Sony RX100 – Test aparatu cyfrowego

Podsumowanie:

Aparat Sony RX100 to jeden z najlepszych kompaktów dostępnych w sprzedaży, jest mały, zgrabny, lekki, wykonany z alumium a nie plastiku, szybko się nim operuje w trybie fotografowania, posiada ustawienia manualne i jasny obiektyw o świetle f/1.8 a także wbudowaną mocną lampę błyskową. Autofocus tego aparatu działa wystarczająco szybko i posiada diodę wspomagającą, zdjęcia wyglądają ogólnie ładnie i plasują się pomiędzy aparatami kompaktowymi a lustrzankami, duża matryca rejestruje bardzo dobrze detale na zdjęciach. Automatyczny balans bieli ma niestety tendencję do błędów, aparat ponadto nakłada na niektóre zdjęcia czerwony zafarb. Kiepska jest wydajność baterii więc od razu radzę kupić zapasową tak samo jak i ładowarkę sieciową zwykłą a nie USB, Sony po raz kolejny mnie zniesmaczyło dołączając do zestawu z aparatem ładowarkę USB przez co aparat musimy wpinać do kontaktu i czekać aż akumulator się naładuje.

Tryb filmowania to mocna strona tego aparatu, należy go rozpatrywać w trybie amatorskim, więc nie będę narzekał na brak możliwości podłączenia zewnętrznego mikrofonu, brak możliwoście ustawienia sygnału audio i blokujący się pierścień przysłony który zachacza o szybkozłączke na statywie przez co tracimy możliwość manualnego ostrzenia. RX100 daje prawie taki sam obrazek w trybie filmowania jak NEX-6, dobrze zbiera dźwięk a Autofocus działa z zadowalającą mnie prędkością. Filmy nagrywane są w Full HD przy pełnych 50kl/s.

Przez cały okres testy z aparatem nie miałem problemu, nie uległ on żadnej awarii i zawsze mogłem na niego liczyć.

Pomimo dobrej jakości zdjęć i filmów nie należy rozpatrywać aparatu kompaktowego pod kątem zastąpienia nim lustrzanki, przytaczam ten powód dlatego bo aparat nie jest tani, Sony RX100 kosztuje 2300zł czyli tyle samo co Canon 600D lub nieco mniej niż A57. Jeżeli ktoś ma lustrzankę i chciałby ją zamienić na RX100 to nie polecam, lustrzanka to komfort użytkowania, akcesoria i obiektywy, co z tego, że RX100 zbliża się do niej jakościowo jak brakuje mu wielu użytecznych cech. RX100 został stworzony w moim mniemaniu po to aby być aparatem zapasowym albo po prostu aparatem dla ludzi którzy mają pieniądze, w moim przekonaniu jest trochę za drogi ponieważ ma kilka minusów które nie czynią zasadną jego obecną cenę, gdyby kosztował 1500zł poleciłbym go wszystkim a i sam być może bym go zakupił, w tej chwili nie ma co się napalać, za cenę 2300zł wolę kupić lustrzankę, nie jestem zwolennikiem aparatów kompaktowych w tych samych cenach co bardziej profesjonalne aparaty bo za tę samą cenę dostajemy mniej tak naprawdę. Jeżeli ktoś sobię odejmie ten cenowy minus to wyjdzie mu, że RX100 to dobry aparat z pewnymi minusami który warto mieć zawsze przy sobie.

Jeżeli ktoś już kupi Sony RX100 to na pewno się nie zawiedzie, zdjęcia a szczególnie filmy są na wysokim poziomie, polecam go tym których na niego stać a ci co się zastanawiają co wybrać niech lepiej przemyślą sprawę bo w tej samej cenie można kupić aparat większy gabarytowo ale też o większych możliwościach.

Plusy:
– Bardzo mała i lekka aluminiowa obudowa
– Dobrej jakości zdjęcia
– Bardzo dobrej jakości filmy w Full HD przy 50kl/s
– Jasny obiektyw przy ogniskowej 28mm f/1.8
– Niska wartość szumów w porównaniu z innymi kompaktami
– Odwzorowanie szczegółów
– Tryb seryjny 10kl/s

Minusy:
– Czerwony zafarb na niektórych zdjęciach
– Automatyczny balans bieli niekiedy ma kłopoty z doborem odpowiedniej temperatury barwowej
– Słaba bateria
– Brak zwykłej ładowarki sieciowej w zestawie
– Wysoka cena
– Pierścień przysłony którego nie można używać na statywie bo się blokuje o szybkozłączkę

mozebyc

Jak testujemy? – Opisujemy ogólnie działanie aparatu podczas testów przede wszystkim w terenie, czyli takich sytuacjach w jakich jest on głównie wykorzystywany, jakość i wykonanie obudowy, ergonomię użytkowania, sprawność elementów mechanicznych, działanie Autofocusa, jakość zdjęć na wszystkich czułościach, wpływ czułości na rejestrację szczegółów, działanie lampy błyskowej, wykonujemy sample zdjęciowe. Każde zdjęcie jest robione w warunkach pozwalających na sprawdzenie w dość dużym stopniu działania aparatu.
Sample zdjęciowe są wykonywane zawsze na minimalnym poziomie wyostrzania, z wyłączoną redukcją szumu w miarę możliwości oraz zapisywane są w plikach *RAW, sample wykonywane są na idealnej ekspozycji według światłomierza w testowanym aparacie i bez żadnych retuszy i poprawek parametrów ekspozycji przy pomocy oprogramowania zapisywane do plików *JPG po czym są publikowane.
Sample filmowe są nagrywane w najlepszej możliwej jakości, nie są poddawane wyostrzeniom, retuszom oraz mianom parametrów ekspozycji, po czym są montowane i publikowane. Zdjęcia w *JPG i filmy są w minimalnym stopniu kompresowane nie mającym prawie żadnego wpływy na ich jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Jedna myśl nt. „Sony RX100 – Test aparatu cyfrowego

  1. W końcu normalny test RX100, zwięźle i na temat bez zbędnego doszukiwania się wyimaginowanych wad jak w teście na innym portalu sprzed kilku dni.
    Od siebie mogę dodać że aparat ma naprawdę bardzo szybki af i praktycznie nie trzeba czekać po zrobieniu zdjęcia i już można robić następne :) Jeszcze nie bawiłem się szybszym kompaktem.
    Pozdrawiam