Sony NEX-5R – Test aparatu cyfrowego z wymienną optyką

Fotografowanie:

 

Menu i funkcje aparatu

A więc menu aparatu jest identyczne jak innych aparatów z serii NEX, po lewej mamy kolo nastaw gdzie zmieniamy tryb wykonywania zdjęć od manualnego, kończąc na trybach automatycznych. Od razu może napiszę, że poruszanie się po menu dotykiem jest trochę nieprecyzyjne i często klikniemy nie tak gdzie chcemy kliknąć. Dalej mamy ustawienia innych funkcji związanych z wykonywaniem zdjęć, rozmiar obrazu, zapis w określonym pliku, jasność wyświetlacza, tutaj uwaga w słoneczny dzień należy ustawić na max. Odtwarzanie, aplikacji i typowe ustawienia. NEX-5R jest wyposażony w Wi Fi i można do niego zgrywać aplikację z internetu, np. do wyzwolenia migawki poprzez smartphone’a.

 

Fotografowanie

Jak się wykonuje zdjęcia aparatem Sony NEX-5R? To oczywiście zależy od rodzaju fotografii ale ogólnie jak każdy NEX tak i ten spisuje się bardzo dobrze w tej roli, jego małe gabaryty nawet z obiektywem kitowym 18-55 pozwalają mieć go cały czas w przy sobie. Mała obudowa, wygodny grip i dodatkowe koło zmiany parametrów przysłony poprawia ergonomię tego aparatu. Podczas testu nie było żadnych awarii czy sytuacji w których aparat by odmówił posłuszeństwa.

 

Tryby pracy

Tryb manualny
Tryb priorytetu czasu
Tryb priorytetu przysłony
Tryb automatyczny z możliwością ustawień dowolnych parametrów oprócz migawki
Tryb auto
Tryb auto plus
Tryb scen
Tryb panoramy

 

Pomiar światła

Mamy do dyspozycji trzy tryby pomiaru światła, punktowy, centralny i wielopunktowy. Aparat ładnie dobiera parametry ekspozycji w trybie pomiaru punktowego, delikatnie nie doświetla ale jest to przypadłość większości aparatów no i wiadomo też, że lepiej nie doświetlić niż prześwietlić więc nie jest to minusem a nawet małym plusem.

 

Autofocus

Układ AF działa szybko, nieco wolniej od lustrzanek ale nie ma problemu z ustawieniem ostrości podczas dobrych warunków oświetleniowych. Podczas ustawiania ostrości w kompletnej ciemności aparat i dioda wspomagająca sobie nie radzą ale mówię tutaj o kompletnej ciemni czyli takich warunków podczas swoich wędrówek nie spotkacie a w nocy ustawia ostrość dobrze, dioda na plus.

 

ISO test i poziom szczegółów

Zauważalny wzrost szumów w trybie *RAW następuje od wartości ISO 6400 i od tego momentu zaczyna przeszkadzać. Można tej wartości używać w ostateczności, tak samo jak i kolejnych dwóch ISO 12800 i ISO 25600, to są tryby naprawdę awaryjne. Do ISO 3200 spokojnie sobie fotografujemy bez obaw o to, że zdjęcie będzie zanieczyszczone, programy do redukcji szumu na PC są tak zaawansowane, że takie wartości jak ISO 3200 są naprawdę normalnie używalne.

Przy wykonywanie zdjęć w trybie *JPG jak widać nie zauważymy szumu ponieważ działa tutaj jego redukcja na poziomie aparatu, do wartości ISO 3200 działa całkiem sprawnie.

 

Poziom detali na zdjęciu utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie do ISO 1600, przy ISO 3200 zaczynamy mieć już trudności z odczytaniem mniejszych informacji na zdjęciu a im dalej tym jest gorzej.

 

Poniżej macie okazję zobaczyć jak wypada NEX-5R w porównanie z droższym aparatem NEX-6 który jest jednym z najlepszych bezlusterkowców na rynku. Poziom szumu jest na porównywalnym poziomie, do ISO 3200 jest go nawet odrobinę mniej aby powyżej tej wartości się wyrównać. W aparatach jest zainstalowana ta sama matryca. Wydaje mi się także, że NEX-6 odrobinę lepiej rejestruję szczegóły ale to może mieć związek z użyciem innych obiektywów podczas testów.

 

Balans bieli

Automatyczny balans bieli sprawuje się całkiem nieźle podczas pracy w naturalnym oświetleniu, trochę gorzej  w sztucznym, na szczęście mamy do dyspozycji ustawienia manualne własnego balansu bieli, Kelvinów i kilka innych opcji.

 

Odwzorowanie kolorów

Niestety nie dorobiłem się jeszcze wzornika kolorów więc napiszę, że ogólnie aparat zbiera kolory takie jakie są w rzeczywistości, jedynie przy ustawieniach neutralnych mają one trochę większe nasycenie ale nie zaobserwowałem żadnych przekłamań kolorów podczas testów.

 

Lampa błyskowa

Aparat nie posiada wbudowanej lampy błyskowej, jest ona dołączana do kompletu i mocowana w specjalny slocie na akcesoria na górze obudowy. Jest to mały element i może zostać zgubiony gdzieś w podróży lub zawieruszyć się w pokoju, lepiej by było aby lampa w NEX-5R była wbudowana na stałe tak jak to ma miejsce w NEX-6 czy NEX-F3, siła błysku jest porównywalna z tymi aparatami a najkrótszy czas wyzwolenia migawki dostępny przy użyciu lampy to 1/160s.

 

Tryb seryjny

W aparacie są dostępne dwa tryby seryjne, normalny oraz szybki, w trybie szybkim przy zapisie w *RAW mamy okazję wykonać serię kilkunastu zdjęć, bodajże 14 z szybkością 10kl/s potem aparat zwalnia.

 

Rozpiętość tonalna

Jakość obrazu przy długim czasie naświetlania. 30 sekund, f/5.6, ISO100, *RAW + 4EV w post produkcji.

 

Jakość obrazu przy długim czasie naświetlania. 30 sekund, f/5.6, ISO100, *RAW + 4EV w post produkcji.

 

Sample zdjęciowe

Aparat NEX-5R robi dobrej jakości zdjęcia, jak możecie zauważyć na poniższych samplach do ISO 3200 można sobie spokojnie fotografować, nawet ISO 6400 jest użyteczne np. w publikacji w internecie bez odszumienia w małym rozmiarze, wniosek jest taki, że aparat posiada bardzo dobrą matrycę formatu APS-C czyli taką jaką posiadają lustrzanki cyfrowe, dlatego jakość zdjęć jest na o wiele lepszym poziomie niż z aparatu kompaktowego. Na samym dole możecie zobaczyć porównanie z modelem NEX-6 i innymi. Zdjęcia zostały zrobione w trybie *RAW, nie były poddane jakiejkolwiek obróbce, zostały tylko zapisane do plików *JPG.

Sony NEX-5R + Sony 18-55 f/3.5 – 5.6, ISO 100 (*RAW w trybie manual)

Sony NEX-5R + Sony 18-55 f/3.5 – 5.6, ISO 200 (*RAW w trybie manual)

Sony NEX-5R + Sony 18-55 f/3.5 – 5.6, ISO 400 (*RAW w trybie manual)

Sony NEX-5R + Sony 18-55 f/3.5 – 5.6, ISO 800 (*RAW w trybie manual)

Sony NEX-5R + Sony 18-55 f/3.5 – 5.6, ISO 1600 (*RAW w trybie manual)

Sony NEX-5R + Sony 18-55 f/3.5 – 5.6, ISO 3200 (*RAW w trybie manual)

Sony NEX-5R + Sony 18-55 f/3.5 – 5.6, ISO 6400 (*RAW w trybie manual)

Sony NEX-5R + Sony 18-55 f/3.5 – 5.6, ISO 12800 (*RAW w trybie manual)

Sony NEX-5R + Sony 18-55 f/3.5 – 5.6, ISO 25600 (*RAW w trybie manual)

Zdjęcia wykonane zostały w RAW na ISO 400.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

6 myśli nt. „Sony NEX-5R – Test aparatu cyfrowego z wymienną optyką

  1. Noo no ten z Media Expert jest całkiem dobry i w przystępnej (dla mnie) cenie, ale chyba się za mało znam żeby wypowiadać bardziej szczegółowo, bo jesczze poczatkujący :P

    • Każdy aparat jest dobry bo robi zdjęcia, można zrobić profesjonalną sesję zdjęciową nawet komórką więc to jest kwestia tych niuansów i różnic technicznych w jakości obsługi aparatu, jego możliwościach oraz jakości zdjęć. Jednak jest taka uniwersalna zasada, jeżeli chcesz się nauczyć fotografii to musisz kupić aparat z obsługą trybu manualnego.

    • Krasnal, to jest zwykły kompakt, nie masz szans na to aby wykonywać takiej jakości zdjęcia co np. Nex’em. Kwestia tego na jaki cię stać, jeśli nie masz pieniędzy na coś lepsze a potrzebujesz aparat to kup kompakt.

  2. Ostatnio zastanawiałem się nad zakupem aparatu. W pewnej sieci NEX F3 był oferowany za 1299zł. Jako, że była to ostatnia sztuka utargowałem dodatkowe 71zł, a płacąc kartą Credit Agricole odjęto kolejne 10% (promo do końca maja 2013 na wszystkie aparaty). Tak oto nabyłem F-trójkę za 1105 PLN :)