Sony RX100M3, MKIII, MK3 – Test aparatu cyfrowego

Fotografowanie:

Menu i funkcje aparatu

Aparat obsługuje się prosto, główne menu jest ułożone w poziomie. Mamy kilka zakładek i na dole dostępne ustawienia. Poniżej na filmie wszystkie dostępne w tym aparacie opcje ustawień. RX100 MKIII posiada wbudowany żyroskop, dzięki czemu możesz wyświetlić na ekranie poziomice. Aparat posiada stabilizację optyczną, efekty, tryby scen, możliwość wykonania panoramy, HDR. Możliwość połączenia przez Wi-Fi czy NFC z komputerem, smartfonem. Nie zanotowałem tutaj żadnych istotnych funkcji których by nie posiadały inne kompakty.

W przypadku połączeń z urządzenia to sprawia wygląda tak. Połączyłem się z telewizorem Sony poprzez Wi-Fi i odtworzyłem zdjęcia na wielkim ekranie, filmów nie można odtwarzać. Połączyłem się przy pomocy Wi-Fi ze smartfonem na Androidzie przy pomocy aplikacji wbudowanej w aparat „Inteligentny pilot”. W tym wypadku na ekranie komórki możemy zobaczyć to co widzi obiektyw aparatu, możemy trochę rozjaśnić ekspozycję lub ściemnić ale nie mamy możliwości zmiany parametrów migawki, przysłony, iso. Możemy tylko migawkę wyzwolić co się wiąże z wykonaniem zdjęcia. Połączyłem się także ze smartfonem poprzez NFC i wysłałem tym sposobem zdjęcie na jego dysk. Nie wiem czemu ale potem już nie chcieli się ze sobą połączyć.

Fotografowanie

Użytkowanie aparatu przebiegło sprawnie, żadnych awarii, usterek, czegokolwiek niepokojącego. Aparat wykonuje to co do niego należy, czyli rejestruje zdjęcia. Czas od wciśnięcia przycisku On do pełnego działania to 2 sekundy. Małe gabaryty pozwalają mieć go cały czas przy sobie więc można skupić się na robieniu zdjęć. Mamy tutaj dwa koła zmiany czasu ustawienia migawki i przysłony więc można to szybko zrobić. Niekiedy jest wymagane aby wejść w menu no ale to aparat kompaktowy a nie lustrzanka cyfrowa i nie oczekujmy, że na obudowie znajdzie się masa przycisków i pokręteł. Szczerze to mam dość tego typu kompaktów w stylu Nikona P7800. Wolę mniejsze gabaryty niż dodatkowe pokrętła, od profesjonalnej fotografii wszakże są lustrzanki cyfrowe. Aparat doskonale sprawdzi się w rękach kompletnego laika jak i zawodowca.

Tryby pracy

Aparat oferuje podstawowe tryby pracy takie jak ustawienia manualne, priorytet migawki, priorytet przysłony, program auto, lepsza automatyka, inteligentne auto, wybór scen, panorama, filmowanie oraz 3 tryby z własnymi ustawieniami. Tryby Auto działają bardzo dobrze, jeżeli nie wiesz czym jest migawka lub przysłona to nie trać czasu na poszerzanie wiedzy tylko włącz ten tryb, będziesz zadowolony, zrobisz zdjęcie!

Aparat może robić zdjęcia w RAW, RAW & JPG, JPG x.fine, JPG fine i JPG std. W przypadku RAWów zdjęcia zapisują się w 20 Megapikselowej rozdzielczości, w przypadku plików JPG masz do wyboru 20MP, 10MP lub 5MP. Dostępne formaty zdjęć to 3:2, 4:3, 16:9, 1:1.

Pomiar światła

Światłomierz w aparacie sprawuje się bardzo dobrze, nie ma tendencji do prześwietlenia czy niedoświetlenia zdjęcia. Możemy ustawić pomiar na punktowy, wielopunktowy i centralnie ważony. Sony RX100 M3 posiada system wspomagania przed prześwietleniem ZEBRA, dzięki czemu aparat pokazuje które miejsca w kadrze są prześwietlone i należy tak dobrać ekspozycję aby pasków na ekranie nie było. W tych miejscach na którym nam zależy.

Balans bieli

Automatyczny balans bieli działa dobrze, lepiej niż w modelu MK1 gdzie było widać czerwone zafarby. Tutaj jest to poprawione i nie widać żadnych zafarbów na zdjęciach, chociaż jak to bywa w przypadku automatu lepiej tak do końca na niego nie liczyć. W fotografii nocnej i przy robieniu zdjęć w sztucznych świetle działa dobrze, są momenty gdzie lepiej użyć własnych ustawień czy kelwinów ale tak jest w każdym aparacie. Skala kelwinów jest dostępna od 2500k do 9900k, można na nią nałożyć jeszcze kolorowy filtr aby zredukować ewentualne zafarby na zdjęciu. Odwzorowanie kolorów jest dobre.

sonyrx100mkiiibalansbieli

Ustawianie ostrości

Autofocus działa szybko i sprawnie, możemy sobie ustawić dowolny punkt w obrębie całego kadru na który będziemy ustawiać ostrość. Zdecydowanie RX100 MKIII odbiega od innych kompaktów, nawet testowany przeze mnie ostatnio Canon G1 X Mark II nie ustawiał ostrości tak szybko jak aparat firmy Sony. W przypadku kiepskiego oświetlenia ustawienie ostrości trwa już trochę dłużej ale nadal na akceptowalnym poziomie, gdyby tak nie było to aparat nie znalazłby się na rynku. Ostrość ręczną ustawiamy kręcąc pierścieniem na obiektywie, można skorzystać tutaj z pomocy zarysu lub powiększenia obrazu, do końca bym zarysowi nie ufał bo kilka razy źle ustawiłem ostrość a na wyświetlaczu wyglądało to dosyć dobrze, najlepiej to robić na oko. Aparat oferuje także tryb DMF w którym możemy ustawiać ostrość ręcznie lub automatycznie bez potrzeby wchodzenia do menu i przełączania tych trybów. Ponadto jest dostępny autofocus w trybie ciągłym który w przypadku wolno poruszających się obiektów spisuje się dobrze, w innym przypadku gubi się.

Lampa błyskowa

Wbudowany w aparat flash jest wystarczający do codziennych zastosowań takich jak zdjęcia u cioci czy imprezki w nocnym klubie. Na długim końcu jest trochę ciemno ale i tak jaśniej niż w niektórych aparatach z którymi miałem styczność. Lampa pracuje w kilku trybach, 1 i 2 kurtyna migawki, synchronizacja z długim czasem, tryb auto. Można korygować jej siłę +/- 3EV. Dostępna jest redukcja czerwonych oczu.

sonyrx100mkiiiiflash

Tryb seryjny

Aparat może robić zdjęcia seryjne w dwóch prędkościach, 3kl/s i 10kl/s. W tym drugim trybie przy zapisie w  RAW jest troszeczkę wolniej niż w JPG. W trybie szybkim JPG wykonamy 60 zdjęć z pełną prędkością, potem aparat zwolni, gdy przerwiemy przez 20 sekund będzie je zapisywał. W trybie szybkim RAW wykonamy 20 zdjęć z pełną prędkością, trochę wolniejszą niż w JPG, potem aparat zwolni, gdy przerwiemy przez 10 sekund będzie zajęty zapisem zdjęć na karcie pamięci. W trybie zwykłej prędkości seria może trwać dopóki nas palec nie rozboli od trzymania spustu migawki lub nie wyczerpie się miejsce na karcie :).

sonyrx100mkiiitrybsertjny3kls sonyrx100mkiiitrybsertjny10kls

Rozpiętość tonalna matrycy i szumy na długim czasie naświetlenia

Rozpiętość tonalna matrycy nie jest szczególna, aparat według rankingu laboratorium DxOMark zajmuje dopiero 115 miejsce (1 miejsce Nikon D810). Mimo to można wyciągnąć z tej matrycy trochę informacji z cieni zachowując jasność części kadru na której się ustawiło poprawną ekspozycję.

sonyrx100mkiiirozpietosctonalna

Efekty zdjęciowe i tryby tematyczne

Aparat oferuje kilka ciekawych efektów i trybów tematycznych. Całkiem ciekawie wygląda HDR, jest trochę podrasowany na styl obrazu. Nie mogło zabraknąć miniaturki. Akwarela i ilustracja zmieniają zdjęcie w obraz dając ciekawy efekt. W aparacie znajduje się także zwykły tryb HDR który jest trochę mniej widowiskowy niż ten dostępny w efektach poprzez mniejsze zaakcentowanie krawędzi. Efekty są dostępne tylko w trybie zapisu JPG. Dostępna jest także panorama którą możemy wykonać w poziomie lub w pionie.

sonyrx100mkiiiefektyzdjeciowe

sonyrx100mkiiihdr

rx100mkiiipanorama

Stabilizacja obrazu

Aparat jest wyposażony w stabilizację optyczną która sprawuje się w następujący sposób jak widać na zdjęciach. Czyli bardzo podobnie jak do testowanego w tym samym czasie aparatu Panasonic GX7. Aparat posiada niskie szumy na wysokich ISO więc można z IS nie korzystać wcale.

sonyrx100mkiiistabilizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

4 myśli nt. „Sony RX100M3, MKIII, MK3 – Test aparatu cyfrowego

  1. Witam serdecznie,
    Miałem aparat Sony RX100 wersje I a teraz mam wersje III i szczerze, aż takiej dużej rewolucji pod względem nagrywania nie widzę. Moje pytanie czy jest coś podobnego lepszego od Sony RX100 I i III? Cenowo do 3 tys? Głównie zależy mi na nagrywaniu filmów.

  2. pisze:W swoim czasie też dołożę Jested i Gf3rę Św. Anny ze Szczelińca Wielkiego (z 23.07.2011). Widzę że kdzloey też dobrze focili. Panowie oby tak dalej, no bo przecież Dolny Śląsk też ma potencjał do dalekich obserwacji.

  3. Pingback: Sony RX100M3 vs Fuji X30 | Fotografia, filmowanie, fotoreportaże, reportaże filmowe

  4. Pingback: Nagrody EISA 2014-2015 rozdane | Portal fotograficzny