Sony NEX-F3 – Test aparatu cyfrowego z wymienną optyką

Filmowanie:

NEX-F3 pozwala nam na nagrywanie filmów przy kodeku AVCHD w jakości Full HD 50i i 25p, oraz HD 50i i 25p, taki klatkarz jest zbyt mały do tego aby wykonywać Slow Motion bo trzeba pamiętać, że 50i to nie jest 50p. Mamy możliwość wyboru kodeka MP4, wtedy aparat nagrywa filmy w rozdzielczości 1440 x 1080 przy 25 kl/s. Aparat nagrywa filmy dobrej jakości, mikrofon użyty w aparacie bardzo dobrze zbiera i nagrywa dźwięk, sygnał nie jest przesterowany, aparat nie posiada jego manualnej regulacji ale automatyka sprawdza się tutaj znakomicie nie narażając nas na jakieś niespodzianki w postprodukcji.

Autofocus podczas filmowania sprawdza się bardzo dobrze aczkolwiek jest dwa razy wolniejszy niż np. w lustrzance A57, z obiektywem wyposażonym w cichy silnik stanowi dobrą parę.

Jakoś  obrazu na wszystkich czułościach wygląda bardzo dobrze, do ISO 1600 można spokojnie filmować, przy ISO 3200 które jest ostatnią czułością dostępną w trybie filmowania wygląda to już lekko gorzej ale nadal znośnie. Przy odpowiedniej optyce można stworzyć i nagrać coś ciekawie wyglądającego, jest ok.

Efekt Rolling Shutter istnieje jak w każdym aparacie tak i w tym jest on widoczny przy dynamicznych ruchach kamerą. Ogólnie tryb filmowania jak na użytek amatorski zaliczamy na plus, minusem jest brak możliwości podłączenia zewnętrznego mikrofonu.

 

Sample filmowe z aparatu NEX-F3

 

Test AF w trybie filmowym aparatu NEX-F3

 

Tutaj wykonałem test ISO, ISO 200,400,800,1600,3200, zmiany widać na filmie.

 

Podczas ustawiania manualnego ostrości możemy się posiłkować funkcją zarysu tzw „Focus peaking” który jest zobrazowaniem pola ostrości na ekranie i w sposób znaczący ułatwia nam jej ustawianie.

 

Tutaj widzimy jak wygląda efekt Rolling shutter w tym aparacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*