Sony RX100 – Test aparatu cyfrowego

Fotografowanie:

Menu i funkcje aparatu

Jakie Sony RX100 oferuje nam funkcje w trybie fotografowania? Po pierwsze aparat ten jest aparatem kompaktowym skierowanym także do profesjonalistów więc trzeba od razu napisać o tym, że posiada on tryb Manualny, ponadto tryby priorytetu czasu, przysłony, tryby tematyczne oraz tryby auto, każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania będzie w stanie wykonać tym aparatem poprawne techniczne zdjęcie pod kątem parametrów ekspozycji.

Zdjęcia możemy wykonywać w plikach RAW w formacie obrazu 3:2, 16:9, 4:3 i 1:1 w rozdzielczości 20 Megapixel, dostępny jest też tryb RAW + JPG. W trybach JPG i standardowym formacie 3:2 mamy do dyspozycji dwie jakości wysoką i standardową oraz możemy wybrać sobie rozdzielczość zdjęcia spośród 20MP, 10MP i 5MP, w innych formatach obrazu wielkość zdjęcia trochę się zmienia, np w formacie 1:1 możemy użyć tylko 13MP.

Menu jest napisane w przejrzysty sposób i wszystkie parametry zmienia się bardzo szybko. Możemy w nim ustawić tryby pracy, błysku, ostrości, obszar AF, ISO, włączyć lub wyłączyć różnego rodzaju efekty wizualne takie jak:
Toy Camera
Kolory POP
Zdjęcia czarno białe
Zdjęcia retro
Zdjęcia zmiękczone
Zdjęcia z wybranym kolorem
Miniaturka
Akwarela
Ilustracja
I kilka innych efektów które są dostępne tylko w trybie JPG.
Dalej możemy ustawić redukcję szumów, stabilizację obrazu, przestrzeń barw, zoom cyfrowy, wspomaganie AF, bądź zapisać własne ustawienia w trybie MR. Aparat ma dostępne tak podstawowe funkcje jak redukcja czerwonych oczu, linie siatki, zarys i wspomaganie podczas ręcznego ustawiania ostrości.

W aparacie znalazł się także tryb HDR, w menu można zmienić ustawienia przeglądania zdjęć oraz wykonać podstawowe operacje na karcie pamięci. Dostępnych jest tu także kilka innych podstawowych opcji które są umieszczone w każdym aparacie, pod kątem trybów i funkcji aparat się nie wyróżnia niczym szczególnym, oferuje to co już jest na rynku od wielu lat, no może jeszcze warto wspomnieć o żyroskopie który raczej jest niespotykany w kompaktach oraz trybie seryjnym który działa przez jedną sekundę z prędkością 10kl/s co także jest w kompaktach niespotykane.

 

Fotografowanie

RX100 należy pochwalić za dużą jak na jego rozmiary matryce i jasny na krótkim końcu obiektyw, aparat daje nam ładne jak na kompakt, szczegółowe zdjęcia z poziomem szumu których nie powstydziła by się niejedna starsza lustrzanka a nawet i nowsze aparaty z większymi matrycami. Ogólnie aparatem fotografuje się nieźle, leży pewnie w dłoni szybko się uruchamia, AF działa wystarczająco szybko i celnie. Minusem jest mała ilość zdjęć w jesiennych warunkach na jednym akumulatorze, o zgrozo aż 91 zdjęć można nim wykonać… drugim minusem jest pierścień nastaw który się blokuje na statywie, aparat też ma minimalne odchyły w ustawieniach balansu bieli, zdjęcia są zimniejsze niż w rzeczywistości, niekiedy też potrafi nakładać na nie czerwoną dominantę, na dole są widoczne zdjęcia testowe wykonane w JPG które powinny być białe a posiadają czerwony zafarb, ci którzy wykonują zdjęcia w RAW mogą ten problem obejść, w trybie JPG AWB mógłby działać lepiej, o ile to możliwe oczywiście róbmy zdjęcia w RAW.

 

Tryby pracy

Tryb manualny
Tryb priorytetu czasu
Tryb priorytetu przysłony
Tryb automatyczny z możliwością ustawień dowolnych parametrów oprócz przysłony i migawki
Tryb ustawień użytkownika
Tryb panoramy
Tryb filmowania
Tryb scen
Dwa tryby auto

Podczas pracy w trybie manualnym wszystko przebiegało gładko, minusem jest tryb ustawień użytkownika (MR) gdyż ustawienia te można używać tylko w trybie P. W trybach auto niekiedy aparat robi kilka zdjęć a potem sobie dobiera najlepsze i przez to jego działanie się spowalnia, przy fotografii szybko poruszających się obiektów róbmy zdjęcia w trybie manualnym. Ogólnie wszystkie tryby działają.

 

Pomiar światła

Mamy do dyspozycji trzy tryby pomiaru światła, punktowy, centralnie ważony i matrycowy, ja zawsze robię zdjęcia na punktowym. Aparat w trybie punktowym pomiaru światła dawał wiarygodne wyniki, może lekko zdjęcia były niedoświetlone, w trybie JPG na Auto zdjęcia były prawidłowo naświetlone. Ten aspekt spisuje się tak samo dobrze jak w innych aparatach.

 

Autofocus

Automatyczne ustawianie ostrości w trybie pojedynczym spisuje się dobrze, ostrość jest ustawiana wystarczająco szybko jak na aparat kompaktowy i szybciej nawet niż Canon EOS M, wolniej trochę od NEX’a-6 i F3. W trybie ciągłym Autofocus też sobie radzi. RX100 posiada diodę wspomagającą działanie AF.

 

ISO test i poziom szczegółów

Jakość zdjęć w trybie RAW jak na aparat kompaktowy i mniejszą niż w lustrzankach matrycę jest świetna, szumy w RAW pojawiają się na czułości ISO 400 ale dopiero od ISO 1600 są bardzo widoczne na zdjęciu i zaczynają przeszkadzać, można więc zatem rzec, że jak na aparat kompaktowy poziom szumów jest bardzo mały i dogania aparaty z większymi matrycami, NEX-6 szumi minimalnie mniej. W trybie JPG nie musimy się martwić o szumy bo są one automatycznie przez aparat odszumiane, w przypadku testu było to odszumianie na niskim poziomie. Poziom szczegółów na zdjęciu prezentuje się świetnie, RX100 ma dużą 20 Megapixelową matrycę, na plikach RAW nawet przy ISO 3200 można odczytać naprawdę małe elementy zdjęcia i tutaj aparat okazuje się już lepszy niż lustrzanka, np. Sony A57 która przy ISO 3200 elementy te miała już rozmazane. W plikach JPG poziom szczegółów wypada trochę gorzej ale to wina algorytmu odszumiającego zainstalowanego w aparacie. Podsumowując Sony RX100 szumi trochę bardziej niż lustrzanki i bezlusterkowce ale na poziomie przewyższającym aparaty kompaktowe, ponadto matryca o dużej rozdzielczości zbiera dużo szczegółów, pod tym względem jakość zdjęć na plus.

 

Balans bieli

Balans bieli w trybie automatycznym podczas wykonywania zdjęć w formacie JPG ale także i w RAW ma tendencje do nakładania czerwonej dominanty na zdjęcia oraz podwyższa nieco temperaturę barwową przez co zdjęcia są zimniejsze, czyli bardziej niebieskie niż normalnie, ten element w aparacie RX100 zawodzi. Poniżej będziecie widzieli zdjęcia testowe obiektywu wykonane w trybie JPG przy temperaturze 5500K, powinny być białe, nie są. Zdjęcia na górze przedstawiające poziom szczegółów w trybie RAW i JPG zostały wykonane przy tym samym świetle a widocznie się różnią. Prawdopodobnie problem ten występuje w konfrontacji ze sztucznym oświetleniem, bo w dzień jest okej, na dole przykład, pierwsze zdjęcie AWB odwzorowało realnie panującą sytuację. Starajmy się w miarę możliwości o wykonywanie zdjęć w trybie manualnych ustawień balansu bieli, auto potrafi zdenerwować.

 

Lampa błyskowa

Siła błysku wbudowanej lampy w aparacie Sony RX100 jest minimalnie mocniejsza niż w Sony A57.

 

Tryb seryjny

Podstawowy tryb seryjny w RX100 to 2.5kl/s w trybie RAW, to bardzo wolno ale na szczęście mamy dostępny także szybki tryb seryjny z zablokowanym AF na pierwszym zdjęciu o prędkości 10kl/s przez 1 sekundę, potem aparat drastycznie zwalnia. Pierwsza animacja to tryb normalny, druga to szybki. Po wykonaniu trybu seryjnego trzeba niestety odczekać ponad 20 sekund aż zwolni się bufor, ogólnie to plus za szybki tryb a mały minus za wolny bufor.

 

Rozpiętość tonalna

Jakość obrazu przy długim czasie naświetlania. 30 sekund, f/11, ISO200, *RAW

 

Jakość obrazu przy długim czasie naświetlania. 30 sekund, f/11, ISO200, *RAW + 4EV w post produkcji

 

Obiektyw

Obiektyw Carl Zeiss Vario Sonnar T* f/1.8-4.9, 28-100mm należy pochwalić za brak dystorsji na każdej z dostępnych wartości ogniskowych oraz za jasność na poziomie f/1.8, szkoda, że tylko na 28mm. Do minusów szkła zaliczam, brzydkie flary pod słońce i aberracje chromatyczną, ogólnie obiektyw jest dobry, wystarczy do typowych zastosowań a podczas filmowania sprawuje się znakomicie.

Zniekształcenia na ogniskowych 1x,2x i 3.6x, minimalne krzywizny powstały bo zdjęcia wykonywałem z ręki i kartka podklejona tekturką też potrafi się wygiąć, pod kątem dystorsji jest dobrze.

 

Aberracja chromatyczna, f/1.8

 

 

Praca pod słońce tym aparatem raczej nie jest zalecana.

 

Sample zdjęciowe

Najważniejsza część testu czyli zdjęcia w terenie, dopiero tutaj widać jak aparat się sprawuje i jaki daje obrazek. Wiemy już z testów studyjnych, że RX100 ma niski poziom szumu do ISO 800, jest on minimalnie wyższy i bardziej widoczny na ISO 1600 oraz na ISO 3200-6400 w zasadzie już nieakceptowalny, jeżeli chodzi o szczegóły to nawet na ISO 3200 można się ich doszukać. Jak te wartości sprawdzają się na zdjęciach w terenie? Przygotowałem porównanie RX100 z Samsungiem EX1 który ma matrycę 1/1.7 i aparatem NEX-6 który to ma matrycę w rozmiarach APS-C, widać wyraźnie, że RX100 jest lepszy od Samsunga ale brakuje mu trochę do NEXa w kwestii zaszumienia obrazu. Sample wykonałem w RAWie bez odszumiania, downscale do rozdzielczości Samsunga, RX100 da lepszy obrazek niż większość kompaktów, na pewno jest czołówce, nie miałem 1GX ani Fuji X10 w ręku więc trudno mi porównać, aparat się wybija ponad przeciętność w swojej klasie ale nie jest to lustrzanka lub bezlusterkowiec z matrycą APS-C więc siłą rzeczy nigdy im nie dorówna w finalnej jakości obrazu bo po pierwsze ma mniejszą fizycznie matrycę po drugie gorszą optykę, oczywiście dochodzi jeszcze kilka innych spraw związanych z obsługą, ergonomią i akcesoriami, tym aparatem nie mamy zastępować lustra ale go uzupełniać i o tym należy pamiętać dokonując wyboru pomiędzy różnej klasy aparatami. Tak szczerze to RX100 wykonamy kilka zawodowych kadrów odpowiednio je później obrabiając aby uzyskać świetny efekt, oczywiście, że się da, kilka reportaży co mam na stronie wykonywałem EX1 więc jeżeli RX100 jest dwa razy lepszy albo 3 to znaczy, że to odpowiednie narzędzie jeżeli znajduje się w odpowiednich rękach i wtedy faktycznie może on na jakiś czas zastąpić bardziej profesjonalny sprzęt, w podsumowaniu będę szerzej o tym pisał tymczasem spójrzcie na sample i sami oceńcie czy odpowiada wam ich jakość. Pamiętajcie, że aparat odszumia każdy plik JPG, więc sample w JPG są odszumione na minimalnym poziomie.

 

Zdjęcia wykonane zostały w RAW na ISO 400.

 

Sony RX100, ISO 80, f/5.6 (*RAW w trybie manual)

 

Sony RX100, ISO 100, f/4.9 (*JPG w trybie manual)

 

Sony RX100, ISO 125, f/1.8 (*JPG w trybie manual)

 

Sony RX100, ISO 200, f/4.9 (*JPG w trybie manual)

 

 

Sony RX100, ISO 400, f/1.8 (*RAW w trybie manual)

 

Sony RX100, ISO 800, f/4.9 (*JPG w trybie manual)

 

Sony RX100, ISO 1600, f/1.8 (*RAW w trybie manual)

 

Sony RX100, ISO 3200, f/1.8 (*RAW w trybie manual)

 

Sony RX100, ISO 6400, f/4.9 (*RAW w trybie manual)

 

Jak widzimy na powyższych samplach tak naprawdę szum zaczyna się od ISO 1600 i jest on wtedy już widoczny i przeszkadza, po odszumieniu w obróbce wartości używalne dla nas wzrosną do ISO 3200 bo w tej czułości matryca rejestruje jeszcze szczegóły przy w miarę akceptowalnym poziomie, no to jak? Kompakt z którego można wyczesać dobre zdjęcie aż przy czułości ISO3200? Jakość zdjęć na bardzo dobrym poziomie, prawdopodobnie to najlepszy kompakt na rynku jeżeli chodzi o jakość zdjęć lub jeden z najlepszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Jedna myśl nt. „Sony RX100 – Test aparatu cyfrowego

  1. W końcu normalny test RX100, zwięźle i na temat bez zbędnego doszukiwania się wyimaginowanych wad jak w teście na innym portalu sprzed kilku dni.
    Od siebie mogę dodać że aparat ma naprawdę bardzo szybki af i praktycznie nie trzeba czekać po zrobieniu zdjęcia i już można robić następne :) Jeszcze nie bawiłem się szybszym kompaktem.
    Pozdrawiam