Canon 70D – Test lustrzanki cyfrowej

Fotografowanie:

Menu i funkcje aparatu

Canon 70D jest typową lustrzanką i oferuję wszystkie funkcje dostępne dla tej klasy sprzętu w tym przedziale cenowym, całe menu zobaczysz na poniższym filmie. Z rzeczy których nie posiadają inne aparaty należy wymienić edycję plików RAW bezpośrednio w body. Możemy regulować jasność, zmienić przestrzeń kolorów, balans bieli, skorygować winietę, dystorsję, aberracje, usunąć szum na zdjęciu. Możliwości jak na oprogramowanie w korpusie są całkiem całkiem, to jest fajna rzecz, naprawdę. Zaawansowane funkcję to mikroregulacja AF, więc jeżeli nasz obiektyw będzie posiadał FF lub BF, możemy to skorygować w ustawieniach aparatu. Tanie lustrzanki tego nie posiadają a jest to ważna funkcjonalność dla wielu osób. Do dyspozycji mamy także elektroniczną poziomicę która ułatwia kadrowanie. Z poziomu body możemy skorygować też aberrację obiektywu. Wybrać styl obrazów, redukcję szumu. Włączyć priorytet jasnych partii obrazu.

Łączność Wi-Fi ze smartfonem przebiegła bardzo sprawnie i aparat bezpośrednio połączył się z telefonem przez co można było nim sterować, wyzwolić migawkę czy włączyć nagrywanie filmu. Niestety udało się to tylko raz, w następnym dniu aplikacja EOS Remote w telefonie nie mogła sparować się z aparatem pomimo dziesiątek prób.

Fotografowanie

Nie mam żadnych zastrzeżeń co do stanu technicznego aparatu podczas robienia zdjęć i nagrywania filmów. Nic się nie działo, aparat się nie zawieszał, nie było żadnych usterek. Praca przebiegła sprawnie i wygodnie. Nadal wolałbym jednak aby Canon podniósł komfort użytkowania i zrezygnował ze swojego koła nastaw które znajduje się na dole i pozwolił na zmianę wartości przysłony nowym pokrętłem na wzór lustrzanek Nikona i Sony. Zdjęcia robiło by się szybciej i wygodniej, to ważne w reportażu. Przez cały czas korzystałem z optycznego wizjera, ale także fotografowanie w trybie Live View przebiega świetnie, faktycznie aparat ustawia bardzo szybko ostrość co możecie zobaczyć na filmie niżej. Jest to ta sama szybkość co w nowszym aparacie Sony A77 II. Widoczność na ekranie LCD w słońcu jest dobra.

Tryby pracy

Canon 70D oferuje podstawowe tryby pracy, jest pełny manual, priorytet migawki, priorytet przysłony oraz programy automatyczne. Dodatkowo jest dostępnych kilka efektów, scen, HDR, wielokrotna ekspozycja która umożliwia nałożenie do 9 zdjęć na siebie oraz tryby własnych ustawień.

Można zapisać zdjęcie pojedynczo, w trybie serii oraz użyć pilota lub samowyzwalacza. Canon 70D oferuje wykonywanie zdjęć w trybie cichym, migawka jest odrobinę mniej słyszalna ale to nie to czego można by oczekiwać po tym trybie. Jej pracę możecie zobaczyć na filmie gdzie opisuje tryb seryjny.

Zdjęcia możemy zapisywać w plikach JPG (8 trybów zapisu) oraz oczywiście RAW i tutaj Canon ma dużą przewagę nad innymi oddając w nasze ręce aż trzy wersje pliku RAW. Jest RAW (20MP), MRAW (11MP) i SRAW (5MP). Takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić sporo miejsca na karcie pamięci, nie wpływa ono jednak na szybkość pracy w trybie seryjnym. Obrazy zapiszesz w formacie 3:2 lub 4:3, 16:9, 1:1.

Pomiar światła

Światłomierz aparatu działa w czterech trybach. Wielosegmentowym, skupionym, punktowym i centralnie ważonym uśrednionym. Ma on niekiedy tendencję do niedoświetlenia zdjęcia więc sugerując się drabinką ekspozycji należy zdjęcie trochę prześwietlić aby było w miarę poprawnie naświetlone. Miałem z tym kilka problemów podczas wykonywania zdjęć w trybie pomiaru punktowego przy poruszających się obiektach z których każdy był innej luminacji. Na szczęście w trybie Live View możemy wspomóc się histogramem RGB podczas ustawiania ekspozycji.

Balans bieli

Automatyczny balans bieli działa bardzo dobrze, innego nie używałem, są Kelwiny od 2500 do 10000K ale nie miałem potrzeby aby korzystać z tej skali. W przypadku wykonywania zdjęć czy filmów przy lampach ulicznych jednak ta temperatura nie była taka idealna, w A77 II aparat dobiera ją bardziej wiarygodnie. Nie da się tego obejść w żaden sposób. Ten typ tak ma. Odwzorowanie kolorów jest dobre i zgodne z rzeczywistością.

Lustrzanka cyfrowa Canon 70D balans bieli

Ustawianie ostrości

Dzięki nowej technologii ustawiania ostrości w oparciu o detekcję fazy aparat bardzo szybko pracuje w trybie Live View oraz w trybie filmowania. W przypadku normalnego używania aparatu i robienia zdjęć przez wizjer optyczny ostrość ustawiana jest momentalnie, oczywiście w dzień, ponieważ w nocy AF potrafi się zgubić i pracować zdecydowanie wolniej. Moduł ostrości posiada 19 punktów krzyżowych AF (zwiększona czułość przy f/2,8 na środku). Pole ostrości można ustawić na jeden dowolnie wybrany punkt, wybrać jedną ze stref lub pozwolić aparatowi wybrać punkt automatycznie w całym zakresie pola ostrości. W przypadku pracy w trybie AF-C ostrość jest ustawiana bardzo szybko i aparat ją utrzymuje na poruszającym się obiekcie.

Lampa błyskowa

Wbudowana lampa błyskowa wystarczy w normalnych zastosowaniach. Liczba przewodnia to 12. Najkrótszy czas otwarcia migawki w trybie błysku to 1/250s. Flash można wyzwolić na 1 i 2 kurtynę. Aparat może wyzwalać inne lampy z serii speedlite. Do aparatu bez problemu podłączymy zewnętrzną lampę błyskową.

Lustrzanka cyfrowa Canon 70D wbudowana lampa błyskowa

Tryb seryjny

Canon 70D oferuje kilka trybów seryjnych, z normalnym działaniem migawki oraz cichym. W najszybszym trybie zdjęcia serię wykonamy z prędkością 7kl/s. Szybkość trybu seryjnego jest wystarczająca do normalnych i półprofesjonalnym zastosowań. Po każdorazowej serii urządzenie potrzebuje 5 sekund na zapisanie zdjęć na karcie, jest to zdecydowanie krótszy czas niż w przypadku Sony A77 II.

Zdjęcia robiłem na karcie SanDisk Extreme Pro UHS-1 8GB.

W przypadku zapisu zdjęć w RAW, w trybie szybkim wykonamy ich 16 w serii po czym aparat zwolni do mniej więcej 1kl/s. W trybie wolnym wykonamy 20 zdjęć w serii po czym nastąpi zwolnienie. W trybie cichym wykonamy 20 zdjęć po czym nastąpi zwolnienie.

W przypadku zapisu zdjęć w mRAW, w trybie szybkim wykonamy ich 10 w serii po czym aparat zwolni do mniej więcej 1kl/s. W trybie wolnym wykonamy 14 zdjęć w serii po czym nastąpi zwolnienie. W trybie cichym wykonamy 14 zdjęć po czym nastąpi zwolnienie.

W przypadku zapisu zdjęć w sRAW, w trybie szybkim wykonami ich 15 w serii po czym aparat zwolni do mniej więcej 1kl/s. W trybie wolnym wykonamy 24 zdjęcia w serii po czym nastąpi zwolnienie. W trybie cichym wykonamy 24 zdjęcia w serii po czym nastąpi zwolnienie.

W przypadku zapisu zdjęć w JPG najlepszej jakości, w trybie szybkim wykonamy 46 zdjęć po czym aparat zwolni do mniej więcej 1.5kl/s. W trybie wolnym możemy wykonać prawdopodobnie nieskończoną ilość zdjęć w serii. W trybie cichym także możemy wykonać dowolną ilość zdjęć w serii.

W trybie zapisu zdjęć w RAW + JPG najlepszej jakości, w trybie szybkim wykonamy 8 zdjęć po czym aparat zwolni do mniej więcej 0.5kl/s.

Na filmie zobaczysz jak pracuje migawka aparatu Canon w szybkim trybie seryjnym, wolnym oraz cichym.

Rozpiętość tonalna matrycy

W rankingu serwisu DxOMark matryca aparatu Canon 70D znajduje się na 108 miejscu, jest to słaby wynik jak na lustrzankę formatu APS-C. Główny konkurent Nikon D7100 21 miejsce, A77 II 27 miejsce. Można powiedzieć, że Sony robi lepsze matrycę od Canona z których więcej da się wycisnąć. Zatem czy matryca użyta w 70D jest zła? Nie, jest lepiej niż w latach poprzednich i ta różnica nie powinna sprawiać „zwykłym” fotografom żadnych problemów.

Lustrzanka cyfrowa Canon 70D rozpiętość tonalna matrycy

Efekty zdjęciowe i tryby tematyczne

Canon 70D oferuje kilka efektów zdjęciowych które mogą zostać nałożone od razu przy wykonywaniu fotografii lub potem w menu przeglądania zdjęć. Jest to bardzo dobry pomysł ponieważ nie niszczy nam oryginalnego zdjęcia. W aparacie znajduje się także tryb HDR dzięki któremu wykonamy 3 zdjęcia o różnicy 3EV i zapiszemy w jedno o większej rozpiętości tonalnej. HDR jednak działa kiepsko.

Lustrzanka cyfrowa Canon 70D efekty zdjęciowe

Stabilizacja obrazu

Canon 70D nie posiada stabilizacji obrazu wbudowanej w korpus. Na rynku dostępne są obiektywy które posiadają wbudowaną stabilizację optyczną, sprawuje się ona bardzo dobrze o czym możesz przekonać się na zdjęciu poniżej oraz na stronie gdzie opisuję tryb filmowania.

Lustrzanka cyfrowa Canon 70D stabilizacja optyczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Jedna myśl nt. „Canon 70D – Test lustrzanki cyfrowej

  1. Jezu, naucz się pisać z sensem …

    „W zasadzie wszystkie aparaty dają taki sam obrazek”
    „Nikon D7100 posiada lepszą matrycę”

    „Canon robi chyba najlepsze obiektywy na świecie ” (a Sigma, Zeiss ? )
    „Nikon D7100 posiada równie dobrą optykę. „