Sony A57 – Test aparatu cyfrowego z wymienną optyką

Podsumowanie:

Sony A57 zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, do tej pory od wielu lat fotografowałem przede wszystkim lustrzankami Nikona potem przesiadłem się na Canona ze względu na lepszą ergonomię, wygodniejszy grip aparatu oraz możliwości filmowe, z aparatami Sony miałem do czynienia tylko w sklepach podczas tzw. macanek, od zawsze pamiętam, że były bardzo wygodne i tak samo jest z tym modelem, który po prostu rewelacyjnie dopasowuje się do ręki, posiada wygodny uchwyt, świetnie się go trzyma, obudowa pomimo użycia plastiku sprawia lepsze wrażenie niż w Canonie z tego samego segmentu cenowego, jakość wykonania, przyciski, pracę z uchylnym wyświetlaczem zaliczam na plus.
Elektroniczny wizjer to co prawda nie to samo co optyczny ale tutaj dostajemy 100% pokrycia kadru w wizjerze oraz więcej informacji więc można przeboleć niższą jakość obrazu który się w nim znajduje, z czasem będzie lepiej ale i tak nie jest najgorzej.

16 Megapixelowa matryca użyta w tej lustrzance zapewnia nam dobrą jakość zdjęć, na takim samym a często lepszym poziomie ze względu na trochę niższe szumy niż taki np. Canon 600D a już na pewno jest lepiej niż w 650D. W porównaniu do Nikona D5100 szumy są niestety na większym poziomie.

Fotografowanie tym aparatem należy do takiej samej przyjemności jak jego konkurentami, aparatom z tej półki cenowej brakuje kilku pokręteł, przydałbym się dodatkowy wyświetlacz ale tak czy inaczej nie mam tutaj A57 nic do zarzucenia, podoba mi się odchylany w dół wyświetlacz zamiast na bok, uważam to za lepsze rozwiązanie, jest jeszcze jeden mały szkopuł, przycisk blokady AF działa tylko z punktem centralnym AF z bocznymi nie działa… szkoda, trochę to denerwujące i wpływa na minimalnie niższą ocenę ergonomii pracy z tym aparatem. Autofocus w trybie fotografowania chodzi bardzo dobrze, szybko ustawia ostrość jedynie w ciemnościach trzeba błyskać lampą bo alpha nie posiada diody wspomagającej.

W trybie filmowania Autofocus działa bardzo szybko, od razu ustawia ostrość na obiekcie, tutaj Canon i Nikon nie mają szans, ustawienie manualne wspomaga tzw. Peaking który obrazuje pole ostrości na wyświetlaczu. Sony A57 jako jedyna lustrzanka wprowadza Full HD w 50kl/s pod strzechy, aparaty innych firm nie posiadają tego trybu nie licząc pełnoklatkowej A99.

Skoro już wiemy, że A57 to fajny, wygodny aparat który robi dobre zdjęcia i kręci niezłe filmy, warto by się zastanowić co daje nam Sony czego nie dają nam Nikon i Canon bo lustrzanki Sony nie są popularne w Polsce, nie sprzedają się tak jak ich konkurencja z pod zółtym logo, ja nigdy nie miałem aparatu Sony, moim znajomi też nie (mowa o lustrzankach). No więc co nam daje Sony wraz z aparatem A57?
– Przede wszystkim dwa razy szybszy tryb seryjny w porównaniu do aparatów typu Canon 650D
– 100% pokrycie kadru w wizjerze
– Dostęp do wszystkich informacji z poziomu wizjera, można w nim nawet przeglądać zdjęcia
– Tryb nagrywania Full HD przy 50kl/s.

Aparat A57 kosztuje niespełna 2600zł za body, 650D kosztuje 2680zł, 600D kosztuje 2200zł, Nikon D5100 kosztuje 1800zł, co wybrać? Wszystkie aparaty robią dobre zdjęcia, najwięcej z nich oferuje według mnie Sony A57 na pewno jest lepszym wyborem niż 650D, filmowiec powinien kupić A57 ale fotograf musi się zastanowić nad tym jakie obiektywy będą mu potrzebne i pod tym kątem dokonać wyboru.

Polecam ten aparat i wydaje mi się, że Sony za jakiś czas zasiądzie na pozycji lidera, firma produkuje co raz lepszy sprzęt i wprowadza nowe technologie, gdyby jeszcze taki sam nacisk postawiła na produkcję dobrej jakości optyki… W każdym bądź razie, nie zawiedziecie się jak kupicie ten aparat.

jestemnatak

Jak testujemy? – Opisujemy ogólnie działanie aparatu podczas testów przede wszystkim w terenie, czyli takich sytuacjach w jakich jest on głównie wykorzystywany, jakość i wykonanie obudowy, ergonomię użytkowania, sprawność elementów mechanicznych, działanie Autofocusa, jakość zdjęć na wszystkich czułościach, wpływ czułości na rejestrację szczegółów, działanie lampy błyskowej, wykonujemy sample zdjęciowe. Każde zdjęcie jest robione w warunkach pozwalających na sprawdzenie w dość dużym stopniu działania aparatu.
Sample zdjęciowe są wykonywane zawsze na minimalnym poziomie wyostrzania, z wyłączoną redukcją szumu w miarę możliwości oraz zapisywane są w plikach *RAW, sample wykonywane są na idealnej ekspozycji według światłomierza w testowanym aparacie i bez żadnych retuszy i poprawek parametrów ekspozycji przy pomocy oprogramowania zapisywane do plików *JPG po czym są publikowane.
Sample filmowe są nagrywane w najlepszej możliwej jakości, nie są poddawane wyostrzeniom, retuszom oraz mianom parametrów ekspozycji, po czym są montowane i publikowane. Zdjęcia w *JPG i filmy są w minimalnym stopniu kompresowane nie mającym prawie żadnego wpływy na ich jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

3 myśli nt. „Sony A57 – Test aparatu cyfrowego z wymienną optyką

  1. Pingback: Poradnik: Rodzaje aparatów cyfrowych dostępnych na rynku | Portal fotograficzny

  2. Pingback: Premiera: Nikon D5200 | FOTOINFORMATOR – Fotoreportaże, reportaże filmowe