Bezlusterkowe mistrzostwo w słabym świetle: obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S NOCT

Firma Nikon przedstawia legendarny obiektyw w wersji przeznaczonej do aparatów bezlusterkowych: NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct. Nawiązuje on swoją koncepcją do słynnego obiektywu Noct z mocowaniem F firmy Nikon, wyróżniając się równocześnie rewolucyjną konstrukcją optyczną, a ze względu na bardzo duży otwór względny i wyjątkową ostrość otwiera nowe możliwości fotografowania w słabym świetle.

Perfekcyjnie skonstruowany NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct to rewolucyjny obiektyw z ręcznym ustawianiem ostrości. Mocowanie Z o dużej średnicy oraz duży otwór względny f/0,95 otwierają nowe możliwości fotografowania w słabym świetle. Od portretów i pejzaży nocnych po filmy, połączenie niesamowitej głębi i ostrości pozwala w kinematograficznym stylu odwzorować każde zdjęcie i każdy kadr.

Dwie technologie powłok przeciwodblaskowych, ARNEO i nanokrystaliczna, wspólnie redukują flarę i refleksy, natomiast specyficznie szlifowana soczewka asferyczna o dużej średnicy i wysokim współczynniku załamania zapewnia znacznie skuteczniejszą korekcję aberracji. Wytrzymała powłoka fluorowa chroni przed pyłem, brudem i wilgocią, nie obniżając jakości zdjęć.

Wyświetlacz OLED z najważniejszymi informacjami umożliwia szybkie sprawdzenie przysłony, odległości zdjęciowej i głębi ostrości bezpośrednio na obiektywie, podczas gdy intuicyjny pierścień sterujący pozwala na płynne i bezgłośne sterowanie funkcjami, takimi jak ustawianie przysłony i kompensacji ekspozycji. Do przycisku Fn na obiektywie można przypisać jedną z nawet 17 funkcji odpowiadających przyciskowi Fn na korpusie aparatu, od blokady AE po pomiar ekspozycji i braketing. Grawerowane oznaczenia i nazwa obiektywu zapewniają wyrafinowany wygląd oraz są odporne na ścieranie.

Portreciści zobaczą ostre odwzorowanie fotografowanych osób nawet przy maksymalnym otworze przysłony f/0,95 i doświadczą wyjątkowej kontroli estetyki obrazu w każdych warunkach oświetleniowych. Obiektyw zapewnia znakomity efekt bokeh, płynnie narastający w miarę zbliżania do krawędzi kadru.

Fotografowanie nocą jeszcze nigdy nie było tak satysfakcjonujące. Konstrukcja optyczna z 17 soczewek w 10 grupach umożliwia precyzyjne odwzorowanie punktowych źródeł światła, nawet podczas fotografowania z maksymalnie otwartą przysłoną. Zachwycające rezultaty uzyskuje się zarówno wykonując zdjęcia nocnych krajobrazów, jak i w przypadku astrofotografii.

Filmowcy docenią natomiast ogromną swobodę kontrolowania głębi ostrości, zapewnianą przez duży maksymalny otwór względny obiektywu NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct, umożliwiający rejestrowanie materiałów o kinowej jakości, wyjątkowym charakterze, niepowtarzalnej atmosferze i przepełnionych silnymi emocjami.

Podczas prezentacji obiektywu, którego ogniskowa 58 mm stanowi hołd dla słynnego obiektywu Noct z mocowaniem F firmy Nikon, Dirk Jasper, Manager of Product Marketing w firmie Nikon Europe BV, powiedział: „Obiektyw NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct nie tylko stanowi szczytowe osiągnięcie w dziedzinie inżynierii optycznej, lecz także odzwierciedla zasadę przyświecającą pracom nad mocowaniem Z firmy Nikon – umożliwienie tworzenia obiektywów o najwyższej jakości optycznej w tej skali. To obiektyw, który jest wyrazem szacunku dla tradycji a jednocześnie ogromnie poszerza możliwości fotografowania w słabym świetle. To ekscytujące zobaczyć, że obietnica systemu z mocowaniem Z spełnia się z taką mocą”.

Podsumowanie najważniejszych cech

Powłoka ARNEO + powłoka nanokrystaliczna: dwie technologie powłok przeciwodblaskowych skutecznie redukują refleksy i flarę. Powłoka ARNEO firmy Nikon przeciwdziała efektom powodowanym przez światło padające pionowo. Powłoka nanokrystaliczna zapobiega natomiast skutkom światła padającego ukośnie.

Specyficznie szlifowana soczewka asferyczna: dokładne wykonanie nietypowej powierzchni soczewki asferycznej o dużej średnicy i wysokim współczynniku załamania zapewnia znacznie skuteczniejszą korekcję aberracji.

Powłoka fluorowa: wytrzymała powłoka fluorowa firmy Nikon chroni soczewkę przed pyłem i wilgocią, nie obniżając jakości zdjęć.

Pierścień ustawiania ostrości o wysokiej precyzji: niezwykła dokładność ustawiania ostrości przy wyczuwalnym, naturalnym oporze pierścienia. Precyzyjna regulacja ostrości sprawdza się zarówno podczas fotografowania, jak i podczas filmowania.

Grawerowane oznaczenia: nazwa obiektywu oraz oznaczenia zostały wygrawerowane, aby zapewnić wyrafinowany wygląd i odporność na ścieranie.

Wyświetlacz OLED na tubusie obiektywu: umożliwia szybkie sprawdzenie parametrów przysłony, odległości zdjęciowej i głębi ostrości bezpośrednio na obiektywie.

Intuicyjny pierścień sterujący: Do pierścienia sterującego można przypisać różne funkcje, takie jak ustawianie przysłony lub kompensacja ekspozycji.

Przycisk Fn o poszerzonej funkcjonalności: funkcje, które można przypisać odpowiadają przyciskom Fn na korpusie aparatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*