Panasonic LUMIX DMC-GX7 – Test aparatu cyfrowego z wymienną optyką

Podsumowanie:

Odpowiadając na pytanie czy dobrze się stało, że Panasonic GX7 pojawił się na rynku? Myślę, że tak. Narzekałem na to, że dobry aparat jakim jest GH3 jest zbyt ciężki aby zyskał miano bezlusterkowca z prawdziwego zdarzenia. GX7 jest już na tyle lekki i mały, że te argumenty przepadają. Można mieć go zawsze przy sobie, na siłę nawet w większej kieszeni. Jakość zdjęć i filmów jest bardzo dobra. Plusem aparatu jest oczywiście możliwość wymiany optyki na znacznie lepszą, jaśniejszą i ostrzejszą co przełoży się na jakość zdjęć. System micro 4/3 ma jej dużo, znacznie więcej niż inne systemy bezlusterkowe takich firm jak Sony, Canon czy Nikon. Z aparatu jestem zadowolony, nie zawiódł mnie, nie zepsuł się, nie było żadnych awarii, ogólnie opinia jest dobra ale czy warto go kupić? Czy warto wejść w system micro 4/3? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć ponieważ Sony coraz bardziej miesza na rynku i wydaje mi się, że firma ma tak wielki potencjał w tym segmencie, że wyprze te mniejsze a Panasonic jest już niestety małą firmą po perturbacjach. Z czystym sumieniem nie mogę polecić systemu micro 4/3 w obliczu ciągle rozwijającego się systemu aparatów Alpha z bagnetem E (dawne NEXY). Wiadome jest, że kupując GX7 będziesz zadowolony i będziesz robił zdjęcia ale poważnie się zastanów nad tymi dwoma systemami. Taki jest w tej chwili wybór w przypadku bezlusterkowców, liczą się tylko tacy producenci jak Sony, Olympus, Panasonic i FujiFilm. Reszta to margines sprzedaży.

Teraz może kwestia ceny. Samo body kupimy już za 2900 zł a z obiektywem kitowym 14-42mm za 3400 zł. O tysiąc złotych taniej kupimy sobie aparat Sony NEX-6 który ma nawet lepsze osiągi od testowanego GX7 jeżeli chodzi o szumy na zdjęciach, minimalnie gorzej wypada w przypadku jakości filmów, ma też trochę większą matrycę dzięki czemu uzyskamy większa głębię ostrości na fotografii, jedynym minusem jest mniejsza ilość obiektywów (to się z czasem zmieni). W tej samej cenie mamy Olympusa OM-D E-M5 który jest także świetnym aparatem lub OM-D E-M10 należącym do systemu micro 4/3. Możemy też przecież kupić najnormalniej w świecie GH3 lub lustrzankę cyfrową Nikon D7100. Panasonic ostatnio zapewnił, że nie interesują go aparaty entry-level i pozostaje przy produkcji profesjonalnego sprzętu. Wydaje mi się, że warto jeszcze trochę poczekać na spadek cen GX7 do 2999 zł z kitem i wtedy go nabyć, bo jednak różnica 1000 zł między nim a NEX-6 jest zbyt duża. Na rynku pojawił się także Sony A6000, następca NEXA-6 któremu warto się przyjrzeć. Od razu napiszę, że obiektyw kitowy w przypadku Panasonica jest lepszy optycznie niż 16-50mm z aparatów Sony. Pedanci mogą wejść w trochę droższy system od FujiFilm, X, do tej pory ich matryce mają najniższy poziom szumów jaki widziałem i świetnej jakości obiektywy.

Powiem tak, jak zawsze w sytuacji gdy stoimy przed zakupem bezlusterkowca. Jeżeli nie zależy ci na gabarytach to kupuj tylko lustrzankę i w dodatku z matrycą Full Frame, to są najlepsze aparaty. Jeżeli nie stać cię to kup lustrzankę z mniejszą matrycą APS-C. Dopiero wtedy gdy szukasz czegoś mniejszego, lżejszego i bardziej dyskretnego, kieruj się w stronę bezlusterkowców i wybieraj pomiędzy systemem micro 4/3, Sony czy Fuji X. To Twój wybór. Kupisz Panasonica GX7? Nie zawiedziesz się, kupisz coś z Sony, też się nie zawiedziesz. Zakup aparatu kompaktowego z wymienną optyką wygląda tak samo jak zakup lustrzanki, najpierw szukasz odpowiednich obiektywów dla siebie a potem dokupujesz do nich body.

Jak oceniasz aparat Panasonic GX7

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...

Plusy:

Prawie cały zakres ISO jest używalny
Wbudowany i ruchomy elektroniczny wizjer
Dobra jakość zdjęć i filmów
Nagrywanie 1080p przy 50kl/s
Bardzo szybki tryb seryjny 40kl/s w JPG
Animacja poklatkowa bezpośrednio z aparatu

Minusy:

Sposób odchylania wyświetlacza
Brak gniazda na zewnętrzny mikrofon
Wąski zakres ISO podczas filmowania od 200 do 3200
Wysoka cena w porównaniu do np. aparatu NEX-6
Nie bardzo przydatna stabilizacja podczas filmowania

jestemnatak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*