony w 16 megapixelową pełnoklatkową matrycę CMOS, wspomaganą w procesor EXPEED 3, jej możliwości w zakresie czułości to ISO 100-12800, aparat robi serie 11kl/s i kręci filmy w rozdzielczości FullHD.

 

Informacja prasowa:

Nikon D4 – stworzony do przekraczania granic

Firma Nikon ogłosiła wprowadzenie na rynek, nowej flagowej lustrzanki cyfrowej dla zawodowych fotografów – Nikon D4. Lustrzanka została wyposażona w matrycę CMOS formatu FX o rozdzielczości 16,2 megapikseli, oferując fenomenalny podstawowy zakres czułości ISO (100-12800), mechanizm obróbki obrazu EXPEED 3, funkcję fotografowania z prędkością 11 klatek na sekundę oraz filmowania w rozdzielczości Full HD z dźwiękiem stereo.

Aparat wyznacza nowe standardy w zakresie jakości obrazu, szybkości i precyzji, zarówno w przypadku fotografowania, jak i filmowania.

 

Niezrównana jakość obrazu, wyjątkowa szybkość

Nikon D4 został wyposażony w matrycę CMOS w pełnoklatkowym formacie FX o rozdzielczości 16,2 megapikseli z szybkim odczytem kanałowym. Dzięki temu aparat zapewnia szybkość fotografowania do 11 klatek na sekundę, a więc więcej niż jakakolwiek inna lustrzanka firmy Nikon.

Ponadto, dzięki zoptymalizowanej redukcji szumów i 14-bitowej konwersji analogowo-cyfrowej wbudowanej w matrycę, aparat umożliwia robienie niezwykłej jakości zdjęć o niewielkich szumach i szerokiej rozpiętości tonalnej, nawet przy wysokich czułościach ISO.

Podstawowy zakres czułości ISO, został obniżony o 1 EV. Dzięki temu Nikon D4 oferuje w standardzie czułość od 100 do 12800 ISO. W ekstremalnie trudnych warunkach oświetleniowych czułość może być modyfikowana i w zależności od potrzeb fotografa obniżona do wartości ISO 50 lub podwyższona do ISO 204800.

 

Turbodoładowany mechanizm obróbki obrazu EXPEED 3

Dzięki opracowanemu przez firmę Nikon mechanizmowi obróbki obrazu EXPEED 3 nowej generacji, aparat D4 z łatwością radzi sobie z przetwarzaniem dużych ilości danych, zapewniając przy tym szybkość i jakość wymagane przez profesjonalistów. Po 14-bitowej konwersji cyfrowo-analogowej następuje szybkie, 16-bitowe przetwarzanie obrazów, dzięki czemu powstają gotowe pliki JPEG. Nawet najbardziej skomplikowane przetwarzanie danych nie wpływa negatywnie na wydajność. Obrazy charakteryzują się naturalnymi, nasyconymi kolorami i naturalną głębią. Nawet podczas robienia zdjęć przy słabym świetle i z wysokimi wartościami ISO, inteligentna funkcja redukcji szumu obniża go bez uszczerbku dla ostrości obrazu.

 

Filmowanie w jakości emisyjnej

Profesjonalistom, których praca wymaga zapisu sekwencji filmowych, Nikon D4 gwarantuje pełną elastyczność, niezbędną do dalszego stosowania programów do montażu filmowego. Aparat umożliwia rejestrowanie ujęć filmowych najwyższej jakości matrycą pełnoklatkową FX, a także pozwala na zróżnicowane ustawianie liczby klatek na sekundę.

 • Liczba klatek na sekundę

Nikon D4 umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD (1080 p) z prędkością 30, 25 i 24 klatek na sekundę, z opcjonalnymi prędkościami 60, 50, 30 i 25 klatek na sekundę przy rozdzielczości 720 p. Ujęcie filmowe może mieć długość niemal 30 minut (ok. 29 min. 59 s).

 • Tryb wielu pól

Nagrywanie w trybie Full HD (1080 p) może odbywać się zarówno w formacie FX, jak i DX, a także w natywnym formacie Full HD (1920×1080 pikseli).

 • Wysokiej jakości dźwięk

Nikon D4 został wyposażony w innowacyjne rozwiązania umożliwiające nagrywanie filmów z dźwiękiem najwyższej jakości. Poza zewnętrznym wejściem mikrofonu stereofonicznego, aparat posiada wyjście słuchawkowe. Dzięki temu użytkownik jest w stanie precyzyjnie ustalić poziom głośności rejestrowanego dźwięku po wyizolowania go z otoczenia.

 • Wyjście HDMI bez kompresji danych

Aby zapewnić dostęp do najczystszych danych wyjściowych filmu wideo na potrzeby profesjonalnej edycji, Nikon D4 został wyposażony w wejście HDMI. Dzięki temu, lustrzanka umożliwia równoległy podgląd nieskompresowanego obrazu na zewnętrznych monitorach oraz zapis na zewnętrznych nagrywarkach. Jest to pierwsze takie rozwiązanie w tej klasie aparatów. Dane są wysyłane z rozdzielczością 1080p (Full HD) w określonym rozmiarze obrazu i liczbie klatek na sekundę. Jeśli to konieczne, jakość wysyłanych danych można ograniczyć. Wysyłany strumień obrazu jest pozbawiony nakładanych na obraz informacji, które nadal mogą być wyświetlane na ekranie TFT aparatu.

 • Wygodne elementy sterowania:

Dzięki programowalnym elementom sterowania obsługa podglądu na żywo jest znacznie łatwiejsza. Nie trzeba obracać pokrętła sterowania – elektrycznie sterowana przysłona umożliwia użycie przycisków znajdujących się z przodu aparatu do płynniejszego sterowania. Funkcja oznaczania indeksów pozwala na oznaczenie ważnych klatek na osi czasu w trakcie nagrywania, co ułatwia ich późniejszą lokalizację podczas edycji.

 

Nowe poziomy szybkości i dokładności

W modelu Nikon D4 wiele funkcji zostało zoptymalizowanych, by zapewnić jeszcze większą szybkość:

 • Zaawansowany system rozpoznawania scenerii obsługiwany przez czujnik RGB 91 tys. pikseli

Lustrzanka została wyposażona w rewolucyjny, zaawansowany system rozpoznawania scenerii firmy Nikon, z nowym czujnikiem RGB 91000 pikseli, dokładnie analizującym każdą scenę, aby zapewnić jak najwierniejsze odwzorowanie obrazu. Dzięki temu funkcja śledzenia obiektu 3D w przypadku fotografowania niewielkich obiektów działa jeszcze lepiej. Twarze fotografowanych osób wykrywane są natomiast z wyjątkową dokładnością nawet jeśli fotograf klasycznie używa tylko wizjera optycznego. Ten poziom szczegółowej analizy scenerii umożliwia również dokładniejsze działanie autofokusa i pomiaru ekspozycji nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych.

 • Zaawansowany moduł autofokusa Multi-CAM3500FX

System autofokusa Nikon Multi-CAM 3500FX, umożliwiający ręczne wybieranie pojedynczych pól ostrości lub automatyczny wybór odpowiedniego pola spośród 9, 21 lub 51 punktów, został przebudowany, by zapewnić szybsze wykrywanie obiektów. Moduł czujnika autofokusa i algorytmy istotnie poprawiają czułość podczas robienia zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych aż do -2 EV (ISO 100, 20°C). Wszystkie 51 czujników AF (15 z nich to czujniki krzyżowe) w pełni współpracuje z dowolnym obiektywem NIKKOR o maksymalnym otworze względnym f/5,6.

 • Ekstremalnie czułe czujniki AF działają nawet przy przysłonie f/8

Nikon D4 oferuje sprawne działanie 11 środkowych czujników AF, nawet gdy wartość maksymalnego otworu względnego używanej optyki wynosi f/8. Jest to duży atut w przypadku fotografii sportu i fotografii przyrodniczej, ponieważ umożliwia stosowanie np. obiektywu 600 mm f/4 AF-NIKKOR z dwukrotnym telekonwerterem NIKKOR wraz z szybkim autofokusem. Jeśli łączna wartość maksymalnego otworu względnego używanej optyki mieści się w zakresie od f/5,6 do f/8, można efektywnie korzystać nawet z piętnastu centralnych czujników autofokusa, z których dziewięć to czujniki krzyżowe.

 • Nowo opracowana migawka z kompozytu z włókien kewlarowych i węglowych

Urządzenie oferuje standardowy cykl eksploatacji obejmujący 400000 wyzwoleń, zakres czasów otwarcia migawki od 1/8000 do 30s i synchronizację błysku do 1/250s. Inteligentna, samodiagnozująca się migawka oraz zespół napędowy zmniejszają pobór mocy podczas nagrywania filmów przy stale otwartej migawce.

 • Szybka reakcja

Uruchomienie aparatu trwa ok. 0,12 sekundy[1], opóźnienie otwarcia migawki zostało ograniczone do około 0,042 sekundy[2] (odpowiednik parametru D3S), z funkcją zdjęć seryjnych z maksymalną prędkością do 11 kl./s w formacie FX i wszystkimi trybami przycinania.

 • Nośniki pamięci

Nikon D4 został wyposażony w dwa gniazda kart pamięci. Jedno dla szybkich kart CF (UDMA 7) i jedno dla szybkich i pojemnych kart XQD.

 • Komunikacja

Potężny system sterowania i transmisji danych zapewnia jeszcze szybsze i łatwiejsze przesyłanie plików w sieci przewodowej i bezprzewodowej LAN. Obsługę bezprzewodowych sieci LAN umożliwia kompaktowy, nowo zaprojektowany przekaźnik bezprzewodowy WT-5, który obsługuje tryby połączenia HTTP i FTP oraz umożliwia jednoczesne wyzwolenie kilku aparatów wyposażonych w przekaźnik WT-5. Ponadto, po raz pierwszy złącze kablowe LAN zostało umieszczone w obudowie aparatu.

 

Zawsze gotowy do pracy

Wiele funkcji w aparacie zostało opracowanych z myślą o wygodnej obsłudze:

 • Intuicyjne sterowanie w poziomie i pionie

Bez względu na to, czy aparat znajduje się w orientacji poziomej, czy pionowej elementy sterowania rozmieszczone są w sposób umożliwiający intuicyjną obsługę.

 • Uproszczony wybór rodzaju i trybu wyboru pola AF

Nowa funkcja wyboru rodzaju i trybu pola AF umożliwia modyfikację ustawień stosowanie do indywidualnych preferencji użytkownika bez konieczności odrywania oczu od wizjera.

 • Precyzyjny wyświetlacz LCD

Nikon D4 został wyposażony w precyzyjny wyświetlacz LCD, o przekątnej 8 cm (3,2 cala), szerokim kącie oglądania i rozdzielczości ok. 921 tys. punktów, z automatyczną kontrolą jasności. Dzięki większym możliwościom reprodukcji kolorów zapewnia on doskonały obraz. Jasność wyświetlacza LCD jest ponadto automatycznie dostosowywana do warunków otoczenia. Aby ułatwić użytkownikom weryfikację ustawień ostrości, obrazy można powiększać podczas odtwarzania aż 46-krotnie.

 • Wizjer optyczny z pełnym pryzmatem

Zastosowany w lustrzance Nikon D4 wizjer optyczny z pełnym pryzmatem zapewnia blisko 100-procentowe pokrycie kadru i powiększenie 0,7 razy (obiektyw 50 mm f/1,4 przy ustawieniu na nieskończoność, -1 dptr.). Zwiększony dystans widzenia całej matówki w wizjerze ogranicza zmęczenie oczu podczas długotrwałego korzystania z aparatu.

 • Elektroniczny, dwuosiowy wirtualny horyzont

Elektroniczny, dwuosiowy wirtualny horyzont umożliwia precyzyjne potwierdzenie wypoziomowania zdjęcia na wyświetlaczu LCD lub w wizjerze, sprawdzające zarówno położenie aparatu w stosunku do płaszczyzny poziomej, jak i jego nachylenie (obrót w przód lub w tył).

 • Bezpośredni dostęp do ustawień Picture Control

Specjalny przycisk zastępujący żmudne przeszukiwanie menu umożliwia bezpośredni dostęp do ustawień Picture Control pozwalających na dostosowanie wyglądu zdjęć i filmów wideo dzięki dokładnej regulacji parametrów ostrości, nasycenia, odcienia.

 • Pełna kontrola nad przebiegiem pracy

Lustrzanka Nikon D4 została wyposażona w szereg dodatkowych funkcji ułatwiających pracę fotografa.

 • Filmy poklatkowe

Nikon D4 oferuje rozszerzoną funkcję fotografii poklatkowej, umożliwiając zapisywanie wykonanych automatycznie zdjęć w postaci pliku filmowego.

 • Funkcja HDR (High Dynamic Range, wysoka rozpiętość tonalna)

Funkcja HDR umożliwia zrobienie jednego prześwietlonego i jednego niedoświetlonego zdjęcia za jednym wyzwoleniem migawki. Rozpiętość można zwiększyć maksymalnie do 3 EV dla różnych efektów, z pełnym nasyceniem i przejściami tonalnymi. Miękkość granic pomiędzy dwiema ekspozycjami można dopasować, by uzyskać bardziej naturalny wygląd.

 • Udoskonalone sterowanie temperaturą barwową

Aparat umożliwia precyzyjne ustawianie balansu bieli. Odcień monitora podczas podglądu na żywo i wynikający z niego balans bieli obrazu można dostosować i wyrównać. Temperaturę barwową można ustawić ręcznie z przyrostami co 10 stopni w skali Kelvina lub w miredach.

 • Cztery obszary kadru

Nikon D4 oferuje dostęp do różnych trybów przycinania obrazu, maskowanych wizualnie w wizjerze – 5:4 (30,0 × 24,0 mm), 1,2x (30,0 × 19,9 mm) oraz format DX (23,4 × 15,6 mm).

 • Funkcje edycji zdjęć w aparacie

Zarejestrowane zdjęcia i filmy można modyfikować i edytować w aparacie oraz na bieżąco. Opcje retuszu obejmują szereg przydatnych funkcji, m.in. przetwarzanie formatu NEF (RAW), zmianę rozmiaru zdjęcia, kontrolę dystorsji i perspektywy. Poza tym aparat daje możliwość określenia momentu początkowego i końcowego wszystkich filmów jednocześnie, co umożliwia ich efektywniejsze zapisywanie.

Aparat ma kosztować 6000USD, w sklepach prawdopodobnie zobaczymy go przed wakacjami.

 

Akcesoria w zestawie

 • Oprogramowanie ViewNX 2

Wielofunkcyjna aplikacja Nikon ViewNX 2 odznacza się łatwym w obsłudze interfejsem oraz bogatym wyborem funkcji edycji, łącznie z podstawowymi funkcjami edycji plików RAW i filmów D-movie. Oprogramowanie umożliwia bezproblemową integrację z portalem my Picturetown – serwisem firmy Nikon do udostępniania i przechowywania zdjęć.

 

Akcesoria opcjonalne

 • Kompaktowy przekaźnik bezprzewodowy WT-5

Mocowany jest w specjalnym złączu i zasilany z obudowy aparatu. Obsługuje tryby komunikacji HTTP i FTP. Umożliwia równoczesne wyzwolenie kilku aparatów wyposażonych w WT-5.

 • Moduł GPS GP-1

Rejestruje informacje o położeniu, takie jak długość i szerokość geograficzna, wysokość n.p.m. oraz data i godzina (UTC), w postaci znaczników geograficznych w danych obrazu (EXIF) każdego zdjęcia, a także umożliwia jednoczesne działanie z WT-5.

 • Kompaktowy mikrofon stereo ME-1

Umożliwia rejestrowanie dźwięku wysokiej jakości oraz w dużym stopniu redukuje szum mechanizmów aparatu.

 • Lampa błyskowa SB-910 firmy Nikon

Zawodowa lampa błyskowa z systemem i-TTL (inteligentny TTL), następca cenionej lampy Nikon SB-900, wyposażona w przeprojektowane menu oraz zmienione przyciski sterowania. Nowe rozwiązania oferują szerokie możliwości w zakresie fotografowania z jedną lampą na aparacie, jak i sterowania bezprzewodowego lampami zewnętrznymi. Model SB-910 odznacza się wysoką mocą, zaawansowanymi funkcjami, wielostopniowym automatycznym zoomem, obejmującym szeroki zakres ogniskowych (17–200 mm) oraz trzema wzorcami oświetlenia, zapewniającymi pełną kontrolę nad światłem na planie zdjęciowym. Do zestawu dołączone są twarde filtry barwne do światła żarowego i fluorescencyjnego, które pozwalają błyskawicznie dostosować balans bieli aparatu D4.

 • Oprogramowanie Capture NX 2

Obsługujące systemy operacyjne w wersji 64-bitowej oprogramowanie Capture NX 2 pozwala na pełne wykorzystanie możliwości obrazowania aparatu D4.

 • Oprogramowanie Camera Control Pro 2 (opcjonalnie) – uniwersalne zdalne sterowanie ustawieniami aparatu

Oprogramowanie Camera Control Pro 2 oferuje nie tylko możliwość kontrolowania trybu ekspozycji, czasu otwarcia migawki i wartość przysłony, ale także liczne, udoskonalone rozwiązania pozwalające na znaczące usprawnienie pracy z podglądem na żywo aparatu D4. Nowe, kreatywne funkcje sterowania obejmują zdalne rozpoczynanie i zatrzymywanie nagrywania filmu oraz przełączanie podglądu na żywo dla zdjęć lub filmów.

[1] Zgodnie ze standardami stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association
[2] W przypadku używania z akumulatorami innymi niż EN-EL1

 

Specyfikacja techniczna aparatu:

Producent Nikon
Model D4
Data premiery 2012-01-06
Liczba pikseli 16 Mpix
Dostępne rozdzielczości Format FX:
• 4928 × 3280
• 3696 × 2456
• 2464 × 1640
Format x1.2 (30×20)
• 4096 × 2720
• 3072 × 2040
• 2048 × 1360
Format DX:
• 3200 × 2128
• 2400 × 1592
• 1600 × 1064
Format 5:4 (30 × 24):
• 4096 × 3280
• 3072 × 2456
• 2048 × 1640
Dodatkowo różne rozdzielczości dla zdjęć wykonywanych w trybie podglądu filmu na żywo w formacie: FX, DX z proporcjami 3:2 i 16:9.
Rozdzielczość matrycy 36 x 23.9 mm (FX) CMOS, 3:2, całkowita liczba pikseli: 16.6 Mpix, w trybie DX rozdzielczość 6.8 Mpix
Czyszczenie matrycy: wzorzec do usuwania kurzu
Procesor obrazu EXPEED 3 z 14-bitową konwersją analogowo-cyfrową i 16-bitowym przetwarzaniem obrazu
Format zapisu • Zdjęcia: JPEG (EXIF 2.3, DPOF, DCF 2.0), NEF (12- lub 14-bitowy, z kompresją bezstratną, stratną lub bez kompresji),
NEF+JPEG, TIFF (RGB)
Rodzaje JPEG: Fine/Normal/Basic
• Filmy: Format MOV, H.264/MPEG-4 AVC
• Dźwięk: Liniowy PCM
Zakres ISO Auto, 100 – 12800 ISO w skoku 1/3, 1/2 lub 1 EV, dodatkowo:
4 tryby Lo poniżej ISO 100: 0.3/0.5/0.7/1 EV (ISO 50),
7 trybów Hi powyżej ISO 12800: 0.3/0.5/0.7/1/2/3/4 EV (ISO 204800)
Migawka Szczelinowa sterowana elektronicznie o pionowym przebiegu szczeliny w płaszczyźnie ostrości,
30s – 1/8000s w krokach co 1/2, 1/3 lub 1 EV, Bulb
żywotność: 400 tys. zdjęć
• Tryby wyzwalania migawki: S (zdjęcia pojedyncze), CL (seryjne wolne), CH (seryjne szybkie), Q (ciche wyzwalanie migawki), samowyzwalacz, MUP (podnoszenie lustra)
Konstrukcja obiektywu Z bagnetem Nikon F
powiększenie w stosunku do klatki 35mm: x1.0 w trybie FX lub x1.5 w trybie DX
Ogniskowa obiektywu n/a
Światłosiła n/a
Zoom optyczny 0x
Zoom cyfrowy 0x
Stabilizacja obrazu Nie
Zapis wideo • 1920 × 1080 (Full HD 1080p) z szybkością 29.97 kl./s, 25 kl./s, 23.976 kl./s
• 1920 × 1080 (Full HD, kadrowanie) z szybkością: 29.97 kl./s, 25 kl./s, 23.976 kl./s
• 1280 × 720 (HD) z szybkością: 59.94 kl./s, 50 kl./s, 29.97 kl./s, 25 kl./s
• 640 × 424 z szybkością: 29.97 kl./s, 25 kl./s
Wysoka lub normalna jakość obrazu.
Wbudowany mikrofon monofoniczny lub zewnętrzny mikrofon stereofoniczny; możliwość regulowania czułości
Maks. długość filmu 29 min. 59 s
Ogniskowanie Detekcja fazowa TTL, Nikon Advanced Multi-CAM 3500FX,
51 punktowy AF (w tym 15 punktów krzyżowych, przy przysłonie f/8 obsługa 11 punktów), możliwość wyboru jednego z 51 lub 11 pól AF,
• Strefy AF: jednopolowy AF, AF z dynamicznym wyborem pola (9, 21 lub 51 pól), śledzenie 3D, automatyczny wybór pola AF
• Tryby napędu AF: pojedynczy (AF-S), ciągły (AF-C), ręczne ustawianie ostrości (M)
• Zakres detekcji: od -2 do +19 EV (ISO 100, 20°C),
• Tryb pól AF w LV: AF z priorytetem twarzy, szerokie pole AF, normalne pole AF, śledzenie obiektów w ruchu
• Podgląd głębi ostrości
Pomiar światła System TTL korzystający z matrycy RGB o rozdzielczości ok. 91 000 pikseli
Tryby pomiaru:
• Matrycowy 3D Colour Matrix III – obiektywy Nikkor typu D/G
• Matrycowy Colour Matrix III – pozostałe obiektywy z procesorem
• Matrycowy Color Matrix (obiektywy bez procesora, o ile użytkownik wprowadzi dane obiektywu)
• Centralny: przypisanie 75% wagi pomiaru do obszaru o średnicy 12 mm na środku kadru (średnicę koła można zmienić na 8, 15 lub 20 mm) lub uśrednienie na podstawie całego kadru (w przypadku używania obiektywu bez procesora używane jest koło o średnicy 12 mm lub średnia z całego kadru)
• Punktowy: pomiar w kole o średnicy 4 mm (około 1,5% powierzchni kadru) na środku wybranego pola AF (w centralnym polu AF w przypadku obiektywu bez procesora).
Zakres pomiaru: od -1 do 20 EV lub od 2 do 20 EV w trybie pomiaru punktowego (dla 50mm, F1.4, ISO100, 20°C)
Ostrość od zależne od obiektywu
Balans bieli Auto (2 rodzaje), Światło żarowe, Światło jarzeniowe (7 rodzajów), Światło słoneczne, Lampa błyskowa, Chmury, Cień,
• 4 ustawień własnych wg wzorca lub na podstawie wykonanego zdjęcia,
• ustawienia wg skali Kelvina (w zakresie 2500 – 10000 K)
• Korekcja i bracketing balansu bieli (od 2 do 9 zdjęć z krokiem 1, 2 lub 3)
Kompensacja ekspozycji Kompensacja: +/-5 EV w skoku co 1/3, 1/2 lub 1 EV
Bracketing: od 2 do 9 klatek, w skoku co 1/3, 1/2, 2/3 lub 1 EV.
Programy Automatyka programowa (P), Priorytet przysłony (A), Priorytet czasu (S), Manualny (M).
• System Picture Control: Standardowy, Neutralny, Żywy, Monochromatyczny, Portret i Krajobraz, osobiste ustawienia
Zdjęcia seryjne Szybkość 10-11 kl./s (tryb szybki – CH), do 10 kl./s (tryb wolny -CL)
• Fotografowanie poklatkowe
Lampa błyskowa Brak wbudowanej lampy błyskowej,
• Kompatybilny z zew. lampami wspierającymi CLS oraz i-TTL,
• Synchronizacja do 1/250s
• Kompensacja błysku: od -3 do +1 EV z krokiem 1/3, 1/2 lub 1 EV
• Braketing mocy błysku: od 2 do 9 zdjęć z krokiem 1/3, 1/2, 2/3 lub 1 EV
• Tryby pracy: synchronizacja na przednią kurtynkę migawki, synchronizacja z długimi czasami ekspozycji, synchronizacja na tylną kurtynkę migawki, redukcja efektu czerwonych oczu, redukcja efektu czerwonych oczu z synchronizacją z długimi czasami ekspozycji, synchronizacja na tylną kurtynkę migawki z długimi czasami ekspozycji, obsługa automatycznej synchronizacji z krótkimi czasami migawki
• Obsługa kreatywnego system oświetlenia Nikon CLS
Złącze hot-shoe Tak
Wyjście statywowe Tak
Samowyzwalacz 2 s, 5 s, 10 s, 20 s
od 1 do 9 ekspozycji z interwałem 0.5, 1, 2 lub 3 s
Karta pamięci Dwa gniazda dla kart typu XQD i CompactFlash (CF) Typu I (zgodne z UDMA)
Dowolna karta może pełnić rolę podstawowej lub zapasowej albo służyć do osobnego zapisywania zdjęć NEF (RAW) i JPEG.
Zdjęcia można kopiować między kartami.
LCD • Główny: stały, 3.2 calowy, kolorowy TFT LCD, 921.000 punktów, kąt widzenia 170 stopni, pokrycie 100% pola widzenia
Live View – cyfrowy podgląd obrazu na żywo,
• Dwa pomocnicze umieszczone na tylnej i górnej ściance korpusu, oba monochromatyczne.
Wizjer Pentapryzmatyczny, powiększenie: x0.7, pokrycie: ok. 100% (FX) lub 97% w pionie i poziomie (x1.2, DX), korekcja dioptrii: od -3.0 do +1.0, punkt oczny: 18 mm,
matówka BriteView Clear Matte Mark VIII typu B z ramkami pól AF i liniami kadrowania
Komunikacja i złącza USB 2.0 Hi-Speed, wyjście HDMI typu C, 10-pinowe złącze wężyka spustowego/modułu GPS, gniazdo mikrofonowe, stereofoniczne typu minijack (średnica 3.5 mm, z zasilaniem), gniazdo słuchawek, stereofoniczne typu minijack (średnica 3.5 mm), złącze akcesoriów do przekaźnika bezprzewodowego, złącze sieciowe Ethernet RJ-45
• opcjonalnie zdalne sterowanie
• obsługa wydruku bezpośredniego (PictBridge)
• opcjonalny nadajnik bezprzewodowy WT-4 lub WT-5
Zasilanie Akumulator litowo-jonowa EN-EL18 (10.8 V, pojemność 2000 mAh)
• Opcjonalnie zasilacz sieciowy EH-6b
Akcesoria Akumulator jonowo-litowy EN-EL18, ładowarka MH-26, kabel USB UC-E15, zatrzask kabla USB, pasek aparatu AN-DC7, pokrywka bagnetu korpusu BF-1B, pokrywka sanek mocujących BS-2, wtyczka wejściowa UF-2 do mikrofonu stereofonicznego ME-1
Waga 1180 g (bez akumulatora i karty pamięci)
ok. 1340 g (z akumulatorem i kartą pamięci XQD)
Wymiary 160 × 156.5 × 90.5 mm
Dodatkowe informacje Obsługiwane przestrzenie kolorów: sRGB, AdobeRGB.
Polskie menu,
Funkcja Active D-Lighting (automatyczna, bardzo wysoka +2/+1, zwiększona, normalna, umiarkowana i wyłączona). Braketing ADL.
Korpus ze stopów magnezu w pełni uszczelniony przed kurzem i wilgocią.

Źródło

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*