Recenzja statywu Vanguard Alta Pro 2+ 263AP

W styczniu tego roku na polskim rynku pojawiły się nowe statywy marki Vanguard z serii Alta. Dwa miesiące po debiucie na naszym rynku trafił do moich rąk model statywu Alta Pro 2+ 263AP. Testowany zestaw jest oferowany w komplecie z głowicą Vanguard Alta PH-32. Jest to głowica typu 3D.

Co otrzymujemy w zestawie?

Kupując statyw Vanguard Alta Pro 2+ 263AP otrzymamy produkt solidnie zapakowany w karton. Wewnątrz znajdziemy statyw z zamontowaną głowicą, torbę na statyw, kluczyk oraz instrukcje.

Po wyjęciu z pudełka statyw jest w zasadzie przygotowany do użytkowania z wyjątkiem rączek głowicy, które trzeba wkręcić w gwintowane gniazda i gotowe!

Wygląd, budowa i funkcjonalność.

Statyw

Testowany statyw jest konstrukcją 3 sekcyjną. Takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na stabilność konstrukcji i przyśpiesza rozłożenie statywu, ale jednocześnie zwiększa wymiary w pozycji złożonej. Statyw po złożeniu ma wysokość 757mm (razem z głowicą) jednak wymiar ten nie odbiega od podobnych konstrukcji innych producentów. Jeśli ktoś potrzebuje małego statywu, zajmującego po złożeniu mało miejsca po prostu musi poszukać konstrukcji 4 sekcyjnej i najlepiej w wersji „travel”. Opisywany statyw zapewnia bezkompromisową stabilność, czyli to czego oczekujemy od statywu.

Statyw jest zbudowany ze stopu aluminium i jego całkowita masa to 2,5kg. Aluminium pokryte jest farbą w szarym kolorze co w zestawieniu z żółtymi znacznikami graficznymi i czarnymi elementami z tworzyw sztucznych daje bardzo atrakcyjny wygląd. Nie ma to znaczenia dla funkcjonalności produktu, ale przyjemnie się używa statywu po prostu ładnie wyglądającego.

Trzy sekcyjne nogi mają średnice 26mm. Zapewniają konstrukcji odpowiednią sztywność i pozwalają na obciążenie statywu sprzętem ważącym do 5kg. Użytkownik ma do wyboru 4 kąty ustawienia nóg: 20, 40, 60 oraz 80 stopni. Zmianą kąta jest możliwa po odblokowaniu pozycji nóg za pomocą plastikowych zatrzasków widniejących po bokach nóg. Zatrzaski są odpowiednio wyprofilowane by zmiana kąta była łatwa do wykonania i jednocześnie niemożliwa do odblokowania przez przypadek. Informacja o dostępnych kątach jest wyraźnie oznaczona za pomocą żółtej skali.

Nogi statywu zakończone są gumowymi stopkami świetnie spisującymi się w każdych warunkach terenowych. Producent przewidział możliwość zastąpienia gumowych stopek wkręcanymi kolcami. Kolce nie są na wyposażeniu i trzeba je kupić oddzielnie.

Regulacja wysokości statywu jest jednym z największych plusów tego sprzętu i tutaj należy się pochwała firmie Vanguard. Odblokowanie/zablokowanie długości nóg odbywa się za pomocą pierścieni pokrytych gumą. Wystarczy przekręcenie o ćwierć obrotu by odblokować/zablokować rozłożenie nóg. Takie rozwiązanie zapewnia szybkość zmiany wysokości statywu.

Mając w pełni rozłożone nogi statywu możemy zwiększyć jeszcze wysokość statywu przez wysunięcie kolumny centralnej. Kolumna centralna ma profil zbliżony do trójkąta dzięki czemu kolumna nie ma szans na przekręcenie się wokół własnej osi. Dolny koniec kolumny ma wbudowany wygodny przycisk do chowania zabezpieczenia chroniącego kolumnę przed przypadkowym jej wysunięciem. Producent przewidział możliwość zastosowania krótkiej wersji kolumny która jest dostępna oddzielnie.

Wysokość statywu bez wysuniętej kolumny to 1450mm a z wysuniętą kolumną 1752mm.

Omawiając konstrukcje nóg należy dodać, że 2 z 3 nóg mają w górnej części wygodne i komfortowe gumowe nakładki. Poprawiają one chwyt przy przenoszeniu statywu i bardzo poprawiają komfort podczas używania statywu w chłodne dni.

W górnej części statywu producent zadbał o umiejscowienie otworu z gwintem 3/8” służącego do montowania dodatkowego oprzyrządowania typu: oświetlenie, monitor poglądowy itd. Otwór jest zabezpieczony gumową zaślepką chroniącą gwint przed zabrudzeniem.

Oprócz gniazda na dodatkowe akcesoria statyw posiada również poziomicę.

Głowica

Głowica Vanguard Alta PH-32 jest głowicą trzykierunkową (tzw. 3D). Regulacja położenia odbywa się za pomocą teleskopowych rączek, które w zależności od zapotrzebowania można wydłużyć lub skrócić. Długość rączki blokuje się za pomocą przycisku.

Głowica umożliwia precyzyjne ustawienie aparatu w 3 kierunkach. Tak jak winnych głowicach tego typu jedna z rączek umożliwia pochylanie aparatu na lewo/prawo a druga odpowiada za ustalenia położenia góra/dół oraz obrót wokół osi pionowej kolumny. Dużym plusem jest oddzielenie regulacji położenia góra/dół od obrotu wokół osi kolumny za pomocą obrotowego przełącznika.

Podobnie jak statyw głowica posiada poziomicę. Kolejnym pozytywnym rozwiązaniem jest zastosowanie popularnego i bezpiecznego typu szybkozłączki – Arca Swiss.

W praktyce

Statyw podczas dwóch tygodni użytkowania sprawdził się w 100%. Zarówno w warunkach studyjnych jak i w terenie spisał się świetnie. Waga i wielkość w żadnym wypadku nie przeszkadza w noszeniu tego modelu w ręku lub przytroczonego do plecaka. Statyw i głowica zapewniają stabilność nie tylko przy małym obciążeniu, ale również w przypadku cięższych zestawów np. Canon 6d z obiektywem 70-200 2.8 IS II .

Regulacja długości nóg jest wygodna, szybka i skuteczna. Gumowe zaciski w połączeniu z krótkim ruchem obrotowym i dobremu spasowaniu poszczególnych segmentów pozwalają na pewne i precyzyjne ustawienie pożądanej długości. Podobnie wrażenie pozostawia po sobie głowica PH-32. Rączki służące do regulacji mają dobrze dobraną średnice i przyjemną gumową okleinę. Ustawienie aparatu w dowolnym położeniu nie jest żadnym problemem i oczywiście po dokręceniu głowicy pozycja aparatu nie zmienia się. Zamontowane poziomice ułatwiają pracę ze statywem. Szczególnie będą przydatne dla posiadaczy aparatów bez funkcji poziomicy. Plusem jest zastosowanie szybkozłączki typu Arca Swiss. Tego typu płytki mocujące są bezpieczne w użytkowniku i bezproblemowo dostępne w większości sklepów fotograficznych.

Warto wspomnieć o pokrowcu dostępnym w zestawie. Pokrowiec nie ma zapięcia na suwak jak w większości tego typu produktów. Pokrowiec jest zamykany na wzór wodoszczelnych toreb turystycznych przez kilkukrotne zakręcenie górnego kołnierza. Początkowo sposób ten wydał mi się dziwny, ale w praktyce okazał się całkiem szybkim i wygodnym rozwiązaniem.

Co mi się nie podobało w testowanym modelu? Brak krótkiej kolumny w zestawie. Dla zwiększenia stabilności w zasadzie nigdy nie używam kolumny centralnej wysuniętej dalej niż do 1/3 wysokości. Dodatkowo chciałbym używać statywu w najszerszym położeniu nóg (najbliżej gruntu) bez wysuwania kolumny. Niestety bez krótkiej kolumny jest to niemożliwe. Producent pomyślał o takich potrzebach i oferuje krótką kolumnę, ale trzeba ją dokupić oddzielnie. Miło by było, gdyby zestaw zawierał krótką wersje kolumny.

Drobnym minusem jest brak gumowego wykończenia jednej z trzech nóg. Skoro dwie mają, więc czemu nie wszystkie?

Podsumowując statyw sprawdził się w pełni podczas 2 tygodni użytkowania. Oczywiście do pełnego obrazu brakuje informacji o trwałości statywu po dłuższym użytkowaniu. Na takie informacje od użytkowników trzeba jednak poczekać kilka miesięcy.

Specyfikacja:

Długość po złożeniu: 757mm

Wysokość bez wysuniętej kolumny: 1450mm

Wysokość z wysuniętą kolumną: 1752mm

Waga statywu: 2.5kg

Dopuszczalne obciążenie: 5kg

Ilość segmentów nóg: 3

Blokowanie nóg: typu „twist”

Materiał: aluminium

Typ głowicy: 3 kierunkowa

Standard szybkozłączki: Arca Swiss

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*