Sony A77 II – Test lustrzanki cyfrowej

Fotografowanie:

Menu i funkcje aparatu

Sony A77 II posiada wszystkie typowe funkcję zaawansowanej lustrzanki cyfrowej. Całe menu zobaczysz na poniższym filmie. Z rzeczy których nie mają inne aparaty należy tutaj wymienić system ustawiania ekspozycji ZEBRA który ładnie pokazuje nam prześwietlone obiekty w kadrze jeszcze przed zrobieniem zdjęcia. Jest on widoczny także w wizjerze. System ponoć jest bardziej dokładny niż drabinka, według specjalistów. Zatem tak naprawdę gdy robimy zdjęcie to możemy mieć trzy systemu ustawiania wartości ekspozycji na raz włączone ponieważ do tych dwóch dochodzi jeszcze histogram. Aparat posiada też mikroregulację obiektywów dzięki czemu nie powinno być kłopotów z BF i FF. Ostrość ręczną wspomaga także funkcja zarysu której nie posiada Canon 70D ani Nikon D7100.

Łączność Wi-Fi ze smartfonem przebiegła sprawnie ale niestety oprogramowanie PlayMemories Mobile jest tak niedopracowane, że w menu aparatu widnieje informacja o tym, iż nie można go bezpośrednio obsługiwać. W tym miejscu kończy się moja przygoda z obsługą A77 II poprzez smartfon z systemem Android, nie da się zrobić tego normalnie. Można wyzwolić migawkę lub rozpocząć nagrywanie filmu, ale przed połączeniem telefonu z aparatem trzeba za każdym razem ustawiać na nowo parametry ekspozycji! Program dobrze nadaje się do kopiowania zdjęć z aparatu na telefon, przebiegło to sprawnie.

Fotografowanie

Podczas testowania aparat działał bez zarzutu, nie było żadnych awarii, nie zawieszał się. Robienie zdjęć nową lustrzanką Sony jest przyjemne, wygodna obudowa, szybki dostęp do potrzebnych parametrów, dobrej jakości elektroniczny wizjer, odchylany we wszystkie strony wyświetlacz. Jeżeli chodzi o komfort użytkowania to mam tylko jedno małe zastrzeżenie, nie podoba mi się joystik na tylnej ściance, to wszystko.

Tryby pracy

Sony A77 II oferuje takie tryby pracy jak pełny manual, priorytet migawki, priorytet przysłony, dwa tryby auto, tryb scen, tryb panoramy (Canon 70D nie posiada tego trybu), tryb seryjny, tryb filmowania i trzy tryby z własnymi ustawieniami. Oprócz tego możemy wykonać zdjęcia HDR, nałożyć kilka efektów, jest też kilka opcji bracketingu.

Aparat nie posiada cichego trybu pracy migawki.

Zdjęcia możemy zapisać w plikach RAW, RAW + JPG, JPG o trzech poziomach kompresji. Dostępne rozmiary dla plików JPG to 24MP, 12MP, 6MP. Format obrazu to 3:2 lub 16:9. Dlaczego nie ma 1:1 lub 4:3?

Pomiar światła

Pomiar światła w tym aparacie to prawdziwa przyjemność ponieważ do dyspozycji mamy drabinkę ekspozycji, histogram lub system ZEBRA. Żadna inna lustrzanka w tym segmencie raczej tego nie oferuje. Swiatłomierz mierzy bardzo dokładnie w kilku trybach, wielopunktowym, centralny i punktowym. Szkoda tylko, że informacji o trybie pomiaru nie ma na dodatkowym ekraniku!

Balans bieli

Automatyczny balans bieli sprawuje się bardzo dobrze, brak zafarbów, wszystko dostosowane do panujących realiów. Aparat dobrze odwzorowuje temperaturę barwową w nocy, lepiej niż w Canonie 70D. Dostępna jest także zmiana temperatury barwowej w Kelwinach.

Sony A77 II balans bieli

Ustawianie ostrości

Sony A77 II podobnie jak Canon 70D posiada układ automatycznego ustawiania ostrości oparty o detekcję fazy. Jest on wyposażony w 79 czujników z 15 krzyżowymi i zwiększoną czułością na środku przy f/2.8. W trybie pracy AF-S aparat ustawia ostrość momentalnie, w nocy ciut wolniej. W trybie pracy AF-C aparat także ustawia szybko ostrość na obiekcie i ją utrzymuje. Oglądając film przekonasz się na własne oczy, że nie są to rzucone na wiatr słowa.

Lampa błyskowa

Wbudowana lampa błyskowa jest mocna i wystarczająca w normalnych zastosowaniach. Liczba przewodnia to 12. Flash można wyzwolić przy otwarciu i zamknięciu migawki. Najkrótszy czas w którym można użyć lampy to 1/250s. Aparatem można wyzwalać błysk bezprzewodowo.

Sony A77 II wbudowana lampa błyskowa

Tryb seryjny

W Sony A77 II znajdziemy trzy tryby seryjne, priorytet szybkości 12kl/s, tryb szybki 8kl/s i tryb wolny 3kl/s. W każdym z trybów potrzeba około 20 – 30 sekund zanim zdjęcia zapiszą się na karcie pamięci przy pełnej serii.

Zdjęcia robiłem na karcie SanDisk Extreme Pro UHS-1 8GB.

W przypadku zapisu zdjęć w RAW w trybie 12kl/s aparat sam ustawia ekspozycję i robi 25 zdjęć po czym zwalnia do 1kl/s. W trybie 8kl/s aparat robi 26 zdjęć po czym zwalnia do 1kl/s. W trybie 3kl/s aparat

W przypadku zapisu zdjęć w JPG w trybie 12kl/s aparat sam ustawia ekspozycję i robi 53 zdjęcia po czym zwalnia do 1kl/s. W trybie 8kl/s aparat robi 58 zdjęć po czym zwalnia do 1.5kl/s.

W przypadku zapisu zdjęć w RAW + JPG w trybie 12kl/s aparat sam ustawia ekspozycję i robi 25 zdjęć po czym zwalnia do 1kl/s. W trybie 8kl/s aparat robi 26 zdjęć po czym zwalnia do 1kl/s.

Rozpiętość tonalna matrycy

W rankingu serwisu DxOMark aparat figuruje na 27 pozycji co jest wynikiem znakomitym jak na lustrzanki Sony. Canon 70D pozycja 108 pozycja, Nikon D7100 21 pozycja. Można napisać, że matryca Sony A77 II ma naprawdę dobrą rozpiętość tonalną i znajduje się wśród najlepszych. W końcu w Nikonie D7100 także znajdziemy matrycę firmy Sony.

Sony A77 II rozpiętość tonalna matrycy

Efekty zdjęciowe i tryby tematyczne

W aparacie znajdziemy kilka efektów znanych z innych nowych modeli urządzeń tej firmy. Jest tutaj kilka efektów, tryb HDR, tryb panoramy.

Sony A77 II efekty zdjęciowe

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu w lustrzance Sony A77 II znajduje się w korpusie. Działa dobrze zarówno w trybie fotografowania jak i filmowania.

Sony A77 II stabilizacja obrazu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Jedna myśl nt. „Sony A77 II – Test lustrzanki cyfrowej

  1. Za pomocą tego cuda zrealizowałem jedną z lepszych sesji fotografii biznesowej. Jeśli chcielibyście zobaczyć zdjęcia biznesowe wykonane za pomocą tego sprzętu to zapraszam na moją stronę do galerii biznes i korporacje. Dzięki i pozdrawiam