Aparat pod choinkę 2012 – Poradnik

Święta, święta, święta, każdy z nas pod iglastą i pachnącą choinką ubraną w błyszczące się bombki i święcącą na różne kolory tanimi chińskimi lampeczkami chciałby znaleźć w pierwszych ich dzień po wigilijnej wieczerzy poprzedniego dnia jakiś ciekawy prezent, najlepiej aby był to aparat fotograficzny ponieważ taką tematyką zajmujemy się w tym serwisie. Ten krótki artykuł dedykuję nie fotografom a przede wszystkim ludziom którzy osoby robiące zdjęcia mają w rodzinach, dzięki temu dowiesz mój drogi czytelniku jaki aparat pod choinką w 2012r byłby najbardziej przez nas fotografów pożądany i który by sprawił nam najwięcej radości a przecież o to chodzi, dowiesz się także jaki aparat po prostu kupić aby nie popełnić błędu i uniknąć zwrotu do sklepu przez obdarowanego tuż po świętach.

Aparat fotograficzny jako prezent.
Cyfrowy aparat fotograficzny to znakomity prezent dla każdego, każdy z nas, niezależnie od poziomu wiedzy, stanu majątkowego, wiary czy innych czynników, wykonał chociaż raz w życiu jedno zdjęcie a jeżeli już to zrobił to znaczy, że taki aparat zawsze może się przydać, przez co aparat cyfrowy traktujemy jako prezent użyteczny i praktyczny, takie prezenty są najlepsze i najbardziej pożądane, ofiarując komuś aparat fotograficzny nie popełnisz błędu zakupu niepotrzebnego do domu sprzętu, no chyba, że ktoś ma już kilka aparatów w domu, wtedy tego nie rób.

Wybór modelu aparatu.
W 2012r na rynku jest bardzo dużo aparatów fotograficznych, kosztują one od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy. W artykule postanowiłem posegregować je cenowo tak aby każdy mógł dostosować zakup towaru do swoich możliwości finansowych, jednocześnie na końcu wybór najlepszych aparatów na prezent będzie obejmował wszystkie te kategorie bo o pieniądzach się nie mówi w przypadku obdarowywania kogoś prezentem, nie są one czynnikiem który może skreślić dany prezent z listy tych najbardziej pożądanych z perspektywy obdarowywanego.

– Kategoria cenowa do 1000zł
W tej kategorii cenowej znajdują się podstawowe aparaty cyfrowe które wykonują o wiele lepsze zdjęcie niż te w telefonach komórkowych. Aparaty do 1000zł można podzielić na aparaty kompaktowe, czyli te małe, mieszczące się do kieszeni spodni i te większe przypominające wyglądem lustrzanki, posiadają one obiektyw o długiej ogniskowej, tzw. zoom, super zoom. Aparat z tej półki cenowej pozwala na wykonanie średniej jakości fotografii, rzadko kiedy pozwala na manualne ustawienia parametrów ekspozycji, posiada tryb auto, takie aparaty są zasilane na baterie. Aparaty bardziej zbliżające się do ceny 1000zł są oczywiście trochę lepiej wykonane, niektóre mogą posiadać tryb manualnych ustawień, mają trochę lepsze obiektywy i ogólne parametry, im aparat jest droższy tym z zasady lepszy.

Dla kogo i jaki warto kupić aparat w cenie do 1000zł
Zadowolona z najtańszego aparatu cyfrowego będzie osoba która nie robi wcale zdjęć albo robi je od święta, nigdy nie interesowała się fotografią, do tej pory wykonywała zdjęcia telefonami komórkowymi, taka osoba powinna być zadowolona z jakiegokolwiek aparatu który pozwala wykonywać zdjęcia, zawsze będą one miały lepszą jakość niż te z telefonów. W przypadku takiej osoby polecam aparat mały, kompaktowy, warty około 300-500zł, w przypadku kobiety postawmy przede wszystkim na atrakcyjny wygląd i wykonanie aparatu, kolor obudowy jasny, złoty, różowy, biały. W przypadku mężczyzny kupmy mu aparat w czarnym kolorze, ewentualnie srebrnym.

W tej półce cenowej do 500zł przy kompletnie amatorskim podejściu do tematu warto zainwestować w aparaty firmy Panasonic, Fuji oraz Canon, nie polecam natomiast aparatów Nikon, Samsung, Sony oraz innych niemarkowych produktów.

Najlepszym wyborem w tym przypadku dla kobiety będzie Panasonic FS45 kosztujący w wersji RED 488zł, posiada on ładną czerwoną, metalową obudowę, jasny obiektyw z 5 krotnym zoomem firmy Leica, kręci filmy w HD, Panasonic robi jedne z najlepszych kompaktów na rynku. Obok niego można kupić trochę tańszy aparat Olympus VR-340 w kolorze fioletowym w cenie 404zł. Olympus posiada trochę ciemniejszy obiektyw ale za to ma 10 krotny zoom a obudowa jest także metalowa. Jeżeli ktoś ma naprawdę mały budżet to może kupić aparat Canon A1200, srebrny, z 4 krotnym zoomem, aparat posiada wizjer! i kosztuje ponad 200zł.

W przypadku mężczyzny możemy mu kupić też powyższe aparaty tylko, że w czarnym lub srebrnym kolorze. Ponadto faceci są bardziej techniczni więc polecam także aparat Canon SX150IS który posiada 12 krotny zoom oraz tryb manualnych ustawień, kręci film w HD i jest naprawdę interesującą pozycją, szkoda tylko, że jego obudowa jest plastikowa, cena to około 500zł.

 

 

Jeżeli osoba której chcemy kupić aparat ma już jakieś pojęcie o robieniu zdjęć, np. miała kiedyś aparat ale się zepsuł, używa go okazjonalnie ale wykonuje niekiedy dłuższe wypady specjalnie na zdjęcia lub jeździ na wycieczki i często te zdjęcia robi, takiej osobie kupmy coś lepszego w granicach od 500zł do 1000zł. Tutaj już nie jest ważne czy fotografujący to kobieta czy mężczyzna, wybór będzie podobny, fotografia liczy się trochę bardziej niż u osoby która nigdy nie robiła zdjęć lub robi je od święta. Najbardziej praktycznym aparatem będzie ten który będzie nam oferował super zoom, czyli będzie to aparat trochę większy ale przydatny w każdym typie fotografii, ponadto taki aparat bardzo często posiada tryb manualny który pozwoli osobie mającej nikły kontakt z fotografią na doszkolenie się w temacie obsługi aparatów.

W tej półce cenowej do 1000zł dobrym rozwiązaniem będzie zakup aparatu z obiektywem super zoom, będzie on bardziej praktyczny podczas wycieczek, spacerów. Tutaj liczą się dwie firmy, Fuji i Olympus, ewentualnie można pokusić się jeszcze o któregoś z najnowszych Nikonów, reszty nie należy brać pod uwagę, kiedyś w dziedzinie super zoomów prym wiódł także Panasonic ale teraz nie ma zbyt dużo modeli tej firmy na rynku jeżeli o nie chodzi.

Tutaj najlepszym wyborem dla obu płci wydaje się być Fuji FinePix HS25 EXR 3D dostępny w cenie 999zł, posiada on wbudowaną stabilizację optyczną, 30 krotny zoom, elektroniczny wizjer, czułość do ISO 3200, migawkę do 1/4000s. kręci filmy w Full HD i jest zasilany 4 bateriami AA oraz gorącą stopką na zewnętrzną lampę błyskową. Sporym minusem jest brak obsługi plików RAW ale amator to przeżyje. Za 770zł kupimy natomiast Fuji S4400, aparat z 28 krotnym zoomem optycznym, manualnym trybem ustawień, elektronicznym wizjerem, aparat kręci filmy w HD. Za 749zł kupimy aparat Olympus SP-810 który posiada 36 krotny zoom optyczny, stabilizację obrazu, jest lekki, kręci filmy w HD, ma trochę wolny tryb seryjny 0.7kl/s. Za 650zł kupimy aparat Nikon L810 z 26 krotnym zoomem optycznym, optyczną stabilizacją obrazu. Aparat nie posiada niestety wbudowanego wizjera oraz nie ma trybu manualnych ustawień!

 

 

– Kategoria cenowa od 1000zł do 2000zł
W tej kategorii cenowej znajdują się już poważne aparaty kompaktowe skierowane do zaawansowanych amatorów fotografii, zaczynają się amatorskie lustrzanki oraz aparaty kompaktowe z wymienną optyką. Aby była jasność najlepszą jakość zdjęć oferuje lustrzanka cyfrowa, zaraz za nią jest aparat kompaktowy z wymienną optyką (bezlusterkowiec) na końcu tej grupy są aparaty kompaktowe, jest kilka modeli aparatów kompaktowych które oferują jakość zbliżoną do lustrzanki. Dalsze kategorie cenowe od tej będą się różniły jakością wykonania aparatów oraz ich możliwościami zasadniczo w tej cenie lustrzanką z dobrym obiektywem jesteśmy wykonać zdjęcie na poziomie aparatu za 5000zł z tym samym obiektywem lub gorszym.

Dla kogo i jaki warto kupić aparat w cenie do 2000zł
(UWAGA! W tej kategorii cenowej przy cenach około 2000zł jeżeli już mamy zamiar tyle wydać to warto dopłacić trochę więcej i kupić coś lepszego niż totalnie amatorski aparat, proszę mieć to na uwadze i uważnie czytać to co napisałem w kategorii od 2000zł do 5000zł)
Aparat za większe niż 1000zł pieniądze powinien być skierowany do osoby która robi już zdjęcia, robiła, lubi je robić ale nie posiada aparatu. Osoba taka jest już amatorem fotografii i na pewno by chciała dostać coś lepszego niż aparacik za trzysta złotych. Jeżeli już jesteśmy pewni, że mamy w rodzinie przyszłego fotografa to możemy zabrać się za zakup odpowiedniego dla niego sprzętu. Podstawowe parametry jakie powinien spełniać taki aparat to powinien posiadać manualny tryb ustawień (M – manual), zapisywać zdjęcia w plikach RAW i posiadać mocowanie na zewnętrzną lampę błyskową (hot shoe).

Kupić lustrzankę, bezlusterkowiec czy zaawansowany aparat kompaktowy? Musimy sobie zadać pytanie który aparat chciałby dostać nasz znajomy lub brat, albo też siostra. Jeżeli jesteśmy pewni, że fotografia jest całym życiem tej osoby kupujemy lustrzankę cyfrową, jeżeli zdjęcia są drugim hobby w kolejce kupmy bezlusterkowiec lub kompakt, dlaczego? Dlatego, że lustrzanka ma największe możliwości, można do niej dokupić masę obiektywów i akcesoriów, fotograf z takim sprzętem rozwinie się najbardziej. W przypadku kobiety możemy wziąć pod uwagę ciężar sprzętu i kupić coś lżejszego takiego jak bezlusterkowiec lub zaawansowany kompakt ale musimy być tego pewni, ogólnie trzeba znać w miarę potrzeby osoby którą chcemy obdarować prezentem w postaci aparatu fotograficznego. W przypadku lustrzanek wygląda aparatu nie ma znaczenia, w przypadku dwóch innych grup możemy się pokusić o wyszukany design jeżeli chcemy zrobić prezent kobiecie.

W przypadku zakupu lustrzanki polecam firmę Nikona lub Canona a konkretnie modele Nikon D3200 + 18-55 VR kit w cenie 1864zł, Canon EOS 1100D + 18-55 IS II kit w cenie 1449zł. Lepszej jakości zdjęcia wykonamy Nikonem D3200. Oba aparaty są małe i lekkie, posiadają tryb Manualnych ustawień jak każda lustrzanka, można do nich podpiąć w przyszłości wiele obiektywów, kręcą filmy w rozdzielczości HD.

 

W przypadku wyboru aparatu kompaktowego z wymienną optyką, taki aparat bierzemy dlatego, że daje nam zdjęcia na poziomie lustrzanki a jest przy tym bardzo mały. Tutaj wybór jest jeden, aparatem w tym przedziale cenowym który zadowoli każdego będzie Sony NEX-F3, aparat kosztuje 1799zł wraz z obiektywem 18-55mm, jest to naprawdę bardzo dobry, tani i mały aparat który posiada matrycę o takich samych fizycznych rozmiarach jak lustrzanki formatu APS-C czyli te które są dostępne na rynku.

 

W przypadku wyboru aparatu kompaktowego, taki aparat kupujemy bo jest mały, malutki, mieści się w kieszeni a nam zależy na wolnej przestrzeni, jest lekki, w tym wypadku liczmy się z tym, że jakość z aparatu kompaktowego odbiega od tego co oferują lustrzanki i bezlusterkowce, w tym przedziale cenowym jeżeli już chcemy wydać trochę pieniędzy lepiej kupmy lustrzankę a jeżeli naprawdę zależ nam na gabarytach, kupmy NEX-F3 lub inny bezlusterkowiec. No dobrze, jednak nadal tutaj jesteś i chcesz kupić aparat kompaktowy w granicach od 1000zł do 2000zł, jednym z najlepszych o ile nie najlepszych aparatem kompaktowych dającym bardzo dobrą jakość zdjęć a jeszcze lepszą jakość filmów jest aparat Sony RX100, jest on drogi bo kosztuje 2300zł ale warto go kupić, bo to najlepszy wybór dla każdego, jest mały, lekki, wykonany z aluminium, robi świetne zdjęcia i kręci jeszcze lepsze filmy. Jeżeli nie masz tylu pieniędzy a chcesz coś małego (jeżeli chcesz kupić duży kompakt w cenie lustrzanki to nie ma to żadnego sensu) to kup Panasonic DMC-LX5 w cenie 1350zł, który jest mały, daje dobrej jakości zdjęcia, posiada tryb M, jasny obiektyw na szerokim końcu rzędu f/2 i kręci filmy w HD. Ponadto za cenę 1600zł posiądziesz aparat Fuji X10, który jest wykonany z metalu, posiada wizjer, 4 krotny zoom optyczny i podwójną stabilizację obrazu, aparat nie jest tak mały jak Panasonic LX5 ale przemawia za nim wygląd który przypomina stare aparaty z minionego wieku, przez co nadaje się na prezent, jest naprawdę fajny, wygląd to jego główny atut któremu można wybaczyć drobne niedociągnięcia. Mimo to polecam Sony RX100 z praktycznego punktu widzenia, pracowałem na nim i testowałem go ale chyba tak naprawdę w paczce chciałbym dostać Fuji X10, tak fajnie wygląda!

 

 

– Kategoria cenowa od 2000zł do 5000zł
W tej kategorii cenowej znajdziemy dwie grupy aparatów, są to lustrzanki cyfrowe oraz aparaty kompaktowe z wymienną optyką (pomijam drogie aparaty kompaktowe bo nie ma sensu ich kupować). Analogicznie jak w poprzedniej grupie, najlepszą jakość zdjęć gwarantują nam lustrzanki cyfrowe, zaraz za nim są bezlusterkowce które jednak ustępują większym aparatom pod względem funkcjonalności, ergonomii i wygody użytkowania.

Dla kogo i jaki warto kupić aparat w cenie do 5000zł
Aparat w tej cenie kupujemy osobie która jest już zaawansowanym fotoamatorem, robi zdjęcia od dłuższego czasu, chciała by mieć dobry sprzęt, ma jakaś tanią lustrzankę więc wypadałoby ją wymienić na droższy, lepszy model, lub też tak osoba ma już dużą lustrzankę więc można jej kupić mniejszy bezlusterkowy aparat do kieszeni jako zapasowy. W tej kategorii cenowej możemy kupić aparat także osobie która nie ma żadnego aparat i będzie to jej pierwszy aparat, wcześniej pisałem, że jeżeli mamy zamiar wydać na lustrzankę lub bezlusterkowiec około 2000zł to warto dołożyć kilkaset złotych i kupić coś lepszego na początek, bo wiele dobrych aparatów jest właśnie w cenach od 2000zł do 3000zł. Lustrzanka czy bezlusterkowiec w tej cenie? To zależy od tego czy chcemy aby ten aparat był duży czy mały, czy bardziej profesjonalny czy mniej, cały czas lustrzanka oferuje najlepszą jakość zdjęć i największe możliwości.

W przypadku wyboru lustrzanki, także jako pierwszego aparatu dla naszego amatora fotografii polecam aparat Canon 600D z obiektywem 18-55mm IS w cenie 2400zł, to świetny aparat którym można wykonywać profesjonalne zdjęcia, kręci też bardzo dobrej jakości filmy w Full HD, dostępna jest do niego cała masa obiektywów i akcesoriów, to doskonała inwestycja i wejście w system Canona. Zaraz za nim można zakupić dla kogoś aparat Nikon D7000 + 18-55 VR kit w cenie 3500zł który pozwala na wejście w system Nikona z naprawdę dobrym aparatem, posiadającym wzmocnioną obudowę, dwa sloty na karty pamięci, świetną matrycę, szybki AF. Coś tańszego od Nikona to Nikon D5100 + 18-105 VR z trochę większym „zoomem”, model ten jest odpowiednikiem Canona 600D w systemie Nikon i także może być brany pod uwagę. Canon i Nikon to systemy które gwarantują nam świetną jakość zdjęć i są przyszłościowe. Na końcu polecam Sony SLT-A57K + 18-55 kit 3D, lustrzanka ta jest bardziej zaawansowana od Canona 600D i Nikona D5100, kosztuje wraz z obiektywem 2750zł, system Sony posiada w swojej bazie trochę gorszej jakości obiektywy i jest ich mniej niż Canon i Nikon ale aparat ten będzie też bardzo dobrym wyborem.

 

Jeżeli pragniemy zakupić na prezent aparat kompaktowy z wymienną optyką, tzw. bezlusterkowiec to tutaj jest kilka świetnych propozycji. Pierwsza z nich to aparat Fuji X-E1 który wraz z obiektywem 35mm f/1.4 kosztuje 5399zł, cena jest wysoka ale aparat wykonuje świetne zdjęcia oraz świetnie wygląda co jest istotne w przypadku prezentu, taki aparacik chciałby mieć na stanie każdy fotograf ponieważ wyglądem przypomina stare analogowe aparaty, jeżeli chcesz kupić aparat ojcu albo dziadkowi to nie będzie lepszej propozycji. Ponadto firma Fuji posiada w swojej ofercie doskonałe optycznie obiektywy, X-E1 posiada także świetną matrycę. Z obiektywem 18-55mm można znaleźć ten aparat w cenie 4800zł. Drugą propozycją będzie Sony NEX-6, świetny bezlusterkowy aparat w systemie Sony który pozwala na szybką zmianę ustawień fotografowania, wykonuje zdjęcia jakości lustrzanki, jego mocną stroną jest także wygodna, lekka obudowa, szybki tryb seryjny 10kl/. kosztuje on z obiektywem 16-50mm 3759zł, obiektyw nie jest najwyższej jakości więc jeżeli będziesz miał lub miała możliwość kupna tego aparatu z innym obiektywem to rozważ taką decyzję. Kolejną propozycją niech będzie Olympus OM-D E-M5 + 12-50 3D w cenie 4500zł, jest to najlepszy aparat firmy Olympus na rynku, robi świetnej jakości zdjęcia (także w 3D) i kręci filmy w Full HD, oferuje szybki tryb seryjny 9kl/s. jest mały i posiada ciekawy design nawiązujący do starych analogowych aparatów. Jego mocną stroną jest także stabilizacja obrazu. Ostatnią propozycją jest Sony NEX-5R z obiektywem 18-55mm w cenie 2700zł, jest to najmniejszy NEX w rodzinie tych aparatów, posiada metalową obudowę, robi zdjęcia o jakości lustrzanki, ma odchylany wyświetlacz i szybki tryb seryjny, będzie to dobry wybór jeżeli chcemy aby nasz aparat był naprawdę mały.

 

 

– Kategoria cenowa od 5000zł w górę
W tej kategorii cenowej znajdują się już profesjonalne aparaty które dadzą nam najlepszej jakości zdjęcia, są wykonane wzorowo, każda obudowa jest wzmacniana i uszczelniana w najgorszym wypadku tylko w części, posiadają mnóstwo przycisków i oferują najnowsze technologie, matryce aparatów są już pełnoklatkowe, czyli takie które rejestrują najwięcej szczegółów (w tańszych lustrzankach matryca aparatu jest mniejsza, chodzi o fizyczny rozmiar), wymiarami są takie jak film obrazkowy 35mm. Aparat w tej cenie to profesjonalne narzędzie, każda wydana złotówka jest jego warta.

Dla kogo i jaki warto kupić aparat w cenie od 5000zł
Taki aparat kupujemy już osobie która fotografuje od kilku lat, znamy wyniki jej pracy, wiemy, że fotografia to jej główna pasja i wiemy, że warto poświęcić duże pieniądze aby sprawić uśmiech na jej twarzy.

W tej kategorii cenowej, gdzie cena nie gra już istotnej roli dla nas jako kupujących najlepszym prezentem pod choinką będzie Sony RX1 który kosztuje u nas 14000zł, jest to zupełna nowość, więc jest trudno dostępny ale warty będzie wydanych na niego pieniędzy, prezent zawsze można kupić nieco później gdy cena stanieje a aparat będzie już bardziej dostępny w sklepach, nie mniej jest to sprzęt który chciałby mieć każdy bez względu na zainteresowania a dlaczego? Dlatego, że RX1 oferuje nam pełnoklatkową matrycę i doskonały obiektyw w małej metalowej obudowie, daje nam zdjęcia jakości lustrzanki cyfrowej w tej samej cenie przy mniejszych gabarytach, aparat można nosić zawsze przy sobie, to najlepszy prezent pod względem wyglądu, wymiarów i możliwości, oferuje naprawdę wiele. Zaraz za nim, jeżeli RX1 jest niedostępny lub za drogi powinniśmy kupić pełnoklatkową lustrzankę Nikon D600, aparat bez obiektywu kosztuje niecałe 7000zł, jest to najlepsza lustrzanka pełnoklatkowa w stosunku możliwości do ceny na rynku, wykonuje lepszej jakości zdjęcia niż RX1 i Sony A99 która kosztuje 12000zł. Nikon D600 to aparat który chciałby mieć w swoim posiadaniu każdy, jest na tyle tani, że jeżeli mamy zamiar wydać już na aparat powyżej 5000zł to tak naprawdę nie widzę innej opcji i powinniśmy to zrobić. Następnym aparatem w kolejności będzie Canon 5D mark III który kosztuje 11000zł bez obiektywu, aparat jest naprawdę bardzo dobry, całkowicie uszczelniony, posiada niskie szumy na zdjęciach do wysokich wartości ISO, jest to topowa pełnoklatkowa lustrzanka w ofercie Canona nie licząc reporterskiego 1DX za 20000zł… Podsumowując, jeżeli nasz fotograf ma już obiektywy Canona w szafce to kupujemy mu 5D mark III, jeżeli fotografuje tańszymi Nikonami kupujemy mu D600, jeżeli nie ma żadnego aparatu kupujemy mu D600, jeżeli ma aparaty lub nie ma, kupujemy mu RX1 który zawsze się przyda :).

 

 

Wielkie podsumowanie
Tym oto sposobem dotarliśmy do końca tego poradnika, wiecie już jakie aparaty należy kupić i dla kogo w tych kategoriach cenowych na jakie was stać. Każdy aparat robi zdjęcia, każdy prezent będzie prezentem i wywoła radość na twarzy obdarowanego ale jak to w przypadku prezentów bywa, niektóre mogą być źle trafione. W artykule opisałem wam najlepsze możliwe opcje jakie można sobie wyobrazić, możecie być pewni, że jeżeli będziecie się do niego stosowali to prezent będzie w 100% trafiony i nie zniknie gdzieś w szufladzie osoby której go kupicie. Pamiętajcie, że w przypadku prezentów pieniądze nie grają roli, liczą się emocje które sprawiacie swoim bliskim, możecie kupić aparat za kilkaset złotych lub za kilkadziesiąt tysięcy, nieważne, ważne abyście wiedzieli mniej więcej co kupujecie.

Jaki aparat pod choinkę 2012?
Podsumowuje i piszę, najlepszym prezentem według mnie pod choinką będzie Sony RX1, potem Nikon D600 a na trzecim miejscu Fuji X-E1, poza podium wszystkie pozostałe dobierane na zasadach opisanych w artykule.

Pozdrawiam i życzę udanych zakupów i nie wierzcie w to co wam wmawiają sprzedawcy w sklepach, w większości przypadków są to bzdury wyssane z palca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*