Aparat z jaką matrycą wybrać? (pełna klatka czy APS-C) – Poradnik

Od razu na wstępie zaznaczam, że w poradniku będę dokonywał wyboru i opisywał tylko dwa formaty matryc stosowanych w aparatach fotograficznych, matrycę pełnoklatkową oraz matrycę o formacie APS-C. Aby dokonać wyboru aparatu z odpowiednią matrycą najpierw spójrzmy czym owe matrycę w istocie są:

rozmiary matryc

Rozmiary matryc stosowanych w aparatach cyfrowych

Matryca światłoczuła aparatu cyfrowego to przetwornik który przetwarza obraz widziany przez obiektyw na sygnały elektryczne które następnie są przetwarzane przez szereg elementów jej elementów, procesor obrazu aparatu cyfrowego i zapisywane w końcu jako gotowe zdjęcie. Matryca składa się z wielu milionów elementów światłoczułych które znajdują się na jej powierzchni.

Matryca pełnoklatkowa (full frame) to matryca o fizycznym rozmiarze 36 x 24 mm, wymiary te odpowiadają rozmiarowi filmu małoobrazkowego który jest stosowany w klasycznych lustrzankach analogowych. Matryca pełnoklatkowa jest więc realnym odpowiednikiem starej, analogowej lustrzanki tylko, że w wykonaniu cyfrowym. Matryca pełnoklatkowa jest droższa w produkcji od mniejszych matryc stąd jest spotykana jedynie w drogich aparatach, w większości profesjonalnych.

Matryca APS-C (Advanced Photo System type-Classic) to matryca o fizycznym rozmiarze 25,1 × 16,7 mm, jest ona mniejsza od matrycy pełnoklatkowej o 1.5x, 1.6x czy nawet o 1.7x. Matryca powstała aby znaleźć kompromis pomiędzy jakością rejestrowanego obrazu a ceną produkcji, dlatego jest spotykana we wszystkich tanich, amatorskich i półprofesjonalnych aparatach.

Co przemawia na korzyść matrycy pełnoklatkowej? Ogólnie zauważalna wyższa jakość zdjęć i filmów, mniejsze szumy, lepsze odwzorowanie kolorów, większa rozpiętość tonalna, większa ostrość, mniejsza głębia ostrości co nie jest bez znaczenia np. w fotografii portretowej, szerszy kąt widzenia obiektywów w stosunku do mniejszych matryc (lepiej mieć obiektyw szerszy niż dłuższy). Wysoka jakość całego aparatu fotograficznego w którym jest zamontowana taka matryca.

Jakie są wady matrycy pełnoklatkowej? Wysoka cena, wady optyczne przy brzegach kadru, takie jak odrobinę większe winietowanie, coma czy spadek ostrości, szerszy kąt widzenia obiektywów który utrudnia wykonywanie zdjęć gdzie potrzebna jest szczególnie duża wartość ogniskowej, np. fotografia zwierząt w Afryce, mniejsza głębia ostrości która może utrudniać wykonywanie zdjęć typu Makro.

Co przemawia na korzyść matrycy APS-C? Mniejszy rozmiar całego aparatu ze względu na mniejszy rozmiar fizyczny matrycy oraz stosowany mnożnik przy podłączeniu obiektywu, ma to szczególne znaczenie w przypadku fotografii sportowej, fotografii ptaków, zwierząt, czy innego rodzaju fotografii wymagającej posiadani długoogniskowego obiektywu. Mnożnik 1.5x w przypadku podłączenia obiektywu 300mm daje nam ogniskową 450mm, czyli o 150mm dłuższą przy zachowaniu tych samych ustawień ekspozycji co na matrycy pełnoklatkowej. Mniejsza cena.

Jakie są wady matrycy APS-C? Gorszej jakości zdjęcia, większe szumy, mniejsza ostrość, mniejsza rozpiętość tonalna, gorsze odwzorowanie kolorów, węższe kąty widzenia obiektywów powodujące, że aby uzyskać naprawdę szeroki kąt na tej matrycy trzeba użyć drogich obiektywów dostosowanych tylko do prac z matrycą APS-C.

 

Podsumowanie, pełna klatka czy APS-C? Jak widzicie każda matryca ma pewne zalety i wady, należy więc dokonywać wyboru pod kątem wykonywanych zdjęć, jeżeli ktoś fotografuje przyrodę lub wykonuje zdjęcia makro albo też sporo czasu spędza w podróży i istotna jest dla niego waga aparatu to powinien zastanowić się nad wyborem aparatu z matrycą APS-C (pamiętaj, że na rynku dostępne są już lekkie aparaty kompaktowe z matrycą pełnoklatkową). Jeżeli jednak najważniejszym kryterium w fotografii jest dla Ciebie jakość wykonywanych zdjęć i cena nie gra roli to zdecydowanie powinieneś wybrać matrycę pełnoklatkową ponieważ jest technologicznie pod każdym względem lepsza i przyszłość należy właśnie do niej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*