Wystawa zdjęć Katarzyny Majak, artystki wizualnej odbędzie się już 21 marca o godzinie 21:00 w galerii sztuki współczesnej Bunkier sztuki w Krakowie.
Katarzyna Majak „Kobiety Mocy”
Wernisaż: 21.03.2013, godz. 18:00
Termin: 22.03-14.04.2013
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
Kraków
Projekt „Kobiety Mocy” jest efektem podróży autorki, pragnącej stworzyć mapę wierzeń, zmieniającą wizerunek Polski utożsamionej z tradycją chrześcijańską i katolicką. Bohaterki projektu reprezentują współczesne nurty duchowości pogańskiej i neopogańskiej. Podczas wernisażu Katarzyna Emilia Bogdan dokona rytualnego oczyszczania szałwią.
Wystawa Katarzyny Majak w Bunkrze Sztuki to pierwsza z planowanych w Polsce większych prezentacji cyklu fotografii przedstawiających portrety kobiet – reprezentantek nowych form duchowości. Ekspozycję uzupełniają trzy filmy rejestrujące rytuał oczyszczania miasta oraz fragmenty nagrań rozmów artystki z kobietami.
Projekt „Kobiety Mocy” jest efektem ponad rocznej pracy badawczej, na realizację której artystka otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Katarzyna Majak odbyła swoistą podróż, tworząc mapę wierzeń zmieniającą dotychczasowy wizerunek Polski utożsamionej z tradycją chrześcijańską i katolicką. Bohaterki projektu reprezentują współczesne nurty duchowości pogańskiej i neopogańskiej, między innymi Ásatru, Wicca, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm czy rodzimowierstwo słowiańskie. Są wśród nich uzdrowicielki, zielarki, bajarki, szamanki i wiedźmy – te, które posiadają wiedzę opartą na intuicji i czerpaną z kontaktu z naturą. Na Podlasiu artystka spotkała się z szeptuchami łączącymi przekazywane z pokolenia na pokolenie rodzime tradycje z prawosławiem.
Ze względu na niedobór materialnych śladów kultury słowiańskiej oraz asymilację tradycji pogańskich przez chrześcijaństwo, powrót do „korzeni” jest bardzo trudny. Poszukujące ich kobiety odbywają podróże inicjacyjne do krajów, w których przetrwały zwyczaje i dawny przekaz. Czerpią nauki od nauczycieli i przewodników duchowych z Nowej Zelandii, Indian Ameryki Północnej, peruwiańskich szamanów. Efektem tych podróży są nowe synkretyczne formy duchowości.