Wieczór Sztuk “Fuzja światów” Kolumbia-Peru-Polska 9 maja (piątek) 2014 r. g.18.00

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach

www.dkchwalowice.pl

Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222

Wieczór Sztuk “Fuzja światów” Kolumbia-Peru-Polska

9 maja (piątek) 2014 r. g.18.00

Peru - fot. Agnieszka Malinowska-Davila (1)z

W programie:

– Magdalena Giesek  – werninsaż wystawy malarstwa (Galeria Kolumnowa).

– Javier Bernal-Arevalo – video-art (Galeria Kolumnowa).

– Agnieszka Malinowska-Davila – wernisaż wystawy fotografii pt. “Magia Peru – krajobrazy, ludzie i przyroda”

   (Galeria Fotografii DeKa).

– Jolanta Szabłowska – wernisaż wystawy fotografii pt. “GreenGiloow.com” (Galeria Drugiego Planu).

– Grecco Calderón Chávez – koncert kameralny – charango i śpiew (Galeria  Kolumnowa).

– Galeria Peruart – kiermasz rękodzieła z Ameryki Południowej.

WSTĘP WOLNY!

Wystawa w Galerii Kolumnowej czynna do 30.06.2014 r., wystawy w Galerii Fotografii DeKa i Galerii Drugiego Planu czynne będą do 15.06.2014 r.

Magdalena Giesek – urodzona w Gdańsku w 1979 r. Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego i Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją pasję do malarstwa odkryła podczas pobytu w Ameryce Południowej w 2002 r. Rozkoszne pejzaże i egzotyczne kształty otworzyły ją na kolor, który stał się jej ulubioną formą wyrazu artystycznego. Poszukiwanie nowych inspiracji zaprowadziły ją do Hiszpanii w 2005 roku, gdzie rozwinęła technikę i formy ekspresji. Jej styl odzwierciedla różnorakie sposoby komunikacji m. in. prymitywizm latynoamerykański, bowiem artystka przede wszystkim poszukuje bezpośredniego dialogu z odbiorcą, gdzie kluczowa rolę w wyrazie odgrywa kolor, bez zbędnych podtekstów i zdobników. Jej prace były wystawiane w Hiszpanii. Włoszech, Niemczech, Polsce, Japonii i Kolumbii. Artystka była dwukrotną stypendystką Fundacji dla Artystów, założoną przez Lucasa Karrvaza. Strona: www.giesek.com.

 

Javier Bernal-Arevalo – artysta wizualny urodzony w Bogocie, w Kolumbii w 1970 roku. Edukacja na prestiżowych uczelniach w Kolumbii, w dziedzinie malarstwa, kinematografii, teatru i projektowania dała artyście solidne podstawy do interdyscyplinarnej twórczości. Można dostrzec w niej upodobanie do wyrażania się za pośrednictwem rysunku oraz fascynacje kinem, ponad to ciekawy dobór materiałów do instalacji oraz umiejscowienie ich w nietypowych przestrzeniach, dają jego sztuce wyjątkowy wymiar. Wysiłki artysty po raz pierwszy zostały dostrzeżone w 2001 roku, podczas konkursu młodych talentów “Equinoxio”, zorganizowanym przez Uniwersytet Narodowy (Bogota, Kolumbia), gdzie video “Arrithmeosis” (Arytmia) zostało nagrodzone w kategorii nowe środki wyrazu. Artysta ciągle pogłębia analizę nad współczesnymi formami wyrazu w sztuce, co owocuje ciekawymi pracami interdyscyplinarnymi oraz licznymi nagrodami. Obecnie Javier Bernal Arevalo jest stypendystą Central Saint Martins w Londynie. Mieszka i pracuje w Kolumbii i Europie. Strona: www.bernalarevalo.com

 

MAGIA PERU – KRAJOBRAZY, LUDZIE I PRZYRODA

Autorka wystawy o sobie: Fotografowanie to dla mnie pasja i magia w jednym. Z podróży przywożę nie tylko wspomnienia, ale i zdjęcia ciekawych miejsc, niezwykłych ludzi i pięknej przyrody. Bez fotografii nie wyobrażam sobie życia. Interesują mnie jej rożne rodzaje: fotografia przyrodnicza, pejzażowa, makrofotografia i portretowa. Fotografowanie oferuje mi dużo satysfakcji. Chciałabym, aby każda osoba oglądając moje prace poczuła te same emocje, jakie ja czułam robiąc zdjęcia.

Agnieszka Malinowska-Davila prowadzi Galerię Tropikalnystyl.pl, która została stworzona, aby poprzez twórczość artystów z krajów Ameryki Południowej pokazać w Polsce, radość życia ludzi tej części Ziemi. Żywe kolory, gorące rytmy, wspaniałe słońce, bajeczne plaże, egzotyczne smaki, to wszystko jest wyrazem cudownych tropików. Etniczna biżuteria, ubrania, instrumenty muzyczne, wyroby rękodzieła zrobione z naturalnych materiałów i składników, są wyrazem flory i fauny Indian, dają radość i dobrą energię. Tą energię widać doskonale w fotografiach Agnieszki, która swoimi obrazami przepięknych krajobrazów, cudownych ludzi i doskonałości przyrody, emocjonalnie ukazuje nam MAGIĘ PERU.

GREENGILOOW.COM    

Plenery z małej wioski na Roztoczu. Green Giloow, to moja zaczarowana kraina. Wąskie pola wijące się jak wstążki w różnych odcieniach zieleni. Spokój i ukojenie. Tutaj czas dla artysty biegnie powoli od wschodu do zachodu słońca, a przelewające się przez wzgórza minuty niosą z sobą zapachy, smaki, kolory, światło, szum zboża na wietrze, śpiew ptaków, chmury płynące po niebie i okazje do zapolowania na fotograficzne kadry. Roztocze, to od wielu lat ulubione miejsce autorki na wyprawy z aparatem. Na 24 fotografiach roztoczańskie krajobrazy i klimaty, na które nie można pozostać obojętnym.

Jolanta Szabłowska Artysta Fotografik, Członek Rzeczywisty Fotoklubu RP Współzałożycielka Fotoklubu Szczecin, członek Grupy Fotograficznej Piktorialni.art.pl. Inicjatorka, organizatorka i uczestnik plenerów fotograficznych na Roztoczu, w Pieninach, w Beskidach, w Górach Stołowych, w Zachodniopomorskim, w Toskanii. Kurator i opiekun wystaw w Galerii LIBRA w Szczecinie, mieszczącej się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego. W dorobku wystawy indywidualne m.in. „Oswajanie zaświatów”, „Chwila Koloru”, „W Krainie Elfów”, „Rejs” oraz kilkadziesiąt zbiorowych. Udział, akceptacje oraz wyróżnienia i nagrody w konkursach fotograficznych.

Grecco Calderón Chávez – pochodzi z Peru i jest jedynym profesjonalnym charanguistą w Polsce. Jego muzyka to owoc wieloletniego doświadczenia. Muzyczny świat Grecco to muzyka melodyjna i niekiedy refleksyjna. Artysta charanguista zawsze próbuje pokazać słuchaczowi możliwości tego pięknego instrumentu oraz sposób jak czuje własną muzykę.

Charango to piękny i ciekawy instrument strunowy o małych rozmiarach, który narodził się w czasach kolonialnych w Ameryce południowej. Jest produktem fuzji 2 światów, europejskiego oraz indiańskiego. Początkowo instrument służył do akompaniamentu pięknych andyjskich melodii. Jednak z upływem czasu charango pokazało, że jest instrumentem z potencjałem i można go z powodzeniem używać, jako instrument solowy.

Galeria Peruart www.peruart.pl – jest sklepem specjalistycznym promującym najlepsze dzieła artystyczne z Ameryki  Południowej, przede wszystkim z Peru. Peruart dzieli pasje osób, które kochają kulturę peruwiańską i latynoamerykańską. Mają dla nas egzotyczne produkty tekstylne z wełny lamy i alpaki. Tu zobaczymy najładniejszą biżuterię ręcznie robioną przez andyjskich artystów. Dla chcących podjąć pierwsze kroki w graniu, oferują etniczne instrumenty peruwiańskie takie jak: quena – andyjski flet, fletnia pana, okaryna, charango, marakasy. W Galerii Peruart można też posłuchać etnicznej muzyki, która nie tylko ukoi zmysły, ale też zabierze w magiczny świat gór, ognisk i szamanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*