Panasonic LUMIX DMC-GX7 – Test aparatu cyfrowego z wymienną optyką

Obiektyw

Wraz z aparatem dostałem obiektyw kitowy 14-42mm (H-FS1442A) który nie jest jakimś optycznym cudem, nie mniej doskonale spełnia swoje zadanie przy rejestracji zdjęć, jest mały i lekki, mógłby być trochę jaśniejszy ale w końcu to kit, nie możemy wymagać zbyt wiele od kawałka plastiku. Trochę szkoda, że dolny zakres ogniskowej to tylko 28mm, chciało by się by było szerzej. Panasonic nie włożył do aparatu szarego filtru ND i miałem z tego powodu problemy w mocnym słońcu. Zamontowanie fizycznego filtra nie wchodziło niestety w grę z powodu braku redukcji. (średnica filtra to 46mm). Obiektyw posiada tylko 3 krotny zoom.

panasonicgx7jpg14-42mm

Dystorsja jest bardzo mała na każdej ogniskowej.

gx7kitdystorsja

Odblaski są, jednak mniejsze i nie tak uciążliwe jak w serii RX100 od Sony gdzie flary aż dają po oczach.

panasonicgx7odblaski14-42mm

Zdjęcie tablicy testowej pokazuje, że obiektyw posiada różnego rodzaju aberrację i spadek ostrości, szczególnie z lewej strony. Na zdjęciach w realu, aberracji raczej nie zauważyłem.

panasonicgx7kitf71iso125

Bokeh jak na takie szkło jest nawet nawet. Można wykonać fajny portret z rozmytym tłem. W tym wypadku jest to portret różowego kwiatka którego nazwy nie znam, no ale co ma zrobić fotograf gdy w pobliżu brakuje chętnych modelek.

panasonicgx7bokeh14-42mm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*