Jaki obiektyw, stałoogniskowy czy zmiennoogniskowy, który wybrać? – Poradnik

Zastanawiałem się właśnie jakie poradnik dla Ciebie napisać i podczas przeglądania materiałów przypomniała mi się zabawna analogia. Większość amatorów planujących zakup aparatu, oprócz powszechnie znanego zainteresowania rozdzielczością, pytają o stopień przybliżenia. Czy aparat posiada duży zoom? 20 krotny? 30, 50 100? Potrzebuje jak największy zoom, zoooooooooom. Nie prościej w takim wypadku by było sobie kupić lornetkę? Wiesz o tym, że mój znajomy ponad 10 lat temu kupił sobie kiedyś bardzo drogą kamerę bo chciał posiadać w domu duży zoom? Najśmieszniejsze jest to, że nigdy jej nie użył do filmowania tylko do oglądania obiektów z daleka. Tak więc są różne sytuacje i w takich właśnie zabawnych sytuacjach poleca się obiektywy zmiennoogniskowe, aby dany klient mógł sobie powiększać obraz do woli. Ale czy nie lepiej jest kupić stałoogniskowy teleobiektyw który będzie pozbawiony omawianej funkcji i drugi stałoogniskowy o większym kącie widzenia? Takie rozwiązanie będzie droższe ale otrzymamy lepszej jakości zdjęcia.

obiektyw stałoogniskowy vs zmiennoogniskowy

Każdy obiektyw ma swoje zastosowanie, każda ogniskowa wydaje się stworzona do konkretnego celu. Można posiadać kilka obiektywów stałoogniskowych i kilka zmienno, o ile Cię na to stać to nie widzę w tym problemu, on pojawia się wtedy jeżeli ktoś staje przed trudnym wyborem, jeden obiektyw stałoogniskowy czy może zmiennoogniskowy. Dla profesjonalistów liczy się przede wszystkim jakość techniczna zdjęcia która góruje nad kosztami, oni w zdecydowanej większości przypadków wybiorą stałoogniskowy obiektyw. Amatorzy potrzebują pokrycia większości ogniskowych ponieważ do końca nie wiedzą jakie zdjęcia chcą robić a duży zoom „Zawsze się przyda”. Czy jednak warto? Ja używam obiektywów stałoogniskowych, jeżeli finanse mi na to pozwalają. Nie mam też żadnych obiekcji przed używaniem dobrej jakości zoomu. Jednak preferencje są jednoznaczne, najpierw myślę zawsze o instrumencie stałoogniskowym.

Fakty które przemawiają za obiektywem stałoogniskowym:

1. Prosta i solidna konstrukcja.
2. Mały rozmiar i waga.
3. Niska cena.
4. Lepsza jakość soczewek dająca mniejsze zniekształcenia.
5. Większa jasność czyli większy maksymalny otwór przysłony, nadają się bardziej do robienia zdjęć w kiepskich warunkach oświetleniowych niż zoomy. Stałoogniskowe mają nawet poniżej f/1. Zmiennoogniskowe rzadko kiedy f/1.8, średnio f/2.8, f/3.5, f/4 i bardziej w górę.
6. Dobrej jakości teleoobiektywy i superteleobiektywy są tylko stałoogniskowe.
7. W profesjonalnej kinematografii używane obiektywy są stałoogniskowe.
8. Taki obiektyw uczy myślenia nad kompozycją zdjęcia i ustawieniem obiektów w kadrze.

Wniosek: Lepsza jakość zdjęć.

Fakty przemawiające za obiektywem zmiennoogniskowym:

1. Większe pokrycie ogniskowych w jednym obiektywie, po prostu kilka obiektywów w jednym.
2. Niska cena niskiej jakości zoomów.3. Lepszy wybór dla amatora nie aspirującego do bycia fotografem.
4. Obiektywem zmiennogniskowym można wykonać kilka efektów których nie zrobimy „stałką”.

Wniosek: Większa uniwersalność.

Widzisz więc, że obiektywy stałoogniskowe mają więcej plusów niż ich konkurenci. Gdy w grę wchodzi jakość zdjęć nie ma się zatem co się zastanawiać. W przypadku gdy zarabiamy na fotografii, musimy korzystać z najlepszych jakościowo obiektywów. Owszem na rynku spotyka się zmiennoogniskowe szkła które są ostre jak żyleta ale na ich miejsce znajdzie się zawsze kilka „stałek” które są ostrzejsze lub przynajmniej tak samo ostre, przy czym zawsze będą posiadały większy otwór maksymalny przysłony.

Jedynym plusem obiektywów zmiennoogniskowych jest szerokie pokrycie kątów widzenia które pozwoli ci na stosowanie takiego instrumentu w różnych warunkach, są bardziej uniwersalne. Będziesz chciał zrobić zdjęcie grupie osób? nie ma problemu, będziesz chciał wykonać klasyczny portret jednej z nich, wystarczy, że zwiększysz ogniskową do przynajmniej 50mm. Zauważysz gdzieś na horyzoncie ciekawy detal, możesz wysunąć tubus obiektywu aż do 200 lub 300mm i go uchwycić. Taki obiektyw jest doskonałym rozwiązaniem dla ludzi którym nie zależy aż tak bardzo na jakości zdjęć. W profesjonalnym zastosowaniu tego rodzaju obiektyw też się przydaje, np. w fotoreportażu gdzie nie ma czasu na zmianę obiektywów lub nie można podejść bliżej tematu.

Wybór jak zawsze należy do Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

One thought on “Jaki obiektyw, stałoogniskowy czy zmiennoogniskowy, który wybrać? – Poradnik

  1. Pingback: Premiera: Dwa kompaktowe aparaty cyfrowe Canon Powershot SX520 HS i SX400 IS |