Wystawa Beyond the body Tomasza Gudzowatego w Starej Galerii ZPAF

Stowarzyszenie Autorów ZAIKS oraz Związek Polskich Artystów Fotografików zapraszają na wernisaż wystawy Tomasza Gudzowatego, zorganizowanej z okazji wręczenia mu nagrody ZAIKS-u 2011 w dziedzinie sztuk wizualnych.

 

Wernisaż wystawy w obecności autora odbędzie się 6 lutego o godzinie 18.00 w Starej Galerii ZPAF
Od 6 lutego do 2 marca 2012 r. w Starej Galerii ZPAF w Warszawie  będzie można oglądać wystawę Tomasza Gudzowatego Beyond the body.
Wystawa jest autorskim wyborem Tomasza Gudzowatego, przeglądem jego twórczości z ostatnich lat.

To kolejna odsłona wieloletniego projektu fotograficznego Tomasza Gudzowatego. Całość będzie się składała z czterdziestu esejów poświęconych różnym sportom, głównie etnicznym i tradycyjnym, ale także dyscyplinom należącym do współczesnej kultury wielkomiejskiej. Wspólnym mianownikiem jest wizja sportu jako aktywności w równym stopniu fizycznej i duchowej, kształtującej życie jednostek i społeczności, często objawiającej się w wymiarze rytualno-religijnym. W świecie zdominowanym przez media, w którym główną, a często jedyną miarą wartości podejmowanego wysiłku jest popularność, Tomasz Gudzowaty ukazuje nieznane oblicza sportu i nowe sposoby ich wizualnej reprezentacji. Pierwszy szerszy wybór fotografii sportowej Tomasza Gudzowatego, zatytułowany Sports Features, był pokazywany do roku 2007 w Warszawie, Opolu, Lille i Sztokholmie, a w nieco zmienionej formie także w Arles i Pradze. Obecna wystawa, której premiera odbyła się w Budapeszcie we wrześniu 2011, zawiera zdjęcia zrealizowane w latach 2008-2010 i do tej pory nie prezentowane w Polsce.

Tomasz Gudzowaty ur. 1971 r. jest laureatem nagrody w dziedzinie sztuk wizualnych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS  za swoje osiągnięcia na polu fotografii. Jest najbardziej utytułowanym polskim fotografikiem, wielokrotnym laureatem tak prestiżowych konkursów fotograficznych jak World Press Photo,  Pictures of the Year i NPPA Best of Photojournalism czy polskich Grand Press Photo oraz WBK. Jest autorem wielu wystaw i wydawnictw albumowych.  Tomasz Gudzowaty ma rozpoznawalny, efektowny styl i jest bardzo konsekwentny w tematach i sposobach fotografowania; funkcjonując w głównym obiegu unika jednoznacznego działania komercyjnego. Fotografuje tematy egzotyczne i jednocześnie ambitne tak, by trafiały do szerokiej publiczności. Bliski mu jest nurt fotografii humanistycznej i forma klasycznego czarno-białego fotoeseju. Zaczynał od fotografii przyrodniczej, osiągając w niej pierwsze międzynarodowe  sukcesy, następnie zwrócił się w stronę reportażu społecznego, a od kilku lat koncentruje się na fotografii sportowej. Jego szczególnym zainteresowaniem cieszą się sporty peryferyjne, nietypowe lub w inny sposób wykraczające poza główny nurt. Artysta jest również aktywnym organizatorem i inspiratorem wydarzeń fotograficznych. W powstałej z jego inspiracji Yours Gallery organizowane były  wystawy światowych sław fotografii, warsztaty i spotkania młodych twórców. .

Informacja o nagrodzie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS: Tradycja Nagród ZAiKS-u sięga roku 1966, kiedy to ustanowiono nagrodę literacką dla tłumaczy. Nagrody są wręczane także w dziedzinach: varsavianów, za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie choreografii, za propagowanie polskiej muzyki współczesnej. Od 2010 roku wręczana jest  nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych. Jej pierwszą laureatką została Magdalena Abakanowicz, kolejnym wyróżnionym jest Tomasz Gudzowaty, fotografik, który może pochwalić się największą liczbą światowych wyróżnień i dyplomów za swe prace.

 

Związek Polskich Artystów Fotografików
Stara Galeria ZPAF,
Plac Zamkowy 8,
Warszawa

Wystawa czynna 06.02 – 02.03 codziennie w godz. 14.00-18.00
Wernisaż wystawy 6 lutego 2012 o godzinie 18.00 roku z udziałem artysty.

Podczas wernisażu odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w dziedzinie sztuk wizualnych.

Organizator wystawy: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS

Współorganizator: Okręg Warszawski ZPAF

www.zpaf.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*