Spotkanie autorskie z Marcinem Zaborowskim oraz Pawłem Skawińskim

Zapraszamy w sobotę 12 lipca o godz. 18:00 do Starej Galerii ZPAF na spotkanie z autorem zdjęć „The unregistered”- Marcinem Zaborowskim oraz korespondentem Polskiej Agencji Prasowej – Pawłem Skawińskim.

rohingowie_ver_2-10

Spotkanie poprowadzi Andrzej Zygmuntowicz.

Wystawa, którą aktualnie oglądać można w Starej Galerii ZPAF jest jednym z punktów programu obchodzonego w tym dniu Światowego Dnia Uchodźcy 2014.

„The unregistered” (Niezarejestrowani) to pierwsza z trzech części długoterminowego projektu fotograficznego o uchodźcach Rohinga.
„Rohingyas. The refugges” to jednocześnie debiut dokumentalny autora.
W październiku 2013 r. Marcin Zaborowski oraz korespondent Polskiej Agencji Prasowej, Paweł Skawiński, wyruszyli do Bangladeszu by znaleźć i opowiedzieć historie Rohingów. Przeprowadzili ponad 40 wywiadów z uchodźcami, przedostali się nielegalnie do dwóch obozów dla uchodźców. Rozmawiali również z uchodźcami od lat zamieszkującymi wioski rybackie i siedliska na wybrzeżu Cox Bazar. Spotykali się z buddyjskimi uchodźcami politycznymi z Birmy, działaczami społecznymi pracującymi z uchodźcami, byłymi pracownikami ONZ oraz innych organizacji pozarządowych.

Rohingowie to etniczna, muzułmańska mniejszość, zamieszkująca północno-zachodnią Birmę. Prześladowani od dziesięcioleci przez buddyjską większość, a w szczególności wojskową juntę, uciekają do pobliskiego Bangladeszu. Szacuje się, że w wyniku czystek etnicznych (coraz częściej określanych przez zachodnich ekspertów mianem ludobójstwa), na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci do Bangladeszu uciekło od 300 do 500 tysięcy uchodźców. Zaledwie 30 tysięcy znalazło schronienie w oficjalnych obozach (Kutupalong i Nayapara) wspieranych w podstawowy sposób przez UNHCR, Muslim Aid oraz inne organizacje pozarządowe, których działalność jest często mocno ograniczana przez władze Bangladeszu. Pozostałe dziesiątki tysięcy to tzw. niezarejestrowani, mieszkający w nieoficjalnych obozach (tzw. makeshift camps) oraz w regionie Cox Bazar. Nie posiadają statusu uchodźcy, nie mają prawa do edukacji, legalnej pracy a dzieci urodzone na terenie Bangladeszu są wciąż nielegalnymi imigrantami.

Autor wystawy

Marcin Zaborowski (ur. 1978). Mieszka w Szczecinie.
Zaczynał od fotografii podróżniczej, by ostatecznie zająć się dokumentem. Poszukuje tematów społecznych oraz historii człowieka.
Relacjonował dla Polskiego Radia podróż przez Chiny, Tybet, Nepal i Indie. Jego zdjęcia publikowane były w magazynie National Geographic Polska, z którym współpracuje od 2009 r. W 2010 r. w Indiach fotografował Jego Świętobliwość XIV Dalaj Lamę. Laureat Grand Press Photo 2014. Obecnie pracuje nad kolejnymi częściami projektu o uchodźcach Rohinga. Więcej informacji o fotografie na jego stronie autorskiej.

Zapraszamy w sobotę 12 lipca o godz. 18:00 w Starej Galerii ZPAF zaplanowane jest spotkanie autorskie z autorem zdjęć Marcinem Zaborowskim oraz korespondentem Polskiej Agencji Prasowej – Pawłem Skawińskim. Spotkanie prowadzi Andrzej Zygmuntowicz.

Wydarzenie zostało dofinansowane z Funduszu Popierania Twórczości (FPT) przy Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*