W czym nosić aparat cyfrowy i obiektywy? Plecak, torba, kieszeń? – Poradnik

Nawet tak błaha z pozoru sprawa jak wybór torby na aparat i obiektyw potrafi sprawić nam sporo problemów. Większość z was stała przed dylematem czy kupić plecak, torbę naramienną, czy może nosić sam aparat uwiązany na szyi bez żadnego pokrowca. Przerobiłem już wszystkie scenariusze i opiszę w jakich sytuacjach używać danego typu ochraniacza, to się tyczy przede wszystkim wygody użytkowania. Niekoniecznie potrzebny jest nam duży plecak gdy aparat jest mały i możemy zmieścić go w kieszeni spodni czy nawet wewnętrznej kieszeni marynarki.

Aparat Panasonic GX7 wraz z obiektywem 14-42 zmieścił się w pokrowcu na obiektyw.

Aparat Panasonic GX7 wraz z obiektywem 14-42 zmieścił się w pokrowcu na obiektyw.

Skoro już jestem przy plecaku to zacznę może od niego. Mowa oczywiście o plecaku fotograficznym a nie normalnym, gdyż ten pierwszy posiada odpowiednio grube ścianki które chronią aparat i obiektywy. Plecaki są większe i mniejsze ale dysponują większą ilością miejsca niż normalne torby fotograficzne czy pokrowce. Dla mnie plecak jest chyba najwygodniejszym ochraniaczem na sprzęt bo noszenie go najmniej męczy, ciężar się rozkłada równo na dwa barki a nie na jeden jak w przypadku używania torby. Odpowiednio obudowane szelki dają większy komfort w styku z ciałem niż pas torby naramiennej który potrafi się wżynać. W plecaku zmieścimy lustrzankę z dowolnym obiektywem, nawet teleobiektywem do 300 czy 400mm oraz kilka mniejszych obiektywów, lampę, filtry fotograficzne. Wszystkie elementy są od siebie odseparowane ochronnymi grubymi ściankami. Większość modeli pozwala na ich swobodne rozmieszczenie. Plecaki posiadają też masę mniejszych kieszonek na akcesoria takie jak karty pamięci czy ściereczki z mikrofibry do czyszczenia optyki (Polecam mikrofibrę z grubym włosiem a nie cienką, lepiej czyści optykę).

Dobrej jakości plecaki są zapinane na zamek od wewnątrz, od strony pleców, zabezpieczenia to przed kradzieżą sprzętu podczas przeciskania się między ludźmi. Do plecaka doczepimy także średniej wielkości statyw, musi być on lekki bo ciężkie statywy za bardzo go obciążają i chodzenie staje się niewygodne. W plecak zaopatruj się tylko wtedy kiedy potrzebujesz mieć przy sobie masę sprzętu, aparat, komplet obiektywów, lampę błyskową itp. Plecak, jak każdy plecak, podczas upalnych dni powoduje, ze plecy się pocą, nie lubię go używać gdy temperatura osiąga około 30 stopni celsjusza. Plecak jest dobry na rower, rowerzyści fotografujący okolicę powinny używać tylko plecaków, nawet jak mają w nim tylko jeden aparat. Nawet wskazane jest przy jeździe na rowerze aby torbę fotograficzną włożyć do zwykłego plecaka. W fotografii reportażowej gdzie sporo się dzieje i sprzęt może ucierpieć najlepiej nosić na plecach plecak, jest najpewniejszy. Podczas biegu czy ucieczki z miejsca fotografii, plecak nie lata na boki jak torba :)… Istnieje co prawda obawa, że ktoś cię za ten plecak złapie i pociągnie do tyłu, no ale…

plecak fotograficzny

Torba fotograficzna naramienna to już trochę męcząca sprawa, jeżeli torba jest duża to obciąża jedną stronę naszego ciała i powoduje skoliozę :). Nie polecam. Torba fotograficzna mała, lub taki mały naramienny pokrowiec na lustrzankę z jednym obiektywem jak najbardziej. Jest to wygodna forma noszenia aparatu gdy nie potrzebuje się zabierać ze sobą body z kilkoma obiektywami a aparat jest na tyle już duży, że nie mieści się do kieszeni. W takiej małej torbie przy małym aparacie i obiektywnie upchniemy jeszcze kilka innych, małych akcesoriów, przy minimalnie większych jej wymiarach, wejdzie nawet jeden teleobiektyw. Torba nie nadaje się na rower, cały czas spada na boki i przeszkadza w jeździe. Można nosić nawet dwie małe torby na raz.

torba fotograficzna

Pokrowiec na obiektywy doczepiany do paska od spodni to w tej chwili moje ulubione nosidełko dla aparatów które są mniejsze od cyfrowych lustrzanek. Ale najpierw może napiszę o ich głównym zadaniu. Pokrowiec na obiektywy doczepiany do paska ma za zadanie pomóc nam w ochronie obiektywów podczas gdy nie mamy przy sobie plecaka lub dużej torby a tylko mały pokrowiec na lustrzankę. Moja konfiguracja wygląda następująco. Lustrzanka z obiektywem 10-20mm w pokrowcu na ramieniu a po bokach w pokrowcach na obiektyw jedna portretówka, w drugim krótki tele. Można więc sobie to jakoś sensownie rozplanować. Obiektywy nie są na tyle ciężkie aby spadły nam z powodu ich noszenia spodnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy do nich łatwy i szybki dostęp. Jeżeli aparat fotograficzny jest mały, to ja go noszę w tym pokrowcu na obiektyw na pasku. W czasie pisania tego tekstu mam w nim aparat Panasonic GX7 z obiektywem 14-42, a w drugim pokrowcu Sony RX100 MKIII. Aparat Panasonica to już max dla mojego pokrowca ale w sprzedaży są też odrobinę większe, jednak lustrzanki do niego nie włożymy. Noszenie bezlusterkowców w pokrowcach na obiektywy to naprawdę fajny bajer, i wygodny. Niestety w chłodną pogodą gdy mamy na sobie kurtkę to już jej raczej nie zapniemy. Dlatego w zimie odpuśćmy sobie to rozwiązanie i pozostańmy przy torbie naramiennej czy plecaku.

pasek fotograficzny

Ostatnim rozwiązaniem jest noszenie aparatu bez żadnego pokrowca, normalnie na szyi (lepiej aby był on przewieszony przez bok bo w przypadku kilkugodzinnego noszenia lustrzanki możesz poczuć się zmęczony). W przypadku takiego rozwiązania musimy liczyć się z tym, że aparat i obiektyw ulegną uszkodzeniu albo będą zbytnio kusiły potencjalnych złodziei. Małe aparaty kompaktowe należy nosić w kieszeni i nie zawracać sobie głowy, że coś im się z tego powodu stanie, no chyba, że to aparat za parę tysięcy.

Niezależnie od wybranego przez Ciebie typu pokrowca, kupuj zawsze taki który będzie posiadał grube ścianki chroniące sprzęt. Niech te ścianki będą gładko wyścielone a nie z mechacącego się materiału oraz niech będą miały możliwość odpięcia rzepu i wpięcia go w inne miejsce. Firmowe i drogie ochraniacze są bardzo dobre ale w większości przypadków korzystał z tańszych rozwiązań i nie mogę zarzucić firmom je produkujących złego wykonania. Więc ceną za bardzo się nie sugeruj, nawet chińskie i tanie może być naprawdę dobre.

A wy w czym nosicie swoje aparaty, lustrzanki, obiektyw? Chętnie się dowiem bo nie wiem czy opisałem wszystkie możliwości :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

One thought on “W czym nosić aparat cyfrowy i obiektywy? Plecak, torba, kieszeń? – Poradnik

  1. najmniejszy z tych lepszych aparatów to jest ten sony z aparatem w samym obiektywie, taki jak jest teraz do wygrania w konkursie media expert :) jest taki mały że cieżko go czasem wymacać w torebce :P