Panasonic LUMIX DMC-GX7 – Test aparatu cyfrowego z wymienną optyką

Fotografowanie:

Menu i funkcje aparatu

Poruszanie się po menu aparatu GX7 jest dosyć proste, jego ułożenie jest takie same jak w GH3. Mamy kilka głównych kategorii i podkategorii gdzie się ustawia określone parametry. Niżej znajduje się film który pokaże Ci główne menu oraz menu szybkiego dostępu. Aparat pozwala na wyświetlanie na LCD poziomicy czy histogramu. Posiada także opcję wyświetlenia siatek pomocnych przy kadrowaniu (trójpodział klasyczny i po skosach). GX7 jest wyposażony w stabilizację obrazu umieszczoną na matrycy w body. Są tutaj dostępne wszystkie standardowe funkcję. Z tego czego nie ma w innych aparatach to na pewno tworzenie animacji poklatkowych z poziomu body, gdzie aparat sam zapisuje zdjęcia a potem przekształca jest w plik filmowy. Poszczególne efekty i tryby opiszę dalej.

Nie miałem problemu z podłączeniem smartfona działającego na systemie Android z aparatem poprzez sieć Wi-Fi. Można wyzwalać migawkę oraz nagrywać filmy korzystając z wyświetlacza telefonu. Wszystko to przy pomocy aplikacji Image App dostępnej w google play.

Fotografowanie

Aparat nie przeszkadza w robieniu zdjęć, nie zauważyłem podczas testów żadnych złośliwości które by mi przeszkodziły w pracy. Body dobrze leży w dłoni, szybko się włącza, szybko można zmienić podstawowe parametry. AF działa równie szybko, prawie tak jak w lustrzankach. Podczas ustawiania ostrości ręcznie otrzymujemy do pomocy albo zoom, albo zarys. Możemy fotografować po cichu, korzystając też z dotykowego LCD. Mamy też pod ręką dobrej jakości elektroniczny wizjer. Body jest stosunkowo małe więc nie straszymy nim ludzi na ulicy, wyglądamy na amatora lub turystę :).

Aparat zapisuje zdjęcie w plikach RAW, JPG, JPG + RAW. formaty zdjęć to głównie 4:3 bo taki jest format matrycy i w tym formacie aparat jest zdolny zapisać zdjęcia z rozdzielczością 16 Megapikseli. Ja fotografowałem w formacie 3:2 i rozdzielczości 14MP. Do dyspozycji mamy jeszcze 16;9 czy 1:1. Możemy wykonywać też zdjęcia 3D ale to zbędny bajer.

Tryby pracy

Aparat oferuje podstawowe tryby pracy oraz kilka trybów własnych ustawień od C1 do C3 na kółku nastaw, to dużo.

Mamy więc tryb manualny, priorytet migawki, priorytet przysłony, tryb automatyczny, tryb inteligentny auto, tryb efektów, tryb scen i tryb filmowania.

Pomiar światła

Światłomierz wbudowany w aparat mierzył dobrze światło na centralnym punktowym. Do dyspozycji mamy jeszcze centralnie ważony i wielosegmentowy. Zdjęcia naświetlają się prawidłowo. Raczej nie ma czegoś takiego aby coś prześwietlić, prędzej niedoświetlić.

Balans bieli

Automatyczny balans bieli sprawuje się dobrze, są zauważalne drobne błędy jak w każdym aparacie, częściej przy fotografii nocnej gdzie wokół jest sporo sztucznego oświetlenia. Na szczęście można ustawiać temperaturę barwową w kelwinach. Dokładnie są to tryb auto, słońce, chmury, cień, żarówka, flash, dwa ustawienia własne i wspomniane już wcześniej kelwiny od 2500K do 10000K.

panasonicgx7balansbielidzien

Ustawianie ostrości

Autofocus działa szybko i sprawnie w trybie punktowym, w pozostałych trybach też. Szybkość automatycznego ustawiania ostrości to poziom lustrzanek cyfrowych a nie kompaktów. Mamy tutaj takie tryby jak śledzenie twarzy, śledzenie punktu, ogólnie to śledzenie raz działa raz nie, wiadomo, że szybko poruszający się obiekt ucieknie czujnikowi z głębi ostrości, ciekawostka. Dalej mamy 23 czujnikową przestrzeń, tryb z 1 czujnikiem który możemy dowolnie ustawić w obrębie całego kadru oraz 1 czujnikowe precyzyjne ustawienie. W trybie manualnym ostrość ustawiamy pierścieniem na obiektywie. Mamy do pomocy zoom oraz zarys który pokazuje nam gdzie jest ustawiona ostrość a gdzie nie. Ustawianie ostrości w nocy przy słabym oświetleniu jest trudne na obiekty oddalone o 5, 6, 7 metrów i dalej. Dioda wspomagająca jest za słaba aby w kompletnych ciemnościach dawała sobie radę. W nocy do kilku metrów AF spisuje się bez zarzutu.

Lampa błyskowa

Flash działa, szczególnie przy szerokim kącie, jak zwykle na długim końcu są problemu z oświetleniem dalekich miejsc. Moc wbudowanej lampy jest porównywalna z wbudowanymi lampami w inne aparaty, nie jest źle ani dobrze, po prostu flash jest i niekiedy może okazać się pomocny chociaż ja z niego nigdy nie korzystam. Możemy wyzwolić lampę na 1 i 2 kurtynę. Regulować siłę błysku +/- 3EV. Wyzwolić bezprzewodowo. Flash można odchylić palcem i oświetlić sufit. Jeżeli wbudowana lampa nie będzie ci pasowała to zawsze może zakupić zewnętrzną, aparat posiada gorącą stopkę.

gx7flash

Tryb seryjny

Do wyboru jest kilka prędkości, pierwsza standardowa to 5kl/s w RAW i JPG, druga o której należy wspomnieć to super prędkość w trybie JPG, gdzie aparat wykonuje zdjęcia z prędkością prawie 40kl/s. Szybciej można chyba to robić tylko w Nikonie 1 gdzie jest to 60kl/s. Jestem zauroczony, to się przyda w przypadku fotografowania szybko poruszających się obiektów np. Usaina Bolta. Niestety przy tej prędkości zrobimy „tylko” 80 zdjęć w przeciągu 2,5 sekundy. Druga animacja to 10 klatek przy prędkości super speed.

gx7trybseryjnyraw5kls

gx7trybseryjnyjpg40kls

Rozpiętość tonalna matrycy i szumy na długim czasie naświetlenia

Zdjęcie wykonane przy 30 sekundowym naświetleniu. Na dole plus 5EV. Rozpiętość tonalna jest trochę lepsza niż np w testowanym przeze mnie RX100 MKIII. Matryca rejestruję trochę więcej detali. Aparat w rankingu DxOMark jest na 102 miejscu więc matryca nie jest jakoś szczególnie dobra. R100 MKIII na miejscu 115 co by potwierdzało moje testy.

gx7iso12530sekf11 gx7iso12530sekf11plus5ev

Efekty zdjęciowe i tryby tematyczne

Panasonic GX7 jak i jego prekursor GH3 oferują te same efekty i tryby tematyczne. Poniżej na zdjęciu zobaczysz dokładnie jakie, ja tylko napiszę, że w przypadku HDR mamy odrobinę więcej detali na zdjęciu ale taki sam efekt uzyskamy z włączoną jedną z funkcji aparatu która dopasowuje automatyczne kontrast po wykonaniu zdjęcia. HDR w tym aparacie nie jest jakiś szczególnie przydatny. Co do efektów to jest tutaj efekt miniatury, jest też efekt którego nie użycia nie rozumiem, chodzi o efekt słońca które jest nałożone na górę kadru, symuluję to pewną poświatę, być może jest to przydatne gdy na niebie brakuje słońca a bardzo chcemy umieścić je w kadrze…

gx7panoramamini

gx7efektyzdjeciowe gx7hdr

Stabilizacja obrazu

Aparat posiada dwa tryby stabilizacji matrycy, pomiędzy nimi różnica jest znikoma albo żadna. Stabilizacja trochę pomaga ale lepiej jak zawsze skorzystać ze statywu w takich sytuacjach lub większej czułości ISO.

panasonicgx7stabilizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*