Premiera: Panasonic Lumix DMC-GF6

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami firma Panasonic pokazała dzisiaj swój nowy aparat bezlusterkowy oparty o matrycę Micro 4/3. Panasonic GF6 został wyposażony w nową, 16 megapikselową matrycę LIVE MOS, nowy system AF Light Speed, ulepszono też procesora obrazu Venus Engine, ponadto aparat ma odchylany ekran LCD, poprzedni model GF5 nie korzystał z tego rozwiązania, więc jest to ukłon nie tylko w stronę filmujących ale także potrzeba podyktowana sytuacją na rynku. Niestety aparat nie posiada wizjera więc trudno będzie mu konkurować z lepszymi bezlusterkowcami na rynku. Filmy Full HD nie są nagrywane w 60kl/s, spodziewałem się czegoś lepszego po Panasonicu, czyżby firma odchodziła w cień i nie miała już absolutnie żadnej szansy na konkurowanie z Sony czy Olympusem?

Cena aparatu GF6 będzie wynosiła około 549 Euro (cena prawdopodobnie z kitem 14-42mm, który notabene jest power zoomem, SIC!) ale jak spadnie poniżej 2000 zł w Polsce, będzie można się zastanowić nad jego zakupem choć według mnie taki aparat powinien kosztować maksymalnie 1500zł a tymczasem czekamy na inną premierę tej firmy, bo coś jeszcze na pewno się pokaże, jeżeli nie to P. jest w czarnej dupie.

 

panasonic gf6 1

Informacja prasowa

Panasonic prezentuje elegancki aparat LUMIX GF6 do codziennego fotografowania przy zachowaniu wysokiej jakości

Warszawa, 9 kwietnia 2013 r. — Jednoobiektywowy, bezlusterkowy aparat cyfrowy LUMIX DMC-GF6 firmy Panasonic to najnowszy model z serii aparatów kompaktowych należących do rodziny LUMIX G.

Aparat jest wyposażony w nowy przetwornik obrazu Live MOS, nowo opracowany procesor Venus Engine oraz wysokoprecyzyjny układ autofokusa „Light Speed AF”. Dzięki nim zapewnia znakomitą jakość zdjęć użytkownikom, którzy są przyzwyczajeni do kreatywnej fotografii przy użyciu smartfonów, ale chcą robić bardziej zaawansowane i profesjonalne zdjęcia dzięki precyzyjniejszej kontroli nad ustawieniami ręcznymi, takimi jak przysłona, czas otwarcia migawki czy odpowiedni obiektyw.

Zestaw 19 efektów-filtrów sprawia, że DMC-GF6 nie jest zwykłym aparatem, ale kreatywnym narzędziem dla użytkowników, którzy chcą zmienić swoje nawyki fotograficzne i przejść od amatorskiego „pstrykania fotek” do poważniejszej przygody z fotografowaniem. Funkcje Wi-Fi i NFC (Near Field Communication) znacznie ułatwiają zdalne fotografowanie przy użyciu tabletu lub smartfona, przesyłanie zdjęć oraz udostępnianie ich znajomym przez internet.

Ponadto w górnej części aparatu DMC-GF6 znajduje się osobny przycisk wideo, umożliwiający nagrywanie filmów Full HD (1920×1080, 50i) w formacie AVCHD z dźwiękiem stereo. Swój elegancki wygląd aparat łączy z wbudowaną lampą błyskową (liczba przewodnia 6,3 przy ISO 160 oraz 5,0 przy ISO 100), 3-calowym monitorem odchylanym o około 180 stopni oraz modną obudową w kolorze czarnym, białym, brązowym lub czerwonym.

 

panasonic gf6 2

Wysoka jakość obrazu za sprawą nowego 16-megapikselowego przetwornika Live MOS i procesora Venus Engine

Nowy przetwornik Live MOS umożliwia rejestrowanie obrazów z zastosowaniem wysokiej rozdzielczości i dużej czułości przy jednoczesnym ograniczeniu szumów. Nowo opracowany procesor obrazu Venus Engine zawiera zaawansowane systemy redukcji szumów. Kontrolowany obszar szumu zwiększono ok. 64-krotnie. Pozwala to eliminować duże bloki szumu, które dotychczas były trudne do wykrycia, oraz ułatwia uzyskiwanie wyraźnych zdjęć o wygładzonym wyglądzie, szczególnie w warunkach nocnych. Połączenie nowego przetwornika Live MOS i procesora Venus Engine umożliwia uzyskanie czułości na poziomie ISO 3200 (tryb automatyczny), a maksymalnie ISO 25600 (tryb rozszerzony).

 

Zaawansowane narzędzie fotograficzne dla kreatywnych

Dzięki różnym funkcjom fotografowania — takim jak tryb autoportretu, tryb kontroli artystycznej z 19 filtrami oraz funkcja animacji poklatkowej — DMC-GF6 to nie tylko wysokiej klasy aparat.

Użytkownik może sobie zrobić autoportret, kierując obiektyw aparatu w swoją stronę — monitor odchylony w pionie o około 180 stopni umożliwi idealne skomponowanie zdjęcia.

Popularny tryb kontroli artystycznej rozszerzono przez zwiększenie liczby filtrów z 14 dostępnych w modelu DMC-GF5 do 19 oferowanych przez DMC-GF6. Nowe efekty — m.in. nostalgia, światło słoneczne*, pominięcie wybielania i fantazja — wzbogaciły dotychczasową ofertę, obejmującą filtry ekspresji, retro, wysokiej tonacji, sepii, wysokiej dynamiki, miękkiej ostrości*, dynamicznej monochromii, impresjonizmu, koloru jednopunktowego, krosowania, niskiej tonacji, efektu zabawek, efektu gwiazdkowego* i efektu miniatury**1. Kilka spośród tych filtrów można również zastosować w trybie autoportretu.

 

Łączność bezprzewodowa dzięki funkcjom Wi-Fi i NFC

Dostępne po raz pierwszy funkcje łączności Wi-Fi i NFC zwiększają elastyczność fotografowania i umożliwiają łatwe udostępnianie zdjęć. Po pierwszej konfiguracji można z aparatem łączyć tablety i smartfony uruchomieniem odpowiedniej opcji zaledwie jednym dotknięciem, bez potrzeby każdorazowego wprowadzania danych autoryzacyjnych.

 

panasonic gf6 3

Zwiększanie szybkości i dokładności autofokusa w rodzinie aparatów LUMIX G

We wszystkich aparatach z serii LUMIX G ustawianie ostrości odbywa się przy użyciu autofokusa z detekcją kontrastu (Contrast AF). W porównaniu z układem autofokusa opartego na wykrywaniu różnicy fazy autofokus z detekcją kontrastu charakteryzuje się większą dokładnością, zwłaszcza w przypadku fotografowania „jasnym” obiektywem i stosowania małej wartości „F” (otwór względny obiektywu).

Układ autofokusa Light Speed AF umożliwia precyzyjne odwzorowywanie dynamicznych obiektów. Dodatkowo funkcja śledzenia AF umożliwia robienie zdjęć seryjnych, na których poruszające się obiekty są rejestrowane z najwyższą ostrością.

 

Więcej informacji na temat najważniejszych funkcji

Funkcje artystyczne:

 • Funkcja artystycznej panoramy: umożliwia robienie poziomych lub pionowych zdjęć panoramicznych w taki sposób, że każdy kolejno rejestrowany obraz częściowo pokrywa się z poprzednim. W panoramie można również zastosować jeden z efektów trybu kontroli artystycznej***2.
 • Funkcja animacji poklatkowej: umożliwia stworzenie filmu poklatkowego przez nieznaczne przesuwanie fotografowanego obiektu i robienie kolejnych zdjęć. Na uzyskanym filmie obiekt wygląda tak, jakby poruszał się sam.
 • Retusz oczyszczający: umożliwia usuwanie ze zdjęć niepożądanych obiektów przez przesuwanie po nich palcem na monitorze aparatu. Wskazane obiekty znikają w sposób naturalny, nie powodując szkód na zdjęciu.

 

Łączność bezprzewodowa:

 • Zdalne rejestrowanie obrazu: funkcja zdalnego rejestrowania obrazu obejmuje zarówno robienie zdjęć, jak i nagrywanie wideo* przy użyciu smartfona/tabletu, na którego ekranie na bieżąco wyświetlany jest płynny obraz z prędkością 30 kl./s. Dostępne funkcje obejmują nie tylko wyzwalanie migawki, ale również zoom (przybliżanie/oddalanie)3, ustawianie ostrości oraz czasu otwarcia migawki, przysłony i kompensacji ekspozycji, a w trybie wideo również uruchamianie i zatrzymywanie nagrywania.
 • Funkcja błyskawicznego transferu: po każdym wyzwoleniu migawki aparat automatycznie przesyła dane zdjęcia do wskazanego urządzenia elektronicznego. W trybie odtwarzania użytkownik przez dotknięcie zdjęcia wyświetlanego na monitorze aparatu może przesłać je bezpośrednio do smartfona lub tabletu. Ponadto na zdjęciu można nanosić informacje na temat lokalizacji, korzystając z dziennika GPS smartfona lub tabletu. Wszystkie te funkcje fotografowania, przeglądania i udostępniania są oferowane dzięki połączeniu możliwości aparatu DMC-GF6 i specjalnej aplikacji firmy Panasonic pod nazwą „Panasonic Image App”, przeznaczonej do smartfonów i tabletów z systemami iOS i Android.
 • Usługa chmurowa: specjalna usługa chmurowa firmy Panasonic „LUMIX CLUB” umożliwia zapisywanie zdjęć w osobnym folderze oraz przesyłanie ich do serwisów Facebook, Flickr, Picasa, Twitter i YouTube oraz innych portali społecznościowych.
 • Funkcja Wi-Fi Direct: umożliwia bezpośrednie odtwarzanie obrazów na ekranie dowolnego telewizora HD VIERA zgodnego ze standardem DLNA (Digital Living Network Alliance)4.

 

Ustawianie ostrości:

 • Pełnokadrowy autofokus dotykowy: umożliwia ustawienie ostrości na dowolnym punkcie znajdującym w polu widzenia, co zapewnia szybką i intuicyjną obsługę oraz swobodę podczas komponowania zdjęć. Ponadto nowo wprowadzona funkcja autoekspozycji dotykowej (Touch AE) umożliwia ustawienie ostrości i parametrów ekspozycji przez jedno dotknięcie obiektu wyświetlanego na monitorze.
 • Dźwignia funkcyjna do sterowania przy użyciu jednej ręki: nowo wprowadzona dźwignia funkcyjna umożliwia bezpośrednie sterowanie przypisaną do niej funkcją, taką jak zoom5, ekspozycja czy przysłona6. W trybie odtwarzania dźwignia umożliwia powiększanie obrazu, a w menu — przewijanie stron.

 

Zaawansowany tryb iA+ (inteligentna automatyka plus) i podpowiedzi do scen dla początkujących:

 • Z myślą o początkujących użytkownikach cyfrowych aparatów systemowych z wymiennym obiektywem powstał tryb iA (inteligentna automatyka). Ułatwia on robienie pięknych zdjęć dzięki różnym funkcjom pomocniczym, takim jak śledzenie AF, inteligentne sterowanie zakresem dynamicznym, inteligentny wybór sceny, rozpoznawanie twarzy i inteligentne sterowanie czułością ISO.
 • Inteligentne sterowanie sceną obecnie obejmuje tryb rozpoznawania żywności.
 • Tryb iA+ zapewnia większą kontrolę nad zdjęciami, ponieważ umożliwia dostosowywanie ustawień rozmycia tła, kompensacji ekspozycji i równowagi bieli.
 • Funkcja podpowiedzi do scen (Scene Guide)7 obejmuje 23 przykładowe zdjęcia zrobione przez zawodowych fotografów. Gdy użytkownik wybierze zdjęcie najbardziej zbliżone do fotografowanej przez siebie sceny, spowoduje to automatyczne ustawienie optymalnych parametrów fotografowania. Ponadto aparat może wyświetlić procedurę fotografowania, porady techniczne i zalecany obiektyw wymienny, pomagając użytkownikowi w doskonaleniu umiejętności fotograficznych.

 

Wyświetlacz:

 • Monitor dotykowy o rozdzielczości 1040 tysięcy punktów odchylany o około 180 stopni: nowy duży monitor o rozdzielczości 1040 tysięcy punktów udostępnia ok. 100-procentowe pole widzenia i umożliwia odchylanie o około 180 stopni. Panel przedni jest bezpośrednio zamocowany do nowego monitora dotykowego typu In Cell, bez pośredniej warstwy powietrza. Powoduje to radykalne ograniczenie odbić światła zewnętrznego. W połączeniu z podwyższoną rozdzielczością (o około 13%) i poprawionym odwzorowaniem kolorów (o około 20%) monitor aparatu DMC-GF6 zapewnia niespotykaną dotąd widoczność. Ponadto dzięki poprawie parametrów podświetlenia osiągnięto szeroki kąt widzenia oraz o 25% zmniejszono zużycie energii.

1*Dotyczy tylko zdjęć.
**Przy ustawieniu [EFEKT MINIATURY] w trybie kontroli artystycznej nie jest nagrywany dźwięk, a zarejestrowany obraz odpowiada ok. 1/10 czasu nagrywania. (Jeśli rejestrowanie trwa 10 minut, uzyskane nagranie obrazu ruchomego będzie mieć około 1 minuty długości).
2***Niektórych filtrów trybu kontroli artystycznej nie można używać w funkcji panoramy artystycznej.
3Z obiektywem LUMIX G Power Zoom H-PS14042 lub H-PS45175
4Korzystając z ustawienia [Odtwarzanie na telewizorze] funkcji Wi-Fi, można wyświetlać obrazy na ekranie telewizora obsługującego funkcję Digital Media Renderer (DMR) standardu DLNA. Szczegółowe informacje na temat zgodnych urządzeń można znaleźć na następującej stronie internetowej: http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/
5Z obiektywem Power Zoom H-PS14042 lub H-PS45175
6W trybie M (ręcznym)
7Niektóre typy scen nie umożliwiają nagrywania wideo przy użyciu funkcji podpowiedzi do scen.

 

Specyfikacja techniczna aparatu Panasonic GF6:

Producent Panasonic
Model Lumix DMC-GF6
Data premiery 2013-04-09
Liczba pikseli 16 Mpix
Dostępne rozdzielczości • 4592 x 3448
• 4592 x 3064 (3:2)
• 4592 x 2584 (16:9)
• 3424 x 3424 (1:1)
• 3232 x 2424
• 2272 x 1704
• 1824 x 1368 (z obiektywem 3D)
• Dostępne także inne rozdzielczości dla trybów 4:3, 16:9, 3:2 i 1:1.
Rozdzielczość matrycy 17.3 x 13 mm (4/3) Live-MOS, 4:3, całkowita liczba pikseli: 16.68 MPix
mechanizm samoczyszczenia matrycy za pomocą ultradźwięków
Procesor obrazu Venus Engine
Format zapisu • Zdjęcia: JPEG (EXIF 2.3, DCF),
MPO (przy użyciu obiektywy 3D systemu Micro 4/3)
RAW, JPEG+RAW, JPEG+MPO
Rodzaje JPEG: Fine/Standard
• Filmy: MP4 z dźwiękiem AAC stereo / AVCHD z dźwiękiem stereo Dolby Digital
Zakres ISO Auto, Inteligentne ISO, 160 – 12800 ISO z krokiem co 1/3 EV
Tryb rozszerzony: ISO 25600.
Migawka 60s – 1/4000s,
Funkcja wyzwolenia migawki dotykiem
Konstrukcja obiektywu Obiektywy systemu micro 4/3 oraz
obiektywy systemu 4/3 poprzez przejściówkę DMW-MA1,
obiektywy systemu Leica M poprzez przejściówkę DMC-MA2M,
obiektywy systemu Leica R poprzez przejściówkę DMC-MA3R
powiększenie w stosunku do klatki 35mm: x2.0
Ogniskowa obiektywu n/a
Światłosiła n/a
Zoom optyczny 0x
Zoom cyfrowy 4x
Stabilizacja obrazu Nie
Zapis wideo AVCHD:
• 1920×1080 (Full HD, NTSC), 60i (FSH: 17 Mbit/s)
• 1920×1080 (Full HD, PAL), 50i (FSH: 17 Mbit/s)
• 1280 x 720 (HD, NTSC), 60p (SH: 17 Mbit/s)
• 1280 x 720 (HD, PAL), 50p (SH: 17 Mbit/s)
MP4:
• 1920×1080 (Full HD) z szybkością 30 lub 25 kl/s,
• 1280×720 (HD) z szybkością 30 lub 25 kl/s,
• 640×480 (VGA) z szybkością 30 lub 25 kl/s.
Wbudowany mikrofon stereo z 4 poziomowa regulacją wzmocnienia.
Funkcja wyciszania głosu wiatru (wył. lub auto).
Ogniskowanie AF oparty o detekcję kontrastu, MF, AF+MF
• Tryby AF: Pojedyncze zdjęcie (AFS), Tryb ciągły (AFC), Tryb elastyczny (AFF), Manual Focus (MF)
• Strefy AF: Wykrywanie twarzy, Śledzenie AF, 23 strefowy, 1 strefowy, punktowy (Pinpoint)
• Wskazanie punktu lub strefy AF dotykiem
• Inne funkcje AF: Szybki AF, Ciągły AF (w trybie rejestracji filmów), AF+MF, Wspomaganie MF w trybie dotykowym
• Zakres detekcji od -3 do 18 EV (ISO 100)
• Dotykowa asysta w trybie MF
• Asysta AF: wbudowana dioda
Pomiar światła System pomiaru 1728 -strefowy,
Tryby pomiaru:
• inteligentny matrycowy,
• centralnie-ważony,
• punktowy
Zakres pomiaru: od 0 do 18 EV (dla F2.0, ISO 100)
Ostrość od zależne od obiektywu
Balans bieli Auto, Światło dzienne, Cień, Chmury, Światło jarzeniowe, Lampa błyskowa
• 2 ustawienia własne wg wzorca,
• ustawienia wg skali Kelvina (w zakresie 2500 – 10 000 K z krokiem co 100 K),
• Korekcja (w 2 osiach B-A / M-G) balansu bieli
• Bracketing WB (3 klatki)
Kompensacja ekspozycji Kompensacja: +/- 3.0 EV w skoku co 1/3 EV
Bracketing: 3 lub 5klatek, w skoku co 1/3 lub 2/3 EV , w zakresie +/- 4/3 EV
Programy Inteligentne Auto (iA), Program AE (P), Priorytet przysłony (A), Priorytet migawki (S), Manualny (M), Własny (C1 i C2), Panorama, Tryb filmowania kreatywnego
• Programy tematyczne: Czysty portret, Jedwabista cera, Miękkie podświetlenie, Czysty podświetlony, Nastrój zrelaksowania, Słodka twarzyczka dziecka, Wyrazista sceneria, Czyste błękitne niebo, Romantyczna zorza zachodu, Żywa poświata zachodu, Lśniąca woda, Pogodna noc, Chłodne nocne niebo, Ciepły krajobraz nocny, Nocny krajobraz artystyczny, Roziskrzone oświetlenie, Czysty portret nocny, Miękki obraz kwiatu, Apetyczne danie, Smakowity deser, Zatrzymaj zwierzę w ruchu, Czyste zdjęcie sportowe, Monochromatyczny
• Tryb Kreatywne sterowanie: Ekspresyjny, Retro, Nostalgia, Wysoka tonacja, Niska tonacja, Sepia, Dynamiczne czarno-białe, Mocny obraz, Wysoka dynamika, Efekt krosowania, Efekt zabawki, Zabawka pop, Pominięcie wybielania (filtr Bleach Bypass), Efekt miniatury, Fantazja, Miękka ostrość, Filtr gwiezdny, Obraz jednobarwny, Światło słoneczne
Zdjęcia seryjne • Tryb super szybki (SH): szybkość 20 kl./s, rozdzielczość ograniczona do 4 Mpix,
• Tryb szybki: szybkość 4.2 kl./s (w trybie AF AFS),
• Tryb średni: szybkość 3 kl./s (z Live view),
• Tryb wolny: szybkość 2 kl./s (z Live view),
maksymalnie 7 zdjęcia w formacie RAW, do zapełnienia karty w formacie JPEG
Lampa błyskowa Typu pop-up, TTL, liczba przewodnia 6.3 (ISO 160).
• Synchronizacja do 1/160s
• Tryby pracy: AUTO, Redukcja efektu czerwonych oczu, Synchronizacja z długimi czasami naświetlania, Synchronizacja z pierwszą kurtynę migawki, Błysk dopełniający, Wyłączenie lampy
Złącze hot-shoe Nie
Wyjście statywowe Tak
Samowyzwalacz 2s, 10s, 10s (3 zdjęcia)
Karta pamięci Karty pamięci: Secure Digital (SD/SDHC/SDXC), kompatybilność z UHS-I
LCD odchylany (do 180 stopni), 3 calowy (proporcje 3:2), dotykowy, kolorowy TFT LCD, 1.040.000 punktów, 100% pokrycie kadru,
regulowana jasność, kontrast i kolorystyka
Wizjer brak
Komunikacja i złącza Złącze USB 2.0 Hi Speed / wyjście audio-wideo (NTSC/PAL), wyjście mini HDMI (Typu C),
• Obsługa wydruku bezpośredniego (PictBridge)
• Wbudowana karta sieci bezprzewodowej Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n
• NFC (Near Field Communication)
Zasilanie Akumulator litowo-jonowy (7.2 V, pojemność 1025 mAh, wydajność ok 330 zdjęć z obiektywem H-PS14042)
Akcesoria Akumulator litowo-jonowy, ładowarka, pasek na ramie, kabel USB, zakrywka bagnetu obiektywów, płyta CD z oprogramowaniem:
• PHOTOfunSTUDIO 9.2 AE,
• SILKYPIX Developer Studio 3.1 SE
• LoiloScope (wersja testowa)
• sterowniki
Waga 280 g (bez akumulatora i obiektywu)
323 g (z akumulatorem i kartą pamięci)
432 g (z akumulatorem i obiektywem H-FS1442A)
Wymiary 111.2 x 64.8 x 38.4 mm
Dodatkowe informacje Obsługiwane przestrzenie kolorów: sRGB, AdobeRGB.
Polskie menu.
Dostępny w kolorach: czarnym, białym, złotym, czerwonym i brązowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

2 myśli nt. „Premiera: Panasonic Lumix DMC-GF6