Sony RX100M3, MKIII, MK3 – Test aparatu cyfrowego

Obiektyw

W aparacie znajduje się na stałe zamocowany obiektyw ZEISS Vario-Sonnar T* f/1.8 – f/2.8 i ogniskowej 9-26mm (24-70mm). Obiektyw posiada szeroki kąt 24mm czego nie miały poprzednie modele tej serii. Niestety jest krótszy na długim końcu niż w przypadku poprzedników. Jest złożony w większej ilości elementów. Przysłona składa się z 7 okrągłych listków, identycznie jak w poprzednich modelach. Posiada też nieco lepszą stabilizacją, 5 osiową zamiast 3 osiowej. Na tubusie znajduje się tylko jeden pierścień który umożliwia zmianę przysłony, ustawianie ostrości lub innych parametrów. Dobrą rzeczą jest wbudowany w aparat filtr ND który pozwala korzystać z większej przysłony w warunkach ostrego światła, dzięki temu znacznie ułatwia nam to filmowanie. Do poprzednich modeli RX100 i RX100MKII były dostępne nakładki na obiektyw które umożliwiały na łożenie różnego rodzaju filtrów. Miejmy nadzieje, że i w tym wypadku takie rzeczy znajdą się w sprzedaży już niedługo. obiektyw nie posiada front focus ani back focusa, ustawia ostrość w punkt na przysłonie f/1.8 i f/2.8 dla 26mm. Bardziej obszar ostrości leci w tył.

sonyrx100mkiiizoom

Obiektyw nie posiada dystorsji na 9mm i 26mm.

sonyrx100mkiiiobiektywdystorsja

W przypadku odblasków to jest tak samo jak było czyli są one bardzo widoczne i brzydkie, szczególnie na długim końcu ogniskowej.

sonyrx100mkiiiodblaski

Przysłona w tym obiektywie nie gwarantuje nam dobrego bokehu, zdjęcia są tylko nieznacznie rozmyte.

sonyrx100mkiiibokeh

Aberracja jest widoczna co widać niżej oraz na zdjęciach przykładowych. Obiektyw jest w zasadzie ostry na środku kadru na każdej wartości otwarcia przysłony, nie ma tutaj co narzekać. Trochę inaczej jest gdy przyjrzymy się rogom kadru. Do f/2.2 jest bardzo nieostro, następnie względnie ostro zaczyna się robić od f/3.5. Spadek ostrości następuje od f/9. Powiedzmy, że między f/3.5 a f/8 można wykonać ostre zdjęcie w całym kadrze.

sonyrx100mkiiiaberracjachromatyczna

sonyrx100mkiiiobiektywostroscaberracja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

4 myśli nt. „Sony RX100M3, MKIII, MK3 – Test aparatu cyfrowego

  1. Witam serdecznie,
    Miałem aparat Sony RX100 wersje I a teraz mam wersje III i szczerze, aż takiej dużej rewolucji pod względem nagrywania nie widzę. Moje pytanie czy jest coś podobnego lepszego od Sony RX100 I i III? Cenowo do 3 tys? Głównie zależy mi na nagrywaniu filmów.

  2. pisze:W swoim czasie też dołożę Jested i Gf3rę Św. Anny ze Szczelińca Wielkiego (z 23.07.2011). Widzę że kdzloey też dobrze focili. Panowie oby tak dalej, no bo przecież Dolny Śląsk też ma potencjał do dalekich obserwacji.

  3. Pingback: Sony RX100M3 vs Fuji X30 | Fotografia, filmowanie, fotoreportaże, reportaże filmowe

  4. Pingback: Nagrody EISA 2014-2015 rozdane | Portal fotograficzny