Premiera: Olympus STYLUS Traveller SH-50, SZ-16 i SZ-15

Olympus pokazał kilka normalnych aparatów kompaktowych podczas odbywających się targów CES 2013. Na szczególną uwagę zasługuje SH-50 który posiada 5 osiową stabilizację obrazu znaną z aparatu OM-D EM-5, niestety jest ona dostępna tylko w trybie filmowania, podczas zdjęć trzeba zadowolić się 3 warstwową stabilizacją.

 

Informacja prasowa

Olympus ustanawia nowe technologiczne standardy STYLUS Traveller oznacza wyższą klasę kompaktowych aparatów fotograficznych Pierwszy na świecie system 5-osiowej stabilizacji obrazu odmienia całkowicie tę kategorię

Warszawa, 8 stycznia 2013 – Nowa inauguracja, nowa technologia – inżynierowie Olympus dokonali tego po raz kolejny. Tym razem ma to miejsce w klasie umiarkowanych cenowo, kompaktowych aparatów fotograficznych STYLUS Traveller. Aparaty te charakteryzują się silnym zoomem, po które tak chętnie sięgają miłośnicy fotografowania. Oto przed nami nowości: SH-50, SZ-16 oraz SZ-15. Flagowy model Traveller SH-50 dysponuje manualnymi ustawieniami (M) oraz wieloosiową stabilizacją obrazu (IS), pierwszą na świecie tego typu technologią wśród kompaktowych aparatów fotograficznych. Hybrydowy, 5-osiowy system stabilizacji obrazu dla filmowania jest na tyle efektywny, że możesz z powodzeniem rejestrować wspaniały materiał Full HD dosłownie w biegu. Dodatkowo, poza zwykłą korekcją kołysania aparatem na boki i przechylania, zastosowany system kompensuje ruch wokół osi obiektywu, jak również przemieszczenie w poziomie i w pionie. Modele SH-50 oraz SZ-16 dysponują zaawansowanym sensorem iHS oraz właściwymi dla niego technologiami przetwarzania obrazu, co wysoko podnosi poprzeczkę jakości obrazu uzyskiwanego w słabych warunkach oświetleniowych. Aparaty te oferują także tryb Telefoto, Makro oraz filmowanie z wysoką częstotliwością zapisu kadrów (120 klatek na sekundę).

Wszystkie trzy aparaty fotograficzne Traveller przewyższają rywali 24-krotnym superszerokokątnym zoomem optycznym (25-600mm*) oraz Zoomem Superrozdzielczości, który podwajając możliwości zoomu optycznego zapewnia efektywne 48-krotne zwiększenie początkowej ogniskowej bez żadnych zauważalnych strat w jakości zdjęć. Aparat SH-50 jest idealny dla bardzo ambitnych fotografów, zaś model SZ-16 oferuje kreatywność iHS za rozsądną kwotę. Spośród nowych modeli Traveller z 24-krotnym zoomem optycznym aparat SZ-15 jest najbardziej przystępny cenowo. SH-50 oraz SZ-16 będą dostępne w wersjach czarnej, srebrnej i białej, zaś model SZ-15 w czarnej, srebrnej oraz czerwonej tonacji. Wszystkie trzy aparaty trafią do sprzedaży w marcu 2013.

 

Niezwykle stabilny

Prawdziwym testem dla każdego kompaktowego aparatu fotograficznego jest jakość obrazów, jakie generuje, a dzięki najbardziej zaawansowanym technologiom w tej kategorii, posiadacze aparatu SH-50 mogą oczekiwać wizualnych fajerwerków. Nawet przy wysokim współczynniku zoomu czy w słabych warunkach oświetleniowych, SH-50 łączący w sobie najlepsze technologie iHS z nowym systemem stabilizacji obrazu.

3-osiowy system stabilizacji dla fotografowania jest najbardziej wydajną stabilizacją dla zdjęć, jaką kiedykolwiek wprowadzono w kompaktowym, cyfrowym aparacie fotograficznym, natomiast hybrydowy 5-osiowy system stabilizacji filmowego obrazu jest pierwszą cyfrowo-mechaniczną hybrydą tego rodzaju, jaka pojawia się w kompaktowych aparatach fotograficznych.

Podczas gdy większość optycznych stabilizatorów obrazu kompensuje jedynie przechylanie aparatu lub kołysanie go na boki (w sposób, w jaki wpadający w poślizg samochód wychyla się na zakręcie), to trzy osiowa stabilizacja dla zdjęć przeciwdziała także ruchom wokół osi obrotu obiektywu – czyli wokół pozornej linii biegnącej prosto przez obiektyw od przedniej do tylnej ścianki aparatu. Jest to istotne podczas fotografowania z ręki z dużym powiększeniem zoomu, ponieważ nawet najmniejsze drgnięcie może powodować rozmycie obrazu na zdjęciu.
Hybrydowy, 5-osiowy system stabilizacji dla filmowania jest jeszcze bardziej wyrafinowany. Wykorzystuje on połączenie wydajnej mechanicznej oraz cyfrowej stabilizacji obrazu, aby przeciwdziałać efektom poruszenia w pięciu różnych płaszczyznach – stabilizacja mechaniczna dla kołysania na boki, do przodu i do tyłu oraz wokół osio obrotu obiektywu; oparta o sensor cyfrowa stabilizacja dla przesunięcia w płaszczyźnie pionowej i poziomej (wzdłuż rozszerzonej płaszczyzny stycznej do powierzchni obiektywu). Konwencjonalne systemy stabilizacji wideo zapobiegające kołysaniu do przodu i na boki mają swoje ograniczenia, ale hybrydowy, 5-osiowy system stabilizacji obrazu filmowego jest na tyle wydajny, że można z powodzeniem filmować samemu będąc w ruchu. Wystarczy dotknąć ekranu LCD, by – nie zwalniając nawet kroku -zarejestrować wolny od niepożądanych drgań obrazu** film Full HD. Idąc możemy korzystać z zoomu przybliżając lub oddalając filmowany plan.

 

Niezwykle czuły

Jeśli niektóre z właściwości aparatu SH-50 brzmią tak, jakby to była lustrzanka, nie ma w tym żadnego przypadku. Mechaniczna, 5-osiowa stabilizacja obrazu została po raz pierwszy wprowadzona w zaawansowanym modelu Mikro Cztery Trzecie z linii OM-D. Oczywiście, to samo odnosi się do manualnej kontroli wartości przysłony oraz ustawień ekspozycji, jakie można wprowadzać w trybie M. Aparat SH-50 wprzągł do pracy iHS – połączenie kolejnej generacji procesora obrazu TruePic VI oraz 16-megapikselowego sensora backlit CMOS – aby zredukować szumy obrazu oraz w ogromnym stopniu poprawić jakość obrazu uzyskiwanego przy słabych warunkach oświetleniowych. Podobnie model SZ-16 opiera się na sensorze CMOS oraz szybkim procesorze TruePic V. Obydwa aparaty łączą iHS z doskonałą optyką, czułością ISO do 6400, Szybkim AF oraz całym szeregiem zautomatyzowanych innowacji takich jak np. tryb Fotografowania Gwiazd z Ręki czy tryb i-Auto, które pozwalają uzyskiwać zaskakująco wysoką jakość obrazu w najtrudniejszych warunkach. Aparat SZ-16 przeciwdziała rozmyciu obrazu w oparciu o Podwójną Stabilizację Obrazu oraz funkcję Stabilizacji Obrazu Filmowego, zaś model SZ-15, w swojej kategorii cenowej, może także poszczycić się doskonałą stabilizacją obrazu. Wykorzystuje on zaawansowane algorytmy przesunięcia sensora działające w ramach Podwójnej Stabilizacji Obrazu.

 

Niezwykle precyzyjny

Jedną z zalet obiektywu będącego 24-krotnym zoomem optycznym o zakresie ogniskowych 25 do 600mm* jest możliwość uzyskania zbliżenia w ułamku sekundy – bez potrzeby podchodzenia do fotografowanego obiektu czy też konieczności zmiany obiektywu. Wszystkie trzy modele z serii Traveller dysponują wyjątkowym potencjałem zoomu, który sprawdzi się także przy spontanicznym fotografowaniu. Co więcej, wszystkie oferują tryb Telefoto Makro oraz Zoom Super-rozdzielczości, który podwaja współczynnik zoomu do wartości 48x bez żadnej zauważalnej straty jakości obrazu. Tryb Telefoto Makro oznacza, że można efektywnie rejestrować w kadrze fascynujące detale makrofotografii korzystając przy tym z zoomu będącego odpowiednikiem ogniskowej 600mm i odległości fotografowania nie większej niż 40cm od wybranego obiektu. Można też atrakcyjnie rozmyć tło uzyskując profesjonalnie wyglądający „bokeh”, by elementy drugiego planu nie rozpraszały na zdjęciu głównego motywu.

 

Niezwykle prosty w obsłudze

Wybierz swój format i naciśnij przycisk zapisu. Gdy chcesz zarejestrować lub udostępnić materiał wideo, SH-50 ułatwia Ci zadanie dając do wyboru najlepszy dla określonych potrzeb format zapisu materiału filmowego – 1080 Full 60i HD, 1080 Full 30p HD lub filmowanie z wysoką częstotliwością zapisu kadrów (240 klatek na sekundę). Format 1080 Full 60i HD jest idealny dla uzyskania niezwykle płynnych, wysokiej rozdzielczości obrazów wideo, natomiast 1080 Full 30p HD jest lepszy, gdy chcesz wybierać z materiału filmowego poszczególne kadry na wspaniałe zdjęcia. Filmowanie z wysoką częstotliwością zapisu kadrów jest także opcją dostępną w modelu SZ-16. Pozwala to na odtworzenie w zwolnionym tempie materiału filmowego szybkiej akcji np. wydarzenia sportowego co zwykle ujawnia szczegóły, które normalnie rozgrywają się zbyt szybko, by mogło je dostrzec ludzkie oko.

11 Magicznych Filtrów, które otrzymujemy wraz z każdym z trzech nowych modeli Traveller, można zastosować zarówno do zdjęć, jak i filmów. Zapisane obrazy można bezprzewodowo udostępniać w sieciach społecznościowych poprzez Eye-Fi™ lub – w modelach SH-50 oraz SZ-16 – poprzez opcjonalną kartę FlashAir™, korzystając przy tym z dobrze znanego sobie interfejsu smartfonu.

 

Niezwykle ceniony

Jak na aparaty z tak ogromnym potencjałem zoomu nowe modele Traveller są niezwykle kompaktowe i przystępne cenowo – nie mówiąc już o ich ciekawej konstrukcji. Eleganckie połączenie tego, co nowoczesne i ponadczasowe sprawia, że trzymanie aparatu w ręku to prawdziwa przyjemność. Triada nowych modeli Traveller będzie dostępna począwszy od marca 2013. Aparaty SH-50 oraz SZ-16 pojawią się w czarnej, srebrnej i białej tonacji. Natomiast model SZ-15 w kolorach czarnym, srebrnym lub czerwonym.

 

Funkcje i właściwości charakterystyczne dla poszczególnych modeli

Olympus SH-50

 • Jakość obrazu
  • 24-krotny super szerokokątny zoom optyczny (25-600mm*) dla wyjątkowych zbliżeń
  • Pierwszy na świecie hybrydowy, 5-osiowy system stabilizacji dla filmowania oraz 3-osiowy system stabilizacji dla zdjęć (w kompaktowych cyfrowych aparatach fotograficznych) – zapewniające niezrównaną redukcję poruszenia obrazu podczas korzystania z zoomu oraz filmowania, gdy sam jesteś w ruchu
  • Technologie iHS byś mógł rejestrować zdjęcia, jakich oczekujesz – bogata kolorystyka i niski poziom szumów niezależnie od warunków fotografowania
  • 16-megapikselowy sensor backlit CMOS dla wysokiej rozdzielczości i doskonałej jakości pełnowymiarowych filmów, zdjęć i odbitek, nawet gdy fotografujesz przy słabym oświetleniu
  • Filmowanie 1080 Full 60i lub 30p HD z dźwiękiem, by można było wybierać najlepszy format dla filmowania
  • Filmowanie z wysoką częstotliwością zapisu kadrów 720p HD (przy 120 klatkach na sekundę) lub HVGA (przy 240 klatkach na sekundę) dla spektakularnego odtwarzania w zwolnionym tempie scen szybkich akcji
  • Super-rozdzielczości zoom cyfrowo rozszerzający zakres zoomu optycznego w zasadzie bez straty jakości obrazu (do stosowania przy filmowaniu i fotografowaniu)
  • Tryb Telefoto Makro dla kadrowania fascynujących zbliżeń i fotografowania drobnych detali już z odległości 40cm
 • Walory użytkowe
  • 3 calowy, dotykowy ekran LCD (460,000 punktów) dla łatwego kadrowania ujęć, przeglądania i prezentowania zdjęć, a także obsługi kluczowych funkcji aparatu
  • Tryb M dla manualnego ustawiania wartości przysłony i czasu ekspozycji
  • Dotykowa Migawka dla ustawienia ostrości na obiekcie dotkniętym na ekranie LCD i automatycznego wykonania zdjęcia
 • Kreatywność i wszechstronność
  • Zapis typu Multi dla równoczesnego rejestrowania filmów i zdjęć lub dla filmowania przed lub po wykonaniu zdjęcia
  • Przewodnik Live Guide w celu prostej obsługi aparatu – nawet przez początkujących
  • Magiczne filtry dodające kreatywne efekty do filmów i/lub zdjęć
 • Zapis i udostępnianie
  • Kompatybilność z FlashAir™ dla transferu chronionych hasłem zdjęć do wybranych smartfonów i sieci społecznościowych
  • Kompatybilność z kartą Eye-Fi™ dla automatycznego bezprzewodowego ładowania zdjęć na strony internetowe i do komputera osobistego
  • Bezpłatne pobieranie oprogramowania dla systemów iOS oraz Android. Oprogramowanie to umożliwia edycję zdjęć i udostępnianie ich w sieciach społecznościowych poprzez smartfony i tablety

Olympus SZ-16 oraz SZ-15

 • Jakość obrazu
  • 24-krotny super szerokokątny zoom optyczny (25-600mm*) dla wyjątkowych zbliżeń
  • Technologie iHS byś mógł rejestrować zdjęcia, jakich oczekujesz niezależnie od warunków fotografowania (tylko SZ-16)
  • Stabilizacja obrazu dla filmowania eliminująca rozmycie i drganie obrazu przy filmowaniu 1080p Full HD z dźwiękiem – efektywna, gdy filmując idziemy (tylko SZ-16)
  • Procesor obrazu TruePic V dla idealnego odwzorowania kolorów oraz niskiego poziomu szumów (SZ-15: TruePic III+)
  • Filmowanie 1080 Full 30p HD dla pierwszorzędnej jakości filmów, jakie można podziwiać na ekranach telewizorów Full HD (tylko SZ-16)
  • Filmowanie 720p HD z dźwiękiem dla rejestrowania filmów HD z doskonałą jakością (SZ-15)
  • 16- megapikselowy sensor backlit CMOS dla wysokiej rozdzielczości i doskonałej jakości pełnowymiarowych filmów, zdjęć i odbitek, nawet przy słabym oświetleniu (SZ-15: sensor CCD)
  • Podwójna Stabilizacja obrazu redukująca rozmycie na zdjęciu szybko poruszających się obiektów
  • Super-rozdzielczości zoom cyfrowo rozszerzający zakres zoomu optycznego w zasadzie bez straty jakości obrazu (tylko dla zdjęć)
  • Filmowanie z wysoką częstotliwością zapisu kadrów – 120 klatek na sekundę (640×480) lub 240 klatek na sekundę (320×240) – dla spektakularnego odtwarzania w zwolnionym tempie scen szybkich akcji (tylko SZ-16)
  • Tryb Telefoto Makro dla kadrowania fascynujących zbliżeń i fotografowania drobnych detali już z odległości 40cm
 • Kreatywność i wszechstronność
  • Zdjęcie z klipem filmowym dla zapisu obrazu filmowego przed lub po wykonaniu zdjęcia (tylko SZ-16)
  • Magiczne Filtry dla dodawania kreatywnych efektów do filmów HD i/lub zdjęć
 • Zapis i udostępnianie
  • 3 calowy, kolorowy ekran LCD (460,000 punktów) dla łatwego kadrowania ujęć, przeglądania i prezentowania zdjęć
  • Kompatybilność z FlashAir™ dla transferu chronionych hasłem zdjęć do wybranych smartfonów i sieci społecznościowych (tylko SZ-16)
  • Kompatybilność z kartą Eye-Fi™ dla automatycznego bezprzewodowego ładowania zdjęć na strony internetowe i do komputera osobistego
  • Bezpłatne pobieranie oprogramowania dla systemów iOS oraz Android. Oprogramowanie to umożliwia edycję zdjęć i udostępnianie ich w sieciach społecznościowych poprzez smartfony i tablety (tylko SZ-16)

* ekwiwalent dla aparatu małoobrazkowego
** W ekstremalnych warunkach fotografowania może wystąpić poruszenie obrazu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*