Premiera: Obiektyw Leica APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH

Przy okazji dzisiejszych premier aparatów, Leica pokazała nowy obiektyw standardowy dla swojego systemu Leica M. Nowa “Pięćdziesiątka” aspiruje do miana bycia najlepszym szkłem w historii oraz wyznaczać nowe standardy dla każdego innego obiektywu. Ci którzy ostrzą sobie na niego zęby muszą się liczyć z wydatkiem 26000zł.

 

Informacja prasowa

LEICA APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH.

Kolejny kamień milowy w konstrukcji obiektywów fotograficznych.

Leica Camera przedstawia przełomowy obiektyw, będący kamieniem milowym w konstrukcji optyki fotograficznej: LEICA APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH. Inżynierowie Leiki po raz kolejny przesunęli granice technicznych możliwości w konstruowaniu obiektywów o najwyższych parametrach technicznych i użytkowych! W rezultacie powstał obiektyw „referencyjny”, o ekstremalnie wyśrubowanych parametrach optycznych, nieosiągalnych nigdy wcześniej, wyznaczający nowe standardy w budowie optyki fotograficznej.

Nowy obiektyw charakteryzuje się najwyższymi parametrami spośród wszystkich szkieł systemu Leica-M, produkowanych współcześnie i w przeszłości. Krzywe MTF, prezentujące kontrast detali w obszarze kadru (lub innymi słowy ostrość obrazu), potwierdzają te osiągi: obiektyw LEICA APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH. odwzorowuje detale z ponad 50% kontrastem w całym obszarze kadru, przy pełnym otwarciu przysłony! To wynik, jakiego nie osiągnął wcześniej żaden inny obiektyw. Oznacza to, że nowy Summicron to najostrzejszy obiektyw w historii!

 

Jednocześnie obiektyw ten został bardzo starannie skorygowany. Korekcja apochromatyczna zminimalizowała aberrację chromatyczną na kontrastowych krawędziach, gwarantując naturalną reprodukcją drobnych detali. W efekcie użytkownicy tego obiektywu będą mogli cieszyć się najdoskonalszą jakością odwzorowania obrazu, nawet przy największych powiększeniach.

Swe wyjątkowe osiągi nowy Summicron zawdzięcza 150-letniej tradycji kultury technicznej Leiki, doświadczeniu jej konstruktorów, najdoskonalszym materiałom i wyjątkowemu reżimowi technologicznemu, zastosowanemu podczas produkcji.

Konstrukcyjnie nowy obiektyw bazuje na poprzednim Summicronie-M 50 mm, znajdującym się w ofercie od roku 1979 i będącym dziś najstarszym obiektywem w portfolio systemu M. Klasyczna specyfikacja standardowego obiektywu 50 mm o jasności f/2.0 okazała się idealną bazą – konstruktorzy mogli skupić się wyłącznie na poprawie parametrów optycznych. Budowa układu optycznego została policzona od nowa, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik inżynieryjnych. Wykorzystano doświadczenia z konstrukcji Summiluxów-M: 35 f/1.4 ASPH. i 50 f/1.4 ASPH. – na przykład w grupie soczewek znajdujących się za przysłoną zastosowano element szybujący, zmieniający swoją pozycję względem przedniej grupy podczas ogniskowania. Konstrukcja taka umożliwia zachowanie najwyższych parametrów optycznych w całym zakresie odległości ogniskowania – także na najkrótszych dystansach.

 

Realizacja korekcji apochromatycznej wymagała stworzenia nowych gatunków szkła. Powstały one w wyniku modyfikacji oryginalnych receptur, pochodzących z laboratoriów Leitza. Pod względem technologicznym było to jedno z największych wyzwań, wymagało wielu prób i wieloletniego doświadczenia. Ciągłe doskonalenie szkła optycznego i procesów jego produkcji zostało w Leice doprowadzone do granic inżynierii i sztuki. To właśnie tym technologiom zawdzięczamy jakość naszej optyki – w tym także najnowszego APO-Summicrona.

Soczewki nowego obiektywu wykonywane są z selekcjonowanych i sezonowanych płyt szklanych. Szlifuje się je z precyzją nie stosowaną wcześniej w przemyśle optycznym i natychmiast (aby zapobiec utlenianiu) pokrywa dziesiątkami nanomilimetrowych powłok ochronnych i antyodblaskowych. Także części metalowe wykonywane są z wyjątkową dokładnością, ze specjalnych, stabilizowanych stopów, odpornych na zmiany temperatur, a następnie starannie wykończane galwanicznie i lakierniczo.

Ręczny montaż obiektywów odbywa się w fabryce Leiki w Solms, nieopodal Frankfurtu nad Menem, pod okiem doświadczonego inżyniera, który nadzoruje cały proces, wielokrotnie sprawdzając obiektyw na poszczególnych etapach za pomocą spektrofotometru. Inżynier ten potwierdza zgodność gotowego produktu z parametrami własnoręcznym podpisem.

 

Specyfikacja techniczna obiektywu:

Producent Leica
Model Apo-Summicron-M 50 mm f/2.0 Asph
Typ obiektywu Standardowy stałoogniskowy
Ogniskowa 50 mm
Światłosiła f/2
Pole widzenia 47 o
Ostrość od 0.7 m
Maksymalne powiększenie 1:11.3
Minimalna przysłona 16
Liczba listków na przysłonie 11
Mechanizm autofokusa MF
Konstrukcja 8 elementów / 5 grup
Rozmiar filtra 39 mm
Tryb Makro Nie
Stabilizacja Nie
Dostępne mocowania Leica M / VM-Mount
Wymiary 53 x 47 mm
Waga 300 g
Dodatkowe informacje Filtr gwint E39
Premiera 10.05.2012
Zintegrowana, wysuwana, metalowa osłona przeciwsłoneczna

Wszystkie te elementy – od założeń konstrukcyjnych, przez dobór i zastosowanie najlepszych materiałów, wyjątkową precyzję wykonania w najnowocześniejszych technologiach – aż po niespotykany współcześnie reżim ręcznego montażu i kontrolę jakości – gwarantują, że APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH. potwierdzi pozycję firmy Leica Camera, jako producenta najlepszych obiektywów na świecie.

Pierwsze obiektywy LEICA APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH. trafią do autoryzowanych sprzedawców Leiki pod koniec lipca 2012.

Źródło: Leica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*