Premiera: Olympus PEN E-PL3

Firma Olympus zaprezentowała dzisiaj kilka nowych produktów, jednym z nich jest aparat cyfrowy z wymienną optyką w systemie micro 4/3, Olympus PEN E-PL3. Aparat posiada odchylany ekran.

 

Informacja prasowa:

Świeże spojrzenie – prezentujemy nowy Olympus PEN Lite

Kreatywność lustrzanki, piękny wygląd kompaktu i ruchomy ekran czyli PEN Lite (E-PL3)

 

Warszawa, 30 czerwca 2011 – Olympus po raz kolejny wprowadza nową generację atrakcyjnych, kompaktowych aparatów fotograficznych PEN, które oferują kreatywność lustrzanek oraz intuicyjne zasady obsługi. Dla osób, które chcą wyrazić siebie wykorzystując zaawansowane technologie zebrane w łatwym w obsłudze pakiecie, kompaktowy i olśniewający aparat PEN Lite (E-PL3) jest wprost idealny. Podobnie jak flagowy model serii PEN E-P3, wersja Lite jest pełna najświeższych innowacji z dziedziny obrazowania. Dysponuje ona m.in. najszybszym na świecie* autofocusem – FAST AF – wśród aparatów z wymiennymi obiektywami. Udostępnia także zintegrowaną w korpusie stabilizację obrazu oraz pozwalające na łączenie, łatwo dostępne filtry artystyczne, które mogą nadać zdjęciom i filmom Full HD kreatywny wydźwięk. A wszystko to uzupełnia nowy, nachylany ekran LCD. Niezależnie od tego czy jesteś profesjonalistą czy amatorem, 3 calowy wyświetlacz niesłychanie ułatwi Ci robienie wyjątkowych zdjęć. Ruchomy ekran LCD jest jedną z wygodnych dla użytkownika funkcji, które sytuują model PEN Lite daleko przed innymi aparatami o porównywalnych rozmiarach. Jak na aparat z wymiennymi obiektywami (który zapewnia jakość lustrzanki) jest wyjątkowo mały i elegancki – z doskonałym wykończeniem w postaci szczotkowanego aluminium. Aparat Olympus PEN E-PL3 będzie dostępny od jesieni 2011.

 

Nowe perspektywy

Jednym z elementów, który szczególnie podoba się w aparatach PEN jest łatwość, z jaką modele te pozwalają na uzyskiwanie wysokiej klasy zdjęć nawet tym, którzy nie znają się specjalnie na fotografii. Dzięki najnowszym innowacjom technologicznym aparat PEN Lite przenosi tę wygodę użytkowania na całkiem nowy poziom. Jest to pierwszy PEN z nachylanym ekranem LCD, co pozwala na wykonywanie niemożliwych z pozoru ujęć i to całkiem łatwo. Wyciągając i ustawiając pod kątem 3-calowy ekran, można wygodnie kadrować obrazy chwytając w kadrze nietypową perspektywę.

Jeszcze łatwiejsze ustawienia

Aby w pełni wykorzystać doskonałą optykę i uzyskiwać możliwie najlepsze zdjęcia, ustawienia aparatu zawsze muszą być właściwie dostrojone. Dla amatora często stanowi to wyzwanie, które nierzadko kończy się frustracją. W przypadku modelu Lite jest zupełnie inaczej. Przewodnik Live Guide ułatwia dobranie właściwych ustawień, które nadadzą zdjęciom określony charakter – ruch oraz rozmycie tła, intensywność kolorystyki czy odpowiednią jasność. W typowych sytuacjach fotografowania przewodnik Live Guide pomaga uzyskać rozmyte tło, aby wprowadzić do obrazu więcej dramaturgii i pokazać pierwszy plan w możliwe najbardziej atrakcyjnej formie. Aparat PEN Lite automatycznie wybiera właściwe ustawienia. Regulacja stałych parametrów w menu jest również prosta, gdyż każdej pozycji menu towarzyszy wyskakujące okienko opisujące zasadę działania danego parametru. Oprócz tego, Olympus zastosował rząd przycisków szybkiego dostępu – na górze aparatu tuż przy spuście migawki.

 

Szybsze ustawianie ostrości

Kupując aparat PEN Lite możesz mieć pewność, że zabierasz do domu nowatorską technologię. A oznacza to fantastyczną jakość zdjęć i filmów. Podobnie jak dwa inne nowe aparaty PEN, model E-PL3 korzysta z nowego procesora obrazu Olympus TruePic VI. Procesor TruePic VI sprawia, że aparat działa szybciej i sprawniej reaguje na zmiany ustawień, ale przede wszystkim przyczynia się do tego, że prędkość działania autofocusa jest niewiarygodna. FAST AF jest najszybszym na świecie* systemem autofocusa. Dysponując AF, który działa z taką prędkością, mamy szansę uchwycić najbardziej spontaniczne chwile i robić zdjęcia szybko poruszających się obiektów. Zaś 35 oddzielnych punktów autofocusa rozłożonych niemal na całej powierzchni sensora sprawia, że można uchwycić ostrość nawet tych obiektów, które ukrywają się w narożniku ekranu. Dzięki zaś podświetlaniu AF, ustawianie ostrości przy słabym oświetleniu staje się sprawniejsze niż kiedykolwiek dotąd , a nowa technologia śledzenia AF sprawia, że utrzymywana jest ostrość dla obiektów, które poruszając się wychodzą co pewien czas z kadru. Podkreślmy, że wszystko to dzieje się w oka mgnieniu, gdyż funkcja Full Time AF oznacza, że AF jest zawsze włączony – i główny motyw zdjęcia jest już ostry.

 

Wyższa rozdzielczość

Niezwykle wydajny procesor TruePic VI umożliwia także filmowanie Full HD 1080i oraz rejestrowanie nieskazitelnych obrazów o rozdzielczości 12.3 megapiksela, nawet przy słabym oświetleniu. Przy prędkości zapisu 60 klatek na sekundę (60Hz), rozdzielczości Full HD oraz stereofonicznej ścieżce dźwiękowej, jakość i realizm obrazu filmowego są idealne by usiąść z grupą znajomych przed dużym telewizorem Full HD i powrócić do wspólnie spędzonych chwil. Co więcej, aparat oferuje wybór różnych formatów wideo. Dla odtwarzania na ekranie TV, można wybrać format AVCHD, który generuje pliki o mniejszych rozmiarach. Jeśli natomiast filmy mają być najpierw edytowane na komputerze, to idealny jest format 720p HD Motion JPEG. Niezależnie od tego czy filmujesz czy robisz zdjęcia PEN Lite został tak opracowany, by niezmiennie zapewniać najwyższą jakość działania – niezależnie od zastosowanego wymiennego obiektywu. W przeciwieństwie do innych porównywalnych aparatów fotograficznych, stabilizacja obrazu jest zintegrowana w korpusie, więc aparat automatycznie przeciwdziała poruszeniu obrazu w przypadku każdego dołączonego do niego obiektywu.

Więcej kreatywności

Spośród najbardziej zaawansowanych funkcji należy wymienić kreatywne filtry artystyczne oraz całkiem nową funkcję Bracketingu dla tychże filtrów. Wszystkie sześć filtrów można stosować w aparacie zarówno do filmów HD jak i zdjęć, a niektóre z filtrów mogą być łączone zapewniając niesamowite efekty. Wykorzystując funkcję Bracketingu dla filtrów artystycznych, można eksperymentować z różnym wyglądem obrazu stosując równocześnie rozmaite filtry do jednego i tego samego zdjęcia. Wśród filtrów artystycznych dostępne są takie jak Pop Art, Zmiękczanie ostrości, Ziarnisty film, Fotografia otworkowa, Diorama oraz Dramatyczna tonacja i co ciekawe jednym naciśnięciem przycisku można je łączyć nawet z pięcioma dodatkowymi efektami filtrów artystycznych, w tym nowymi Starlight czy też Biała krawędź (White Edge). Po zrobieniu zdjęć można prezentować je na ekranie LCD aparatu w formie pokazu slajdów – lub na dużych ekranach telewizorów High Definition podłączonych przez interfejs HDMI.

 

Ciekawy design

PEN Lite będzie dostępny w tonacji czarnej, białej, srebrnej lub czerwonej, z korpusem o wykończeniu w postaci szczotkowanego metalu. Do tego dochodzą kompaktowe wymiary, co w przypadku aparatu oferującego jakość lustrzanki jest jeszcze bardziej godne uwagi niż sam atrakcyjny wygląd.

Duża rodzina

Model Lite jest kompatybilny z coraz większą rodziną wysokiej jakości obiektywów i akcesoriów Olympus. Aparat w wersji podstawowej oferowany jest z odświeżonym wizualnie obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm (28-84mm**) 1:3.5-5.6 II R, jednym z gamy 20 dedykowanych obiektywów Mikro Cztery Trzecie, jakie są dostępne dla aparatów PEN. Obiektyw dostarczany wraz z aparatem został specjalnie opracowany dla niemal bezgłośnego działania można więc z powodzeniem rejestrować filmy HD ze stereofoniczną ścieżką dźwiękową niezakłóconą szumami mechanizmów. Dla wyjątkowych portretów i planu filmowego idealnym obiektywem będzie nowy M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8 (90mm**). Stylowe akcesoria obejmują srebrną zewnętrzną lampę błyskową FL-300R z funkcją bezprzewodowej obsługi błysku.

 

Aparat PEN Lite będzie dostępny począwszy od jesieni 2011.

PEN Lite podstawowe funkcje i właściwości:

Jakość obrazu

 • Wydajny procesor obrazu TruePic VI, to szybszy czas reakcji oraz doskonała jakość obrazu
 • Niezwykle efektywna, zintegrowana w korpusie stabilizacja obrazu zarówno dla filmów jak i ostrych, nieporuszonych zdjęć – działa z dowolnym obiektywem
 • Kompaktowy obiektyw M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm (28-84mm**) 1:3.5-5.6 II R – szybki i niemal bezgłośny (Kompatybilny z filmowaniem i fotografowaniem)
 • 12.3 efektywnych megapikseli sensora High Speed Live MOS dla doskonałego działania także w warunkach słabego oświetlania oraz podczas filmowania Full HD
 • Czułość do ISO 12800
 • Rejestrowanie filmów 1080i Full HD ze stereofonicznych dźwiękiem, format zapisu AVCHD lub Motion JPEG

Wygoda użytkowania

 • Najszybszy na świecie system autofocusa FAST AF, zawsze gotowy, z 35 punktami AF, Podświetlanie AF dla zdjęć przy słabym oświetleniu oraz AF śledzący obiekt nawet poza kadrem
 • Nachylany 3.0 calowy ekran LCD o rozdzielczości 460,000 punktów dla łatwego kadrowania ujęć także z nietypowej pozycji
 • Przyciski bezpośredniego dostępu (jedne z możliwością zaprogramowania) dla szybkich manualnych ustawień
 • Przewodnik Live Guide w trybie filmowania HD oraz fotografowania, także w trybach P/S/M/A
 • Wyskakujące okienka opisu dla poszczególnych pozycji w menu
 • Live View w trybie filmowania HD oraz zdjęć
 • Prosta w użytkowaniu funkcja menu w postaci koła ustawień – Live Wheel

Kreatywność i wszechstronność

 • Sześć kreatywnych filtrów artystycznych dla trybu filmowania HD i zdjęć, a także dostępność efektów filtrów artystycznych, takich jak nowe- Starlight, czy też Białe krawędzie( White Edge).
 • Port akcesoriów 2 dla kompatybilności ze stale rosnącą gamą akcesoriów PEN
 • Kompatybilność z gamą 20 obiektywów Mikro Cztery Trzecie, 27 obiektywami Cztery Trzecie oraz ponad 500 innymi obiektywami (poprzez adapter)
 • Kompatybilność z obudową do fotografii podwodnej
 • Czasy otwarcia migawki do 1/4000 sek. i zdjęcia seryjne wykonywane z prędkością do 5 kadrów na sekundę
 • Tryb wielokrotnej ekspozycji – 2 zdjęcia RAW
 • Bateria litowo jonowa BLS-5 o długiej żywotności

Design

 • Kompaktowy design z doskonale wykończonym korpusem w stylu szczotkowanego aluminium
 • Dekoracyjny, wymienny pierścień obiektywu
 • Dostępny w czterech wersjach kolorystycznych: czarnej, białej, srebrnej oraz czerwonej

Inne ciekawe funkcje

 • W zestawie zewnętrzna nachylana lampa błyskowa
 • Możliwość wykonywania zdjęć 3D
 • Funkcja pokazu slajdów w trybie odtwarzania
 • Kompatybilność z kartami SDXC*** oraz Eye-Fi
 • Bezprzewodowe sterowanie błyskiem

* Stan na czerwiec 2011
** ekwiwalent dla aparatu małoobrazkowego 35mm.
*** SD jest znakiem handlowym SD Card Association.

 

Specyfikacja techniczna aparatu:

Producent Olympus
Model E-PL3
Data premiery 2011-06-30
Liczba pikseli 12.2 Mpix
Dostępne rozdzielczości • 4032 x 3024 (RAW, JPEG)
• 2560 x 1920 (JPEG)
• 1024 x 768 (JPEG)
• Tryby: 4:3, 3:2, 16:9, 6:6, 3:4
(w trybie RAW zapisywane w EXIF)
Rozdzielczość matrycy 17.3 x 13 mm (4/3) Hi Speed Live-MOS, 4:3, całkowita liczba pikseli: 13.1 MPix
mechanizm samoczyszczenia matrycy za pomocą ultradźwięków (SSWF)
Procesor obrazu TruePic VI
Format zapisu • Zdjęcia: JPEG (EXIF 2.21, DPOF, DCF),
RAW (12-bit, pliki .ORF, bezstratna kompresja), JPEG+RAW
Rodzaje JPEG: Fine/Normal
• Zdjęcia 3D: MPO
• Filmy: AVCHD / AVI (Motion JPG)
• Dźwięk: Dolby Digital (AVCHD),
Wave Base Stereo PCM/16bit, 48kHz (Motion-JPEG)
Zakres ISO Auto (200–12800 ISO), 200–12800 ISO w krokach co 1/3 lub 1 EV
Migawka szczelinowa sterowana elektronicznie, 60 s–1/4000 s w krokach co 1/3, 1/2 lub 1 EV, Bulb (max 30 min.),
Przy włączonej stabilizacji: 2–1/4000 s
Konstrukcja obiektywu Obiektywy systemu 4/3,
powiększenie w stosunku do klatki 35mm: x2.0
Ogniskowa obiektywu n/a
Światłosiła n/a
Zoom optyczny 0x
Zoom cyfrowy 2x
Stabilizacja obrazu Tak
Zapis wideo • 1920 x 1080 pix (Full HD 16:9), zapis AVCHD, Zapis 60i , 20 lub 17 Mbps
• 1280 x 720 pix (HD 16:9), zapis AVCHD, Zapis 60p , 17 lub 13 Mbps
• 1280 x 720 pix (HD 16:9), zapis Motion-JPEG z szybkością 30 kl./s
• 640 x 480 pix (VGA), zapis Motion-JPEG z szybkością 30 kl./s
maks. czas nagrania: 29 min. (AVCHD), 7 min. (HD Motion-JPEG), 14 min. (VGA Motion-JPEG),
Wbudowany mikrofon stereo.
Ogniskowanie Zaawansowany AF oparty o detekcję kontrastu z systemem FAST AF, MF
(w przypadku użycia obiektywów nie wspierających funkcji AF w trybie detekcji kontrastu aparat pracuje w trybie MF z asystą)
• Strefy AF:
35 punktów, możliwość automatycznego lub ręcznego wyboru punktów AF
grupowy obszar docelowy (9 pól) spośród 35 pól,
automatyczny wybór prawie ze wszystkich pól, gdy włączona jest detekcja twarzy,
swobodny wybór, gdy ustawiony jest tryb powiększonego podglądu,
dostępne podświetlanie punktów AF.
• Tryby AF: Pojedyncze zdjęcie (S-AF), Ciągły (C-AF), Ręczny (MF), S-AF + MF, Śledzenie AF (C-AF + TR)
• Funkcja wykrywania twarzy i oka
• Powiększenie w LV: x5, x7, x10, x14
Pomiar światła 324-strefowy TTL,
Tryby pomiaru:
• Digital ESP (matrycowy 324-strefowy),
• centralnie ważony uśredniony,
• punktowy (ok 1% pow. ekranu),
• punktowy z jasnym tłem,
• punktowy z ciemnym tłem,
Zakres pomiaru: od 0 do 20 EV (dla 17 mm, F2.8, ISO 100)
Ostrość od zależne od obiektywu
Balans bieli Auto, Światło dzienne, Cień, Chmury, Światło żarówki, Światło jarzeniowe, Lampa błyskowa, Podwodny Balans Bieli
• ustawienia własne wg wzorca (2 ustawienia),
• ustawienia wg skali Kelvina (w zakresie 2000–14 000 K),
• Korekcja (+/- 7 kroków w osi A-B/G-M),
• Bracketing balansu bieli (3 zdjęcia ze zmianą co 2, 4, 6 kroki ustawianą w osi A-B/G-M).
Kompensacja ekspozycji Kompensacja: +/- 3.0 EV w skoku co 1/3, 1/2 lub 1 EV
Bracketing: 2, 3 lub 5 klatek, w skoku co 1/3, 1/2, 2/3 lub 1 EV, 7 zdjęć ze zmianą eksp. co 1/3, 1/2 lub 2/3 EV
Programy iAuto, Program AE (P), Priorytet przysłony (A), Priorytet migawki (S), Manualny (M), Filtry artystyczne (ART), Film, Podwodny tryb szerokokątny / podwodny tryb Makro (Wybierane w menu jako funkcja przycisku Rec/Fn)
• Programy tematyczne (SCN): Portret, e-Portret, Krajobraz, Krajobraz + Portret, Makro, Sport, Sceny nocne, Sceny nocne + Portret, Dzieci, Jasna tonacja, Ciemna tonacja, tryb DIS, Makrofotografia przyrody, Przy świecach, Zachód słońca, Dokumenty, Panorama, Sztuczne ognie, Plaża i śnieg, Konwerter rybie oko, Konwerter szerokokątny, Konwerter makro, 3D
Zdjęcia seryjne Szybkość 4.1 kl./s (5,5 kl./s gdy wyłączona jest stabilizacja obrazu)
Lampa błyskowa Brak wbudowanej lampy błyskowej.
• W zestawie zewnętrzna lampa błyskowa FL-LM1 o liczbie przewodniej 10 (ISO 200)
• Tryb działania: TTL-Auto, Manualny (Pełna siła błysku, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64),
• Tryby sterowania dla zewnętrznej lampy błyskowej: TTL Auto, Auto, Manualny, FP-TTL-AUTO, FP-MANUAL,
• Bezprzewodowa kontrola błysku: Dostępne (4 kanały, 4 grupy),
Przy bezprzewodowym sterowaniu błyskiem znajdująca się w komplecie lampa błyskowa pełni rolę centralnego flesza,
• Synchronizacja do 1/160 s, 1/4000 s (Super FP Mode),
• Kompensacja błysku: +/- 3 EV w krokach co 1/3, 1/2, 1 EV,
• Tryby pracy: Auto, Redukcja efektu czerwonych oczu, Redukcja efektu czerwonych oczu przy długich czasach naświetlania, Synchronizacja na pierwszą i drugą kurtynę migawki, Błysk dopełniający, Wyłączenie błysku.
Złącze hot-shoe Tak
Wyjście statywowe Tak
Samowyzwalacz 2 s lub 12 s
Karta pamięci Secure Digital (SD/SDHC/SDXC)
Kompatybilność z UHS-I, Eye-Fi,
Do filmowania zalecane karty Class 6
LCD Odchylany, 3 calowy, dotykowy, kolorowy LCD, 460.000 punktów, proporcje 3:2
Jasność regulowana w 15 poziomach
Temp. barwowa regulowana w 15 poziomach,
Powłoka AF (zapobiegająca pozostawianiu odcisków palców),
Live View – cyfrowy podgląd obrazu na żywo, 100% pokrycie pola kadru
Wizjer Opcjonalnie zewnętrzne:
• VF-1, optyczny (powiększenie x0.47) montowany w złączu hot-shoe, dedykowany dla obiektywu M.ZUIKO DIGITAL 17mm 1:2.8 Pancake
• VF-2, elektroniczny, 1.440.000 punktów, pokrycie 100% pola kadru, odchylany o 90 stopni, montowany w złączu hot-shoe.
Komunikacja i złącza Uniwersalne złącze: USB 2.0 Hi Speed / wyjście wideo (NTSC/PAL) / wejście na wężyk, wyjście Mini HDMI typu-C, złącze akcesoriów AP2
• opcjonalnie zdalne sterowanie za pomocą wężyka RM-UC1
• obsługa wydruku bezpośredniego (PictBridge), PIM III
• opcjonalnie modułu komunikacyjnego Bluetooth PENPAL.
Zasilanie Akumulator litowo-jonowy BLS-1 (7.2 V, pojemność 1150 mAh) lub akumulator litowo-jonowy BLS-5 (wydajność ok 300 zdjęć)
Akcesoria Akumulator BLS-5, ładowarka BCS-5, lampa błyskowa FL-LM1, kabel USB, kabel wideo typu Multi, pasek na ramię, CD-ROM OLYMPUS Viewer 2/ib, instrukcja obsługi.
Waga 265 g (bez akumulatora)
ok. 313 g (z akumulatorem i kartą pamięci)
Wymiary 109.5 x 63.7 x 37.3 mm (bez elementów wystających)
Dodatkowe informacje Obsługiwane przestrzenie kolorów: sRGB, AdobeRGB.
Filtry artystyczne (6).
Funkcja i-Enhance.
Polskie menu.
Tryb wielokrotnej ekspozycji.
Opcjonalny mikrofon zewnętrzny SEMA-1.
Opcjonalnie zestaw oświetleniowy do makrofotografii MAL-1.
Zdjęcie z dźwiękiem: 30sek.
Dostępny w czterech wersjach kolorystycznych: czarnej, białej, srebrnej oraz czerwonej.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*