Sony NEX-5R – Test aparatu cyfrowego z wymienną optyką

Filmowanie:

 

Sony NEX-5R potrafi nagrywać materiał filmowy w rozdzielczości Full HD w formacie AVCHD z użyciem kodeka MPEG-4 AVC/H.264 High Profile przy pełnych 50kl/s z czego możemy zrobić normalne Slow Motion, tańsze aparaty z serii NEX takie jak NEX-F3 czy NEX-3N nie potrafią tego robić. Minusem jest to, że nie możemy nagrywać w zwykłym HD, czyli 720p.

Tryby nagrywania AVCHD:
1920 x 1080 (50p, 28M, PS)
1920 x 1080 (50i, 24M, FX)
1920 x 1080 (50i, 17M, FH)
1920 x 1080 (25p, 24M, FX)
1920 x 1080 (25p, 17M, FH)

Tryby nagrywania MP4:
1440 x 1080 (25 kl./s, 12 Mb/s)
VGA (640 x 480, 30 kl./s, 3 Mb/s)

Zapis dźwięku:
Dolby Digital (AC-3) / MPEG-4 AAC-LC

W trybie nagrywania filmów możemy ustawić sobie parametry ekspozycji manualnie, nie ma tutaj nałożonych żadnych ograniczeń. Przycisk „Movie” jest ułożony w lepszym miejscu niż w modelu NEX-6, aparat posiada wbudowany mikrofon stereo który dobrze zbiera dźwięk, redukcja szumu wiatr jak zwykle nie działa jak należy ale tak jest prawie we wszystkich aparatach i dopiero zamontowanie zewnętrznego mikrofonu coś w tej kwestii zmienia, niestety aparat nie ma wejścia 3.5mm na zewnętrzny mikrofon, można jedynie podłączyć dedykowany mikrofon poprzez gniazdo akcesoriów na górze body. Tryb wideo zaspokoi w pełni gusta amatorów i doskonale się sprawdzi na imprezach rodzinnych czy wycieczkach. Plusem jest także zamontowanie odchylanego wyświetlacza LCD w tym aparacie. Stabilizacja w aparacie NEX-5R podczas trybu filmowania raczej nie działa jak należy.

Pomimo dobrego obrazu jaki oferują w trybie nagrywania aparaty NEX, profesjonaliści nie mają tutaj raczej czego szukać, to trzeci aparat z tej serii który testuje i żaden nie miał wejścia 3.5mm na zewnętrzny mikrofon w związku z czym rejestrowanie dobrej jakości dźwięku jest utrudnione. Przyciski movie także mogły by się znajdować w lepszych, bardziej wygodnych miejscach, odchylany wyświetlacz mógłby być odchylany w bok albo wysuwany na większym mocowaniu tak jak np. w lustrzance A99 gdzie można go wysunąć do góry a potem przechylić w dół, przez co nie haczy o statyw jeżeli chcemy patrzeć na niego od dołu. Trochę denerwujące są też braki trybów nagrywania, skoro aparat nagrywa w Full HD to dlaczego ogranicza się tylko do tego trybu? Wniosek jest takie, że za cenę NEXów do bardziej ambitnego filmowania lepiej jest zakupić lustrzankę bądź aparat innej firmy.

Aparat dobrze nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD, ich jakość jest na poziomie innych modeli serii NEX oraz lustrzanek. Mikrofon zbiera dobrze dźwięki z otoczenia, ale trzeba pamiętać, że także i te których nie chcemy mieć na filmie, taki urok mikrofonów dookólnych. Pomimo włączonej redukcji szumu wiatru, jest on słyszalny.

 

Autofocus działa trochę wolniej niż w lustrzankach ale cały czas na akceptowalnym poziomie.

 

Testy ISO zarówno w studiu jak i w plenerze pokazują, że szum zaczyna być widoczny dopiero na ISO 3200, do ISO 1600 można sobie spokojnie filmować, ci którzy filmują w czerni i bieli mogą używać też ISO 6400. NEX-5R tak jak i inne NEXy w tej materii wypada bardzo dobrze.

 

Efekt moiry jest widoczny, na takim samym poziomie jak w NEX-6.

 

Rolling Shutter także jest widoczny.

 

Dzięki nagrywaniu materiału filmowego w 1080p i 50kl/s możemy uzyskać normalne Slow Motion dla obrazu Full HD, przy testach Slow Motion wydłużam czas w post produkcji o 50% a sam plik końcowy zapisuje w 30kl/s.

Wszystkie filmy zostały nagrane w AVCHD w 1080p i 50kl/s. NEX-5R dobre wywiązał się z tego zadania, jakość filmów jest na bardzo dobrym poziomie ale profesjonaliści niech spoglądają w stronę innych aparatów, no chyba, że nagrywacie tylko teledyski i potrzebny wam sam obraz, tutaj można coś w tej kwestii osiągnąć, że tak powiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

6 myśli nt. „Sony NEX-5R – Test aparatu cyfrowego z wymienną optyką

  1. Noo no ten z Media Expert jest całkiem dobry i w przystępnej (dla mnie) cenie, ale chyba się za mało znam żeby wypowiadać bardziej szczegółowo, bo jesczze poczatkujący :P

    • Każdy aparat jest dobry bo robi zdjęcia, można zrobić profesjonalną sesję zdjęciową nawet komórką więc to jest kwestia tych niuansów i różnic technicznych w jakości obsługi aparatu, jego możliwościach oraz jakości zdjęć. Jednak jest taka uniwersalna zasada, jeżeli chcesz się nauczyć fotografii to musisz kupić aparat z obsługą trybu manualnego.

    • Krasnal, to jest zwykły kompakt, nie masz szans na to aby wykonywać takiej jakości zdjęcia co np. Nex’em. Kwestia tego na jaki cię stać, jeśli nie masz pieniędzy na coś lepsze a potrzebujesz aparat to kup kompakt.

  2. Ostatnio zastanawiałem się nad zakupem aparatu. W pewnej sieci NEX F3 był oferowany za 1299zł. Jako, że była to ostatnia sztuka utargowałem dodatkowe 71zł, a płacąc kartą Credit Agricole odjęto kolejne 10% (promo do końca maja 2013 na wszystkie aparaty). Tak oto nabyłem F-trójkę za 1105 PLN :)