Premiera: Olympus M.Zuiko Digital 12 mm f/2.0 ED i 45 mm f/1.8

Olympus zaprezentował dzisiaj także obiektywy do systemu micro 4/3. Szerokokątny obiektyw M.Zuiko Digital 12 mm f/2.0 ED oraz portretowy M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8.

 

Informacja prasowa

Optyka Olympus PEN wzbogaca się o dwa kolejne kompaktowe obiektywy M.ZUIKO DIGITAL

Nowe jasne obiektywy wpisują się w doskonałą stylistykę PEN
Pierwszorzędna optyka zapewnia piękne szerokokątne spojrzenie i portretowe możliwości

Warszawa, 30 czerwca 2011 – Wraz z trzema gorącymi nowościami systemu PEN, aparatami PEN E-P3, PEN Lite oraz PEN Mini, Olympus wprowadza dwa nowe stylowe kompaktowe obiektywy opracowane specjalnie z myślą o nowych modelach PEN Mikro Cztery Trzecie. Zarówno szerokokątny obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 12mm 1:2.0 (24mm*) – „Mistrz streetphoto” jak i portretowy M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8 (90mm*) wywodzą się z cenionej „stajni” Olympus, która opracowuje i dostarcza optykę także dla lustrzanek. Obydwa obiektywy mogą owocnie korzystać z zaawansowanego systemu stabilizacji obrazu, jaki jest zintegrowany w korpusach PEN. Dysponując otworem względnym dwa najnowsze modele wyspecjalizowanej gamy optyki Olympus Mikro Cztery Trzecie są idealne do fotografowania w warunkach słabego oświetlenia i zapewniają imponujący efekt miękko rozmytego tła. Najwyższej klasy obudowa, doskonała jakość optyczna oraz kompaktowa i lekka konstrukcja sprawiają, że obiektywy te są doskonale dopasowane do serii Olympus PEN. Aparaty PEN zapewniają jakość obrazowania lustrzanki, a jednocześnie są proste w użytkowaniu. Portretowy obiektyw będzie dostępny począwszy od września 2011 a szerokokątny „Mistrz streetphoto” pojawi się w sklepach już na początku lipca br.

 

Słabe oświetlenie, krajobrazy, rozmycie tła i zdjęcia sytuacyjne

Szerokokątny obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 12mm 1:2.0 jest idealny do rejestrowania wysokiej jakości obrazów filmowych i zdjęć rozległych motywów, np. krajobrazów, a w szczególności sprawdza się w słabych warunkach oświetleniowych. Stanowi on też doskonałe narzędzie dla uzyskiwania profesjonalnie wyglądających efektów rozmytego tła. Razem z kompaktowymi wymiarami aparatu PEN, duży maksymalny otwór przysłony tego obiektywu ułatwia pewne fotografowanie i filmowanie w sytuacjach, w których użycie lampy błyskowej lub statywu byłoby nieodpowiednie, np. w kościele czy muzeum, a przy tym jest gwarancją zdjęć, z jakich można być dumnym. Ale nie jest to jedyna zaleta tego wszechstronnego obiektywu. Bardzo duży względy otwór przysłony ułatwia świadome korzystanie z efektu rozmycia drugiego planu i tworzeniu zdjęć, które warto potem np. zawiesić na ścianie. Mistrz fotografii ulicznej (‘Street Photography’) jest także najlepszym obiektywem Olympus PEN, jeśli chodzi o spontaniczne zdjęcia sytuacyjne – między innymi dzięki wskaźnikom głębi ostrości i odległości, które sprawiają, że użytkownicy mogą natychmiast ustawić ostrość bez potrzeby spoglądania na wyświetlacz aparatu. Wskazania, o których mowa odgrywają także ważną rolę przy fotografowaniu w trybie Manualnym. Poza sytuacjami słabego oświetlenia i spontanicznych zdjęć sytuacyjnych, ten szerokokątny obiektyw doskonale sprawdza się w jasnym świetle dzięki zastosowanym wielowarstwowym powłokom elementów optycznych, co zmniejsza o połowę efekty duszków i poświaty w porównaniu ze stosowaniem zwykłych powłok.

 

Wysoka jakość zdjęć portretowych

Podobnie jak w przypadku szerokokątnego modelu, design obiektywu portretowego M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8 został dostosowany do atrakcyjnego i stylowego wyglądu trzech nowych aparatów PEN. Niezależnie od wysokiej jakości metalowego wykończenia obiektyw ten charakteryzuje się wyjątkowo przystępną ceną, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jakość zdjęć, jakie można dzięki niemu uzyskiwać. Jasny otwór przysłony oraz pierwszorzędna inżynieria optyczna, sprawiają, że użytkownicy mogą tworzyć właściwie oświetlone, ciekawe zdjęcia portretowe.

 

Szerokokątny obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 12mm 1:2.0 będzie dostępny już na początku lipca, zaś model portretowy M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8 pojawi się we wrześniu tego roku.

Pełna lista obiektywów Olympus PEN dostępna jest na stronach www.olympus.pl

* Ekwiwalent dla aparatu małoobrazkowego 35mm.

 

Specyfikacja techniczna obiektywu:

Producent Olympus
Model M.Zuiko Digital 12 mm f/2.0 ED
Typ obiektywu Szerokokątny stałoogniskowy
Ogniskowa 12 mm
Światłosiła f/2
Pole widzenia 84 o
Ostrość od 0.2 m
Maksymalne powiększenie 1:12.5
Minimalna przysłona 22
Liczba listków na przysłonie 7
Mechanizm autofokusa AF MSC
Konstrukcja 11 elementów / 8 grup
Rozmiar filtra 46 mm
Tryb Makro Nie
Stabilizacja Nie
Dostępne mocowania Micro 4/3
Wymiary 56 x 43 mm
Waga 130 g
Dodatkowe informacje Premiera 30.06.2011
W komplecie 2 dekielki
opcjonalnie: osłona przeciwsłoneczna LH-48
Soczewka DSA,
Soczewka asferyczna,
Soczewka ED
Soczewka Super HR

 

Specyfikacja techniczna obiektywu:

Producent Olympus
Model M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8
Typ obiektywu Teleobiektyw stałoogniskowy
Ogniskowa 45 mm
Światłosiła f/1.8
Pole widzenia 27 o
Ostrość od 0.5 m
Maksymalne powiększenie 1:9
Minimalna przysłona 22
Liczba listków na przysłonie 7
Mechanizm autofokusa AF MSC
Konstrukcja 9 elementów / 8 grup
Rozmiar filtra 37 mm
Tryb Makro Nie
Stabilizacja Nie
Dostępne mocowania Micro 4/3
Wymiary 56 x 46 mm
Waga 116 g
Dodatkowe informacje 2 soczewki E-HR
Premiera 30.06.2011
W komplecie 2 dekielki i pierścień DR-40
opcjonalnie: osłona przeciwsłoneczna LH-40B

 

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*