Premiera: Sony NEX-5T

Firma Sony pokazała nowy aparat fotograficzny z linii NEX, jest to NEX-5T, bezpośredni następna modelu NEX-5R. Co nowego znajdziemy w tym modelu aparatu? Przede wszystkim został wbudowany moduł Wi Fi oraz technologia NFC która pozwala na komunikacje urządzeń bez jakichkolwiek konfiguracji, wystarczy dotknąć obudową aparatu do tabletu czy tv a połączenie zostanie nawiązane. Matryca pozostała taka sama jak we wcześniejszym modelu, czyli 16 Megapikselowy sensor formatu APS-C. Cena aparatu w USA za samo Body to 550 dolarów.

nex-5t

Informacja prasowa

NEX-5T: kieszonkowe wymiary, więcej możliwości zdjęciowych i łatwe prezentowanie bez kabli

  • Technologia NFC ułatwiająca połączenia Wi-Fi1,2; aplikacja Smart Remote Control do obsługi smartfonem
  • Silnie zminiaturyzowany korpus z dużym przetwornikiem obrazu Exmor™ APS HD CMOS zapewniającym wysoką jakość fotografii i filmów Full HD
  • Precyzyjne śledzenie ostrości przez system Fast Hybrid AF
  • Możliwość dodawania nowych funkcji z serwisu PlayMemories Camera Apps™

Jak zmieścić duży przetwornik obrazu w miniaturowym korpusie? Konstruktorzy Sony nie raz pokazali, że umieją poradzić sobie z tym wyzwaniem. Najświeższym tego dowodem są kieszonkowe wymiary nowego aparatu NEX-5T.

Łatwość, z jaką nowy model mieści się w kieszeni i torebce, może być nieco zwodnicza: pod względem jakości obrazu i funkcjonalności aparat NEX-5T z łatwością dorówna bowiem wielu konstrukcjom o większych wymiarach. Dodajmy jeszcze nieograniczony twórczy potencjał wymiennej optyki i swobodę łączenia się przez sieć bezprzewodową, a otrzymamy idealne narzędzie dla miłośnika fotografii, któremu marzą się obrazy i kontrola nad ujęciem na miarę lustrzanki — ale przy znacznie mniejszej wadze.

Dzięki technologii Wi-Fi użytkownik może bezprzewodowo przesyłać zdjęcia i filmy do smartfonu, komputera lub telewizora3. NEX-5T jest ponadto pierwszym aparatem Sony z mocowaniem typu E, w którym wykorzystano technologię łączności bezprzewodowej NFC. Pozwala ona jednym dotknięciem nawiązać łączność bezprzewodową ze smartfonem lub tabletem z systemem Android w celu szybkiego zaprezentowania zdjęć albo zdalnego sterowania aparatem. Nie trzeba przy tym wybierać żadnych ustawień: do połączenia wystarcza przyłożenie urządzenia mobilnego do aparatu NEX-5T. Co więcej, zintegrowana aplikacja Smart Remote Control pozwala na użycie smartfonu do zdalnego wyzwalania migawki — i bardzo przydaje się przy zdjęciach grupowych z własnym udziałem.

Wewnątrz korpusu NEX-5T znajduje się duży przetwornik obrazu APS-C o efektywnej rozdzielczości 16,1 megapiksela. Przechwytuje on więcej światła niż maleńka matryca typowego kompaktu, co nietrudno zauważyć, oglądając szczegółowe, niemal pozbawione szumu filmy i zdjęcia nastrojowych wnętrz i zachodów słońca.

W aparacie zastosowano zaawansowany system automatyki ostrości Fast Hybrid AF, oparty na połączeniu detekcji fazowej, służącej do śledzenia ruchu obiektów, z detekcją kontrastu, która zapewnia maksymalną dokładność nastawiania ostrości. Wyróżnikiem tego systemu jest duża szybkość i dokładność nastawiania ostrości na każdą scenę, również przy spontanicznym fotografowaniu osób i życia ulicy.

Odchylany o 180° ekran LCD umożliwia kontrolę obrazu przy zdjęciach z niestandardowej perspektywy i znakomicie ułatwia wykonywanie autoportretów aparatem trzymanym w wyprostowanej ręce. Dodatkową zaletą jest funkcja automatycznego komponowania portretów, która automatycznie „przycina” kadr w celu poprawy kompozycji. Aparat pozwala również na wyświetlenie poziomnicy cyfrowej, pozwalającej uniknąć zdjęć z przekrzywionym horyzontem.

Zaawansowani fotografowie znajdą w modelu NEX-5T szereg narzędzi, które pomogą im w urzeczywistnieniu artystycznych wizji. Z myślą o wygodzie obsługi urządzenie jest wyposażone w uniwersalne pokrętło sterujące oraz przycisk Fn, do którego można przypisać często używaną funkcję.

nex-5t2

Nowości w serwisie PlayMemories Camera Apps

Serwis PlayMemories Camera Apps zawiera coraz więcej aplikacji — darmowych i płatnych — których pobranie zwiększa funkcjonalność i przyjemność używania aparatu NEX-5T. Ściągnięcie dodatkowych efektów w obrazie i narzędzi to doskonały sposób na poszerzenie własnych horyzontów twórczych i rozwój warsztatu.

Nowa aplikacja Lens Compensation pozwoli zaawansowanym użytkownikom na zapis i wprowadzanie korekt obrazu z różnych obiektywów. Przy jej użyciu można między innymi skompensować winietowanie, aberrację chromatyczną i zniekształcenia geometrii.

Aplikacja Smart Remote Control została zaktualizowana do wersji 2.0 i pozwala obecnie na bezpośrednie sterowanie systemem AF z ekranu dotykowego podłączonego smartfona lub tabletu. (Wymagana jest instalacja najnowszej wersji aplikacji PlayMemories Mobile.) Wprowadzono również możliwości korygowania parametrów ujęcia: kompensacji EV, przysłony, czasu migawki, wartości ISO oraz balansu bieli. Dodatkowo, funkcja MF Assist umożliwia dokładne sprawdzenie ostrości zdjęć portretowych i makro na dużym ekranie tabletu lub telefonu.

Do wersji 2.0 zaktualizowano także aplikację Direct Upload, która pozwala na przesyłanie zdjęć na serwisy społecznościowe z wykorzystaniem każdego hotspotu Wi-Fi4. Nowy dodatek Flickr umożliwia z kolei bezpośrednie przesyłanie zdjęć do serwisu Flickr.

Dopasowane torby i akcesoria

W ofercie Sony pojawi się także szereg stylowo wyglądających akcesoriów, służących między innymi do ochrony nowego aparatu. Należy do nich lekka, cienka osłona korpusu LCJ-EBA, której różne odmiany kolorystyczne idealnie pasują do poszczególnych wersji aparatów NEX-5T i NEX-5R. Co ważne, po założeniu osłony nadal można korzystać z technologii NFC. Torba LCS-BBK z łatwością zmieści się w każdej torbie podróżnej, a modularny, zapinany na zamek błyskawiczny segment torby LCS-EMJ pozwoli na jej dopasowanie do wielkości założonego obiektywu. Uniwersalna ładowarka BC-QM1 służy do szybkiego ładowania akumulatorów do najnowszych modeli α i Handycam®, a dzięki wbudowanemu portowi USB umożliwia zasilanie smartfona. Do nabycia będzie też zestaw akcesoriów ACC-PFW1, w którym znajdzie się folia ochronna na ekran LCD PCK-LS1EM, wielopowłokowy ochraniacz obiektywu VF-K405MP (o średnicy 40,5 mm) oraz akumulator NP-FW50.

Nowy aparat z wymiennymi obiektywami Sony NEX-5T można już zarezerwować na stronie www.sony.pl, a jego sprzedaż w Europie rozpocznie się we wrześniu tego roku.

Podstawowa wersja handlowa posiada w komplecie obiektyw E 16-50/3,5-5,6 OSS.

1 Dotyczy smartfonów i tabletów z technologią NFC i systemem Android 4.0 lub nowszym.
2 Przesyłanie do komputera lub telewizora obrazów ze smartfona lub tabletu bez technologii NFC wymaga użycia łączności Wi-Fi.
3 Format plików oraz możliwość transferu jest uzależniona również od innych urządzeń
4 Aplikacja Direct Upload obsługuje obecnie serwis Flickr; w przyszłości planowane jest dodanie obsługi kolejnych serwisów. Możliwość przesłania materiału do poszczególnych serwisów społecznościowych zależy od regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*