Zaproszenie na wystawę „Pejzaż magiczny” – Piotr Targosz

W imieniu autora oraz organizatorów zapraszamy na wystawę „Pejzaż magiczny” w Galerii Fotografii B&B (Bielsko-Biała ul. 1 Maja 12, tel. 33 8140955, www.fundacja-centrum-fotografii.org ). Wernisaż oraz spotkanie z autorem Piotrem Targosz zaplanowane są na piątek 6 marca 2015 r. o godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do 07.04.2015 r. Wstęp wolny.

Pejzaż magiczny - okładka katalogu

Fotografia krajobrazowa pozwala w bardzo osobisty sposób przekazać piękno i estetykę natury i nią zachwycać, dlatego tak bardzo ją cenię. Także i tym razem starałem się zachować ekspresyjną naturę pejzażu, wyrażoną niebanalną formą i osobistym sposobem postrzegania. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie ukierunkowaniem spojrzenia na niedostrzegalne na pozór walory piękna krajobrazu i pozwoli dostrzec w nim nową przestrzeń.

Piotr Targosz

 

„Pejzaż jest przymierzem duszy z ziemią,
Zasługuje na miłość i cześć (…)
Przed świątynią ludzie obnażają głowy (…)
Pejzaż jest także świątynią
– trzeba go także uszanować,
jeśli szanujemy nasze człowieczeństwo”
(Jan Bułhak – Wilno 1936 r.)

 

Autor: Piotr Targosz

Autor: Piotr Targosz

Tatry-fot. Piotr Targosz (2)z

Autor: Piotr Targosz

Tatry-fot. Piotr Targosz (3)z

Autor: Piotr Targosz

Ulotnie-fot. Piotr Targosz (1)z

Autor: Piotr Targosz

Ulotnie-fot. Piotr Targosz (2)z

Autor: Piotr Targosz

Ulotnie-fot. Piotr Targosz (3)z

Autor: Piotr Targosz

Ulotnie-fot. Piotr Targosz (4)z

Autor: Piotr Targosz

W obłoku-fot. Piotr Targosz (1)z

Autor: Piotr Targosz

W obłoku-fot. Piotr Targosz (2)z

Autor: Piotr Targosz

W obłoku-fot. Piotr Targosz (3)z

Autor: Piotr Targosz

W obłoku-fot. Piotr Targosz (4)z

Autor: Piotr Targosz

W obłoku-fot. Piotr Targosz (5)z

Autor: Piotr Targosz

 

Prace Piotra Targosza prezentowane na tej wystawie powstały w ostatnich kilku latach w różnych częściach kraju, głównie na Podhalu, w Pieninach i na Mazurach. Pomimo różnej scenerii miejsc rejestrowanych przez autora, wyraźnie widać w tych zdjęciach jego wielką fascynację krajobrazem oraz doskonałe wyczucie przestrzeni. Piotr Targosz nie tylko zachwyca się światłem, barwą i fakturą otaczającego świata, ale również w doskonały sposób potrafi nam to zobrazować. Jego kadry w niezwykle wyrafinowany i indywidualny sposób potrafią fascynować i pobudzać emocje odbiorcy, co jest zasługą zarówno wielkiego talentu postrzegania, jak i doskonałych możliwości warsztatowych.

Targosz proponuje odbiorcy swoją estetykę, niczym czarodziej przenosi nas do innego czasem groźnego, czasem „pięknego”, ale niedostrzegalnego na co dzień świata, a my z lubością dajemy się ponieść tej magii, która wciąga i urzeka. Urzeka postrzeganiem światła, kompozycją, czasem kolorem – a zawsze elegancją i perfekcjonizmem wykonania, dzięki któremu nadaje on zdjęciom nadzwyczaj osobisty charakter.

Mimo, iż kolejne „awangardowe prądy” próbowały obwieszczać zmierzch fotografii pejzażowej, to właśnie między innymi fotografie Piotra Targosza w sposób dosadny, a czasem wręcz miażdżący rozprawiają się z takimi stwierdzeniami. To twórca i jego talent decyduje o wartości dzieła, a nie nawiedzeni głosiciele tzw. „nowych nurtów”, które wielokrotnie okazywały się ślepymi zaułkami w historii sztuki.

Wystawę Piotra Targosza polecam nie tylko miłośnikom pejzażu, ale wszystkim ceniącym sobie twórczą fotografię w mistrzowskim wykonaniu.

Zbyszek Podsiadło – Bielsko-Biała, luty 2015 r.

Piotr Targosz – urodzony w 1979 roku w Bielsku-Białej. Artysta fotografik – członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Propagator idei nowoczesnej fotografii piktorialnej. Uczestnik i organizator plenerów artystycznych, festiwali i konkursów fotograficznych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i imprezach fotograficznych w Polsce i za granicą – m.in. we Włoszech, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Chorwacji, Anglii, Irlandii czy Turcji. Zdobywca kilkunastu nagród i wyróżnień na festiwalach i konkursach poświęconych fotografii krajobrazowej, w tym główna nagroda w kategorii „Best Photography” na Festiwalu Audio Vizual organizowanym przez Królewskie Towarzystwo Fotograficzne pod patronatem Królowej Brytyjskiej w Anglii. Piotr Targosz jest również laureatem nagrody Prezesa FCF na 3. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych w 2014 r. Strona artysty: www.piotrtargosz.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*