Filmowanie lustrzanką cyfrową według Szerokiego Kadru

Od obiektywów, aż po drony – czyli filmowanie lustrzanką cyfrową według Szerokiego Kadru

fot.krystian bielatowicz

Kompresja, ISO, liczba klatek na sekundę, rozdzielczość, próbkowanie koloru, przysłona… Rozpoczynając przygodę z filmowaniem, można łatwo się pogubić w gąszczu terminów. A to dopiero początek… O ile nagrywanie wideo aparatami kompaktowymi jest dość prostą czynnością, to „kręcenie” lustrzankami cyfrowymi rządzi się swoimi prawami. W tym wypadku nie wystarczy zarejestrować film na karcie. Dodatkowo musimy opanować sztukę nagrywania dźwięku oraz montażu, który często bywa trudniejszy niż obróbka zdjęć. O niełatwej sztuce filmowania lustrzanką cyfrową, w ramach poradnika Szerokiego Kadru, opowiada Krystian Bielatowicz – wykładowca Akademii Nikona.

 „Kiedy zaczynałem filmować, miałem do dyspozycji pierwsze lustrzanki cyfrowe, które w porównaniu z dzisiejszymi były pod tym względem po prostu do niczego. Nie można było nagrywać dźwięku na zewnętrzny rejestrator audio, nie dało się zmienić przysłony w trakcie używania funkcji podglądu na żywo, wysoka kompresja plików niekorzystnie wpływała na jakość filmów. Na szczęście z czasem te wady zostały albo całkowicie wyeliminowane, albo przynajmniej zminimalizowane. Dziś nawet najbardziej amatorską lustrzanką można nagrać dobry film” – mówi Krystian Bielatowicz, fotograf, filmowiec, podróżnik, wykładowca Akademii Nikona i autor wideoporadnika „Filmowanie lustrzanką cyfrową”.
W materiale wyjaśnia zagadnienia, bez znajomości których opanowanie podstawowych umiejętności z zakresu filmowania nie będzie możliwe. Widzowie znajdą w nim również informacje na temat sprzętu – od podstawowego jak obiektywy, kończąc na zaawansowanych technologicznie dronach. Autor radzi także co zrobić, by móc tworzyć własne dokumenty, wywiady, fotokasty i wideokasty, teledyski czy inne krótkie formy wideo. Materiał ilustrowany jest przykładami filmowymi autorstwa Krystiana Bielatowicza.

 Poradnik dostępny jest na stronie: http://www.szerokikadr.pl/poradnik/filmowanie-lustrzanka-cyfrowa-wprowadzenie-sprzetowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*