Sony NEX-5R – Test aparatu cyfrowego z wymienną optyką

Podsumowanie:

Aparatem Sony NEX-5R fotografowałem około dwóch tygodni, podczas testów nie spotkała mnie żadna przykra niespodzianka z jego strony, wykonywał zdjęcia oraz kręcił filmy, czyli wszystko to do czego aparat jest zaprojektowany. Obudowa aparatu jest mała i z obiektywem 18-55 (kit) nosiłem go w kieszeni bluzy, dzięki czemu mogłem go mieć cały czas przy sobie. Ergonomia modelu NEX-5R minimalnie lepsza od NEX-F3 ponieważ posiada on dodatkowe pokrętło służące do zmiany wartości przysłony.

Jest to już 3 NEX testowany przeze mnie i jest zadowolony z możliwości jakie oferuje aczkolwiek wolałbym kupić chyba raczej model F3 za 1499 zł niż 5R za 2299 zł, dlaczego? Zdjęcia są tej samej jakości, ergonomia także, filmy są w tej samej jakości z pominięciem Full HD w 50/60 kl/s. Tańszy NEX jest po prostu tańszy o 800 zł a daje tej samej jakości zdjęcia, więc za co mam płacić dodatkowe 800 zł? Za dotykowy ekran? Nie dziękuje, jest nieprzydatny, za 60 kl/s w trybie Full HD? raczej to niepotrzebne przy normalnym użytkowaniu, za to, że jest minimalnie mniejszy? Nie, F3 także nosiłem w kieszeni :). Jakoś nie wydaje mi się aby NEX-5R w cenie lustrzanki był na rynku potrzebny, nie ma on wizjera jak NEX-6 oraz bardzie pro obudowy, jest dobrym aparatem ale jest za drogi o 800 zł jak na możliwości które daje, za 2299zł można kupić dobrą lustrzankę entry level lub trochę dopłacić i mieć coś lepszego z segmentu bezlusterkowców.

Podsumowując, Sony NEX-5R jest dobrym aparatem który daje bardzo dobrej jakości zdjęcia i filmy ale kosztuje zbyt wiele jak na możliwości które oferuje, mimo wszystko, jeśli cię stać i zależy ci po prostu na aparacie do pstrykania codziennych zdjęć to się nie zawiedziesz.

 

Plusy:
– Lekka, mała obudowa
– Kółko nastaw na obudowie
– Bardzo dobrej jakości zdjęcia i filmy
– Niskie szumy
– Nagrywanie w 1080p 50p
– Tryb seryjny ponad 10kl/s

Minusy:
– Niepotrzebny dotykowy LCD który podnosi cenę aparatu
– Brak wejścia na mikrofon zewnętrzny 3.5mm
– Wysoka cena
– Brak wizjera
– Mimo wszystko plastikowa obudowa, tylko przednia ścianka jest z metalu

mozebyc

Jak testujemy? – Opisujemy ogólnie działanie aparatu podczas testów przede wszystkim w terenie, czyli takich sytuacjach w jakich jest on głównie wykorzystywany, jakość i wykonanie obudowy, ergonomię użytkowania, sprawność elementów mechanicznych, działanie Autofocusa, jakość zdjęć na wszystkich czułościach, wpływ czułości na rejestrację szczegółów, działanie lampy błyskowej, wykonujemy sample zdjęciowe. Każde zdjęcie jest robione w warunkach pozwalających na sprawdzenie w dość dużym stopniu działania aparatu.
Sample zdjęciowe są wykonywane zawsze na minimalnym poziomie wyostrzania, z wyłączoną redukcją szumu w miarę możliwości oraz zapisywane są w plikach *RAW, sample wykonywane są na idealnej ekspozycji według światłomierza w testowanym aparacie i bez żadnych retuszy i poprawek parametrów ekspozycji przy pomocy oprogramowania zapisywane do plików *JPG po czym są publikowane.
Sample filmowe są nagrywane w najlepszej możliwej jakości, nie są poddawane wyostrzeniom, retuszom oraz mianom parametrów ekspozycji, po czym są montowane i publikowane. Zdjęcia w *JPG i filmy są w minimalnym stopniu kompresowane nie mającym prawie żadnego wpływy na ich jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

6 myśli nt. „Sony NEX-5R – Test aparatu cyfrowego z wymienną optyką

  1. Noo no ten z Media Expert jest całkiem dobry i w przystępnej (dla mnie) cenie, ale chyba się za mało znam żeby wypowiadać bardziej szczegółowo, bo jesczze poczatkujący :P

    • Każdy aparat jest dobry bo robi zdjęcia, można zrobić profesjonalną sesję zdjęciową nawet komórką więc to jest kwestia tych niuansów i różnic technicznych w jakości obsługi aparatu, jego możliwościach oraz jakości zdjęć. Jednak jest taka uniwersalna zasada, jeżeli chcesz się nauczyć fotografii to musisz kupić aparat z obsługą trybu manualnego.

    • Krasnal, to jest zwykły kompakt, nie masz szans na to aby wykonywać takiej jakości zdjęcia co np. Nex’em. Kwestia tego na jaki cię stać, jeśli nie masz pieniędzy na coś lepsze a potrzebujesz aparat to kup kompakt.

  2. Ostatnio zastanawiałem się nad zakupem aparatu. W pewnej sieci NEX F3 był oferowany za 1299zł. Jako, że była to ostatnia sztuka utargowałem dodatkowe 71zł, a płacąc kartą Credit Agricole odjęto kolejne 10% (promo do końca maja 2013 na wszystkie aparaty). Tak oto nabyłem F-trójkę za 1105 PLN :)