Premiera: Sony Cyber-shot DSC-RX1

Dzisiaj Sony ma swój wielki dzień i zaprezentowało kilka aparatów o których było już wiadomo od jakiegoś czasu, niespodzianką w tym komplecie na pewno jest RX1, pierwszy pełnoklatkowy aparat kompaktowy. Aparat jest wyposażony w 24 Megapixelową matrycę CMOS Exmor oraz obiektyw Carla Zeissa Sonnar 35mm f/2.0. Aparat w Pre-Orderze kosztuje 2798 USD ale nie martwcie się, pierwsze lustrzanki też kosztowały sporo, za kilka lat być może standardem stanie się pełnoklatkowa matryca w kompaktach.

 

Informacja prasowa

Sony DSC-RX1: pełnoklatkowy kompakt Sony Cyber-shot™ DSC-RX1:

pierwszy na świecie* aparat kompaktowy z pełnoklatkowym (35 mm) przetwornikiem obrazu o efektywnej rozdzielczości 24,3 megapiksela

 • Pełnoklatkowa matryca w aparacie kompaktowym: o wiele mniejszym i lżejszym od jakiejkolwiek pełnoklatkowej lustrzanki
 • Przetwornik obrazu Exmor™ CMOS o efektywnej rozdzielczości ok. 24,3 megapiksela: nieskazitelne, szczegółowe zdjęcia i filmy Full HD
 • Stałoogniskowy obiektyw Carl Zeiss Sonnar T* 35 mm F2 z trybem makro do fotografowania z odległości od 20 cm
 • Bardzo szeroki zakres czułości ISO: od 100 do 25 600
 • Intuicyjne w użyciu elementy do ręcznego wybierania ustawień, w tym pierścienie przysłony i ostrości
 • Nowa stopka Multi Interface przeznaczona do współpracy z oferowaną oddzielnie lampą błyskową, wizjerem elektronicznym, wizjerem optycznym itp.

Niemożliwe stało się możliwe. Teraz pasjonaci fotografii mogą odkrywać twórczy potencjał pełnoklatkowego przetwornika obrazu, używając aparatu, który z łatwością mieści się w dłoni. Nowy, niezwykły aparat Cyber-shot™ DSC-RX1 firmy Sony będzie spełnieniem marzeń wielu fotografów z całego świata. To ważące tylko 482g (z akumulatorem i kartą pamięci) urządzenie jest wyposażone w pełnoklatkowy (35mm) przetwornik obrazu i jasny (F2), stałoogniskowy obiektyw. W rezultacie doskonale nadaje się do zabrania w podróż i do codziennego fotografowania; do zdjęć portretowych i do dokumentowania życia ulicy.

 

Model Cyber-shot™ RX1 jest znacznie mniejszy i lżejszy niż którakolwiek z istniejących pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych. Mimo to, pozwala na uzyskanie pierwszorzędnej jakości obrazu, będącej dotąd domeną profesjonalnych lustrzanek. Integracja korpusu z obiektywem gwarantuje idealne wzajemne dopasowanie matrycy i elementów optycznych. W rezultacie możliwe jest pełne wykorzystanie możliwości obiektywu i uzyskanie niespotykanej dotąd jakości obrazu, nawet na obrzeżach kadru. Aparat jest wygodny i intuicyjny w obsłudze. Zaawansowani użytkownicy mogą urzeczywistniać swoje twórcze wizje, ręcznie wybierając wszystkie parametry ujęcia — bez pogorszenia łatwości obsługi ani poręczności.

Model Cyber-shot™ RX1 jest pierwszym na świecie* aparatem kompaktowym wyposażonym w przetwornik obrazu Exmor CMOS o wielkości pełnej klatki filmu małoobrazkowego (35mm) — a więc przeszło dwukrotnie większy od matryc APS-C w znacznie masywniejszych lustrzankach cyfrowych. Duża efektywna rozdzielczość (24,3 megapiksela) daje możliwość wiernego odwzorowania drobnych szczegółów i subtelnych faktur. Pełnoklatkowa matryca cechuje się ponadto nadzwyczaj szerokim zakresem dynamicznym i zdolnością do uchwycenia bogatej kolorystyki obrazu.

Duże wymiary elementu światłoczułego ułatwiają uzyskanie szerokiego zakresu czułości ISO, który w modelu Cyber-shot™ RX1 wynosi od 100 do 25 600. Dodatkowo, w trybie rozszerzonym** czułość można obniżyć do ISO 50, a dzięki funkcji wieloklatkowej redukcji szumów zwiększyć do odpowiednika ISO 102400. W tym drugim przypadku aparat Cyber-shot™ RX1 nawet w bardzo słabo oświetlonych miejscach pozwoli na wykonanie z ręki naturalnie wyglądających zdjęć o niskim poziomie szumów — bez włączania lampy błyskowej.

 

Pełnoklatkową matrycę uzupełnia jasny obiektyw Carl Zeiss Sonnar T* o stałej ogniskowej 35mm — przydatny zarówno przy zdjęciach portretowych i ulicznych, jak i codziennym fotografowaniu. Nazwa Sonnar pochodzi od niemieckiego wyrazu „Sonne” (słońce) i symbolizuje zdolność do przechwytywania maksymalnej ilości światła. Obiektyw aparatu Cyber-shot™ RX1 ma nową konstrukcję optyczną z zaawansowaną soczewką asferyczną (Advanced Aspherical — AA), która umożliwia miniaturyzację bez pogorszenia parametrów optycznych ani rozdzielczości.

Duży, wynoszący F2 maksymalny otwór 9-listkowej przysłony kołowej zapewnia piękny wygląd nieostrych fragmentów obrazu (efekt bokeh), godny obiektywów do profesjonalnych lustrzanek cyfrowych. Na tubusie obiektywu znajduje się ponadto pierścień trybu makro, służący do wykonywania szczegółowych zdjęć w zbliżeniu, z odległości do 20cm (mierzonej od płaszczyzny obrazowania).

Przetwarzanie danych z przetwornika Exmor CMOS to zadanie zmodernizowanego procesora obrazu BIONZ, umożliwiającego między innymi zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości w tempie do 5 klatek na sekundę. Procesor pozwala na zapis danych w 14-bitowym formacie RAW, który zaawansowanym użytkownikom daje olbrzymie możliwości „wywoływania” i przetwarzania negatywu cyfrowego w celu urzeczywistnienia swoich twórczych wizji.

Mimo wyjątkowo małych wymiarów, aparat Cyber-shot™ RX1 daje niemal nieograniczone możliwości twórczej ekspresji, a jego użytkownicy mają do dyspozycji pełny zestaw trybów ręcznego wyboru ustawień, zupełnie jak w zaawansowanej lustrzance cyfrowej.

Do nastawiania ostrości i przysłony można użyć dedykowanych pierścieni na obiektywie. Z myślą o łatwym przełączaniu trybów nastawiania ostrości, z przodu aparatu umieszczono specjalne pokrętło, podobne do występującego w lustrzankach. U góry korpusu znajdziemy natomiast ergonomicznie umieszczone pokrętła kompensacji ekspozycji i wyboru trybu pracy. Na obudowie są również dwa łatwo dostępne przyciski: funkcji użytkownika i blokady AEL.

Szybkie, intuicyjne wybieranie żądanych ustawień umożliwia system obsługi Quick Navi. Zmienianie parametrów pokrętłem sterującym i wielokierunkowym wybierakiem jest szczególnie wygodne przy korzystaniu z oferowanego oddzielnie wizjera optycznego. Profesjonalistów ucieszy obecność funkcji pamięci ustawień (MR), pozwalającej na zapis i szybkie przywrócenie trzech zestawów ustawień urządzenia.

Wśród innych udoskonaleń warto wspomnieć o funkcji MF Assist, która powiększa fragment obrazu, by ułatwić precyzyjne korekty ostrości. Można także skorzystać z zapożyczonej ze sprzętu profesjonalnego funkcji Peaking, która wyróżnia na ekranie ostre fragmenty obrazu. Chcąc uzyskać jeszcze większą dokładność nastawiania ostrości, można dodać sprzedawany oddzielnie wizjer elektroniczny FDA-EV1MK.

 

Dzięki technologii By Pixel Super Resolution powiększanie obrazu nie powoduje obniżenia rozdzielczości, a uzyskiwana jakość jest o wiele lepsza niż przy użyciu standardowego zoomu cyfrowego. Aparat ma również funkcję inteligentnego telekonwertera, która kadruje środkowy fragment obrazu z matrycy, powiększając go w skali 1,4x lub 2x. Bardzo wysoka rozdzielczość przetwornika gwarantuje dużą ilość szczegółów nawet wówczas, gdy powiększony i skadrowany obraz zostanie zreprodukowany na odbitce o dużym formacie.

Poza nieskazitelnymi zdjęciami, aparat Cyber-shot™ RX1 rejestruje filmy Full HD o wysokiej jakości i niskim poziomie szumów. Do wyboru są różne progresywne tryby zapisu, w tym 50p/60p i 25p/24p. Ten ostatni nadaje codziennym scenom wygląd materiału z kamery używanej do produkcji kinowych. Nastrojowe ujęcia można również bez kłopotu nakręcić przy słabym oświetleniu, na przykład o zmierzchu. Dla zapewnienia maksymalnej swobody twórczej przy nagrywaniu filmów, aparat pozwala na wybór pełnego zestawu trybów ekspozycji PASM.

Osoby z ambicjami artystycznymi mają do wyboru 13 stylów twórczych oraz szereg trybów efektu w obrazie, które umożliwiają przetwarzanie obrazu bez używania komputera.

W uzyskaniu optymalnego wyglądu ujęć pomagają takie funkcje jak automatyka HDR, optymalizacja zakresu dynamicznego (DRO) czy bracketing (ekspozycji, DRO lub balansu bieli). Podczas fotografowania krajobrazów i architektury można wyświetlić na ekranie LCD cyfrową poziomicę, pozwalającą na kontrolowanie przechyłu aparatu.

Dodatkowe możliwości fotografowania i nagrywania filmów zapewnia stopka Multi Interface*** współpracująca z powiększającą się gamą akcesoriów. Można do niej podłączyć lampę błyskową o dużej mocy, wizjer elektroniczny, wizjer optyczny oraz monitor LCD. Do nabycia jest również torba-osłona o wysokiej jakości, osłona obiektywu i zwiększający wygodę obsługi, dodatkowy uchwyt.

 

W modelu Cyber-shot™ RX1 jest fabrycznie zainstalowane oprogramowanie PlayMemories Home (Lite Edition). Pozwala ono na łatwe przesyłanie obrazów do komputera w celu zarządzania nimi oraz ich edycji i drukowania. Pełna wersja PlayMemories Home, dostępna do pobrania za darmo, umożliwia ponadto edycję filmów i nagrywanie płyt.

Posiadacze systemów PlayStation®3 mogą za darmo pobrać oprogramowanie PlayMemories Studio, służące do edycji zdjęć i filmów z użyciem podobnego jak przy grach systemu obsługi. Do prezentacji obrazów można wykorzystać stworzony przez Sony serwis-chmurę PlayMemories Online. Pozwala on w prosty sposób oglądać materiał na szeregu współpracujących urządzeń, niezależnie od pory i miejsca.

Nowy, pełnoklatkowy cyfrowy aparat kompaktowy Sony Cyber-shot™ RX1 będzie dostępny w Europie od grudnia 2012r.

*Wśród cyfrowych aparatów kompaktowych. Na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę Sony, stan na 12 września 2012 r.
**Przy czułościach mniejszych niż ISO 100 zmniejsza się rejestrowany zakres dynamiczny.
***Aparat Cyber-shot™ RX1 jest wyposażony w nowo opracowaną przez Sony stopkę Multi Interface. Pozwala ona na podłączanie i zasilanie różnych akcesoriów do fotografowania i nagrywania filmów, takich jak lampy błyskowe i mikrofony. Współpracuje ponadto z akcesoriami Sony ze stopką zgodną z normą ISO 518. Stopka Multi Interface została opracowana jako zunifikowane rozwiązanie do różnych urządzeń obrazujących Sony – aparatów cyfrowych, cyfrowych kamer wideo i aparatów z wymiennymi obiektywami – w celu zapewnienia lepszej współpracy akcesoriów i większej wygody użytkowania.

 

Najważniejsze cechy

 • Przetwornik obrazu: Pełnoklatkowy Exmor CMOS (35,8 x 23,9 mm), współczynnik kształtu 3:2
 • Rozdzielczość efektywna: około 24,3 megapiksela
 • Obiektyw: Carl Zeiss Sonnar T*, 8 elementów w 7 grupach (3 soczewki asferyczne, w tym soczewka AA); maksymalny otwór przysłony: F2; ogniskowa: 35 mm (fotografie 3:2)
 • Ekran: 7,5 cm (3,0″) (4:3) / 1 229 000 punktów/Xtra Fine/TFT LCD
 • Stabilizacja obrazu: Elektroniczna (dla filmu)
 • Sposób nastawiania ostrości: System AF z wykrywaniem kontrastu
 • Tryby nastawiania ostrości: Pojedynczy AF (AF-S), ciągły AF (AF-C), DMF (bezpośrednia ręczna regulacja ostrości), ręczny (MF)
 • Strefa wyznaczania ostrości: Wielopunktowy AF (25 pól), centralnie ważony AF, uniwersalny punktowy, uniwersalny punktowy (śledzenie ostrości), uniwersalny punktowy (śledzenie twarzy)
 • Tryby pomiaru światła: Wielosegmentowy, centralnie ważony, punktowy
 • Tryby balansu bieli: Automatyczny, światło dzienne, cień, chmury, wolfram, świetlówka (ciepła biel), świetlówka (zimna biel), świetlówka (biel dzienna), świetlówka (światło dzienne), lampa błyskowa, temperatura barwowa, filtr barwny, własny
 • Czas otwarcia migawki: Autoprogram: 30″ – 1/2000; preselekcja przysłony: 30″ – 1/2000; preselekcja czasu migawki: 30″ – 1/2000; ręczny: B, 30″ – 1/2000
 • Czułość (fotografie): ISO 100 – 25 600 (co 1/3 EV, możliwość rozszerzenia do ISO 50/64/80) Automatyczna: ISO 100 – 25 600, możliwość wyboru górnej/dolnej granicy
 • Wieloklatkowa redukcja szumów: automatyczna (ISO 100 – 25 600, możliwość wyboru górnej/dolnej granicy), 100 – 102 400 (co 1 EV)
 • Zdjęcia seryjne: Tryb ciągły z priorytetem szybkości: około 5 kl./s
 • Tryb ciągły: 2,5 kl./s (AF-S)
 • Tryby fotografowania: Autoprogram (z przesuwaniem linii programowej), preselekcja przysłony, preselekcja czasu migawki, ręczny, MR (pamięć ustawień) 1 / 2 / 3, film, panorama, wybór sceny, inteligentna automatyka
 • Style twórcze: Standardowy, żywy, neutralny, czysty, głęboki, jasny, portret, krajobraz, zachód słońca, scena nocna, jesienne liście, czarno-biały, sepia
 • Tryby efektu w obrazie Zabawkowy aparat, kolor pop, posteryzacja, zdjęcie retro, high-key: miękki, częściowy kolor, obraz czarno-biały o dużym kontraście, miękka ostrość, malowidło HDR, obraz czarno-biały o bogatej gradacji, miniatura, akwarela, ilustracja
 • Lampa błyskowa: Liczba przewodnia 6 (w metrach, przy ISO 100);
 • Format zapisu fotografie: JPEG, RAW (format Sony ARW 2.3),
 • Format zapisu film: AVCHD 2.0, MP4
 • Nagrywanie filmów, tryb [PAL]: AVCHD: 28M PS (1920×1080, 50p) / 24M FX (1920×1080, 50i) / 17M FH (1920×1080, 50i), 24M FX (1920×1080, 25p) / 17M FH (1920×1080, 25p) MP4: 12M (1440×1080, 25p) / 3M (VGA 640×480, 25p)
 • Wydajność akumulatora [Fotografie]: Około 220 / około 110 min (maks. jasność ekranu LCD); około 270 / około 135 min (standardowa jasność ekranu LCD) – według normy Camera & Imaging Products Association
 • Wydajność akumulatora [Film]: Około 30 min (rzeczywiste warunki użytkowania) / około 60 min (ciągłe nagrywanie filmu)
 • Wymiary (szer. x wys. x gł.): Około 113,3 x 65,4 x 69,6 mm
 • Waga: Około 453 g (sam aparat), 482 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick Duo)
 • Dostarczane wyposażenie: Akumulator NP-BX1, zasilacz sieciowy AC-UD11, przewód mikro USB, pasek na ramię, przykrywka obiektywu, osłona stopki, instrukcja obsługi

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*