The New Petzval (D)SLR Art Lens dla Nikona i Canona

Petzval-portrait-lens-for-Nikon-and-Canon-DSLR-cameras

New Petzwal to projekt firmy Lomography znanej z produkcji tanich aparatów lomo oraz rosyjskiej firmy Zenit o której nie słyszałem od wielu lat aż do tego czasu, tym bardziej miło się dowiedzieć, że Zenit nadal istnieje, w końcu mam jedną ich lustrzankę na wyposażeniu która do dziś wykonuje bardzo dobrej jakości zdjęcia (dziękuje Maciejowi za to, że oddał mi ją w prezencie).

Wracając do głównego tematu, The New Petzval (D)SLR Art Lens to obiektyw portretowy wzorowany na starym obiektywie który został wynaleziony prze Józsefa Petzvala w 1840 roku. Nowa wersja będzie się charakteryzowała takimi samymi właściwościami jak stara, czyli otrzymamy wysoki kontrast, ostrość, artystyczny efekt winietowania, stylowy wygląd, który w połączeniu z lustrzankami z dzisiejszych czasów stworzy niesamowite steampunkowo wyglądające urządzenie. Najważniejszą cechą obiektywu Petzvala jest i będzie w nowej wersji rozmyty po okręgu bokeh którego nie można uzyskać za pomocą żadnego filtra fotograficznego oraz oprogramowania! Na zdjęciach możecie zobaczyć jak ten efekt się prezentuje.

Joseph Petzval

Joseph Petzval

Trochę historii, źródło wikipedia.pl:

Obiektyw Petzvala – obiektyw fotograficzny opracowany w 1840 przez Józsefa Petzvala. Obiektyw składał się z dwóch achromatów, przednia grupa była klejona. Pomiędzy grupami znajdowała się apertura. Przednia grupa soczewek obiektywu dobrze korygowała aberrację sferyczną, ale wprowadzała komę, którą poprawiała druga grupa soczewek. Umieszczenie apertury pomiędzy soczewkami poprawiało astygmatyzm obiektywu, ale wprowadzało elementy krzywizny pola i winietowania. Znacznie jaśniejszy niż ówcześnie stosowane, obiektyw Petzvala umożliwiał praktycznie robienie zdjęć portretowych zmniejszając czas naświetlania do około 1 minuty.

Petzval, jako pierwszy, zaprojektował swój obiektyw metodą matematyczną, wyliczając jego teoretyczne osiągi jeszcze przed jego wykonaniem. Pracował wówczas w Uniwersytecie Wiedeńskim pod patronatem Arcyksięcia Ludwika. Obiektyw powstał w odpowiedzi na konkurs rozpisany przez Société d’Encouragement pour l’Industrie Nationale na zaprojektowanie szybkiego (jasnego) obiektywu portretowego do dagerotypii istotnie zmniejszającego czas naświetlania zdjęć. 32-letni wówczas Petzval postanowił podjąć wyzwanie i przystąpić do konkursu. Korzystając z pomocy przyznanych mu do dyspozycji „kaprali Löschnera i Haima oraz ośmiu bombardierów” z Korpusu Inżynieryjnego Petzval zaprojektował i zbudował dwie wersje swojego obiektywu. Najbardziej znaną jest jasny, portretowy obiektyw o maksymalnej przesłonie f/3,7, natomiast drugą konstrukcją jest mniej znany szerokokątny obiektyw o przesłonie f/8,7. Pomimo niespotykanych jak na ówczesne czasy parametrów, obiektyw Petzvala nie wygrał konkursu na który został zaprojektowany.

petzval

Zewnętrzne soczewki były wykonane z kronu, wewnętrzne z flintu. Obiektywy Petzvala były produkowane w Wiedniu przez Petera Voigtländera i szybko zyskały znaczną popularność. Sam Petzval jednak nie wzbogacił się na swoim wynalazku, bowiem był on chroniony patentem tylko w Austrii. Szybko został skopiowany i był produkowany w wielu krajach. W ciągu 10 lat sprzedano ok. 8000 egzemplarzy obiektywu Petzvala, natomiast zwycięzca konkursu Photographe à verres combinés szybko został zapomniany.

Obiektyw Petzvala był do czternastu-piętnastu razy jaśniejszy od porównywalnych obiektywów z tamtej epoki. Miał jasność wynoszącą f/3,7 przy ogniskowej 100 mm i większej, podczas gdy inne typowe obiektywy tej epoki, miały przesłony w granicach f/8-16. Dawał bardzo ostry obraz na środku, ale miękki na brzegach. Przejście od ostrej części do miękkiej było płynne, co w obiektywie portretowym może być uważane za cechę pozytywną, jako że skupia uwagę oglądającego zdjęcie na jego centrum, rozmywając przy tym mniej istotne brzegi zdjęcia.

Używany był także jako obiektyw w latarniach czarnoksięskich, a współcześnie w elemencie optycznym laserowego czytnika pierwszych Videodisców.

Petzval-lens

Nowy obiektyw będzie wykonany z mosiądzu, będzie on dostępny dla lustrzanek cyfrowych i analogowych Canona i Nikona.

Specyfikacja techniczna:

 • Ogniskowa: 85mm
 • Maksymalna przysłona: f/2.2 – f/16
 • Minimalny promień obrazu: 44mm
 • Pole widzenia: 30 stopni
 • Odległość kołnierza: > 46.5mm
 • Tylna ogniskowa >46.5mm
 • Aparaty: Canon EF i Nikon F
 • Elektronika: Nie
 • Minimalna odległość ostrzenia: 1m
 • Winietowanie: 2-3EV od środka do brzegów
 • Opcjonalnie system do ustawiania ostrości manualnej
 • Średnica filtru: 67mm
 • Konstrukcja: 4 elementy w 3 grupach
 • Wymiary: 120mm x 85mm x 80mm
 • Waga: 500g

Zdjęcia przykładowe z The New Petzval (D)SLR Art Lens:

Lomography-Petzval-portrait-lens-sample-images8 Lomography-Petzval-portrait-lens-sample-images9 Lomography-Petzval-portrait-lens-sample-images2 Lomography-Petzval-portrait-lens-sample-images1

Obiektyw powinien być dostępny w sprzedaży wysyłkowej pod w grudniu 2013 lub na początku 2014 roku. Cena została ustalona na 499 USD i 499 Euro, projekt został ufundowany przez użytkowników serwisu Kickstarter.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

3 myśli nt. „The New Petzval (D)SLR Art Lens dla Nikona i Canona

 1. Pingback: Obiektyw Petzvala od Lomography już do kupienia | Portal fotograficzny