Canon 70D – Test lustrzanki cyfrowej

Obudowa i jakość wykonania:

Obudowa 70D kontynuuje niechlubną tradycję zapoczątkowaną przez model 60D i jest pozbawiona magnezowego szkieletu który posiadał Canon 50D. W 70D obudowa jest wykonana ze stopów aluminium i żywicy poliwęglanowej. Identycznie jak w przypadku modelu 60D. Dzięki temu zabiegowi aparat jest trochę lżejszy ale też sprawia wrażenie bardziej plastikowego, to wrażenie dopełnia pozbawiony faktury plastik który wydaje mi się identyczny co w tańszych modelach lustrzanek Canona, producent mógłby się pokusić jednak o jego lepszą jakość. Obudowa jest uszczelniona i odporna na kurz, brud i lekki deszcz. Grip jest pokryty gumą. Gumy nie odchodzą jak miało to miejsce w modelu 60D. Aparat trzyma się bardzo wygodnie. Waga aparatu to 755g bez obiektywu. W przypadku noszenia go z czymś małym nie jest to dużo, w przypadku gdy podepniemy duży teleobiektyw zestaw już trochę waży i można tę wagę odczuć.

Lustrzanka cyfrowa Canon 70D

W środku aparatu znajduje się 20 megapikselowa matryca Dual Pixel CMOS AF formatu APS-C (22,5 x 15mm). Posiada ona mechanizm samoczyszczenia za pomocą ultradźwięków i jest wyposażona w filtr dolnoprzepustowy (aliasingowy), Nikon D7100 takiego filtry nie posiada dzięki czemu zdjęcia są ostrzejsze. Matryca jest całkowicie nowa i wyprodukowana przez Canona. Dzięki nowej technologii ustawianie ostrości w trybie Live View jest bardzo szybkie. Procesor obrazu zarządzający aparatem to stary DIGIC 5+ (na rynku jest już DIGIC 6). Aparat posiada mocowanie na obiektywy EF/EF-S. Z przodu od lewej znajduje się dwustopniowy przycisk wyzwolenia migawki. Tuż pod nim czujnik zdalnego wyzwalania. Obok kontrolka samowyzwalacza. Na samym dole gripu jest wyjście na kabel stałego zasilania. Pod mocowaniem przycisk podglądu głębi ostrości. Po prawej stronie przycisk zwolnienia blokady obiektywu.

Elektronicznie sterowana migawka szczelinowa pozwala na użycie czasów otwarcia od 30 do 1/8000s, jest dostępny także tryb BULB. W tańszych lustrzankach najkrótszy czas wyzwolenia migawki to 1/4000s lub 1/6000s.

Lustrzanka cyfrowa Canon 70D

Tył od lewej strony to przycisk Menu służący do wejścia w główne Menu aparatu. Info zmienia tryb wyświetlanych informacji na ekranie LCD. 3 calowy ekran posiada rozdzielczość 1,4 megapiksela. Jest on ruchomy i można nim obracać we wszystkie strony. Wyświetlacz posiada też funkcję dotyku która spisuje się świetnie. Na górze znajduje się wizjer optyczny oparty na pentagonalnym układzie pryzmatycznym. Jego pokrycie to tylko 98%. Powiększenie 0,95x. Punkt oczny 22mm a korekcja dioptrii od -3 do +1 m-1. Matówka stała. W wizjerze bardzo dobrze widać wszystkie potrzebne informacje dotyczące parametrów ekspozycji. Widać nawet wskaźnik elektronicznej poziomicy. Dalej znajduje się przycisk który pozwala na przełączenia pomiędzy trybem fotografowania a kręceniem filmów, w jego środku inny przycisk który uruchamia nagrywania wideo lub włącza tryb live view w przypadku gdy robimy zdjęcia. Po prawej blokada AF-ON. Na rogu dwa przyciski blokada AE i wybór punktu AF, w trybie przeglądania powiększanie zdjęć. Przycisk Q to wejście w menu widoczne w tej chwili na zdjęciu i zmiana różnych parametrów, na szybko. Play to przeglądanie zdjęć. Na dole kółko nastaw którego obrót zmienia wartość przysłony. W nim 8 kierunkowy przycisk do zmiany punktu AF lub poruszania się po menu. Set to przycisk potwierdzający. Na dole kosz i obok lock, blokuje on ustawienie przysłony. Szczerze powiedziawszy zamiast tego koła wolałbym aby przysłonę zmieniało się drugim pokrętłem znajdującym się gdzieś na górze (vide Nikon D7100 czy Sony A77 II). W tej chwili nie jest to wygodne rozwiązanie gdyż trzeba wyginać kciuk na dół do nienaturalnej pozycji. Dziwie się temu tym bardziej, że Japończycy posiadają od nas mniejsze dłonie, więc im kręcić tym sterem jest jeszcze trudniej. Być może dlatego skośnoocy przerzucają się na mniejsze bezlusterkowce :).

Lustrzanka cyfrowa Canon 70D

Góra od lewej to metalowe mocowanie na pasek. Kółko nastaw służące do zmiany trybów pracy aparatu które posiada w środku przycisk blokujący jego zmianę (aby zmienić tryb musimy go wcisnąć i przytrzymać), pod nim przycisk ON/OFF do włączenia lub wyłączenia lustrzanki. Aparat jest gotowy do robienia zdjęć od razu po przesunięciu przycisku w pozycję ON. Dalej znajduje się wbudowana lampa błyskowa oraz gorąca stopka na zewnętrzny flash. Pod nią mikrofon stereo. Prawa część góry to przede wszystkim dodatkowy wyświetlacz którego nie spotkamy w tanich lustrzankach. Jak widać jest on podświetlany na pomarańczowo co pozwala korzystać z niego w nocy. Na ekraniku widoczne są taki informacje jak tryb autofocusa, tryb wyzwolenia migawki, wartość ISO, pomiar światła, czas wyzwolenia migawki, wartość otwarcia przysłony, drabinka ekspozycji, kontrolka Wi-Fi, stan baterii, ilość zdjęć. Na jego górze są przyciski do zmiany opisanych parametrów a także włączenie podświetlenia, podświetlenie jest czasowe co mi się nie bardzo podoba. Na samej górze przycisk wyzwolenia migawki oraz kółko do zmiany czasu otwarcia migawki, obok wybór punktu AF.

Lustrzanka cyfrowa Canon 70D Lustrzanka cyfrowa Canon 70D

Na boku gdzie znajduje się grip jest slot na karty pamięci SD oraz czerwona dioda zapisu. Na drugim wejście na zewnętrzny mikrofon, pilota, wyjście mini HDMI oraz mini USB, a także głośnik.

Lustrzanka cyfrowa Canon 70D

Aparat został wyprodukowany w Japonii. Widać gwint na statyw, po prawej komorę akumulatora. Akumulator litowo-jonowy LP-E6 pozwala na wykonanie około 900 zdjęć. W zestawie znajduje się zewnętrzna ładowarka LC-E6E.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Jedna myśl nt. „Canon 70D – Test lustrzanki cyfrowej

  1. Jezu, naucz się pisać z sensem …

    „W zasadzie wszystkie aparaty dają taki sam obrazek”
    „Nikon D7100 posiada lepszą matrycę”

    „Canon robi chyba najlepsze obiektywy na świecie ” (a Sigma, Zeiss ? )
    „Nikon D7100 posiada równie dobrą optykę. „