Sony NEX-F3 – Test aparatu cyfrowego z wymienną optyką

Podsumowanie:

Aparat Sony NEX-F3 jest najtańszym bezlusterkowcem w rodzine NEX firmy Sony, z obiektywem kitowym 18-55 z którym sprawuje się bardzo dobrze kosztuje około 2000 zł, za tę cenę dostajemy urządzenie które wykonuje zdjęcia o jakości lustrzanki cyfrowej ponieważ posiada matrycę formatu APS-C którą to posiadają także lustrzanki a przynajmniej zdecydowana większość. NEX-F3 daje nam o wiele lepszą jakość zdjęć niż aparaty kompaktowe które są niewiele tańsze, to także małe gabaryty i wygoda gdyż F-trójkę możemy po prostu włożyć do kieszeni i wyjść na miasto, możemy go mieć cały czas przy sobie. Aparat daje nam bardzo dobrą jakość zdjęć do czułości ISO 1600, kręci dobrej jakości filmy Full HD w 25kl/s, posiada wygodny uchwyt, sprawny AF (tutaj sprawdźmy przed zakupem czy będzie dobrze współpracował z jasnymi obiektywami). Na co będą narzekać „profesjonaliści”? na średni dostęp do danych funkcji, trzeba się przebijać przez menu, w tej kwestii wszystko trwa dwa razy dłużej niż na lustrzance, na plastikową obudową, która jednak jest dobrze spasowana, na małą ilość obiektywów w systemie Sony co jest faktem. Dla amatorów, grupy która będzie główną klientelą tego modelu aparatu te wszystkie minusy nie będą jednak miały racji bytu, za niewiele większe pieniądze w porównaniu do kompaktów Sony NEX-F3 wykona z naszą pomocą bardzo dobrej jakości zdjęcia i nakręci film, o to przecież chodzi, ci którzy będą mieli większy zasób gotówki mogą uderzać w kierunku NEX-5R lub NEX-6, one dadzą mu trochę więcej funkcji, minimalnie lepszą jakość zdjęć choć z tym poczekajmy do testów.
Nie sposób nie polecić tego aparatu, ktoś kto szuka bezlusterkowca do kieszeni za małe pieniądze będzie z NEXa-F3 zadowolony, polecam.

 

Plusy:
– Mały, poręczny, mieści się w kieszeni bluzy, lekki
– Bardzo wygodny uchwyt/grip
– Mocna wbudowana lampa błyskowa
– Bardzo dobrej jakości zdjęcia w tej klasie cenowej

 

Minusy:
– Większość ustawień w menu
– Plastikowa obudowa choć bardzo dobrze spasowana
– Brak odchylania wyświetlacza w dół
– Brak zewnętrznej ładowarki w zestawie!
– Bardzo leciutko chodząca klapka od slotu na kartę pamięci

jestemnatak

Jak testujemy? – Opisujemy ogólnie działanie aparatu podczas testów przede wszystkim w terenie, czyli takich sytuacjach w jakich jest on głównie wykorzystywany, jakość i wykonanie obudowy, ergonomię użytkowania, sprawność elementów mechanicznych, działanie Autofocusa, jakość zdjęć na wszystkich czułościach, wpływ czułości na rejestrację szczegółów, działanie lampy błyskowej, wykonujemy sample zdjęciowe. Każde zdjęcie jest robione w warunkach pozwalających na sprawdzenie w dość dużym stopniu działania aparatu.
Sample zdjęciowe są wykonywane zawsze na minimalnym poziomie wyostrzania, z wyłączoną redukcją szumu w miarę możliwości oraz zapisywane są w plikach *RAW, sample wykonywane są na idealnej ekspozycji według światłomierza w testowanym aparacie i bez żadnych retuszy i poprawek parametrów ekspozycji przy pomocy oprogramowania zapisywane do plików *JPG po czym są publikowane.
Sample filmowe są nagrywane w najlepszej możliwej jakości, nie są poddawane wyostrzeniom, retuszom oraz mianom parametrów ekspozycji, po czym są montowane i publikowane. Zdjęcia w *JPG i filmy są w minimalnym stopniu kompresowane nie mającym prawie żadnego wpływy na ich jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*